• BIST 83.675
  • Altın 250,830
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

OTI Holding, %48 büyüyecek

OTI Holding, %48 büyüyecek
Oti Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş 2009'da 1 milyon 277 bin yolcu ile % 48 büyümeyi hedeflediklerin söyledi.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL-OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, dünyanın ekonomik kriz nedeniyle sıkıştığı dönemde 2009 senesinde 1milyon 277 bin kişiye hizmet vererek yüzde 48 büyümeyi hedeflediklerin söyleyerek Türk turizmi için ümitle dolu olduğu açıkladı.
Hyatt Regency İstanbul Hotel"de yaptığı kahvaltılı basın toplantısında Ayhan Bektaş 2009 yılı için beklentilerini ve projelerini anlattı. 2008 yılı cirosunun 700 bin dolar olduğunu, 2009 yılında ise ciro hedeflerinin 1 milyon 200 bin dolar olduğunu anlatan Bektaş, “Dünyada turizm sektöründe hakedişlerinin tamamını ödemiş tek kuruluş OTİ Holding"tir. 2009 yılına bakılırsa panik yapılmaması gerekiyor. Fiyatların dikkatle ayarlanması gerekiyor. Bu durumda Türkiye kriz dörneminde en avantajlı 10 ülke içindedir” dedi.TÜRKİYE"DE YÜZDE 48, YURTDIŞINDA YÜZDE 38 BÜYÜME HEDEFLİYORUZ
2008 yılında başta Türkiye olmak üzere Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tunus"ta 720 bin pax"a hizmet veren OTI Holding, bu sayının 643 bin pax"ına Türkiye"de 77 bin pax"ına ise diğer destinasyonlarda hizmet verdi. 2008 sezonunu tüm ülkelerde borç bakiyesi bırakmadan başarıyla bitiren OTI Holding, yeni sezonda Rusya"dan 591 bin, Ukrayna"dan 68 bin, Polonya"dan 77.550, Hollanda"dan 35 bin, diğer BDT ülkelerinden 18 bin, Balkan ülkelerinden 18 bin ve diğer ülkelerden 12.700 pax"a hizmet vermeyi amaçlıyor.
Böylece Türkiye destinasyonu için toplamda yüzde 38"lik bir artışla 820.250 pax hedefleyen OTI Holding, iç pazar dahil toplamda yüzde 48"lik bir büyüme ile 1.277.000 pax"a ulaşmayı planlıyor. İç pazarda geçen yıl 34 bin pax"lık bir operasyon gerçekleştiren OTI Holding, bu sayıyı 2009"da yüzde 100"lük bir artışla 70 binlere taşımak amacı ile çalışmalarını sürdürüyor. 2008 yılında OTI Holding tarafından Rusya"da 18 noktadan gerçekleştirilen uçuşlar ise 2009 yılında 10 ayrı nokta daha ilave edilerek 28 şehirden yapılacak.RUSYA TURİZMİNDE TÜRKİYE"NİN PAZAR PAYI YÜZDE 45"TİR
OTI Holding"in en önemli pazarlarından olan ve global finansal krizin etkisini hisseden Rusya"da, tüm sektörlerde durgunluk yaşanırken, Ocak 2009 itibariyle, ülkedeki işsizlik oranının yüzde 8.1"e yükseldiği ve kriz başlangıcından beri yaklaşık 2 milyon kişinin işini kaybettiği belirtiliyor. 8 Ağustos 2008 tarihinde rekor seviyeye çıkarak 597,5 milyar dolara ulaşan döviz rezervi 6 Mart 2009 itibariyle 380,5 milyar dolara indi. Rusya"da ekonominin 2009 yılında yüzde 2 küçüleceği, 1 doların yıllık ortalama olarak 36-40 ruble bandında seyredeceği belirtiliyor.
Rus pazarındaki başlıca ülkeler ve pazar payları incelendiğinde, Türkiye yüzde 26"lık bir pay ile 1"inci sırada yer alıyor. Rusya"dan yurt dışına turizm amaçlı çıkışların yüzde 65-70"inin paket tur ile gerçekleştiği düşünülüyor. Bu rakam içerisinde Türkiye"nin pazar payı yüzde 35"e çıkıyor. Sadece yaz sezonunda paket turla yurt dışına çıkışlarda Türkiye"nin pazar payı yüzde 45"i geçiyor.

