• BIST 107.922
  • Altın 274,872
  • Dolar 5,8111
  • Euro 6,4454
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 7 °C

Ormanlar özelleştirilecek

Ormanlar özelleştirilecek
TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, Turizm Endüstrisini Teşvik Kanunu'nu değiştiren tasarıyı kabul etti.

ANKARA- TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, Turizm Endüstrisini Teşvik Kanunu'nu değiştiren tasarıyı kabul etti. Turizmi teşvik için ormanlar özelleştirilecek. Görüşmeler esnasında komisyon salonunda sıcak dakikalar yaşandı.

Orman  sayılan yerleri turizme kazandırmak amacıyla hazırlanan ve Turizmi Teşvik Kanununda değişiklik öngören kanun tasarısı, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi. Tasarıya göre Hazine'ye ait yerler Maliye Bakanlığı'nca Kültür ve Turizm Bakanlığı'na tahsis edilecek.

Hazine adına tescil edilmemiş, devletin hüküm ve tasarrufu altındaki yerlerle kapanan yollar ve yol fazlalarının resen tescili, talep tarihinden başlayarak en geç bir ay içinde tamamlanacak.

Tasarıda Hazine mülkiyetinde yeterli alanın bulunmadığı durumlarda, Orman Kanununa göre orman sayılan yerlerden hangilerinin Çevre ve Orman Bakanlığınca, Kültür ve Turizm Bakanlığına tahsis edileceği de belirleniyor.

Orman sayılan yerlerde turizme tahsis edilecek alan, ildeki ormanların yüzde 1'ini geçemeyecek. Yapılaşmaya esas inşaat emsal değeri yüzde 30'u aşamayacak.

Turizm yatırımı için tahsis edilen orman alanının 3 katı kadar alanın ağaçlandırma bedeli ve ağaçlandırılan bu alanın 3 yıllık bakım bedeli, yatırımcı tarafından Orman Genel Müdürlüğü hesabına yatırılacak. Bu paralar ağaçlandırma ve bakım giderlerinde kullanılacak. belirtilen bedelin yatırılmadığının tespiti durumunda yatırımcıya turizm yatırımı veya işletme belgesi verilmeyecek.

Bakanlığın tasarrufuna geçen taşınmazların yatırımcılara tahsisi, kiralanması ve bunlar üzerinde irtifak hakkı tesisine ilişkin esaslar, süreler, bedeller, hakların sona ermesi ve diğer şartlar; saydamlık, güvenilirlilik, eşit muamele, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanımı ilkeleri doğrultusunda Kültür ve Turizm, Maliye, Çevre ve Orman bakanlıklarınca Devlet İhale Kanunu ve Orman Kanunu hükümlerine bağlı olmaksızın ortak tespit edilecek.

Bakanlık, kendi tasarrufuna geçen taşınmazları, Türk ve yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilere tahsis edebilecek.

 

CHP karşı çıktı

 

CHP milletvekilleri, orman alanlarının "talan edileceği" ve "Anayasaya aykırı" olduğu gerekçesiyle tasarıya karşı çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, tasarının daha önce görüşüldüğü komisyonlarda muhalefet milletvekillerince de desteklendiğini söyledi.

Doğayı, tarihi ve kültürel eserleri tahrip etmeden turizme açmak ve turizmi çeşitlendirmek istediklerini anlatan Günay, "Türkiye'nin potansiyeli açısından 23 milyon turist yeterli değil. Hedefimiz, Cumhuriyetin 100. yılında 50 milyon turist" dedi.

İspanya'nın neredeyse nüfusu kadar turist çektiğini ifade eden Günay "turizm insanları barıştırıyor, hoşgörüyü geliştiriyor. İnsanlar dünyaya açılıyor, iş ve ekmek sahibi oluyor." şeklinde konuştu.

Ormanları, koruma ve kullanma ilkesi içinde turizme açmayı hedeflediklerini kaydeden Günay "Turizmi yok etmeden bir yasa çıkaralım. Ranta yatırım yapma imkanı varken pek çok insan bu alana yatırım yaptı. Bu da yeni istihdam alanları ve yeni gelirler demektir," dedi.

 

Gerginlik

Bakan Günay, tasarının, muhalefetin de katkısıyla çıkarılmasını isteyerek, önerilere açık olduklarını söyledi.

CHP Gaziantep Milletvekili Yaşar Ağyüz, konuşma üslubunu eleştiren Günay'a "demogoji yapıyorsunuz" dedi. Bakan Günay, "bu üslubunuzu yadırgıyorum" karşılığını verdi.

Orman alanlarının turizm alanı olarak tahsis edilmesini sınırlandıran önerilerin artması üzerine Günay, "bu tasarı ile teşvikleri azaltıyoruz zaten, abartmayalım..." diye tepki gösterdi.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kaya, komisyona bilgi verirken bir hektarlık alanın ağaçlandırılmasının maliyetinin 5 bin YTL olduğunu, yıllık bakım giderinin ise bu rakamın yüzde 20'si kadar olduğunu söyledi.

 

YABANCILARA TAHSİS

Tasarıya göre turizme açılacak alan ildeki ormanların yüzde 1'ini, yapılaşmaya oranı ise yüzde 30'u aşamayacak.

Yatırımcı Tahsis edilen orman alanının üç katı kadar alanın ağaçlandırma bedeliyle bu alanın üç yıllık bakım bedelini Orman Genel Müdürlüğü hesabına yatırılacak.

 

Getirilen bazı değişiklikler şöyle:

* Bakanlık, kendi tasarrufuna geçen taşınmazları Türk ve yabancı uyruklu gerçek ve tüzel kişilere tahsis edebilecek.

* Belgeli işletmelerin uygulayacakları fiyat tarifelerinin hazırlık ve onayına ilişkin ilkeler Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca belirlenecek. İşletmeler en geç Temmuz ayının sonuna kadar, bir sonraki yılda uygulanacak olan tarifeleri Bakanlığa gönderecek.

* Bir yıl içinde üç kez idari para cezasını gerektiren bir fiilden dolayı turizm yatırımı veya turizm işletmesi belgesi iptal edilmesi yolundaki yaptırımı kaldırılacak.

* Daha önce Çevre ve Orman Bakanlığı'nca verilen ön izinleri artık Kültür ve Turizm Bakanlığı verecek

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.