• BIST 95.411
 • Altın 222,022
 • Dolar 5,3450
 • Euro 6,0975
 • İstanbul 5 °C
 • Ankara -4 °C

Otellerden şikayetler artıyor

Otellerden şikayetler artıyor
Agne Tur’in sahibi Ali Kaya otellerle yaşadığı ve etik olmadığını belirttiği davranışı acentelere duyurdu. Arkasından şikayetler çoğaldı.

İSTANBUL- Antalya"nın saygın acentelerinden Agne Tur"in sahibi Ali Kaya otellerle yaşadığı ve etik olmadığını belirttiği davranışı kaleme alarak Turgon"da yayınladı. Arkasından otellerden şikaletler dile getirilmeye başlandı. Oteller acentesiz olmaz, acenteler otelsiz olmaz. Her ikisi de etle tırnak gibidir. Ancak belli kurallar içinde ve karşılıklı saygı, güven ortamını bozmamak kaydıyla çalışmak her iki tarafa da kazanç getirir.
Türk turizmini saygın turizmcilerinden Ali Kaya"nın şikayetini ve arkasından Mehmet Leblebicioğlu ile T.O.Y Travel"den Seda Varlı"nın ve Lilium Tours & Incentives Yücel Mutlu'nun görüşlerini dile getirmek istedik.

Bunda tek amacımız var. Turizmde hiç kimsenin bir kuruluşa sıkıntı yaratmaya hakkı yoktur. Otel yöneticilerinin özellikle acentelerle muhatap olan birimlerine çeki düzen vermeleri gerekmektedir. İnternete güvenerek acenteleri hafife almak otellerin geleceğini tehlikeye atmak demektir. Hele bu yazıda adı geçen acenteler ise Türkiye"nin saygın, istikrarlı ve itibarlı acenteleri iseler daha dikkatli olmak gerekir. Otellere bakıyoruz. Onlar da öyle küçük isimler değiller. O zaman ortada bir yönetici zaafı var ve dikkat etmek gerekiyor.

Önce Ali Kaya"nın yazısına ve arkasından diğerlerinin görüşlerine yer veriyoruz:

Etik olamayan hala otel Satıs ve Pazarlamacı kardeşlerimiz var.

Saygıdeğer Meslektaşlarımız,

Hepinize bol kazançlı günler dileriz.

Sizlere kısaca bir hikaye anlatmak istiyorum.

Günün birinde bir gurup sorumlusunun bizden isteği doğrultuda 4 otele teklifte bulunduk.Otellerden fiyat alırken şirketinde otellerden fiyat isteyeceğini sözlü ifade ettik.

İki otelin fiyatı yüksek diye elendikten sonra, diğer iki otel arasında gurup başkanı tarafından fiyatlar üzerinde doğrudan anlaşma politikası uygulandı.
Otelin bir tanesi zincir otel kapsamında ve şirketlerinin politikası doğrultusunda doğrudan bize haber vererek kişilerin kendileriyle temasta olduğunu gereğini yapacaklarını bildirdiler ve anlaşma sağlandığı taktirde bilgilendireceklerini söyleyip teşekkür ederek kapattılar. Ne yazık ki anlaşmamışlar,anlaşamadıklarını tarafımıza kibar bir dille anlattılar.

Maalesef son otel bu şirketle anlaşma yaptığı tarafımıza diğer anlaşamayan otel yöneticisi tarafından aynı gün bildirildi.

Simdi asil konuya gelelim;

Bu kadar sorumsuz bir otel satış müdürü olabilir mi?

Kendisini msn'den uyararak “Neden bu şekilde bir ayıp yaptınız?” dediğim anda “Beni bu şekil tehdit edemezsin” deyip cevap verme lütfunda dahi bulunamadı.

Fakat bu hanımefendi beni bu firmaya şikayet edip “Ali beyi küstürdük” diyebiliyor. Ne yazık ki arayıpta özür dahi dileyemiyor.

Maalesef sayın satış müdürü sizinde üyelerinizden....Çook dikkat ediniz. Aynı oyuna sizde gelebilirsiniz, çok cana yakın ve kibar bir hanımefendi.!!!

Muhakkak bu kardeşimiz bu platformda özür dileyecektir.

Muhakkak o zaman kim olduğunu anlayacaksınız.

Dileyemediği taktirde bir dahaki yazımda size muhakkak bu seker kardeşimizi açıklayıp sizlerin bu arkadaşa karşı daha dikkatli olmanızı tavsiye edeceğim.

