• BIST 103.310
 • Altın 230,312
 • Dolar 5,4693
 • Euro 6,2098
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 3 °C

ÖZBİ turizmin neresinde?

ÖZBİ turizmin neresinde?
ÖZBİ Genel Sekreteri Adnan Mordeniz, Türkiye’yi örnek alırken bakanlığın ilgi göstermediğini belirterek “Özbi turizm sektörünün neresinde?” diye sordu.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL-
Özel Belgeli Butik Oteller ve İşletmeciler Birliği -ÖZBİ Genel Sekreteri Adnan Mordeniz, butik otelcilikte dünya Türkiye’yi örnek alırken bakanlığın yeterince ilgi göstermediğini belirterek “Özbi turizm sektörünün neresinde?” diye sordu.
Son dönemde butik otel kavramı üzerine tartışmaların arttığını belirten Mordeniz “ Özbi olarak ekip halinde yurtdışında bir çok fuara katılıyoruz. Dünyaya Türkiye’deki butik otelleri tanıtırken, onlara “butik otel” kavramının ne olduğunu öğrettik. Galiba bazıları bizi kıskanıyor” dedi.
Butik otel kavramının içeriğinde “tarih ve kültürle birleşen otel yapısı” olduğunu belirten Mordeniz “Başka ülkelerde özel isimler altında yer alan bu butik otel tipini ÖZBİ, tek isim altında tanıttı ve dünyada butik otel adını benimsemeye başladı” şeklinde konuştu.

ozbi-abd-anlasma.jpg

ÖZBİ, AMERİKA ÜNİVERSİTELERİNDE

Adnan Mordeniz, ÖZBİ olarak yurtiçi ve yurtdışında etkinlikleri katıldıklarını ve yurt dışındaki benzer kuruluşlarla işbirliği imkanlarını araştırdıklarını anlattı.
Bu çalışmalar sürerken merkezi Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan ve 52 ülkede 950 üyesi bulunan American Boutique and LifeStyle Lodging Association ile işbirliği kurduklarını anlatan Adnan Mordeniz şunları anlattı:
”Türkiye’den ÖZBİ’nin temas kurması üzerine temsilcilerini özel olarak İstanbul’a gönderdiler ve yaptıkları incelemelerde Türkiye’nin butik otellerine hayran kaldılar. Hatta Amerika’nın önde gelen üç büyük üniversitesinde ‘Butik otel kavramı nedir ve kriterleri neler olmalıdır?” konusunda tartışmalar açılarak, ÖZBİ ile birlikte çalışmalara başlandı.”

adnan-mordeniz-ozbi-13.jpg

AYRIMCILIK YAPILMASIN

ÖZBİ Genel Sekreteri Adnan Mordeniz, fuarlardaki gözlemlerine göre bakanlığın kendileriyle yeterince ilgilenmediğini düşündüklerini belirterek şöyle devam etti:
”Bakanlık yetkilileri özellikle bazı bölgelere ve kuruluşlara yakın durarak ayrımcılık yapıyorlar. Bizim bakanlıktan fazla bir beklentimiz yok. Sadece Türkiye’nin temsil edildiği her platformda yanımızda olmasını arzuluyoruz. Türkiye’ye gelen 26 milyon turist ve 22 milyarlık gelirde butik otellerinde payı büyüktür. Son yıllarda özellikle butik otellere talep artmaktadır.

adnan-mordeniz-ozbi-14.jpg

SEYAHAT SEKTÖRÜNDE TERCİHLER DEĞİŞTİ

2000’li yıllarda dünyada her alanda önemli değişimler oldu, gerçek bir milenyum başlangıcı yaşadık. Türkiye'de de tüm sektörlerde önemli bir büyüme, ilerleme, yeni pazarlara açılımı görüyoruz. Turizm sektörü de bu gelişimin ve büyümenin önemli bir parçasıdır. 10-15 yıl önce küçük aile işletmesi konaklama tesislerinin müşterileri daha düşük gelir ve kültür seviyesinde olanlardan oluşuyordu. Oysa son yıllarda, özellikle de son on yılda tüm dünyada ve Türkiye'de müşterinin tercihi küçük otellere yöneldi. Bu alanda ülkemizde güzel yatırımlar da yapıldı ve hala yapılıyor.”