SON DAKİKA SATIŞLARIYLA 2008 RAKAMLARI YAKALANACAKTIR
Son iki yıldır fiyat isktakrarı olan konaklamada panik havası vardı. Şimdi son derece olumlu yahsıyor. Rakiplerimiz Türkiye"nin tavrını izliyor. Özellikle mısır izliyor. Yüzde 35 gerileme yaşadı. Yeni toparlanıyor.
bizde konaklama sektöründeki partnerlerimizle bir çok mecrada tanıtım kampanyalırımızı sürdürüyoruz. Satışlarda gördüğümüz yıl itibarıyla high class ürünlerinin daha çok son dakka satışlarıyla yürüyeceği. Erken rezervazyonların son dakika satışlarında 4 ve 5 yıldızlı tesislerde gittiğini görüyoruz. Türkiye"nin her segmentte her yolcuya hitap eden ürün yelpazesiyle avantjlı durumdarı. Yakıt avantajıda bunu artırıyor.
Konaklama ve tur opertörleriyle doğru ve sağlıklı işbirliği devam ederde Türkiye 2008 rakamlarını yakalar veya geçebilir. Artık yüzde 5-6 civarında olabilir. Doğru yönetilmezse bu gerileme şeklinde olabilir.

TÜRKİYE"NİN GERİLEMEYECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ
Ayhan Bektaş, bölge uçuşu planlaramıyla Türkiye"nin büyüyebileceği yönünde görüşe sahip olduğunu belirterek “Türkiye"nin gerileyeceği gibi yorumlara katılmıyoruz. Gereksiz manüplasyon ve yorumlara gerek yoktur. Türkiye operatörleri ve konaklama tesisleri ile avantjlıdır. Rusya"da daralma olsa bile en az etkilenecek ülke Türkiye"dir” dedi.

PARA TOPLAMAK AMACIYLA KAMPANYA YAPAN TUR OPERTÖRLERİ DİKKAT ETMELİ
Ayhan Bektaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Krizin şiddetle devam ettiğini görüyoruz. Son derece zararlı sezon kapatan tur operatörleri açısından risk bulunuyor.Para toplama kaygusu içinde damping yapılması, finansman anlamında sıkıntı yaratılması sonucu sezonu zararla kapatan tur operatörleri oldu. Finansman açıklarını kapatmak , sadece para toplamak için yaptıkları kampanyaların riskli olduğu asıl tehlikenin bu olduğunu görüyoruz. Otellerin buna izin vermemesi gerektiğini düşünüyoruz. Küçük tur operatörelerinin devamı çok önemlidir. Kücük ve orta ölçekli operatörler korunmalıdır. Son üç yıldır yapılan hatalara son verilmelidir.

İÇ PAZARDA MONOPOL TÜRK TURİZMİNE ZARAR VERİR
Her pazarda küçük oyuncuların korunması ve zarar eden firmaların desteklenmesi gerekmektedir.
İç pazardada aceleci davranmamaya gayret ediyoruz. Acentecilik geliştirilmeli diyoruz. 2012 yılını kendimize baz aldık. İç turizmde tek yetkili ve pazarı elinde tutmak gibi operasyonlar sürüyor. Monopol anlayışı son derece risklidir ve Türkiye turizmine zarar verir. Rekabette alternatiflerin olması Türkiye" için gereklidir.

RUSYA"DA OTİ 2.SIRADADIR
Coral olarak 18 şehirden yaptığımız uçuşları 28"e çıkardık. Moskova dışında 8 şehirde ofis açtık. Tüm ülke coğrafyasına yayıldık. OTİ olarak Türkiye"de 4-5"ci sırada yolcuya hizmet veriyoruz. Rusya"da 2"ci sıradayız. Rusyada biletleme ve satış teknikleri ile sıramızı koruyoruz.

