• BIST 95.182
  • Altın 265,357
  • Dolar 5,8080
  • Euro 6,6160
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C

Ortadoğu turisti % 20 artacak

Ortadoğu turisti % 20 artacak
TUROB,, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrinde, 16. kez düzenlenen “Arabian Travel Market- ATM 2009 Turizm Fuarı gözlemerinde %20 artış gördü.

İSTANBUL- TUROB, 5 ile 8 Mayıs tarihleri arasında, Birleşik Arap Emirlikleri"nin Dubai şehrinde, 16. kez düzenlenen “Arabian Travel Market- ATM 2009 Turizm Fuarı”na katıldı. Fuar sırasında; tur operatörleri ile yapılan görüşmelerde, 2009 yılında Bölgeden (İsrail hariç) ülkemize gelecek turist sayısının en az %20 oranında artabileceği dile getirildi.
Fuar sırasında, TUROB standını ziyaret edenlere; İstanbul Guide, İstanbul CD, İstanbul Haritaları, Tanıtım Broşürleri (2010 Dünya Basketbol Şampiyonası, 2010 Avrupa Kültür Başkenti, İstanbul Avrasya Maratonu, Miniatürk, Yerebatan Sarnıcı), İstanbul Tişörtleri, üye tesisler tarafından sağlanan promosyonel malzemeler verildi.TUROB, BAE- Dubai Arabian Travel Market 2009 Turizm Fuarı Sonuç Raporu

Atm Fuarı
Birleşik Arap Emirlikleri"nin Dubai şehrinde, 16. kez düzenlenen fuara, 70 ülkeden 2229 firmanın stand alarak katıldığı fuar idaresi tarafından açıklanmıştır. ATM Fuarı, bir sonraki yıl 4 ile 7 Mayıs 2010 tarihinde düzenlenecektir.

Türkiye Standı
Fuara Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı Dubai Kültür ve Turizm Müşavirliği"nin, başarılı organizasyonu ile yaklaşık 600 metrekare büyüklüğündeki stand ile bölgesel/bireysel tanıtım konsepti benimsenerek katıldı. Türkiye standı içerisinde yer alan, ebru sanatçısı ile Kız Kulesi ve III.Ahmet Çeşmesi maketlerinin ziyaretçiler tarafından büyük ilgi ile karşılandığı görüldü. Türkiye standının, gerek konumu, gerekse organizasyon başarısı nedeniyle, fuarda ziyaretçilerden yoğun ilgi görmesi katılımcı kurum/kuruluşlar tarafından büyük beğeni ile karşılanmıştır.

Turob Standı
Fuarda, İstanbul destinasyon tanıtımı için ayrılan bölümün organizasyonu TUROB tarafından gerçekleştirilmiştir. Stand içerisine, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. işbirliği ile hazırlanmış ve Miniatürk"te sergilenmekte olan Kız Kulesi maketi yerleştirilmiş, söz konusu maket ziyaretçiler ve basın mensupları tarafından büyük ilgi görmüştür. Stand ziyaretçilerine; İngilizce-Arapça hazırlanmış tanıtım materyalleri ile üye tesislerce fuara getirilen promosyonel malzemeleri verilmiştir.

Dubai

Dubai, dünyanın en hızlı gelişen turizm bölgeleri arasında yer almaktadır. Ülkede, ticari amaçlı seyahat ve konaklama turizminin yanısıra, kongre turizmi, alişveriş turizmi ve tatil turizmi de gelişmektedir. Dubai, özellikle kongre turizminden pay almak için büyük projeler ile kongre merkezleri ve altyapı çalışmalarını sürdürmektedir. Ülkenin otellerinin, %70"ini barındıran Dubai turizm alanında da başı çekmektedir. Dubai, son yıllarda turizme yaptığı yatırımlarla ve başarılı tanıtım stratejileri ile dünya turist haritalarında yerini almıştır. Golf ve tenis turnuvaları, at yarışları gibi sportif etkinlikleri hedef kitlesini ülkeye çekmek için en etkili şekilde kullanmayı başarmıştır. Her yıl düzenlenen “Dubai Alişveriş Festivali” de turist çekmekte önemli rol oynamaktadir. Dubai"nin Aralik 1999"da açılan ve 1 milyar dolara mal olan Burj Al Arab otelinin ardından görkemli turizm projeleri artarak devam etmektedir. Yatırımlar oteller ile beraber dev alışveriş, eğlence, spor ve kongre merkezlerinden oluşuyor. Dubai bu yatırımlarla, turist sayısını mevcut 6.9 milyon (2007) kişiden, 2010 yılında 15 milyon kişiye çıkarmayı planlamaktadır. Dubai, turizmde önüne koyduğu hedeflere ulaşmak üzere altyapı çalışmalarını da süratle gerçekleştirmektedir. Metro inşaatının 2009 yılının son çeyreğinde tamamlanması hedeflenmekte ayrıca yeni yatırımlar ile ortaya çıkacak elektrik enerji ihtiyacının karşılanması için büyük santrallerin bir bölümü de tamamlanarak faaliyete alınmıştır. Dubai"nin önemli bir tatil destinasyonu olmasında olağanüstü yatırımlarının yanında en önemli katkıyı Emirates Havayolları"nın sağladığı kabul edilmektedir. Emirates Havayollarının günümüzde 115 olan uçak sayısının, 2012 yılında 200"e, 2020 yılında ise 450"ye çıkarılması planlanmaktadır. Dubai turizmini olumsuz olarak etkileyen sebepler arasında ise nitelikli çalışan eksikliği, iklim, şehriçi ulaşım (trafik, taksi vs.) ve pahalılık gösterilmektedir. Özetle, Ortadoğu, dünya turizminin parlayan yıldızı olarak dikkatleri çekmektedir. Özellikle, son yıllarda meydana gelen artış, tahminlerin çok üzerinde gerçekleşmiştir. Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) raporları, bölgenin 2020 yılında yaklaşık 68.5 milyon turisti ağırlayacağını ortaya koymaktadır.

