• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara -1 °C

OTI 600 bin doları hedefledi.

OTI 600 bin doları hedefledi.
OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş: 2007’de belirlediğimiz plarları gerçekleştirdik. 2008’de yüzde 52’lik büyüme bekliyoruz

Özkan Altıntaş- Türkiye Turizm


İSTANBUL- OTI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bektaş,  İstanbul Hyatt Regency Oteli"nde yaptığı bilgilendirme toplantısında “2007"de belirlediğimiz plarları gerçekleştirdik. 2008"de yüzde 52"lik büyüme bekliyoruz. Rusya ve BDT ülkelerinden toplamda yüzde 25 artış olacaktır. Verilen 2008"de iyi bir sezon olacağını gösteriyor” dedi

RUSLAR THY"NI SEVİYOR

Ayhan Bektaş kendilerini sezon içinde bekleylen tehlikeler konusunda ise şunları anlattı:
“Kısa ve orta vadede risk olarak uçak sıkıntısı görülüyor. Tur operatörleri uçak bulma sıkıntısı yapışor. Bu ilerde sorun olacaktır. Diğer bir sorun olarak ise çifte rezervasyon ihtimali görülüyor. Bunun için TÜROFED ve AKTOB çok hassas davranıyorlar. Engellemek için çalışmalar yürütüyorlar.

Rusya"da bir çok uçak şirketi var. Ancak eski teknoloisi olan uçaklar sadece Türkiye ve Mısır"a sefer yapabiliyor. THY ise ayrıcalıklı olarak uçuyor. İkili anlaşmalar yabancı bıayraklı uçakların sefer yapmalarında sıkıntı yaratıyor. Bu nedenle Aeroflot yeni uçaklarla  kendini yeniliyor. Ancak bunun tamamlanması 2011 yılına kadar sürer.THY TARİFELİ SEFER KOYMALIDIR

Bu dönemde sorunu çözmek için TYH ile görüşmeler yaptık ellerinde uçak olmadığını bildirdiler.  Uçak bulunsa iyi ekip sorunu var. Ancak THY ciddi gayret gösteriyor. Moskova-Antalya arasına direkt sefer koydu. Ancak bizim istediğimiz Kazan, Samara gibi yeni potansiyel bölgelere THY"nin uçmasıdır.  THY'na tatilde 10 bin dolar harcayan Rus turist için sefer koyduramadık. 10 bin dolar paket parası ödeyen turist sabaha karşı uçan uçakla değil, tarifeli seferle gelmek istiyor.  Eğer sezon içinde uçak olmazsa yüzde 25'lik artışın yüzde 5'ini ulaşım yüzünden kaybedebiliriz.”

OTİ UÇAK ŞİRKETİ KURUYOR

Ayhan Bektaş, OTİ"nin giderek artan kapasitesini ve uçak sıkıntısını gözönüne alarak 2010 yılında uçak şirketi kurmaya karar verdiklerini belirterek, “Kendimiz şirket kurmayacağız. Hazır bir şirketin yönetim kurulunda yer alarak birlikte çalışmayı planlıyoruz. Öncelikli olarak Rusya"dan Türkiye"ye uçuşlarda kullanacağız. İkinci alternatif ise AB ülkelerine olacaktır.  Biz bu girişimlerde bulunurken THY"nin Rusya"daki stratejisini ve planlarını yeniden gözden geçirmesi gerekir.Bize imkan tanırlararsa Mısır, Tayland, Birleşik Arap Emirlikleri'ne uçabiliriz.”

ERKEN REZERVASYONDA ARTIŞ YüZDE 50 OLDU
Otel sıkıntılarının bulunmadığını söyleyen Ayhan Bektaş, “Gecelemeyi 5 milyonun üzerinde olarak planlıyoruz.  10 günde 500 milyon yolcu hedefledik. Kemer, Belek, Side'yi tamamladık. Ege bacağını Bodrum üzerinde oluşturuyoruz. Mısır ve Dubai"yi düşünüyoruz.  Bu yıl pakete yansıyan artış yüzde 30 oranında oldu.  Erken rezervasyonlar ise çok iyi gitti. 1100 dolar olan paket turun fiyatı 1500 dolara çıktı. Böylece erken rezervasyonda artış yüzde 50 oldu.

