• BIST 104.596
  • Altın 229,684
  • Dolar 5,4660
  • Euro 6,2048
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 10 °C

Orta vadeli program revize edildi

Orta vadeli program revize edildi
Babacan, “Küçülmüyoruz, büyüme hızımız biraz düşüyor. 5’inci vitesle giderken, 4’üncü vitesle gidiyoruz” diye açıkladı.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 17-23 Ekim 2011

İSTANBUL-
Maliye Bakanı ile müşterek bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, uzun zamandır beklenen hükümetin Orta Vadeli Programını (OVP) açıkladı.
•Daha yavaş büyüme,
•Düşük cari açık,
•İşsizlikle mücadele,
olarak özetlenebilecek program revizyonunda 5'inci vitesle giderken, 4'üncü vitesle gideceğimiz açıklandı.

otv-babacan-simsek-1.jpg

2011 yılında büyüme 7.5, 2012 yılında %4 öngörüldü. Cari açık 2011'de 9.4, 2012 yılında %8, 2013yılında %7.5 olarak planlandı. İşsizlikte hedef %10'un altına inmek.. Enflasyon %8'e yaklaşacak. 2012 yılında %5.2 ve 2013 yılı için %5 öngörüldü.
“Türkiye tüm dünyada yaşanan olumsuz tabloya rağmen istikrarlı bir büyüme trendi sürdürüyor. Orta Vadeli Program da Türkiye’de refah seviyesinin yükseltilmesi ve istihdamın artırılması amacıyla hazırlandı” diyen Babacan, büyüme hızındaki yavaşlamayı “Küçülmüyoruz, büyüme hızımız biraz düşüyor. 5’inci vitesle giderken, 4’üncü vitesle gidiyoruz” diye açıkladı.
Bakan ‘Yurtiçi tasarrufları artırmaya ve ekonominin üretim yapısının ithalata olan yüksek bağımlılığını azaltmaya yönelik politikalar’ vurgusu yaptı.

Cari açık yukarı güncellendi, 71.7 milyar dolar olacak

OVP’de cari açıkta yapılan revizyon dikkat çekti. Türkiye’nin 2011 yılı sonu cari açığı hedefi revize edilerek 42.2 milyar dolardan 71.7 milyar dolara yükseltildi. 2012 yılında cari açığın 65.4 milyar dolara, 2013 yılında 67 milyar dolara, 2014 yılında ise 67.1 milyar dolara ulaşması öngörüldü. 2011 yılında cari işlemler dengesinin GSYH’ye oranının bir önceki Programa göre 3.6 puan artırılarak yüzde 9.4’e çıkarıldı.

YORUM :

morgan-tevfik-aksoy1.jpg

Morgan Stanley Başekonomist'i Tevfik Aksoy aşağıdaki yorumu yapıyor.


“OVM kendi içinde tutarlı. Büyüme beklentisi, enflasyon, cari açık konularına baktığımızda genel olarak hepsi kendi içinde tutarlı gözüküyor. 2012 büyüme hedefi %4 biraz iyimser kalıyor. Benim gelecek sene için tahminim %3. Nedeni hem dışarıda belirsizlik hem içeride bariz bir yavaşlama olacak. Cari açık konusunda biraz hayal kırıklığı oldu. Bence orada özellikle yukarıda tuttular. Benim şimdikik tahminim %7.”

Dolarla ilgili beklenti:(Gelecek sene 1.70 )

“Hiçbir ekonomist bu kurlar konusunda nokta tahmini yapmak istemez. Önce şuna bakmak lazım. Burada varsayılan Euro/Dolar paritesi tahmini nedir? 2012 tahmininde dolar kuru 1.735 olarak alınmış. Eğer gelecek sene için 1.40'lardan yukarı gideceği tahmini varsa(ki aslında bu olabilir) bu durumda kurun da 1.70'e inmesi beklenir. Açıkcası bizde de aşağı yukarı böyle bir beklenti var.

emenn-2.jpg

İspanya'ya kredi notu darbesi

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, İspanya'nın kredi notunu bir derece düşürdü.
Kararın gerekçesi olarak büyümenin zayıf olması ve yüksek düzeydeki özel sektör borçlanması gösterildi.
Geçen hafta da Fitch ajansı, İspanya'nın kredi notunu düşürmüştü. Bu tür kredi derecelendirme notları ülkelerin borçlanırken ödedikleri faizler konusunda belirleyici oluyor.
Fitch perşembe günü akşam saatlerinde İngiliz bankaları Lloyds ve RBS ile İsviçre bankası UBS'nin kredi notlarını düşürmüştü.
Fitch ayrıca Barclays, BNP Baribas, Credit Suisse, Deutche Bank ve Societe General bankalarını da olası bir kredi notu kesintisi için izlemeye aldığını da duyurdu.

