• BIST 96.817
  • Altın 222,160
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -4 °C

ÖZBİ: Sultanahmet taşımıyor

ÖZBİ: Sultanahmet taşımıyor
ÖZBİ'nin Empire Palace Hotel'de yapılan mart taplantısında başkan Gülkaynak “Sulanahmet bu yoğunluğu taşıyacak durumda değildir” dedi.

İSTANBUL- Özel Belgeli ve Butik Otelciler Birliği ÖZBİ'nin Empire Palace Hotel'de yapılan mart ayı toplantısına turizmden sorumlu Vali Yardımcısı Feyzullah Aslan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, TÜRSAB Danışmanı Mustafa Özdoğan katıldı.
ÖZBİ Başkanı Hasan Gülkaynak, toplantıda yaptığı konuşmada yılın ilk 2 ayında turizmde gerileme yaşandığını belirteerek şunları söyledi:
”Eğer İstanbul'da 15 milyon turist çekmek istiyorsak turisti tarihi yarım ada içerisinde yeni alanlara yaymalıyız. Sultanahmet meydanı artık bu yoğunluğu taşıyacak durumda değil ve akslarını genişletme mecburiyeti vardır. Peyzajı yapılmış ve aydınlatılmış cadde ve sokaklarını, işgal edilmekten kurtarılmış kaldırımlarını, tarih kokan eserlerimizin korunup hayat bulduğu, sokaklarında resim ve sanatsal sergiler açıp gezinen sanatçıları, müzik yapan müzisyenleri, gürültü kirliliğinden arınmış huzurlu ve sevgi dolu sokaklarında gezen turistler görmeyi hayal ediyoruz.”Vali Yardımcısı Feyzullah Özcan'da tarihi yarımadanın Fatih ve Eminönü birleşmesiyle yeni bir döneme girdiğini belirterek ÖZBİ'nin yapacağı çalışmalara destek olmak üzere ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi.Fatih Belediye Başkan adayı Mustafa Demir'de Fatih'te yaptıkları turizm çalışmalarının Eminönü birleşmesiyle daha geniş alana yayıldığını ve sorumluluklarının arttığını belirterek "Bütün bu zorlukların üstesinden sizlerle birlikte hareket ederek geleceğiz. Sur içi bölgesi turistlerin gelebileceği özlenen tarihi kimliğine kavuşacaktır" şeklinde konuştu. YENİ MARKA DESTİNASYONLAR OLUŞTURMALIYIZ

Hasan Gülkaynak konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İstanbul ülkemiz turizminin sürekli parlayan yıldızı konumundadır ve rakamlar her geçen gün yükseliş trendinin devam ettiğini göstermektedir, yalnızca 2009 un ilk iki ayını geçtiğimiz yıl ile kıyasladığımızda turizmde %5 küçülme yaşandığını görüyoruz. 2008 yılındaki rakamlara baktığımızda ülkemizde kişi başı turist harcaması 800 USD iken İstanbul"da bu oran yaklaşık 1000 USD civarındadır. Bu rakamlar kongre turizminde 3 kat daha yüksek gerçekleşmektedir, bu sebeple turizm çeşitliliğine yönelmemiz ve yeni marka destinasyonlar oluşturmamız bir zorunluluktur.
Dünyada yaşanan ekonomik krize rağmen, Katıldığımız tüm fuarlarda edinmiş olduğumuz izlenim 2009 yılının ülkemiz turizmi açısın dan ciddi bir daralma olmayacağı yönündedir.SATIŞ FİYATLARIMIZI DÜŞÜK TUTMAYALIM