2012 YILINA KADAR AVRUPA"NIN ÖNEMLİ OYUNCULARI ARASINA GİRECEĞİZ
2010 yılından itibaren gireceğimz 3-4 ülke planlamalarımız sürdürüyoruz. Üç değişik marka ile hareket ederek fiyatları doğru yönetmeye çalışıyoruz. Alt yapı ve kaliteye. Teknolojiya yatırım yapıyoruz. 2012 ye kadar Avrupa"nın önemli oyuncuları arasına girmeyi planlıyoruz. Türkiye için sorunlu olmayan büyüyeceğimz bir yıl olarak görüyoruz.2009"da krizin Türkiye"yi gerçekten teğet geçeceğine inanıyoruz. Bizim için toplamda bir büyüme yılı geçeceğine inanıyoruz.

RUSYA"DA 8 ŞEHRE DAHA GİREREK RAKİPLERDEN PAY ALACAĞIZ
Pazar büyümeyecek. Rakiplerimizden pay alacağız. Tüm segmentlerde bize kayış olacak.
Geçen yıl iddialı olmadığımız bölgeler önemlidir. 8 şehre daha girerek 10 şehirle birlikte artışa girdik. Satış kanallarımızı artırdık

PİYASAYA TÜM BORÇLARINI ÖDEMİŞ BİR ŞİRKETİZ
Ayrıca markalarımızın gücü önemlidir. Rusya"daki 2008 yılının tüm ödemeler yapıldı. Bu yansıma Coral OTİ katma değer yaratıyor. Herkeste iflas kaygusu varken büyümemiz güven veriyor. Türkiye riskli bir Pazar. En küçük operasyon Türkiye"ye malediliyor, Türk sermayeli şirketler zarar görüyor. Riskler devam ediyor.Türkiye için agresif hareket etmiyoruz. 300-350 acenteyle çalışıyoruz. Onlara para kazandırmak için çalışıyoruz.Turizm pazarından Türkiye"de yüzde 6.5-7 gibi , Rusya"da ise yüzde 22 paya sahibiz.Kazakistan, Beyaz Rusya, Balkanlar ve Azerbaycan"da satın alma için görüşmelerimiz sürüyor.

ERKEN REZERVASYONLARDA YÜZDE 30 GERİLEME VAR
Türkiye"de paketlerde 50 ile 100 dolar arasında fark oluştu. Tüm dengeler içinde yüzde 20 artışa tekabül etti. Yüzde 10 indirimlerle aynı fiyata gelecektir. Türkiye diğer ülelere göre avantajlı olarak devam edecektir.Erken rezervasyonlarda yüzde 30 gerileme var. Rusya"de son dakika satışları 15 gün içinde gerçekleşir. Bu yıl son dakika satışları yılı olacaktır. Sezon böyle devam edecektir. Pazar geriliyor. Mayısın birinci haftasında kesin göstergeyi görceğiz.
4 yıldızlılar geçtiğimiz yıl paketler 700-750 dolardı. Bu yıl 50 dolar artış görülüyor. 5 yıldızlılarda ise paketler 850-900 dolar iken 70-80 dolar artış oldu.
Bu yıl 5 yıldızlı otellerde yüzer 15 geceleme artışı görülecek. Delükslerde yüzde 5 artış olacaktır. Dolar cinsinden zammın gelmesi kaygı yarattı. Dolar ruble dengesiyle ve yakıtta düşmeyle pakette dengeli fiyat oluşacaktır. Pakette yapıyan yüzde 20 zam karşısında tesisler yüzde 10-15 artışı geri çekmek için indirime giderek sezonu desteklemelidirler.”

Ayhan Bektaş, OTİ Holding"in üç marka ile hizmet verdiği şirketlerindeki durumları ise şöyLe özetledi.