MÜŞTERİ BEKLENTİLERİNE HIZLI CEVAP VERİYORLAR
Küçük ve butik otellerin kendilerini hızla yenilediğini ve değişen teknolojiye kolay uyum sağlayarak, yeni piyasa şartlarında tanıtım yaptıklarını belirten Adnan Mordeniz şöyle konuştu:
”Butik oteller küçük ölçeklerinden dolayı müşterilerinin taleplerine ve beklentilerine daha hızlı, esnek ve etkin cevap verebiliyor. Hareket kabiliyetini tamamen müşteri memnuniyetine göre yönetebiliyor. Butik ve küçük otellerin müşteri profili de son derece gelişti. Artık A grubu, kültürlü, ne istediğini bilen, özellikli konaklama imkanları arayan bir kitle ile muhatabız. Yüksek gelir sahibi müşteriler, uluslararası marka otelleri veya bizim temsil ettiğimiz butik ve özel nitelikli lokal otelleri tercih ediyorlar.

adnan-mordeniz-ozbi-12.jpg

SOSYAL MEDYANIN GÖZDESİ BUTİK OTELLER OLDU

Yani küçük, özel, butik otellerin de turizm pastasında önemli bir yeri vardır. Bu trend ve tercihler daha uzun yıllar da böyle devam edecek gibi görünüyor. Bir diğer konu da, sosyal medya ve internet kanalıyla "tavsiye"nin gücü çok etkinleşti. Müşteriler otel /konaklama tercihi yaparken çoğunlukla ve öncelikle daha önce kalan müşterilerin görüş ve deneyimlerini mutlaka gözden geçiriyorlar.

BUTİK OTEL MÜŞTERİSİ YILDIZA DEĞİL KALİTEYE GELİYOR
Dolayısı ile kapınıza sıraladığınız yıldızların da önemi ikinci plana düşebiliyor bazan. Artık güç müşterilerde. Bize düşen ise, müşteri beklentilerini güncel okuyabilmek ve gereğini yapabilmektir. Hal böyle olunca, beş yıldız ya da butik, özel statüde olmayan oteller ve sahipleri bu değişimi doğru okuyamadıkları için rahatsız olabiliyor. Asıl sorun bence budur.”

adnan-mordeniz-ozbi-15.jpg

DÜNYA ZİNCİRLERİ BUTİK OTEL PEŞİNDE

Yurtdışından gelen uzmanlar ve yatırımcıların Türkiye’de butik otel yatırımlarına yöneldiklerini söyleyen Adnan Mordeniz şöyle konuştu:
“En büyük dünya zinciri oteller Türkiye yatırımlarında ürün markaları içinde bulunan butik otel konseptinde yatırım planlıyorlar. Marriott’un The Editon’u ve Starwood grubunun “A Loft”u yanında Türkiye’nin dev otel zincirlerinden Dedeman bile butik otel yatırımı planlayarak, holdingte butik otel bölümü oluşturuyor ve yeni bir butik otel markası hazırlıyor.
Hatta büyük oteller bize yapıların değiştirerek temaki ve butuk otel görünümüne kavuşmaya çalışıyorlar. Halbuki biz Türkiye’nin gerçek tarihini ve kültürünü yansıtan bir yapıya sahip kuruluşlarız.

BUTİK OTEL ODALARI DAHA PAHALI
Türkiye’nin 18 bölgesinde bulunan yöresel kültürü en iyi şekilde temsil eden tesisleri bizim üyemizdir. Türkiye’de 4 ve 5 yıldızlı otellerin oda satış fiyatları bellidir. Ama butik oteller 4 ve 5 yıldızlı otellerin 2-3 katı fazla değerde oda satmaktadır. Bu da butik otellerin kıymetini gösterir.
Ancak bakanlığın ayrımcı tutumu karşısında aklımıza “Biz hangi sektördeniz” demek geliyor. Turizmde miyiz? Yoksa başka sektörde miyiz? Adını koyarlarsa ne yapacağımız biliriz. Bu durumda ortada bir yerlerde görünüyoruz. Ama dünyada herkes Türkiye’deki butik otelleri tanıyor ve internet üzerinden satışlarda özellikle tercihlerini bu yönde yapıyorlar. Bunun ileri dönemlerde giderek artacağını düşünüyoruz. Tek talebimiz var. Bakanlık her zaman yanımızda olsun ve turizm sektöründe ayrımcılığa son versin. Çünkü hepimiz Türkiye turizmi için çalışıyoruz.”
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.