Bildiğiniz gibi bizim müşteri profilimiz tamamen kültür amaçlı gezginlerden oluşmaktadır ve internet en önemli satış kanalımızdır. Satış ve pazarlamada önemli avantajlarımız var. Arz talep dengesi içerisinde ve özellikle internet sistemlerinde fiyatlarımıza sürekli müdahale etmek mümkün iken 2009"da satış fiyatlarımızı düşük tutmayalım.
Düşük sezonun son günlerini yaşadığımız bu dönemde işletmelerimiz yeni sezon öncesi eksiklerinin giderilmesi açısından iyi değerlendirilmelidir. İşletmelerimizin standartlarını yükseltmek ve yüksek standartlarda hizmet sunmak anlayışı ÖZBİ üyesi otellerinin en önemli misyonudur. Misafirlerimizin beklentilerini altı boş taahhütlerde bulunarak yüksek tutmayalım, neyi ne kadar verebiliyorsanız onun reklamını yapıp satış politikalarımızı belirlemeliyiz, işletmelerimizi kategorisinin altında yada üstünde internet, yazılı ve görsel basında listeleyip yayınlamakla işletmenizi en büyük zararı verdiğiniz gibi, rekabet kurulu tarafından bir takım yaptırımlar ile karşılaşabiliriz.TÜTÜN İÇİLEN, İÇİLMEYEN ODALARI BELİRLEYİN

4207 sayılı Tütün Mamullerinin Tüketilmesi ile ilgili kanunun; Doğrudan bizi ilgilendiren kısmı aynen şöyle:
Otellerin kapalı alan olarak sadece odalarında tütün ürünü içilebileceği için lobisi, koridorları, restoran ve barları dahil hiçbir kapalı yerinde sigara içilemez. Zorunlu olmamakla birlikte eğer otel yönetimi tütün ürünü içilebilecek odalar oluşturursa, tütün ürünü içilebilecek odalar önceden belirlenir ancak aynı kat içinde içilen ve içilmeyen odalar düzenlenemez. Belirlenen bu odalar değiştirilemez. Resepsiyonda tütün ürünü içilebilen veya içilmeyen odaların olduğu katların bir tabelada ilan edilmesi gerekir.
Bu noktada sigara ile savaşanlar derneğinin otellere gidip kendilerince bazı gözlemlerde bulunarak fahiş fiyata sigara içilmez tabelası satmak maksadıyla menfaat temini yoluna gittikleri şikayetleri alıyoruz, sözkonusu derneğin herhangi bir denetim yetkisi yoktur, ancak gerekli tedbirlerimizi yasaya uygun olarak almamız gerektiğinide unutmayalım.

ÖZBİ OTELLERİ ÖDÜLLER ALDI
2008 Kasım ayında Expedia"nın interneti başarıyla kullanan ve müşteri memnuniyetini yüksek tutan İstanbul otellerine dönük dağıtılan beş ödülden dördünü ÖZBİ üyesi otellerimiz almıştı. Şimdi sizinle iki önemli başarının mimarı olan arkadaşlarımızın sevincini paylaşmak istiyorum. Tripadvisorun bütün dünyada müşteri memnuniyetini beş üzerinde 4.85 ile seçtiği “Sirkeci Konak” hotele “Travelers Choise ödülü verilmesi.
Best Western gurubunun beş üzerinde 4.91 puanla ödüllendirdiği “Best Of The Best “ ödülü Regency Suites Hotelimize verilmiştir. Evet bu ödüller tarihi yarımada da otel işletmeciliğinin turizmin hangi noktaya geldiğinin önemli bir göstergesi ve işletmecilerinin ortak başarısı olarak görmek lazım. Yine gelinen bu noktada hepimizin ÖZBİ çatısı altında yarattığı pozitif düşüncenin ve paylaşımcı sinerjinin de katkısı olduğuna inanıyorum.

FATİH, EMİNÖNÜ BİRLEŞMESİ YARARLI OLACAKTIR
İstanbul bir dünya kenti ve yakın zamanda Paris yada Londra kadar rağbet edilen önemli şehir olarak turizmdeki yerini alacaktır. Eminönü üç ayrı medeniyetin izlerini taşıyan kültürel zenginlikleriyle önemli bir turizm merkezi, Eminönü ve Fatih birleşimenin tarihi yarım ada için çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz .”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.