Coral Travel
OTI Holding"in Rusya"ya hizmet veren önemli markalarından Coral Travel, Antalya başta olmak üzere Dalaman ve Bodrum"a Rusya"dan turist getirmeyi planlıyor. Haftalık toplam koltuk sayısının 25.435 olması hedeflenirken, toplam turist sayısının ise 480.300 olması planlanıyor. Bu yıl Mısır, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayland ve Endonezya"da hizmet verecek olan Coral Travel"ın, hedeflenen turist artış oranları ise Türkiye için yüzde 40, Mısır için yüzde 35, Tunus için yüzde 10 ve Birleşik Arap Emirlikleri için yüzde 10 olarak belirtiliyor. OTI Holding"in 2009 sezonu için yeni destinasyonları ise Tayland ve Endonezya olarak açıklanıyor. Coral Travel, mevcut satış noktalarının yanında 2009 yılında 8 yeni şehirde daha hizmet vermeye başladı.

Sunmar
OTI Holding"in Rusya"daki diğer önemli markası Sunmar, Türkiye"ye 84.700, Mısır"a ise 24.000 pax getirmeyi hedefliyor.

Coral Ukrayna
Coral Travel"ın Ukrayna"daki hizmetlerine bakıldığında ise, Türkiye"ye 2009 yılında toplam 68 bin turist getirmeyi hedeflerken, Mısır"a 30.000 pax planladığı görülüyor. Coral Travel, destinasyonlar bazında Ukrayna"dan Türkiye ve Mısır"a yüzde 100 artış hedeflerken, Birleşik Arap Emirlikleri ve Tayland Coral Travel"ın 2009 yılında Ukrayna"dan hizmet vereceği yeni destinasyonları olarak öne çıkıyor.

Wezyr Holidays
Bu yıl, 77.550 pax"a hizmet vermeyi hedefleyen Wezyr Holidays ise, Türkiye"nin yanı sıra Mısır"a 22.100, Tunus"a 4.600, Yunanistan"a 5.800 pax hedefliyor. Destinasyon bazında büyümede ise, Türkiye"de yüzde 36, Mısır"da yüzde 65, Tunus"ta ise yüzde 195 büyüme planlanıyor. Yunanistan, Wezyr"in 2009 yılı için yeni destinasyonu olarak belirtiliyor.

ODEON Tours
Incoming pazarında doğrudan çalışılan acentalar bazında ODEON Tours hedefleri;

2009 HEDEF
BDT - 33.000
HOLLANDA- 35.000
İTALYA- 3.200
BALKAN ÜLKELERİ-18.000
GÜRCİSTAN-3.400
MOLDOVA-6.000
ORTADOĞU ÜLKELERİ-3.500

ODEON Tours"un iç pazardaki durumu ise şöyle:
2008 yılında ciroda yüzde 98, hizmet verilen pax sayısında ise yüzde 100 büyüme sağlayarak 34 bin kişiye ulaşmış olan ODEON Tours, 2009 yılı hedefini 70 bin kişiye hizmet vermek olarak öngörüyor. ODEON Tours, 2008 yılında 45 ilde 213 acente ile toplam 242 satış ofisi üzerinden hizmet verdi.

A Class
A Class ise kişiye özel yüksek kaliteli servisleri kapsayan VIP konseptine odaklanarak hizmet kalitesini maksimumda tutarak 2008 yılında 9.200 kişiye VIP tatil hizmeti sundu. 2009 yılında 13 bin pax"a yüksek kaliteli ve kişiye özel hizmet sunmayı hedefleyen A Class, 2009 senesinde Long Life & Anti Aging, Medical Wellness and SPA ve Termal olmak üzere 4 ana ürün grubunu içeren “A Class Health” adında yepyeni bir hizmeti bünyesine dahil etti. Bu ürün için hedef pazarlar, başta Rusya olmak üzere, Avrupa ve Ortadoğu ülkeleri olarak belirlendi.