30 MİLYON DOLAR BLOKAJ PARASI VERDİK
İç pazarda 26 bin yolcu ile 4.5 gün gecelemeyi hedefledik. Geçen yıl reklama çıkmadan acente üzerinden yürüttüğümüz çalışma ile başardık. Bu yıl AB ülkelerindeki paket mantığını oturtmaya çalışıyoruz. Nisan-Ekim arası paket tur planlaması yapıyoruz. Uçak ve geceleme mantığını AB"deki standartlara çekmek istiyoruz. Avrupa"dan gelen erken rezervasyon talepleri oda bulma sıkıntısı yarattı. Ancak garantili kontrat ve blokaj yapanlar rahat durumdalar. Bu yıl ITB Fuarı beklenerek kasım ayında yapılması gereken rezervasyonların Mart ayına çekilmesi sorun yaşatacaktır. Son dakika rezervasyonunda her zaman yer bulunur. Ancak aranan üründe yer bulmak zordur. Rus operatörler garanti blokaja yazıldı. OTİ ciro hacminin yüzde 20"si olan 30 milyon doları granti blokajı olarak verdi.”

SUNGATE PORT ROYAL"IN YARISINI ALDIK
Ayhan Bektaş Antalya"da Sungate Port Royal Oteli"nin yarısını aldıklarını belirterek, “920 odası bulunuyor. 420 gecelemeye sahiptir. Rusya ve BDT"den gelenlerin kalması için hazırladık.  Diğer yarısını isterlerle AB"den gelen müşteriler kullanacaklardır” dedi.

 


Ayhan Bektaş basın toplantısında yaptıkları çalışmalar hakkında ise şu bilgileri verdi:
1992 yılında ilk şirketiyle faaliyete başlayan OTİ Şirketler Grubu, 2006 yılında OTI Holding çatısı altında şirketlerini toplamaya başladı. Türkiye"de Odeon Tours, Holiday M seyahat acentaları, Otium Hotels ve Odeon Güvenlik Şirketleri, Türkiye"de ve Rusya"da A Class Seyahat Acentası, Rusya"da Coral Travel ve Sunmar Operatörlükleri, Blue Sky satış ofisleri zinciri, Polonya"da Wezyr Holidays Operatörlüğü ve Mısır"da yine Odeon Tours acenteliği, Ukrayna"da Coral Travel ve OTI Holding olmak üzere 12 şirketten oluşmaktadır.

 

Şirketlerin tamamında 2000"in üzerinde personel istihdam edilmektedir. Tüm ülkelerde 2007 yılında Türkiye"ye getirdiğimiz turist sayısı 442.000"e ulaşmıştır. 

 

2007 yılını programladığı hedefler doğrultusunda kapatan OTI Holding, 2007 yılında 400 milyon dolarlık ciro elde etmiştir. Geçen yıl başta Batı Akdeniz olmak üzere Türkiye genelinde yaklaşık 510 otel, yurtdışında ise 268 otel ile çalışan OTI Holding, 2008 yılında 600 milyon dolarlık ciro hedeflemektedir.

 

2007 yılında Rusya, Polonya ve diğer BDT ülkeleri ağırlıklı olmak üzere Türkiye"ye 442 bin turist getiren OTI Holding, 2008 yılında bu sayıyı 600-650 bin pax"a ulaştırmayı planlamaktadır.

