• BIST 102.556
  • Altın 261,352
  • Dolar 5,7112
  • Euro 6,3685
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 18 °C

Obama'nın mali reformu onaylandı

Obama'nın mali reformu onaylandı
Amerika Birleşik Devletleri Senatosu gelecekteki krizleri engellemek için ülke tarihinin en büyük mali reformlarından birine onay verdi.
MURAT EMEN- EMEN&EMEN

Haftanın Ekonomik Görünümü (19-27 Temmuz 2010)

İSTANBUL- Obama'nın kapsamlı mali reformu senatoda onaylandı (BBC)
Reformlar gelecekteki krizleri engellemeyi amaçlıyor
Amerika Birleşik Devletleri Senatosu ülke tarihinin en büyük mali reformlarından birine onay verdi. Reformların dünya ekonomisini çöküşün eşiğine getiren 2008 yılındaki mali krizin tekrarını engellemesi amaçlanıyor.
Alınacak önlemler büyük bankalar üzerinde hükümetin etkisini artırıp, başarısızlığı tüm ekonomiyi ciddi şekilde sarsacak firmaların hükümet tarafından bölünebilmesini de öngörüyor. Reformlar ayrıca bankaların alacakları riskleri de azaltmayı amaçlıyor.Obama'nın siyasi zaferi

Aylar süren siyasi mücadele ve pazarlıkların ardından Senato'nun onayı Amerikan Başkanı Barack Obama için büyük bir siyasi zafer olarak değerlendiriliyor.
Başkan Obama oylamayı memnuniyetle karşıladığını ve bu sayede Amerikalıların bir daha asla piyasaların hatalarının bedelini ödemek zorunda kalmayacaklarını söyledi. Obama ayrıca, yeni düzenlemelerin, Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en büyük tüketici koruma önlemlerini de içerdiğini belirtti. Amerikan başkanı, yeni yasaların şirketler arasındaki "karanlık anlaşmalara" da son vereceğini söyledi.
Obama konuşmasında, 2008 krizinden önce de Wall Street'in reforma ihtiyacı olduğunu söylediğini de ifade etti. Oylama'da 60 senatör 'evet' oyu kullanırken, 39 senatör ise reform paketine 'hayır' dedi.
Mali reform tasarısı bu ay başında ABD Temsilciler Meclisi'nden geçmişti.Goldman Sachs 500 milyon dolar ceza ödeyecek


Goldman Sachs'ın krizdeki tutumu bir süredir inceleme altındaydı.Yatırım bankası Goldman Sachs, emlak sektöründeki yatırımcıları yanlış yönlendirdiği suçlamaları konusunda 550 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti.
Kuruluş adalet bakanlığı yetkilileri ile anlaşarak bir süredir soruşturulan iddiaların mahkemeye gitmemesini sağlamış oluyor.
Belirlenen tutar, Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SEC) tarihinde kestiği en büyük ceza olan üç yüz milyon doları da içeriyor.Paranın geri kalanı ise Goldman Sachs'ın yanlış yönlendirmesiyle yatırımlarında para kaybeden tarafların kayıplarını tazmin için kullanılacak.
İngiltere'nin en büyük bankalarından olan Royal Bank of Scotland (RBS) 100 milyon dolarlık tazminat alacak. Halihazırda yüzde 84'ü kamuya ait olan banka, Goldman Sachs ile yatırımları sonucu 840 milyon dolar kaybetmişti.
Alman Sanayi Bankası IKB'ye 150 milyon dolar ödenirken, Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu'nun kestiği 300 milyon dolarlık ceza, Hazine'ye girecek. Bu anlaşmanın uygulamaya girmesi için federal mahkemeden de onay alması gerekiyor.
Amerikan Sermaye Piyasası Kurulu, Goldman Sachs'ın pazarlama amaçlı belgelerinde "eksik bilgiler" olduğunu kabul ettiğini duyurdu. Şirket de yayınladığı açıklamada bu adımın "şirket, hissedarlar ve müşteriler için doğru bir sonuç" olduğunu belirtti.