Biz Agne Tours olarak 20-25 odalık rezervasyonda değil yapılan ve daha da yapılacak olan bu şekiletik olmayan hareketlerin karşısındayız.

Bu durumlarda birbirimizi haberdar edersek çok olumlu adımlar atacağımıza eminim.

Biz Agne Tours olarak oteli web sayfamızdan çıkardık. Fakat katalogumuzu daha önceden bastırdığımız için çıkaramadık.

Bilgilerinize.

Saygılarımızla

Agne Tours
Ali KAYA
General Manager 
Web site : www.agne.com.tr
E-mail : agne@agne.com.tr
Telefon : +90 242 243 72 10 pbx
Fax : +90 242 243 72 16
Cell Ph-1. : +90 532 214 55 78
Cell Ph-2. : +90 554 302 53 01
MSN : agne@agne.com.tr
Skype : agnealikaya


OTELLERDEN ŞİKAYETLER DEVAM EDİYOR

Bu listeye The plaza Hotel ve Moevenpick İstanbul hotellerini de ekleyelim corporate fiyatları acenta fiyatlarından daha iyi

Ayrıca Four Seasons Bosphorus da acılısının ilk haftasında yaptıgımız operasyonda dijital fotograf makinem çalındığını defalarca bildirmeme rağmen bir kere bile geri dönüş olmadı acentacıyız ya zaten o işten parasını kazandık sandılar herhalde

Neyse genede iyi haftasonları

Mehmet Leblebicioğlu
SEMAVİ TURİZM SEYAHAT ACENTASI
Merkez: Süvari cad No:1 D:1 Sefaköy Küçükçekmece (212) 580 58 58 Şube : Atrium Alışverişmerkezi No:168 Ataköy 9. Kısım (212) 560 22 77
www.seyahatmerkezi.com


OTELLERDEN ŞİKAYETLER DEVAM EDİYOR

Sn. Ali Bey,

Sizce güzel bir tanıtımmı bu ?? Bence olmadıgı tamamen ortada, bu uyarıları özellikle isim vererek yapmamız gerekir ki herkes isini düzgün yapsın

ve sizin bizim gibi acentaların kuyusu kazılmasın, magdur edilmesin. Bence sizinde isim vermeniz gerekirdi. Bu gruba baglı bir sürü meslektasımız var,

onlarında bu otelleri bilmesi gerekir ve ona göre müsterisine temkinli fiyat verir, magdur olmaz. Bugün benim basıma gelen yarın baska bir meslektasımın

basına gelebilir.Bu tarz sorun yasamıs arkadasların bu platformdaki yazılarını (özellikle otel ismi belirtilen yazıları) ben sahsen dikkate alıyorum.

Ve bu tarz uygulama yapan otellere misafir yönlendirmemeye özellikle dikkat ediyorum.

Bu sadece bir uyarıdır, bu sekilde mesajlar yerine ulasır ve gerekli düzeltmeler yapılır ise ne mutlu sesini duyurabilen bizlere !!

Bizlerde bunu yapmaz isek kim yapacak ?? Bir nevi Isimize sahip cıkıyoruz... Cünkü bize bizden baska yardımı olan maalesef yok..


Ali Bey maalesef bu tarz kötü örnekler gitgide daha da cogalıyor. Bütün bunlarda gitgide müsterinin acentalara güvensiz kalmasına ve acentacılıgın yavas yavas bitmesine yol acacak. Bir yandan havayolları bir yandan oteller bu sekilde devam ettikleri sürece acentaları bitirecek.

Bizimde gecen gün basıma gelen bir olayı anlatmak isterim. Ki sizin basınıza 4 yıldızlı otelde gelmis bizde 5 yıldızlı otelle bu sorunu yasadık.

Bir sirket müsterimiz 27-29/01/09 arası Four Seasons Boshorus otel ve Park Hyatt Macka Palas icin rezervasyon istedi. Her iki otel ile görüstük.

1) Four Seasons Bosp.otel SGL oda icin promosyon fiyatı oldugunu söyleyerek bize 330 EURO (kdv ve kahv.haric) - % 10 Komisyonlu

Artık bu tarz sorunlarla cok karsılastıgımız icin otelden fiyat alırken fiks bir soruda soruyoruz '' müsteri direkt arasa sizi min.ne fiyat alır ?? ''

Bize bu fiyatlarının promosyon fiyatı oldugu icin daha düsük bir fiyat alamayacagı söylendi.

