• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul 5 °C
  • Ankara 2 °C

OTI hedefine karsız ulaştı

OTI hedefine karsız ulaştı
OTIHolding Başkanı Ayhan Bektaş, 2008 yılında öngörülen hedeflere ulaştıklarını ancak artan maliyetler nedeniyle karsız bir yıl olduğunu söyledi

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM


İSTANBUL- OTİ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, 2008 yılında öngörülen hedeflere ulaştıklarını ancak artan maliyetler nedeniyle karsız bir yıl olduğunu söyledi. Bektaş 675 milyon dolar ciro yaptıkları halde beklentilerinn gerçekleşmediğini anlattı.
Bektaş 2008 için piyasa analizlerinde paket fiyatlarının artacağını ve müşteri kabulünü bekleyerek fiyat sunduklarını belirterek "Ancak önümüze kabul görmeyen bir tablo çıktı. Türk turizm sektörü bu durumu taşıyacak güçtedir. Bu arada bir şirket (Vasco) sistemden çıktı. 2008 karlılık anlamında iyi bir yıl değil. Birçok şirket karsız hatta ekside kalacak" dedi.TURİZMDE KAR ORANI YÜZDE 1-1.5'TUR

Ayhan Bektaş, turizmde kar oranınn yüzde 1-1.5 civarında olduğunu ve çok riskli zor bir sektör olduğunu belirterek, gelecek yıl ekonomik otellerde artışlar gereken oranda yaplmazsa sorun yaşanacağını sözlerine ekledi.
Rusya ve BDT ülkelerinden gelecek 3-3.5 milyon yolcunun orta ölçekli tesislerde artış karşısında tüketicinin farklı bir durum sergileyeceğini bu nedenle dikkatli olunması konusunda uyardı.
Ayhan Bektaş 2008'de delüks ürün paketlerinin yüzde 30'luk artışla sunulduğunu ancak beklentilerde sapma olduğunu anlattı: "İki kişi 200 dolarlık gecelemede uçak dahil 5500-6000 dolarlık bir artış uyguladık. High Class müşteri bunu kabul etmedi. 1100-1300 dolardan 5500'e yapılan yüzde 44'lük artış yüksek geldi. Gelecek yıl daha dikkatli olacağız, Özellikle ekonomik ürünlerde dengeli artış yapılmazsa tüketici zorlanabilir."
Rusya ve BDT ülkelerinde yüzde 30 oranında büyüme olacağını ve Almanya'nın önüne geçerek 2010'a kadar birinci pazar olacağını söyleyen Bektaş şöyle devam etti:
"Rusya ve BDT ülkeleri yılda yüzde 25 büyüyor. Almanya ise yüzde 5'lik büyüme ile 2005'i bile yakalayamadı. Türkiye kendini mass pazar olarak kabul ettirdi. Piyasa iyi izlenerek hızlı kararlar alınması gerekiyor.ÖGER'İN RUS İŞADAMINA SATIŞI İYİ İZLENMELİ

Öger'un Rus işadamı tarafından satın alınmasının izlenmesi gereken konu olduğunu belirten Bektaş, Thomas Cook ile TUI'nin Rusya pazarına girme çabasında olduklarını söyledi. TUI'nin yönetimine bir Rus işadamının girmesinin gelişmelerin işareti olduğunu bildiren Bektaş şöyle devam etti: "Rus işadamları Öger'i alarak Avrupa'nın ortasına girdiler. !20 milyon Rus, 220 milyon BDT turistinin bulunduğju pazarı kimse bırakmak istemiyor. Rusların devlet şirketi Inturist etkin rol oynamaya hazırlanıyor. Bizde pazardaki yüzde 20'lik payımızı korumaya çalışıyoruz."

HAVAYOLU İÇİN DANIŞMANLIK ALIYORUZ
Ayhan Bektaş, THY eski yöneticilerinden birinden havayolu için danışmanlık hizmeti aldıklarını belirterek "Delta, American Airlines gibi havayollarından boşa çıkacak çok uçak olacaktır. Uçak piyasası canlanacak. Bizde bu pazardan pay almaya çalışıyoruz."