'Ucuz kurtuldu'

Rekor tutardaki cezaya rağmen Goldman hisselerinin yüzde 4,5 değer kazanması, yatırımcıların şirketin bu sorundan kolay ve iyi bir formülle sıyrıldığını düşünmesi ile açıklanıyor.
Kuruluş krize rağmen rekor düzeyde kâr etmeyi sürdürdü
Yatırım şirketi Stifel, Nicolaus & Co'dan Kevin Caron "550 milyon ceza ödeyip hisselerinde 800 milyon dolarlık artış sağlıyorlar... ucuz kurtuldular" diyor.
Goldman bu ayın ilk üç ayında 3,5 milyar dolarlık kâr açıklamıştı.
Sermaye Piyasası Kurulu, Nisan ayında müşterilerine bazı menkul kıymetler paketleri konusunda "hayati bilgileri aktarmadığı" gerekçesiyle Goldman Sachs hakkında soruşturma başlatmıştı.
Goldman Sachs 2007'de yatırımcılarına Paulson & Co hedge fon şirketinin yatırım paketini satarken, Paulson'un emlak ve konut kredisine dayanan bu paketin değer kaybedeceği öngörüsünde bulunarak pozisyon aldığını yatırımcılara söylemedi.
SEC, Abacus adı verilen paketin ABD emlak piyasasının çökmesi ile 1 milyar dolar zarar ettiğini belirledi.
Goldman Sachs yöneticileri Nisan ayında da ABD Senatosu'nun Özel Soruşturma Komisyonu'nda 11 saat ifade vermişti. Senatörler bankayı, kendi yatırım ürünlerinden bazıları için satış pozisyonu alarak mali krize katkıda bulunmakla suçladı.
Golman Sachs'ın Yönetim Kurulu Başkanı Lloyd Blankfein ise suçlamaları reddederek ısrarla Goldman Sachs'ın yanlış birşey yapmadığını söylemişti. Blankfein ayrıca, müşterilerinin güvenlerine layık olmadığını düşünmesi halinde, Goldman Sachs'ın ayakta kalamayacağını da belirmişti.Çin'de 'hız kesen' büyüme yüzde 10

Çin son yıllarda pek çok ülkeyi kıskandıracak büyüme oranları sergiliyor Çin ekonomisinden alınan son veriler ülkede büyümenin hız kestiğini gösteriyor. Büyümedeki yavaşlama, hükümetin kriz döneminde başlattığı dev teşvik paketlerinin yavaş yavaş son bulmasını izliyor. Pekin yönetimi aynı zamanda kredi kullanımındaki artışı ve emlak fiyatlarındaki yükselişi de kontrol altında tutmayı hedefliyor.
Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Çin, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 10,3 büyüme kaydetti. Bu oran yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 12 olmuştu.
Bir Çinli yetkili, büyümede hafif bir yavaşlamanın ekonominin aşırı kızmasını önlemek açısından faydalı olabileceğini söyledi. Çin hükümetinin resmi büyüme hedefi ise yüzde 8.
Uzmanlar, yavaşlamanın küresel etkileri olabileceğini, dünya genelinde satışlar azalırken pek çok şirketin talep yaratması için Çin'e bel bağlar durumda olduğunu belirtiyor. Çin, bu yılın başlarında çift haneli büyümeye geri döndüğünü açıklamıştı.
Açıklanan son veriler Çin'in, hâlâ dünyanın en büyük ikinci ekonomisi unvanını Japonya'dan devralabilecek durumda olduğunu gösteriyor.BP hisseleri yükselişe geçti


İngiliz petrol şirketi BP Meksika Körfezi'ne sızıntı yapan petrol kuyusunu kapattığını ve sızıntıyı geçici olarak durdurduğunu açıkladı.
Bu açıklamanın ardından şirketin hisseleri yüzde 5'in üzerinde yükseliş kaydetti.
Meksika Körfezi'nde BP tarafından işletilen Deepwater Horizon petrol platformu, 20 Nisan'da bir patlama sonucu çökmüş ve deniz dibindeki kuyu petrol sızdırmaya başlamıştı.
O tarihten bu yana, yani yaklaşık üç aydır, ilk kez petrol sızıntısının durdurulduğu yönünde bir açıklama yapıldı.
BP sızıntıyı önleyebilmek için şimdiye dek 3,5 milyar dolar harcadı. Şirket ayrıca bu faaliyetler için 20 milyar dolarlık ek bir fon oluşturdu.