2) Park Hyatt Macka Palas otel ile görüsmemizde SGL oda icin 248 EURO (kdv ve kahv.haric) - % 10 Komisyonlu fiyat aldık.

Aynı soruyu onlarada sorduk '' müsteri direkt arasa sizi min.ne fiyat alır ?? ''

Bize bu fiyatların acenta ve sirketede aynı uygulandıgını, acentaların sadece ilave olarak komisyon aldıgı söylendi.

Tabiiki bizde otellere güvenerek bu fiyatları müsterimize verdik. Müsterimizden gelen cevapları aynen gönderiyorum, lütfen bakar mısınız ??

1) Four Season Bosp.otel icin müsterimizden gelen cevap :

Seda Hanım haberiniz olsun. Four Seasons hotel kış promosyonu yapmış.
Superior Oda 200 € & Garden Oda 240 € verdiler !! Acentaların daha düsük fiyatları var diye biliyordum :)

2) Park Hyatt Macka Palas icin müsterimizden gelen cevap :

Seda Hanım, Aşagida fiyatını verdiginiz oda Park deluxe o da mı yoksa Standart SGL oda mı? Bir yanlıslık var sanırım.

Eger standart SGL oda ise bir kez daha sormanızı rica ederim. Cunku otelin bana Standart oda icin verdigi

fiyat 160 EURO. Size neden 248 Euro ??

Malum böyle bir tepki alınca naptık ? Oteli aradık ve acıklama istedik.

1) Four Season Bosp.otelin acıklaması :

Sirketlere yapmıs oldugumuz kısa süreli bir promosyon vardı.Sirketinizin almıs oldugu fiyat o yüzden düsük. Kusura bakmayın, bu fiyatları acentalara uygulayamıyoruz, bu fiyat üzerinden komisyonda veremiyoruz fakat bu rezervasyona ozel size aynı fiyatı komisyonsuz olarak uygulayabiliriz.

'' Ne dersiniz bu sözlere net net verelim, hicbirsey kazanmadan, acenta neden varki ?? Hepimiz para kazanmak icin calısmıyormuyuz ?? Müsterimize pardon 130 Euro farkı yanlıslıkla söylemisiz, aslında 200 Euromuymus oda fiyatı siz demeseniz haberimiz olmayacaktı mı diyecegiz. Bu müsteri bu farkı kazancımız olarak düsünmez mi? Güven konusuna hic deginmek bile istemiyorum !! ''

2) Park Hyatt Macka Palas otelin acıklaması :

Bu tarz seyler olabilir, acentalardan cok sirketlerle daha yogun calısmamız var, bu yüzden sirketlerden geceleme sözü alarak sözlesme yapıyoruz ve ona göre sirketlere daha ozel fiyat uyguluyoruz. Bu rezervasyona ozel bu fiyatı sizede uygularız fakat üstünden maalesef komisyon veremeyiz.

'' Saka gibi bir cevap daha !! Sirket geceleme sozu veriyor ve acentadan daha iyi fiyatları alıyor. Ozellikle sordum sirketime sizin kac gecelemeniz var, malum otel yeni bir otel kac geceleme varki bu kadar uygun fiyat veriyor.

Sirketin cevabı hic gecelememiz yok !! Ne güzel dimi ?''

GULERMISINIZ AGLARMISINZ !!
DAHA NELER GORECEGIZ VEYA ILERIYI GOREMEYECEKMIYIZ BILEMIYORUM !!

ACENTALARIN GELECEGINDEN SUPHELIYIM, BELKI 5 YIL DAHA BU ISI DEVAM ETTIRIRIZ

SONRASI MECHUL...

Saygılarımla,

Seda VARLI
T.O.Y TRAVEL ISTANBUL
info@toy-travel.com
TEL : 0 212 297 54 87
Licence No : 2944OTELLERDEN ŞİKAYETLER DEVAM EDİYOR

Merhaba Arkadaşlar,

Ben de dayanamayıp bu konu hakkında birkaç cümle yazayım dedim.

Bundan 5-6 sene önce sürekli İstanbul"a gelen bir Alman İlaç Şirketi değişiklik yapıp Kahire"ye girmek istedi.

Berlin"deki ITB Turizm Fuarında o dönemde çok yeni açılmış olan Hotel Intercontinental Kahire"nin Satış ve Pazarlama Direktörü ile Türk Usulü 1 saat pazarlık yaptım.