 

Rusya pazarı

Rus pazarında faaliyet gösteren OTI şirketleri (Coral Travel, Sunmar, A Class, Blue Sky) ve partnerlerinin oluşturduğu Rusya"dan turist çıkışı verileri aşağıdaki tabloda görülebilir:

 

DESTİNASYONA GÖRE RUSYA ÇIKIŞ VERİLERİ

 

TÜRKİYE  359.029 PAX

MISIR    112.784 PAX

BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ  10.400 PAX

TUNUS 8.328 PAX

 

Rusya"da yaz satışlarına başlayan Coral Travel, Türkiye reklamlarına başlamıştır. Yıl boyunca Türkiye reklamları için 10 milyon dolarlık bütçe ayıran Coral Travel, 2008 yılında haftada 25 bin turist getirmeyi planlamaktadır. Bu rakam geçen yılla karşılaştırıldığında yüzde 52"lik bir artışı ifade etmektedir.

 

Rusya genelinde yıl sonuna kadar 10 şehirde ofis açmayı planlayan Coral Travel, 2008 sezonunda 20 şehirden charter uçuşları düzenleyerek Türkiye"ye turist getirecektir.

 

Rusya pazarında öngördüğümüz operasyon için Türkiye"nin en marka işletmeleri içinde yer alan Xanadu Resort, Sungate Port Royal, Ela Quality Resort, Cornelia Hotels, Papillon Hotels, Calista Luxury Resort"u programımıza almış bulunuyoruz.

 

Polonya pazarı

Polonya pazarında 2008 yılı için 65.000 koltukluk charter planlaması yapılmıştır.

 

İç pazar

Bu yılın sonunda iç turizmi 40.000 bin civarında yolcu ile kapatmayı hedefliyoruz.

 

2008 yılına ilişkin...

•Bu yıl iç turizmdeki yapılanma ve büyüme stratejilerimiz devam edecek.

•2008 sezonunda otel işletmeciliği konusunda araştırmalarımız sürecek.

•Side Titreyengöl bölgesinde aldığımız 4 yıldızlı tesisi 5 yıldıza yükseltmeyi planlıyoruz.

•Ukrayna"da Coral markası ile faaliyet başladık ve bu pazarda beklentimiz çok yüksek.

•Tur operatörlüğü kapsamında Rusya"daki uçuş yaptığımız şehir sayısını 20"ye çıkardık. Özellikle Moskova dışında 4 şehirde Coral ofisleri açacağız.

•İç pazarda 2008 hedefimiz 40 bin pax"dır.

•Türkiye"nin lüks otel ve hizmetlerini, villa ve süitlerini öne çıkararak sunan A Class ile 2008 yılında 10 bin villa ve süit müşterisini Türkiye"ye çekmeyi hedefliyoruz.

 

Rakamlarla OTI Holding

 

OTI toplam çalışan sayısı

•Yurtiçi 1650, yurtdışı 520 olmak üzere toplam çalışan sayısı 2.170 kişi

 

Turist getirilen ülke ve şehir sayısı

•Toplamda 16 ülke, 35 şehirden turist getirmektedir.

 

Hizmet verilen destinasyon sayısı

•Yurtiçinde toplam 5 destinasyon

•Yurtdışında toplan 4 destinasyon olmak üzere

•Genel Toplam 9 destinasyondur.

 

Çalıştığı otel sayısı

•2007 yılında yurtiçinde çalıştığı 510, yurtdışında ise çalıştığı 268 otel mevcuttur.

 

Transferlerde kullanılan toplam uçak/uçuş sayısı

•2007 yılında yapılan toplam uçuş sayısı 4.582 olup, bu uçuşların 1.500 tanesi full charter, 3.082"si ise bloke edilen koltuklardır.

 

Transferlerde kullanılan toplam araç sayısı

•OTI olarak 2007 yılında yurtiçi transferlerinde 285 adet araç kullanılmıştır.

 

2007 gelen toplam ve bölgelere göre ayrılmış yolcu sayısı

•Bölgeler itibariyle bakıldığında;

 

- Antalya                     401.402 kişi

- Marmaris-Fethiye     24.767 kişi

- Bodrum                     14.618 kişi

- İstanbul ve diğer bölgeler   1.266 kişi

- Genel Toplam             442.053 kişi

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.