Bluesky
Bluesky, 2008 yılında sayıları 75"e yaklaşan acenteleri ile Rus tatilciye dünyanın her noktasında alternatifli tatil imkanları ve isteğe göre insentif turlar, VIP tatilleri, balayı paketleri gibi pek çok hizmet sunmaya devam ediyor. Bu yıl 30 yeni özel ofis açarak toplam 100 satış noktasından hizmet verecek olan Bluesky"ın 2009 toplam turist hedefi 100.000 pax olarak belirlendi. Bluesky, yeni satış noktalarıyla bölge satışlarında yüzde 70"in üzerinde artış bekliyor.

OTI HOLDİNG 2009"UN TÜRKİYE"NİN LEHİNE OLMASI BEKLENİYOR

Daha önceden de tahmin edildiği üzere, ekonomik krizin derinleşmesi sonucu turistler daha ekonomik destinasyonları tercih edecekleri için bu durumun Türkiye lehine olması bekleniyor. İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerde sıradan 5 yıldızlı bir oteldeki tatil fiyatına Türkiye"de deluxe bir otelde tatil yapılabilirken, diğer yandan alt ve ara sınıflarda yönelim çok daha ekonomik tatil paketlerine olacağı için, bu da her bütçeye uygun paketler sunan Türkiye"nin yararına olacak. Bu nedenle OTI Holding, izlenecek doğru politikalar sayesinde krizin Türkiye açısından bir avantaja dönüşebileceği kanısında. 2009 yılında erken rezervasyon rakamlarında bir düşüş beklenirken, “son dakika” satışları ile hedeflenen pax"lara ulaşılması bekleniyor. Burada sektörün dikkat etmesi gereken husus, panikleyerek damping uygulamalarına ve fiyat yarışına girmemektir.

KALİTE ANLAYIŞIMIZA GÜVENİYORUZ
OTI Holding, 2009 yılı ve ilerisi için daha planlı çalışmalar yürütmek gerektiğine inanıyor. OTI Holding bünyesinde bulunan ODEON Tours, Türkiye"de ilk kez seyahat acenteliği hizmetlerinin tamamını kapsayacak şekilde aldığı ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Standardı ile başarısını tescillemektedir. ODEON Tours, 2008 yılında gerçekleştirilen Kalite Kongresi"nde düzenlenen törenle EFQM Kararlılık Belgesi"ni alarak Ulusal Kalite Hareketi"ne katılmış ve kalite yönetimi anlayışını bir yaşam biçimine dönüştürdüğünü bir kez daha göstermiştir.
2009 yılında direk tüketiciye yönelik satış portalı olan Holiday Market Services faaliyete geçirdi.

OTI Holding
1992 yılından bu yana turizm sektöründe, kişisel tatil organizasyonları ve kurumsal seyahatlere hizmet vermekte olan OTI Şirketler Grubu, 2006 yılında iştiraklerini OTI Holding A.Ş. çatısı altında toplamıştır. Bugün, bünyesindeki on iki iştiraki ve 3000"e yakın çalışanıyla turizm sektörünün öncü şirketlerinden biri olan OTI Holding Türkiye"nin yanı sıra, Rusya, Polonya, Ukrayna, Mısır ve 2009 yılı itibariyle Hollanda"da partneri aracılığı ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

Coral Travel (Rusya ve Ukrayna), Bluesky, Sunmar, A Class (Rusya ve Türkiye), Wezyr Holidays, ODEON Tours Yer Hizmetleri, ODEON Tours İç Pazar, Holiday Market Services (satış portalı) Otium Hotels International ve OGD, OTI Holding'in faaliyet gösterdiği markalar olarak pek çok ülkede konumlandırılmıştır. OTI Holding büyüme ile birlikte yeni pazarlara da girmekte, kaliteden ve müşteri memnuniyetinden ödün vermeden atılımlar yapmaktadır.

OTI Holding, 2008 yılında sektöründe yaptığı atılımlarla, Turizm sektöründe fark yaratan ilk üç firma arasında yerini almıştır. Küresel krizin en büyük firmaları bile sarstığı son yıllarda, OTI Holding Dünya Gazetesi tarafından, destek almadan ayakta kalarak büyük başarılara imza atan” az sayıdaki firmalardan biri olarak nitelendirilmiştir.