Yurtiçi ekonomi haber özetleri (Şekerbank bülteninden alınmıştır)

Vergi geliri arttı, bütçe açığı yüzde 33 azaldı

Yılın ilk yarısına ilişkin bütçe verileri yüz güldürdü. Vergi gelirlerindeki artışa bağlı olarak bütçe açığı yüzde 33 düştü, faiz dışı fazla ise 3 kat arttı
Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte gelen yüzde 11.7"lik büyümeyle hız kazanırken bütçe verileri de bunu teyit etti. Bu yılın ocak-haziran döneminde bütçe açığı yüzde 33.5 oranında azalarak, 15.4 milyar liraya düştü. Bütçe sonuçlarını bir basın toplantısıyla açıklayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ilk altı ayda gerçekleşen açığın hedeflenen açığın yüzde 30.7"sini tekabül ettiğini söyledi. Şimşek, bütçe gelirlerinin bu yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.1 artışla 121 milyar liraya ulaştığını, bütçe giderlerinin ise yüzde 9.3 oranında artışla 136.5 milyar liraya yükseldiğini bildirdi.

Vergi artışı olmayacak

Geçen yılın ocak-haziran döneminde 4 milyar lira olan faiz dışı fazlanın bu senenin ilk yarısında ise 12 milyar lira olduğuna işaret eden Şimşek “Faiz dışı fazlada geçen senenin aynı dönemine göre 3 katlık bir artış söz konusu. Yani faiz dışı fazlada da Türkiye"nin performansı oldukça güçlü” diye konuştu. İşsizlik rakamlarını da değerlendiren Şimşek “Geçen yıl bizleri eleştiri yağmuruna tutanların bugün kendileri için özeleştiri yapıp yapmadıklarını merak ediyorum” dedi. Şimşek, bir soru üzerine, önümüzdeki dönemde vergi kalemlerinde bir artış veya indirim düşünmediklerini de kaydetti.

Mali Kural ertelendi borçlar sıfırlanıyor

Hükümetin, Meclis tatile girmeden çıkarmak istediği mali kural yasa tasarısı gelecek yasama dönemine bırakıldı.
Hükümet, önümüzdeki yıl uygulamaya girecek Mali Kural ile birlikte bütçe dengesinin bozulmaması için şimdiden tedbir alıyor. Bu kapsamda da ekonomi yönetimi, Mali Kural'dan dolayı bütçedeki mali disiplinin bozulmaması için öncelikle vergi gelirlerini düşürecek hiçbir adıma yanaşmıyor.

Yükler temizleniyor

Yine, Kural öncesi bütçe üzerinde 'yük' yaratan kurumların borç-alacak ilişkileri de mahsuplaşma ile temizlenerek, sonradan ortaya borç yükü çıkması önleniyor. Hükümet, önem verdiği bazı Kanunların yasalaşması için Meclis'in kapanma süresini 23 Temmuz'a uzatırken, görüşülmeyi bekleyen bazı Kanunların da sıralamalarında değişiklik yaptı.
Bu kapsamda, Anayasa Mahkemesi'nce bazı maddelerinin yürürlülük tarihi 8 Temmuz 2010'a ertelenen Gelir Vergisi Torba Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri öne çekildi. Tasarının hızla yasalaşması sağlanarak, ertelenen maddelerin yürürlüğe girişinin çabuklaştırılması amaçlanıyor.GS ve BJK borsada Fenerbahçe'ye fark attı


Üç büyüklerin borsadaki rekabetinde Galatasaray ile Beşiktaş getiri açısından Fenerbahçe'ye fark attı. Lig bitiminden düne kadar Beşiktaş hisseleri yüzde 40.8, Galatasaray yüzde 40.5 prim yaptı. Aynı dönemde Fenerbahçe hisseleri ise yüzde 27.2 değer yitirdi.
Transferin en hızlı takımı Beşiktaş'ın arka arkaya patlattığı bombalar İMKB'de de yankı buluyor. Teknik direktör olarak Schuster'i getirmesinin ardından Quaresma'yı tranfer eden ve şimdi de Real Madrid'in kaptanı Guti'de sona yaklaşan Beşiktaş hisseleri hızlı bir şekilde yükseliyor.
Geçtiğimiz haftayı 4.24 liradan tamamlayan Beşiktaş hisseleri bu hafta yükselişine devam etti ve ikinci seansta 5.55 liraya kadar yükseldi.
Sadece hafta başından bu yana yüzde 30'u aşkın prim yapan hisseler sezon kapanışından bu yana da yüzde 40.8 artış gösterdi. Beşiktaş hisseleri sezonu 3.94 liradan tamamlamıştı.