Global krize karşı, “Keep discovering Dubai” kampanyası

2008 yılında Dubai"ye gelen turist sayısı, bir önceki yıla oranla %8.3 artışla 7.5 milyon"a ulaşmıştır.
Ancak, küresel mali krizden olumsuz yönde en çok etkilenen şehirlerin başında Dubai"nin geldiği, gerek gözlemlerimizden, gerekse fuar esnasında görüşülen yerel tur operatörleri ve basın mensupları tarafından gündeme getirilmiştir. 2009 yılında; turizm, bankacılık ve inşaat sektöründeki kaygı verici gerileme görüldüğü dile getirilmektedir. Otellerde doluluk oranlarında, çok ciddi düşüşler yaşandığı, 2009 yılının kayıp yıl olarak ilan edilmesi, bir yana birçok projenin ertelendiği veya iptal edildiği belirtilmektedir. Dubai"nin turizmden olumsuz etkilenmesini en aza indirmek üzere “Keep discovering Dubai” sloganı ile Emirates havayolları, oteller ve seyahat acentalarının katkıları ile tanıtım kampanyalarına başlanmıştır.

Dubai"de Yatırımlar

Dubai"de mevcut petrol rezervinin kısa süre içerisinde tükeneceği, durumu gören yerel yöneticilerin petrol bitmeden önce finansman sorunu olmaksızın bölgeyi turizmde önemli bir cazibe merkezi yaparak olağanüstü projelere imza atmaları dikkat çekicidir. Turizmde en önemli yatırımlar, ultra lüks otellere yapılmakta olup, otel yatırımlarını cazibe merkezleri (alışveriş merkezleri, kayak merkezleri, eğlence merkezleri vs.) ve ilginç projeler (dünyanın en yüksek binası, deniz içerinde palmiye ağacı vs.) takip etmektedir.

Dubai"de 2012 yılına kadar yapılması planlanan otel yatırımları aşağıda sunulmuştur;

Yıl Otel Sayısı Yatak Sayısı
2009 19 6.878
2010 33 9.837
2011 9 3.582
2012 10 3.600


BİLGİ;
Ortadoğu-Türkiye turizmi
Ortadoğu"dan ülkemize olan turizm hareketi istikrarlı olarak artmaktadır.
Buna göre;

Yıl Turist Sayısı Ocak-Mart dönemi
2007 1.406.224 202.122
2008 1.664.789 247.800
2009 224.390


Sonuç,
**ATM Dubai Fuarı"nda, Türkiye, stand konumu ve özellikle başarılı organizasyonu nedeniyle en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer almıştır.

**Fuarda, genel olarak ziyaretçi ve katılımcı sayısında önceki yıllara göre düşüş olduğu gözlemlenmiştir.
**Ortadoğu"dan ülkemize, en çok turist gönderen ülke konumundaki İsrail"den Ocak-Mart 2009 döneminde gelen turist sayısında % 65 oranında düşüş dikkat çekicidir. Ülkemize gelen turist sayısı açısından bölgedeki diğer tüm ülkelerde artış yakalandığı görülmektedir. Bu vesile ile İsrail"de gerekli tanıtım çalışmalarının artırılarak sürdürülmesi yararlı olacaktır.

**Bölgede yayın yapan televizyon kanallarında yer alan Türk dizi filmleri büyük ilgi ile izlenmektedir. Halkta dizi filmlere olan ilginin ülkemizin tanıtımı yönünde çok önemli bir araç olduğu dikkatleri çekmiştir.

**Tur operatörleri ile yapılan görüşmelerde 2009 yılında, Bölgeden (İsrail hariç) ülkemize gelecek turist sayısının en az %20 oranında artabileceği dile getirilmiştir.

**Ortadoğu"da, ülkemiz açısından kullanılması gereken turizm çeşitlerinin başında, sağlık turizmi gelmektedir. Sağlık turizminde (yaşlı, spa-wellnes, engelli, termal, medikal turizm) özellikle medikal turizm ve termal turizm alanlarında ülkemizin daha etkin tanıtım yapması ile bölgeden gelecek turist sayısında büyük artış yaşanacağı tespit edilmiştir.

**Ramazan ayında, bölgeden ülkemize gelecek turist sayısında artış yakalanması için özel etkinlikler, promosyonlar ve reklam kampanyasının yararlı olacağı tur operatörleri tarafından dile getirilmiştir.

**Turizm açısından bölgede en çok ilgi çeken ve tercih edilen ülkenin Türkiye olduğu, bu durumun başta Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bölgede yapılan başarılı tanıtım çalışmalarının yanında ülkemizdeki iklim, kültür ve coğrafi yakınlığın bir yansıması gibi etkilerden olduğu değerlendirilmektedir.

**Fuarda, özellikle İstanbul başta olmak üzere, ülkemizde çocuklar için eğlence merkezlerinin eksikliği gündeme getirilmiştir. Belediyeler tarafından bu yönde (Disneyland tarzı) altyapı yatırımı yapılmasının yararlı olacağı değerlendirilmektedir.

**THY"nin bölgeden yaptığı uçak sefer saatlerinin, en az bir tanesinin gündüz 12:00-14:00 saatleri arasına planlanmasının, ülkemize gelecek turist sayısına olumlu katkı yapacağı tur operatörleri tarafından gündeme getirilmektedir. THY"nin bölgeden yapılan uçuşlarındaki yolcuların tamama yakınının transit olarak ülkemiz üzerinden aktarma yolu ile başka ülkelere gittiği bilinmektedir

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.