ODEON TOURS YER HİZMETLERİ
OTI Holding, sektöre girişini, günümüzde de hem hizmet verdiği yolcu sayısı, hem de toplam kalite anlayışı ve stabil büyümesi ile önderliğini sürdürmekte olan ODEON Tours ile gerçekleştirmiştir. OTI Holding bünyesindeki bütün iştiraklerin temel felsefesi olan “koşulsuz müşteri memnuniyeti”, gerek çalışanlarının, gerekse paydaşlarının en önemli önceliğidir. 2007 yılında 460.000 turiste hizmet veren ODEON Tours, 2008 yılında % 42,5 luk büyüme ile 643.000 kişiye hizmet vermiştir. 2009 yılında ise % 30-35 "lik bir büyüme hedeflenmektedir. Bilgi birikimi ve deneyimiyle ODEON Tours, Türkiye, Rusya, Ukrayna, diğer BDT ülkeleri, Polonya, İtalya, Arnavutluk, Kosova, Makedonya, Bulgaristan, İran ve Hollanda başta olmak üzere 17 ayrı ülkeden yaklaşık 150"den fazla tur operatörüne, 450 araç, 700 rehber ve 400"e yakın ofis personeli ile, yüksek kaliteli incoming hizmeti sunmaktadır. Ülke ekonomisine, turizmine ve tanıtımına katkısı her geçen yıl kat kat büyümekte, uluslararası alanda aldığı ödüller ve Türkiye"de ilk kez seyahat acenteliği hizmetlerinin tamamını kapsayacak şekilde aldığı ISO 9001 Kalite Yönetim Sistem Standardı ile başarısını tescillemektedir. ODEON Tours, 2008 yılında gerçekleştirilen Kalite Kongresi"nde düzenlenen törenle EFQM Kararlılık Belgesi"ni alarak Ulusal Kalite Hareketi"ne katılmış ve kalite yönetimi anlayışını bir yaşam biçimine dönüştürdüğünü bir kez daha göstermiştir.

ODEON TOURS İÇ PAZAR
ODEON Tours, uluslararası standartlardaki hizmetlerini 2006 yılından itibaren iç pazara da sunmaya başlamıştır. Yurt içi ve yurt dışı çok seçenekleri paketleriyle, ve yine bir “ilk”in öncüsü olarak, uçak, otel, tüm transferler, otel ve rehberlik hizmetlerinin tümünü kapsayan süper ekonomik paketlerle Türk tatil tüketicisine de üstün kaliteli, müşteri memnuniyeti odaklı hizmet sunmaktadır.

Satış politikalarını acenteler üzerine kurgulayan ODEON Tours, 2008 yılı sonunda, 45 ilde 213 acente ile, toplam 242 satış ofisi üzerinden misafirlerine ulaşmaktadır. 2008 yılında, ciroda %98, hizmet verilen misafirlerin sayısında ise % 99 büyüme sağlanarak 32.000 kişiye ulaşılmış olup, 2009 yılı hedefini 60.000 kişiye hizmet sağlamak olarak öngörmektedir.

CORAL TRAVEL
Coral markası 1995 yılından itibaren Rusya'da faaliyetlerine başlamıştır. OTI Holding"in lokomotif şirketi olan Coral Travel, 14 sezonda kazandığı sektör deneyiminin sonucunda bugün Rusya"da, bağımsız uzmanlar tarafından yapılan piyasa araştırmaları sonucuna göre, tatil denilince ilk akla gelen markadır. Hizmet kalitesiyle, misafir memnuniyeti odaklı ve yenilikçi başarılarıyla Coral Travel, uluslararası düzeyde aldığı pek çok ödülle başarısını taçlandırmıştır. Coral Travel, Rusya"da merkezi Moskova olmak üzere 11 şehirde, Ukrayna"da merkez ofisi Kiev"de olmak üzere 3 şehirde faaliyet göstermektedir. Uçuş yapılan destinasyonları büyüklük sırasıyla Türkiye, Mısır, Tunus, Birleşik Arap Emirlikleri, Tayland ve Endonezya"dır.
Özellikle Türkiye'ye 20'den fazla şehirden uçuşlar düzenlemektedir. 2002 yılında Rus turizm pazarında ilk kez uygulamaya konulan VIP Exclusive Service paketi, Coral Travel'ın öncü uygulamalarına bir örnek olmuştur. 2002'den 2008 yılına kadar yıllık ortalama %40'ın üzerinde büyüme ile, hem kişisel tatil paketleri, hem de kurumsal seyahat hizmetlerinde turiste seçenekler sunmaktadır.