SEKTÖRDE KONSENSUS YOK, HERKES BİRBİRİNE DARGIN
TÜROFED'in çağrısı üzerine konaklama ve tur operatörlerinin durumu üzerine 4 toplantı yaptıklarını, son toplantıya Bakanlık Müsteşarı Özgür Özaslan'ın katıldığını anlatan Ayhan Bektaş, "Sektörde konsensus yok" dedi. Yapılan toplahntılarda sezonun Eylül ve Ekim alyınıa uzatılmasının şartlarının araştırıldığını anlatan Bektaş henüz net bir sonuç çıkmadığını söyledi.
Bektaş, 1970'li yıllarda yapılan 1618 sayılı yasanın yetersiz olduğunu ve o döneme göre hazırlandığını belirterekşöyle devam etti: "Sektördeki sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği bulunmuyor. Artık dünya küçüldü. Yasa çıktığı dönemde incoming ve konaklama mantığı vardı. Artık pazarı yöneten konumundayız. Tur operatörlerinin yeniden yapılanmaya ihtiyacı vardır. Turizmdeki operasyonları yönetmek kolay değildir. Borsayı izler gibi turizm sektörünün izlenmesi gerekir. Ancak bu yasa ile bunlar olmaz."

HOLDİNGLEŞME TAMAMLANDI
OTİ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş, basın sohbetinde şirketin faaliyetlerini anlattı. Bektaş grubun holdingleşme sürecini tamamladığını belirtierek yazılı metindeki şu bilgileri okudu:
16 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren ve 2006 yılından itibaren sürdürdüğü yapılanma çalışması ile holdingleşme sürecini tamamlayan OTI Holding, bünyesindeki şirketleri tek bir çatı altında toplamaya başladı. Turizm sektöründe uzmanlaşmanın önemine inanan OTI Holding, Türkiye"de Odeon Tours, Holiday M seyahat acentaları, Otium Hotels ve Odeon Güvenlik Şirketleri; Türkiye"de ve Rusya"da A Class Seyahat Acentası, Rusya"da Coral Travel ve Sunmar Operatörlükleri, Blue Sky satış ofisleri zinciri, Polonya"da Wezyr Holidays Operatörlüğü ve Mısır"da yine Odeon Tours acentalığı, Ukrayna"da ise Coral ile sektörün her kolunda hizmet vermektedir.

TÜRKİYE"DE VERİLEN HİZMET
OTI Holding, 2008 yılında ağırlıklı olarak Rusya, Polonya ve diğer BDT ülkeleri ile Türkiye iç pazarına olmak üzere 660 bin turiste hizmet vermeyi öngörmektedir. Hedeflenen bu sayının ülkelere göre dökümü aşağıda yer almaktadır:

Rusya: 498 bin
Polonya: 62 bin
BDT Ülkeleri: 46 bin
Türkiye İç Pazar: 35 bin
Diğer Ülkeler: 19 bin

TÜM DESTİNASYONLARDA OTI HOLDİNG
2008 yılında Türkiye"ye getirilecek toplam turist sayısı, 2007 yılına göre yüzde 41 oranında artış kaydederken, tüm destinasyonlar için toplam turist sayısı 818 bine ulaşacaktır. OTI Holding 2009 yılında Türkiye"ye getirilecek toplam turist sayısını 800–850 bin pax"a ulaştırmayı planlarken, tüm destinasyonlarda ise bu sayıyı 1 milyon 72 bine çıkarmayı hedeflemektedir. 2010 yılında bu rakamın yüzde 20–25 oranında artması programlanmaktadır.

Gelecek iki yıl içerisinde destinasyon sayısını 10"un üzerine çıkarmayı ve 2009 yılında portföyüne yeni pazar olarak Kazakistan"ı katmayı hedefleyen OTI Holding, yine iki yıl içinde BDT ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere başka pazarlara da girmeyi planlamaktadır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.