• BIST 97.454
  • Altın 222,041
  • Dolar 5,6250
  • Euro 6,4525
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C

Odalar kuşatma altında

Odalar kuşatma altında
Turist Rehberleri Birliği Başkanı Osman Özbuldu, Turizm sektörün önünü açacak, özel bir yasa arayışı hala bir umut olarak

ANTALYA- Turist Rehberleri Birliği Başkanı Osman Özbuldu, Turizm sektörün önünü açacak, özel bir yasa arayışı hala bir umut olarak durduğunu belirterek odaların kuşatma altında olduğunu söyledi.
Osman Özbuldu şöyle devam etti:
Turizmin  ülkemizde yapılabilirliği ekonomik ve sosyal  etkileri nedeniyle sadece turizm sektörünü değil, toplumun her kesimini ilgilendirmektedir. 2007 yılı verilerine göre, Dünyada yapılan 900 milyon kişiyi aşan turizm hareketinde Türkiye 23 milyon turistle ilk 10 ülke arasına girmiştir. Ancak, henüz Binde 2,5 civarında bir orana ulaşılmıştır. Yapılacak çok iş, gidilecek çok yol var!

 

Turizm sektörün önünü açacak, özel bir yasa arayışı hala bir umut olarak durmakta!

Bakanlık ve sektör olarak elbirliğiyle yürütülen tanıtımdaki başarılı çalışmalar semeresini verdi. 2008 Turizm Sezonundan beklentiler çok yüksek,  ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeler henüz gerçekleşmemiş olsa da mevcut kanunların yardımıyla veya adeta yama yöntemiyle işler yürütülmektedir. Artık, yama yöntemleriyle değil, sektörle birlikte çalışarak ortak aklın öngördüğü bir özel turizm yasasının gerçekleşme zamanıdır. Her türlü sıkıntıya rağmen, sektör çalışmalarını yürütmektedir.

 

Bu karmaşık ortamda, Turist rehberleri de zor koşullarda çalışmaktalar. Henüz özel bir yasa düzene sahip olmayan turist rehberlerinin sıkıntıları aşılamadığı gibi, katmerleşmektedir. Turist rehberleri bakanlık yetkisiyle, pek çok olumsuzluğa rağmen her koşulda çalışmalarıyla ülkemizin tanıtımını yapmakta ve ülke ekonomisine büyük girdi sağlamak amaçlı üstün gayretleriyle Türkiye"de turizm yapılabilirliğine destek vermektedirler.

 

Bazı seyahat acentaları, Belediye ve Kurumlarca düzenlenen çeşitli turlarda yetkisiz kişilere yaptırılan rehberlik faaliyetleri ve adeta devletin imkânlarıyla özel korumaya alınan alan kılavuzlarının sebep oldukları sorunlar yetmezmiş gibi, beklenti olan özel yasayla ilgili henüz hiçbir ilerlenme olmamışken, 1618 sayılı yasanın 5571 sayılı kanunla yenilenmesi ile Turist Rehberlerinin elde ettiği ufacık kazanımlar, gündemde olan  "Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"  ve "Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" ile kaybedilme eşiğine getirilmektedir.

Turist Rehberlik Mesleği ve  Turist Rehberleri Odalarının faaliyetleri engellenmek istenmektedir.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın hazırladığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Bakanlığına sunulan ve 25.02.2008 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılan Tarım, Orman ve Köy işleri ile Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanlığında görüşülerek kabul edilen " Turizmi Teşvik Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı " kapsamında; 2634 Sayılı Kanunun 30 uncu Maddesi; Bakanlık gerekli görmesi halinde, denetim ve sınıflandırmaya esas oluşturacak tespitler ile yetkisinde olan eğitim ve rehberlik konularındaki hizmetleri yetkili kılacak uzman gerçek veya tüzel kişiler ile sivil toplum kuruluşlarına da yaptırabilir. Bu konuda uygulanacak esaslar yönetmelikle düzenlenir.''denmektedir.

Söz konusu madde ile turizmin ve özellikle rehberlik mesleğinin cazip taraflarını öne sürerek bazı çevrelerin suistimal yapmasının önü açılabilecektir. Her kim bakanlıkla anlaşır ise turist rehberi yetiştirebilecek ve rehberler üzerinden rahatlıkla rant sağlayacaktır. İnancımız, bu maddenin kötü kullanılmasını önlemek amaçlı çalışmalar yapılacağıdır. Yoksa her önüne gelen rehberlik kursu açacak ve ülke geneli turist rehber kursları kaynayacaktır.

 Bilindiği gibi, Pek çok üniversitelerimizin turist rehberliğiyle ilgili bölümlerinde uygulanan 2 ve 4 yıllık farklı eğitim programlarının sebep olduğu çelişkili durum henüz orta yerde durmaktadır ve turist rehberliği öğrencileri mağdur durumdadır. Bu önerilen  madde ile durumları daha karmaşık olacak çözüm yine yama tedbirlerle mi alınacaktır.

Turist Rehberleri Odaları bu işlevleri yapmak için yeterli alt yapıya sahiptir, zaten bu güne kadar Bakanlık oluru ile Meslek İçi Eğitim ve denetim faaliyetlerinde bulunmuşlar ve bulunmaya devam etmektedirler.  

Öte yandan, 5571 sayılı kanunun uygulamada sıkıntı oluşturan bazı maddelerinin değiştirilmesi gerekçesiyle çalışmalar yapılmaktadır. Ancak, anlaşılan odur ki, yasalara uyarak çalışan seyahat acentelerinin mağduriyetleri devam edecektir. Yetkisiz kişilere rehberlik yaptırmayı adet edinen bazı acenteleri caydırıcı değil, teşvik edici düzenlemeler getirilmektedir. Yeni düzenlemeyle; 1618 sayılı Kanunun 27 inci maddesinde bulunan " Bir yıl içerisinde üç kez idarî para cezası almayı gerektirir fiilleri tespit edilen ( yani, denetlemeler sırasında tutulan 3 tutanakla kapatma cezası alan) Seyahat Acentesi Bin Yeni Türk Lirası ceza ile kurtulacak.

Turist rehberleri olarak, bizler, sıkıntılar içinde turizm yapabilmeye çalışan, Seyahat Acentelerinin kapanmasını zaten karşıyız. Ama, Yasalara uygun çalışmayarak haksız kazanç elde eden, ülkemizin tanıtımını ve değerlerini zedeleyen, turist rehberlerini zor durumda bırakan Seyahat Acentesinin  yanlışını önleyecek tedbirlerin Bakanlıkça alınmasını beklemek hakkımızdır. Bu da verilecek yüksek meblağlı cezalarla mümkündür. Yanlış yapan Seyahat Acente ve yetkilisine mükâfatta bulunulması her şeyi kanunlar ve yönetmeliklerle belirlenen çerçevede yapan Seyahat Acentelerine karşı haksızlık olacaktır. Bir doğru birçok yanlışı götüremez.

Turist Rehberi almadan tur düzenleyen seyahat acentesine yılsonunda sana bin lira ceza veriyorum demek, düşündürücüdür ve Türk turizminin olumlu gelişimine yararı yoktur.

 Beklentimiz, Turizm sektöründe huzurlu bir çalışma ortamı sağlanmasına  destek veren çalışmalar yapılmasıdır.

Kanunlar hazırlanırken, genel ortak yarar gözeterek, çalışmalar yapılmalı hiç bir kurum veya kişi bir diğerine  üstünlük sağlamamalıdır.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.