Ardından da S&P'nin açıklaması geldi.
Açıklamada 2011 boyunca İspanya ekonomisinde kaydedilen dirence karşın ülkenin büyümesi konusunda özellikle yüksek işsizlik ve sıkı mali koşullar, yüksek özel sektör borçlarıyla İspanya'nın ihracat yaptığı ülkelerde yaşanması muhtemel ekonomik yavaşlama nedeniyle kredi notunun düşürüldüğünü belirtildi.
Standard & Poor's, geçen hafta aralarında ülkenin en büyük iki bankası olan Santander ve BBVA da olmak üzere, 10 finans kurumunun kredi notunu düşürmüştü.
Fitch ise 6 İspanyol bankasının notunu düşürdüğünü açıklamıştı.
Standard & Poor's'un kredi notunu düşürdüğü İspanyol bankaları Santander ve Banesto, BBVA'yı, Caixabank, Banco Popular ve Sabadell.
İspanyol bankalarının notunun düşürülmesine gerekçe olarak, 'kısa vadede büyüme öngörülmemesi, emlak piyasalarındaki sarsıntının devam etmesi, yazdan itibaren sermaye piyasalarındaki dalgalanması sürmesi' gösterildi.

otv-babacan-simsek-2.jpg

ÖZEL TÜKETİM VERGİLERİNE SÜRPRİZ ZAMLAR

Yüksek motorlu Oto'larda %130'lara kadar çıkıyor. Motor hacmı 2 litreye kadar olanlarda %60'dan % 80'ne, 2 litrenin üzerindekilerde %84'den %130'a, ticari araçlarda %10 dan %15'e çıkarıldı.
Cep telefonunun ÖTV'si %20'den %25'e yükseltildi.
Alkollu içkilerde ve siğarada da zamlanma var.
Bu ÖTV zamları ile devlete 5.5 milyar TL. ek gelir tahmin ediliyor.
Açıklamalara göre;
Alkollu içkilerden 770 milyar TL.
Tütünden 2.8 milyar TL.
Motorlu Araçlardan 920 milyar TL:
Cep Telefonundan 660 milyar TL.
KKDF artışından 350 milyar TL. gelir sağlanacak.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek vergi oranlarındaki artışın gelirden çok cari açığın sınırlanmasına yönelik tedbirlerin bir parçası olduğına temas ederek, ithalat boyutu %80-90'a çıkmış ürünler için önlem olarak bakılmalıdır diyor. Bu arada Türkiye'de üretilen siğaralarda kullanılan tütünün %90'nının ithal olduğuda vurgulanmıştır.

PİYASALAR
Bankalara destek konusunda Merkel ve Sarkozy'nin köklü bir çözüm için anlaşmaları piyasaları rahatlattı denilebilir. 17 Ekim olarak planlanan AB liderler zirvesinin 23 Ekim'e ertelenmesi Yunanistan, bankalar ve Destek Fonu konularında daha kapsamlı bir çalışma yapılması amacını taşıyor.
Dışarıdan bakıldığında sorunlar çözülecek gibi gözüküyor ama , bu çözümün destekçi ülkelerin borç yüklerine olan menfi katkılarda derecelendirme kuruluşlarının takip konuları arasında olacaktır.
Avrupa bankacılık sektörüne ilişkin iyimser havanın etkisiyle borsalar olumlu bir trend içine girdiler.Arkasından OVM'nin açıklanması işleri daha da topladı ve endeks 59881'lere çıktı. Denizbank, Finansbank, Şekerbank, Tekstilbank hisselerinde yeni yabancı ortak beklentisi itici oldu. Turkcell'de hareketli idi.
Önümüzdeki hafta IMKB'nin 60.000'ni test etmesini bekleyebiliriz.Bunun için dolar/TL kurunda aşağı hareketin devam etkili olacaktır.TCMB müdahalesine rağmen dolar düşmez ise, o zaman ciddi satış gelebilir deniyor. O zaman 57.000'lere kadar gerileme beklenebilir. Bu arada en önemli etken Dow Jones'un hareketi olacaktır. Temennimiz Dow Jones'un 11.750 üzerinde tutunabilmesi.
Geçtiğimiz hafta 8.25 olan gösterge faiz 8.25 yükselişe geçerek 8.33 oldu. OVM tahvil piyasasını heyecanlandırmadı. Cari açık için alınan KKDF'nin artırılması kararı olumlu karşılandı. Düşük faizin hakim olduğu gelişmiş ülke kağıtlarına göre bizim tahvillerimiz cazibesini her zaman koruyor.
TCMB kısa sürede açtığı ihalelerde toplam 4 milyar880 milyon dolar sattı. Geçtiğimiz hafta ortasından itibaren ihale açmadı. Piyasalar ihale açılmamasını olumlu karşıladı.
Genel olarak Avrupa'daki bankalara gerekendesteğin verilecek olması konusundaki müspet gelişmeler hem ABD hemde dünyanın diğer yörelerinde olumlu bir hava yansıtıyor. AB'nin mevcut borç krizini zorlanarakta olsa çözeceğine olan inanç artıyor. Liderler beklenen sorumluluğu göstermeye başladılar. Bize olan yansımalar bu bakımdan olumlu. Bu hafta özellikle IMKB'nin 60.000'nin aşmasını bekliyoruz. (58.000-60.500) Dolar da ufak zikzaglar olabilir.(1.8395) Euro 2.53 gösteriyor.
Esenlikle Kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik ve politik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.