WEZYR HOLIDAYS
1999 yılında Polonya"da kurulan Wezyr Holidays, bulunduğu pazarda Türkiye destinasyonunun lider markasıdır. Kuruluşundan bu yana büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürmüş olan şirket, pazardaki bilinirliği en yüksek ve itibarlı tur operatörlerinden biri durumuna yükselmiştir. Wezyr Holidays, 5500 kişi ile başlayan operasyonunu 2008 yılı itibariyle 8 yılda % 919.85 arttırmış, 2008 yılında Türkiye destinasyonunda yaklaşık % 22 pazar payını yakalamıştır. 2008 yılında başta Türkiye'ye olmak üzere, Mısır ve Tunus destinasyonlarına toplam 75.000'e yakın turist göndermiştir. 2009 yılında mevcut destinasyonlarına ek olarak Girit ve Rodos Operasyonuna başlamış olan Wezyr Holidays"in son yıllardaki büyüme hızı 2008 yılında yaklaşık %67 ile rekor düzeye ulaşmıştır. Başta Polonya olmak üzere, çevre ülke vatandaşlarına kişisel tatil paketlerini üstün kalite anlayışıyla vermekte olan Wezyr Holidays"de, şirket ve topluluklara, grup organizasyonları, toplantı ve kongre hizmetleri de sunulmaktadır. Wezyr, Polonya'nın 10 şehrinden uçuş organizasyonları yapmaktadır.

BLUE SKY
OTI Holding"in 2001 yılından bu yana Rusya"da faaliyet gösteren bir diğer iştiraki olan Blue Sky, başta Moskova olmak üzere, birçok şehirde zincir satış acenteleri olarak hizmet vermektedir. Blue Sky, 2008 yılında sayıları 75"e yaklaşan acenteleriyle, Rus tüketicisine, dünyanın her noktasında, alternatifli tatil imkanları veya isteğe göre incentive turlar, aile turları, VIP tatiller, balayı paketleri gibi pek çok hizmet sunmaktadır.

A CLASS
Seçici üst gelir grubuna, çok özel tatil imkanlarıyla hizmet veren, butik anlayışa sahip, kişiye özel VIP ürünler sunan A Class, Ekim 2002"de Antalya"da kurulmuş, 2007 Mayıs ayında OTI Holding bünyesine katılmıştır. Ağırlıklı olarak Rusya olmak üzere, Ukrayna, Azerbeycan, Moldova, Özbekistan, Bulgaristan ve Kazakistan" pazarlarından, üst gelir seviyelerine sahip turistlere hizmet vermekte olan A Class, 2008 yılında Ürdün pazarını da portföyüne eklemiştir. A Class, 2003 yılından itibaren yıllık ortalama % 40 artış ile, 2008 yılında 9200 kişiye VIP tatil hizmeti sunmuştur. 2009 yılı için ise hedef 13.000 misafire yüksek kaliteli, kişiye özel hizmet sunmaktır.
A Class, 2009 yılında bünyesine dahil ettiği yeni hizmeti A Class Health ile, Long Life&Anti Aging, Medical, Wellness&SPA ve Thermal olmak üzere 4 ana ürününü, hedef pazarlar olarak belirlediği Rusya, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine sunmaya başlamıştır.