Sonunda bir anlaşma sağladık ve el sıkışmak için ayağa kalktık. Direktörün son cümlesi şu oldu: “Eveeet Mr. Mutlu, acaba Mısır"daki yerel acentenizin ismini alabilir miyim?” Önce şaşırdım ama çabuk toparladım. Ben de: “Siz şimdi yerel acenteme de bu fiyattan %10 vereceksiniz değil mi?” diye sorduğumda, cevabı: “Evet, kanunlarımız gereği biz bunu yapmak zorundayız!” dedi. Ben de bu kuralı canı-ı gönülden tebrik ederek yerel acentemin ismini verdim. Kendisi bana devam ederek: “Mr. Mutlu onlara haber vermenize gerek yok. Biz onlarla hemen irtibat kurup sizinle yapmış olduğumuz görüşme esnasında tuttuğum notların bir kopyasını kendilerine göndereceğiz!” dedi.

Çözüm:

01. Hemen bu pazartesi 02 Şubat 2009 günü Bakanlık, TÜRSAB ve TUROB yetkilileri çok iyi turizm hukukçuları ile birlikte toplanıyorlar ve bu kuralları yasa haline getirmek için görüşmelere başlıyorlar.

02. Görüşmeler ortalama 1 hafta sürüyor ve kanun metni mecliste görüşmeye açılıyor.

03. Maddeler o kadar güzel yazılmış ve herkes tarafından kabul edilmiş ki kimse itiraz etmiyor.

04. Komisyonlarda da hiç değiştirilmeden ve vakit geçirilmeden meclise iniyor ve oybirliği ile kabul ediliyor.

Birçok madde kabul ediliyor. Ancak ben bunlardan önemli olanları size yazıyorum:

01. Oteller acentelere verdikleri fiyatların altında hiçbir şirket, okul, kurum, organizasyon v.b. kuruluşlara daha düşük fiyat veremezler.

02. Verdikleri tesbit edilen oteller verilen fiyatlar üzerinden %10 komisyon hesaplanarak o grubun diğer hizmetlerini gerçekleştirmiş olan veya o oteli ilgili kuruluşa tavsiye etmiş olan acenteye fatura mukabili öderler.

03. Otel ilave kesilecek olan %10"luk cezayı Türkiye Turizm Vakfı"na* ödemekle mükelleftir.

04. Hiçbir otel kendilerine direk gelen (Kapı müşterileri hariç!Onlara da kapı fiyatları uygularlar!) acente harici kuruluşa direk fiyat veremez.

05. Verdikleri takdirde TL ???? tutarlık cezayı Türkiye Turizm Vakfı"na ödemekle mükelleftir.

06. Oteller hiçbir müşterinin havalimanı veya başka bir yerden transferini yapamaz.

07. Oteller kendilerine ait araçlar ile ancak kendi personellerini taşıyabilir.
08. Otellerin hiçbir elemanı havalimanında otel tabelası ve otel kıyafetleri ile yolcu karşılayamaz.

09. Havalimanı transfer hizmetleri transfermenlik belgesi veya profesyonel rehberlik kokartı olan rehberler ve belgeleri tam araçlar ile yapılabilir.

10. Oteller recepsiyonda bulundurdukları günlük tur yapan seyahat acentalarının broşürlerindeki turlar haricinde kendileri tur düzenleyemez.

11. Oteller kendilerinde konaklayan grup ve münferit müşterilerine: Bir dahaki gelişinizde bizimle direk irtibat kurarsanız, size daha iyi fiyat veririz diyemez.

12. Oteller kendilerinden direk fiyat isteyen toplantı grubunun sorumlusuna: “Lütfen bu organizasyonu yapan acenteniz ile irtibat kurun. Biz ancak onlara fiyat verebiliriz!” demek zorundadır.

13. Oteller şirketlerdeki otel rezervasyonlarından sorumlu eleman veya sekreterlere ücretsiz konaklama, akşam yemeği, SPA, masaj gibi diğer servisleri direk teklif edemez.

14. Oteller hangi şirketin hangi acente üzerinden rezervasyon yaptığını bildikleri için o acente vasıtası ile bu tekliflerini yapmak zorundadır.

15. O acentede bu ücretsiz servisi ilgili şirket çalışanına, bunun otelden bir ücretsiz jest olduğunu da belirterek iletmek zorundadır.

16. Oteller expedia, hotel.com, hotel.de, hrs, gta v.s. gibi uluslar arası turizm portallarına bu portallar Türk Acentesi olmadığı için direk fiyat veremez.

