• BIST 101.503
  • Altın 234,113
  • Dolar 5,5350
  • Euro 6,2572
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 9 °C

OTI'nin hedefi 1.5 milyon yolcu

OTI'nin hedefi 1.5 milyon yolcu
OTI Holding, 2009 yılında tüm olumsuzluklara rağmen getirilen turist sayısı oranında yüzde 21’lik bir büyüme gerçekleştirerek 1.023.000 rakamına ulaştı.

İSTANBUL- 2009 yılında yüzde 21 büyüyerek 1 milyondan fazla turiste hizmet sunan OTI Holding, 2010 yılında sürdürülebilir turizm yatırımlarına ağırlık vererek Avrupa"nın en önemli tur operatörleri arasına girmek için çalışmalarını sürdürüyor.
İstanbul Hyatt Regency Oteli'nde sezon sonu değerlendirmesini yapan OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş,  küresel ekonomik krizin etkilerine rağmen 2008 yılında başta Türkiye olmak üzere Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tunus"ta 845 bin turiste hizmet verdiğini anlattı.
Ahyan Bektaş toplantıda şunları anrlattı:
"OTI Holding, 2009 yılında tüm olumsuzluklara rağmen getirilen turist sayısı oranında yüzde 21"lik bir büyüme gerçekleştirerek 1.023.000 rakamına ulaştı. Türkiye destinasyonunda ise 2008 yılında 638 bin turiste hizmet verirken, 2009 yılında bu sayı yüzde 16 büyüme ile 731 bine çıktı.
2009"da Avrupa"da ve dünyada yaşanan yüzde 7-8 oranındaki düşüşe rağmen, yolcu girişi anlamında Türkiye 2008 rakamlarını yakaladı. 2009 yılının Ocak – Ağustos arası turist rakamları incelendiğinde, Akdeniz ve Ege"de düşüş yaşanmasına rağmen, Akdeniz bölgesinde yer alan ülkeler arasında Türkiye, toplamda yüzde 1.47"lik bir oranla tek büyüme gösteren ülke olarak önemli bir başarı yakaladı. Bunda Türkiye"de gerçekleştirilen destinasyon yatırımlarının ve artmaya başlayan turizm çeşitliliğinin etkisi büyük. 2008 yılında Rusya"da 18 noktaya gerçekleştirdiği uçuşları, 2009 yılında Rusya için 28"e, Ukrayna"da 6"ya ve Polonya"da 10"a çıkaran OTI Holding, gerçekleştirdiği destinasyon yatırımları ile bu gelişmede önemli rol oynuyor. "

ÇEVRE BİLİNCİ
2009 yılı, OTI Holding"in sektör, çalışanları ve getirdiği turistlerle “çevre bilinci”ni paylaşmaya başladığı bir yıl olduğunu söyleyen Ayhan Bektaş,  2009 başında Çevre Manifestosu"nu yayınlayan OTI Holding, Alanya Sapadere köyü ve Isparta"ya yapılan özel temalı çevre turlarından elde edilen gelirler ile bir Çevre Fonu oluşturarak yerel destinasyonların kalkınmasına destek sağladıklarını anlattı. Bektaş, çalışanlarının da katkısı ile OTI Ormanı projesini hayata geçirdi, çevre koruma projelerine verdiği önemi gösterdi. OTI Holding ayrıca, Ateşböceği Öğrenim Birimi"ne destek vererek eğitime katkıda bulunduklarınıbelirtti.
Mayıs 2009"da kapılarını yeniden açan OTIUM Eco Club Side, çevresel değerlerin korunması için bütün altyapı sistemlerini yeniledi ve bu anlayış çerçevesinde OTIUM Eco Club Side"nin yer aldığı Titreyengöl bölgesinin kalkınması ve tanıtımı için projeler hayata geçirildi.