SUNMAR
OTI Holding"in diğer bir üyesi ise, 2005 yılında Moskova"da kurulan Sunmar"dır. Bulunduğu pazarda iki ana destinasyon olan Türkiye ve Mısır odaklı çalışan Sunmar, bu kısa sürede büyük kapasitelere ulaşarak pazardaki söz sahibi operatörler arasına girmiştir. OTI, Sunmar markası ile Rusya"da bir ilki daha gerçekleştirmiş, faaliyetlerinde ekonomik tur ve son dakika konsepti üzerine odaklanmıştır. “ I"m free (Ben özgürüm) ” sloganıyla Rus pazarında kurulduğu günden bu yana dikkat çeken Sunmar, 2008 yılında hizmet verdiği yolcu sayısını % 31"lik artışla 85.000 kişiye yükseltmiş olup, 2009 yılında % 40"lık bir büyüme hedeflemektedir.
HOLIDAY MARKET SERVICES
Holiday Market Services, OTI Holding"in en yeni yüzü olarak 2006 yılından bu yana faaliyetlerine başlamış olup, ağırlıklı olarak Rusya ve Polonya"dan gelen turistlere yer hizmetleri alanında hizmet vermiştir.Şubat 2009 itibariyle de markasını Türk tüketicilerle www.holiday-m.com üzerinden online satış platformunda buluşturmuştur. 2006"da 65 bin, 2007"de 100 bin, 2008"de 145 bin kişiye hizmet veren Holiday Market Services, alanında lider marka olma yolunda hızla ilerlemektedir. Yurtiçi ve yurtdışı paket turlarının da satışa sunulacağı site, Son Dakika Satış (Last Minute) hizmetiyle ve nitelikli ekonomik tatil fırsatlarıyla tatilcilere yeni seçenekler sunmaktadır.
Holiday Market Services, sahip olduğu vizyonu, uzman kadrosu ve uluslararası standartlardaki kurumsal yapısı ile alanında lider olmayı hedeflemektedir.

OTIUM HOTELS INTERNATIONAL
OTI Holding, Otium Hotels International zinciri ile, Göynük"te yer alan 5 yıldız Otium Hotel Art, Belek"te 5 yıldız Otium Hotel Zeynep ve çevreci- doğa dostu-aile dostu konsept çerçevesinde tamamen yenilenerek 5 yıldıza yükselen Sorgun"daki Otium Eco Club Side ile, özel, zengin, ayrıcalıklı, yepyeni bir tatil anlayışına hizmet vermektedir. Otium Hotels International, gerçek anlamda her şeyin dahil olduğu kaliteli ve seçkin tatil imkanlarını misafirlerine başarıyla sunmaktadır. “Mavi Bayrak” almış sahillerde konumlanmış bütün Otium Hotels International zincirinde, ISO 9001-2000 / ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim ve Kalite Güvence ile HACCP / Hijyenik ve Sağlıklı Ortam Sağlayan Güvence Sistemleri esaslarına önem verilmektedir.

OGD
2005 yılında faaliyete başlayan OTI Holding iştiraki OGD Güvenlik A.Ş, müşteri memnuniyeti odaklı yüksek kaliteli özel güvenlik ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. OGD Güvenlik, grubun temel felsefesine paralel olarak, Kalite Yönetimi ( ISO 9001- 2000 ), İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (OHSAS – 18001), TS 12782 Güvenlik Hizmetleri Genel Standardı belgelerine sahiptir. İnsan Kaynakları ve eğitime verdiği önemle, profesyonel yönetimi, nitelikli personel ve güvenlik kadrosuyla OGD, hizmet verdiği sektörlerde yüksek kalitede özel güvenlik hizmeti, yangın önlemleri, risk analizleri ve acil durum prosedürlerinin oluşturulması ve işletilmesinde ücretsiz danışmanlık hizmeti de vermektedir. OGD Güvenlik, taahhüt edilen yüksek standartlı özel güvenlik hizmetini en uygun maliyetle sunarak, müşteri memnuniyetini esas alarak hizmet kalitesini sürekli geliştirerek orta vadede uluslararası pazarda yer almayı vizyon edinmiştir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.