• BIST 101.035
  • Altın 226,866
  • Dolar 5,3045
  • Euro 5,9849
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 10 °C

Otelcilerin malları ellerinde

Otelcilerin malları ellerinde
Ekonomik bunalımdan etkilenen otelcilik sektöründe yatırımcıların gayrimenkullerini ellerinde tutma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

LONDRA- Jones Lang LaSalle Hotels'in gerçekleştirdiği Otel Yatırımcı Eğilim Anketi'nin sonuçları, küresel ekonomik bunalımdan etkilenen otelcilik sektöründe yatırımcıların gayrimenkullerini ellerinde tutma eğiliminde olduğunu gösteriyor.. Jones Lang LaSalle Hotels, yatırımcıların otel sektöründeki satın alma, inşa etme ya da satma yönündeki eğilimlerini belirlemek amacıyla "Otel Yatırımcı Eğilimleri Anketi" (Hotel Investor Sentiment Survey -HISS) gerçekleştirdi.
Ankete göre kredi bunalımının kendini iyice hissettirmesi ve düşen gelirlerle birlikte Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki otel yatırımcılarının gayrimenkullerini "Elde tutma" ve "Satma" eğilimleri devam ediyor.
Ankete göre finansal karmaşanın artan etkileri ve kötüye giden küresel ekonomik durum, ticari performans beklentileri üzerinde ciddi bir baskı yaratmaya başladı.
Jones Lang LaSalle Hotels EMEA CEO'su Mark Wynne-Smith, konyla ilgili olarak şunları söyledi:
"Bölgede hem kısa hem de orta vadeli beklentiler olumsuz yönde seyrediyor. Yatırımcılar gelecek altı ay için piyasada düşüş olacağına yönelik bir bakış açısına sahip. Sektörle ilgili en olumsuz bakış açısı Manchester ve Birmingham gibi şehirler başta olmak üzere İngiltere'de öne çıkıyor. Söz konusu şehirler, büyük oranda önümüzdeki sene hızla düşmesi beklenen yurtiçi talebine bağlı. Orta vadeli ticaret performans beklentilerinin ise daha olumlu olduğu görülüyor. Orta vadede en güçlü beklentiler Moskova, Paris, Roma ve Londra'da gözleniyor. Ayrıca Moskova'nın uzun vadede güçlü gelir büyümesi potansiyeline sahip olması bekleniyor. Şehrin ziyaretçi tabanı ve kurumsal pazarı son yıllarda önemli bir büyüme gösterdi. Bunun yanısıra uluslararası otellerin az sayıda bulunması oda gelirlerinde önemli bir artış sağlıyor. Almanya'nın da daha rahat şekilde zorlukların üstesinden gelmesi bekleniyor."
Ticari beklentilerle birlikte getiri beklentisinin de mevcut karmaşadan etkilendiğini ifade eden Mark Wynne-Smith " Getiri beklentisi tüm şehirlerde zayıfladı. Bu yöndeki en büyük artış orta ve doğu Avrupa'da gerçekleşti. Bölgelerin arasında kazanç gereksinimleri anlamındaki fark 2007'nin sonuna doğru azalırken yeni olaylar bu eğilimi hızla tersine çevirdi. Batı Avrupa'yla kıyaslandığında, önümüzdeki aylarda doğu Avrupa'daki getiri beklentisinde şiddetli bir zayıflama olmasını bekleyen yatırımcılarla birlikte, aradaki farkın daha da büyüyeceğini tahmin ediyoruz. En iyi ve en kötü arasındaki fark da önemli oranda arttı," şeklinde konuştu.
Yatırım stratejilerinde ise bazı kaydadeğer değişiklikler görülüyor.
Bölgede alıma yönelik yoğun bir eğilim olmasına rağmen, ağırlık "Satma" ve "Elde tutma" eğilimlerinde.
Ekonomik çevrelerdeki mevcut belirsizlik inşa etme eğilimini de önemli ölçüde etkiledi.
Öyle ki bu yöndeki talep bölgede %7 düşüş gösterdi.
Yatırım eğilimlerinin en güçlü olduğu bölge batı Avrupa iken söz konusu eğilimin İngiltere'de artış bile gösterdiğine değinen Mark Wynne-Smith, konuya ilişkin değerlendirmesini "Bu artış ülkedeki ekonomik gerileme ve güçsüzleşen gayrimenkul pazarı nedeniyle gerçekleşmesi beklenen uygun fiyat fırsatlarına bağlı olabilir. Sıkıntının ilk işaretleri ikincil mal varlıklarında görülmeye başladı ancak bu zorluklar 2009 yazına doğru artacak," sözleriyle ifade etti.
Otel Yatırımcı Eğilimleri Anketi (Hotel Investor Sentiment Survey -HISS)
Rapor, Jones Lang LaSalle Hotels'in Otel Yatırımcı Eğilim Anketi'nin sonuçlarını sunmaktadır. Bu özel anket gelecek trendlere yönelik fikirlerin ağırlığını belirler.
Ayrıca, gelecek trendlerin tahmin edilebileceği birçok kilit konu hakkında bir standard yaratır.
Jones Lang LaSalle Hotels'in sunduğu HISS anketi 2500 önde gelen yatırımcı ve/veya otel-resort gayrimenkul sahibi arasında yürütüldü.
Anket altı ay arayla gerçekleştirilmektedir.

Jones Lang LaSalle Hotels Hakkında:
Otel yatırım hizmetleri sektöründe dünyanın ilk ve en önde gelen şirketi olan Jones Lang LaSalle Hotels, yerel düzeyde örgütlenmiş güçlü ve entegre hizmet ağı sayesinde, otel yatırımcılarına ve otelcilik sektöründe faaliyet gösteren şirketlere ileri düzeyde uzmanlaşmış danışmanlık hizmetlerini mümkün olan en geniş kapsamlı şekilde sunabilecek konumdadır. 2007 yılında Jones Lang LaSalle Hotels, toplam değeri 13.9 milyar dolar olan ve dünyanın çok çeşitli yerlerindeki 84 şehirde 54,763 otel odasını kapsayan 259 otel projesinde alım-satım konusunda danışmanlık hizmeti vermiştir. Şirket ayrıca, 300'ü aşkın şehirde 182,048 otel odasını kapsayan 660 projede danışmanlık ve değerleme hizmetleri de vermiştir. Jones Lang LaSalle Hotels'in 16 ülkedeki 29 şubesinde, otelcilik alanında uzmanlaşmış 270 kişi çalışmaktadır. 2007 yılında 45 yayına ek olarak müşteriler için özel olarak tasarlanmış araştırma raporları da hazırlayan uzman araştırma ekibi, şirketin danışmanlık hizmetlerine destek vermektedir. Jones Lang LaSalle Hotels'in verdiği hizmetler, bağımsız lüks tesislerden büyük portföylere, seçkin hizmetler sunan otellerden ekonomik otellere, resort, tatil koyu ve bar 'lara kadar çeşitlilik göstermekte ve sektörün tamamını kapsamaktadır. Verilen hizmetler arasında satış projeleri, birleşme ve devralmalar, sermaye temini, değerleme, varlık yönetimi, stratejik planlama, operatör seçimi, yöneticilerle imzalanacak sözleşmelerin müzakereleri, danışmanlık, sektör araştırmaları ve proje geliştirme hizmetleri yer almaktadır. Jones Lang LaSalle Hotels'in müşterileri, ana şirket konumunda bulunan ve New York Borsasında JLL koduyla işlem görmekte olan Jones Lang LaSalle'ın kaynaklarından da faydalanabilmektedir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.