17. Bu portallardan gelebilecek talepleri kendileri ile çok iyi çalışan ülkemizdeki acentelerin en az 10 tanesine iletmek zorundadır.

18. Oteller uluslar arası kongre, seminer, incentive house v.s. gibi kuruluşlardan direk gelen talepler için de en az 10 acenteyi tavsiye etmek zorundadır.

19. Oteller internet sitelerinde kapı fiyatlarının altında fiyat veremez.

20. Oteller internet sitelerinde 3 veya 4 veya 5 gece kal “transfer ücretsiz” veya “tur ücretsiz” servislerini ücretsiz veremez.

21. Oteller 3 veya 4 veya 5 gece kal kuralını kapı fiyatı ile gelen müşterisine uygulayabilir. Ve aynı zamanda acentelerden gelen rezervasyonlara da uygular.

22. Oteller ücretsiz servislerini ancak otellerinin içindeki servislerden (Restaurant, SPA, Welness, Fitness v.s.) verebilir.

* Bu vakıf: Turizm ile ilgili Meslek Liseleri, Üniversiteler, Yurtlar, Uygulama Otelleri inşa etmekte ve fakir ama başarılı öğrencilerin yurtiçi ve dışındaki burslarını karşılamaktadır!

Arkadaşlar bütün bu eleştilerimin çoğunu ben 21 yıllık meslek hayatımda yaşadım. Benim yaşamadıklarımı ise acenteci arkadaşlarım yaşadılar. Ben de onlardan duydum.

Bu önerilerim ile kesinlikle gerçek manada otelcilik yapan veya sektördeki diğer namuslu, dürüsti kendi işini mükemmel yapan meslekdaşlarımı kasdetmiyorum. Onların hepsini tenzih ediyorum. Mutlaka otelci veya sektördeki diğer arkadaşlarımızın da acentelerimiz hakkında eleştirileri vardır, olacaktır ve bu da çok normaldir. Biz de sütten çıkmış ak kaşık değiliz.
Sonuç:

* Lütfen: Otelci otelcilik yapsın!

* Lütfen: Acenteci acentecilik yapsın!

* Lütfen: Rehber rehberlik yapsın!

* Lütfen: Transfermen transfermenlik yapsın!

* Lütfen: Araba kiralamacı, araba kiralasın!

* Lütfen: Nakliyeci nakliyecilik yapsın!

* Kısaca: LÜTFEN HERKES KENDİ İŞİNİ YAPSIN!!!

* İŞTE O ZAMAN HEPİMİZ PARA KAZANIRIZ VE MUTLU OLURUZ!!!

Hepimize mutlu, sağlıklı, başarılı ve bol kazançlı bir sezon diliyorum…

İnşallah bu yaz ülkemizde ve dünyada herhangi bir problem olmaz da hepimiz ekmeğimizi kazanırız!!!

Saygılarımla,

Yücel Mutlu
Lilium Tours & Incentives
Gureba Cad. No: 24/1
34093 Capa - Fatih – Istanbul / Turkey
Tel: +90-212-534 00 99
Fax: +90-212-534 00 98
E-mail: yucel@lilium.com.tr
E-mail: info@lilium.com.tr
Web:
www.lilium.com.tr


OTELLERDEN ŞİKAYETLER

Yücel Bey;
Herşeyi o kadar güzel ve açık bir dille yazmışsınızki tebrik ediyorum ama malesef ülkemizde bu işi o kadar pişkin ve normal hale getirdilerki geçenlerde çok bilinmiş bir zincir yetkilisinin çok bilinmiş satış pazarlama müdürüyle aramda geçen konuşmayı aynen size aktarıyorum ;

-Benim otele gelen grubuma ve grup liderime sizin ön büro müdürünüz benim rehberimin yanında nasıl olurda bundan sonraki turlarda direk kendisinden fiyat alınmasını daha düşük fiyat uygulanacağını söyler?

- Nolmuş yani bizim acentamızda var

 

Sonuç: Şok oldum başka bir şey demiyorum üstüne üstlük bu zat herkesin sattığı çok bildik bir zincirin satış pazarlamasını yürütüyor ve biz bu olay olur olmaz her yere şikayet ettik sonucu söylüyorum koca bir HİÇBİRŞEY

 

Saygılarımla

Esra Başeskioğlu

28ANSETUR

A-5956

 

NOT:SÖZKONUSU ZİNCİR KAYA GRUBUDUR.ACENTALARIDA CCK TRAVEL MIŞ!!!!!!!!!!!

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.