2012 yılında 1,5 milyon yolcu
OTI Holding 2010 yılında, faaliyet gösterdiği pazarlarda ve özellikle Rusya"da artış bekliyor. 2009 yılında Rusya pazarında yaşanan yüzde 11"lik daralma, Antalya"ya yüzde 4-5 olarak yansıdı.
OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, Rusya ekonomisinde meydana gelen olumlu gelişmelere dikkat çekerek Rusya pazarının yüzde 10-15 oranında büyüme göstereceği öngörüsünde bulundu. Bektaş ayrıca ekonomideki bu olumlu gelişmelerin tüketiciye moral olarak yansıması halinde bu büyümenin yüzde 20-25 olarak gerçekleşebileceğini söyledi.
OTI Holding, halen 4 pazardaki tur operatörlüğü yapısını ve 13 destinasyonda gerçekleştirdiği operasyonları, önümüzdeki 3 yıl içinde Kazakistan, Balkanlar ve Türkiye Cumhuriyetleri olmak üzere 7-8 pazarda ve Vietnam, Tayland, Küba, Dominik Cumhuriyeti ve İspanya başta olmak üzere 20 destinasyonda olacak şekilde geliştirmeyi ve uluslararası büyüklükte bir tur operatörü haline gelmeyi hedefliyor. OTI Holding, 2010 – 2012 yılları arasında, sadece Türkiye"ye yılda 1 milyonun üzerinde, toplamda ise her yıl 1,5 milyon yolcuya hizmet vermeyi amaçlıyor.
Fiyat ve hizmet dengesinin iyi olmasına ve otellerde altyapı ve sistem olarak üst seviyede olunmasına rağmen, 2010"dan itibaren çok dikkatli olunması gerektiğini belirten Ayhan Bektaş, destinasyon ağırlıklı tanıtım modelleri oluşturularak alternatif ürünler sunulması gerektine de dikkat çekti. Akdeniz"deki rakip destinasyonların yeni pazarlama stratejileri ile yeni ürünler ve çevreye uyumlu hizmetler oluşturmak üzere operatörlerle acenteleri desteklediğini belirten Ayhan Bektaş, Türkiye"de de destinasyon ağırlıklı tanıtım modelleri oluşturularak alternatif ürünler sunulması gerektiğini belirtti. Akdeniz çanağındaki önemli rakiplerin turizm çeşitliliğne verdiği önemin altını çizen Bektaş, Türk turizminin geliştirilmesi için fiyat kalite dengesi ve sunduğu hizmet kalitesinin yanı sıra, turistik ürün odaklı turizm stratejisi geliştirilmesini gerekliliğini vurguladı. Bektaş, 2010 tanıtımlarının en geç 15 Şubat 2010"a kadar başlatılmasının 2010 sezonu için çok önemli olduğunun da altını çizdi.
OTI Holding"in yoğun olarak çalıştığı Rusya ve BDT pazarlarında fiyatlandırmanın 2009 ve 2008 arasında bir seviyede yapılmasını riskli bulan Ayhan Bektaş, fiyatların Mart ve Nisan aylarında müşteriye cazip hale getirilmesini önerdi. Bektaş ayrıca, 10-15 gün öncesinden yapılan değişikliklerin etkili olmadığını ve dolayısıyla gerek tur operatörünün, gerek acentenin ve en başta da otellerin para kaybetmesine sebep olduğunu kaydetti.
OTI Holding"in 2009 yılında finansal yapıdaki güçlülüğünün sürdüğünü belirten Ayhan Bektaş, dünyada pek çok tur operatörünün ortaklığa gittiğini vurguladı. OTI Holding"e de Avrupalı tur operatörlerinden teklifler geldiğini ekledi. Bu tekliflerin dikkatle incelendiğini aktaran Bektaş, Türk turizmini ve OTI Holding"in menfaatleri doğrultusunda bu teklifleri değerlendireceklerini söyledi.
Ayhan Bektaş, havayolları konusunda Rusya"daki regülasyonların devam ettiğini anlatarak OTI"nin tüm bu gelişmeleri takip ederek buna göre bu konudaki çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.