GS'NİN KASASI PARA DOLDU

Galatasaray ise bu sene aldıklarından çok sattıkları ile adından söz ettiriyor. Mehmet Topal, Emre Güngör ve Uğur Uçar'ın ardından Keita'yı da Katar'a satan Galatasaray'ın kasasına bu satışlardan 16.5 milyon euro girecek. Galatasaray hisseleri Haziran ve Temmuz başında yaptığı iki sert yükselişle birlikte sezon sonuna göre yüzde 40.5 prim yapmış oldu. Hisselere aradan geçen yaklaşık iki ayda 153 liradan 215 liraya tırmandı. Fenerbahçe ise üç büyükler arasında en kötü performansı gösteren kulüp oldu. Transfer döneminde sadece üç futbolcu ile anlaşma imzalayan ve taraftarlarını fazla memnun edemeyen Fenerbahçe hisseleri sezon kapanışından bu yana yüğzde 27.2 değer yitirdi. Hisseler 70 liradan 55 liraya kadar indi. Fenerbahçe'deki bu düşüşe rağmen kulüp halen İMKB'nin açık ara en değerli spor kulübü. Piyasa değeri 1 milyar 375 milyon TL olan Fenerbahçe'yi, 441.6 milyon lira ile Galatasaray izliyor. Beşiktaş'ın piyasa değeri ise 214 milyon lira seviyesinde.Turizmci hem bankaya borcunu ödedi, hem de 17 bin kişiyi işe aldı

Turizmin lokomotifi olarak kabul edilen konaklama sektörü, kriz koşullarında hem bankalara kredi borcunu ödedi, hem de yıllık ortalama 17 bin kişiye istihdam yarattı. Sektör bu yıl 11.5 milyar lira kredi kullanırken, bunun sadece 364 milyon TL'sini ödemedi
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Akbank"ın birlikte hazırladığı Turizm Raporu"nda bankaların turizm sektörüne kullandırdığı kredilerin geri dönüşü incelendi. Rapora göre 2001 krizinde turizm sektöründe tasfiye olacak kredilerin toplama oranı yüzde 20 iken, 2009 yılında bu oran yüzde 2.9"a kadar düştü.
Raporda dikkat çeken diğer bir nokta 2010 yılı ilk dört aylık dönemde ziyaretçi sayısındaki yüzde 10 artışa rağmen gelirde yaşanan yüzde 1"lik düşüş oldu. Bu düşüşün en önemli sebebi tatil sürelerinin kısalması. Artık insanlar daha ucuz tatil imkânlarını tercih ediyor. Bu da gelirin artmasını engelliyor. Her düşen geceleme gelirde de düşüş anlamına geliyor. Ama yüksek sezon olan temmuz ve ağustosta bu durumun tersine dönmesi bekleniyor.

Son dönemde tur operatörleri cephesinde yaşanan iflaslara da dikkat çekilirken, “Ukrayna pazarında faaliyet gösteren Karya Tour"un iflasından sonra bir Rus operatörü de geçtiğimiz hafta faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Yine binlerce yolcunun "Acaba ülkeme dönemeyecek miyim?, otel beni atar mı?" korkusu yaşamasına sebep oldu. Ama her zaman olduğu gibi oteller fedekârlık göstererek firmadan alacaklı olmalarına rağmen misafirleri dönemlerinin sonuna kadar konaklamasını sağladı. Kriz dönemlerinde yük hep otellere kalıyor. Aynı şey kül krizinde de yaşandı. Bu olaylar ne ilk ne de son olacaktır. Başta yolcular olmak üzere tüm alacaklıların haklarını koruyacak sigorta sisteminin geliştirilmesi gereklidir.”İsrail"den turist gelmiyor


İsrail ile yaşanan Mavi Marmara krizinin turizme olumsuz etkisinin kısa vadede ortadan kalkmasını beklenirken, “Önceki krizler daha çok politikacılar arasındaydı. Ancak son Mavi Marmara krizinde gerginlik daha çok tabana yayıldı. Bundan dolayı kısa vadede toparlanma beklenmiyor "One Minute" krizinde orada yaptığımız workshoplar ile sıcaklık sağlanmıştı. Ancak işler yine bozuldu. Toparlanma 2012"de başlar.” diye düşünülüyor.2008"de İsrail"den gelen turist sayısı 500 bin, 2009"da 300 bin, bu yıl dıfır turist bekleniyor.
İsrael'e giden Türk pasaportlu turistlerede farklı davranıldığı ve zorluk çıkarıldığı duyumlar arasında.

MALİ PİYASA GELİŞMELERİ

TCMB geçen haftaki toplantısında faizlere dokunmadı. Dolar 1.53-1.54 aralığında seyretti. Bu hafta parite trendine bağlı olarak 1.52-1.53 bandında hareketi bekleniyor.
Tahvil faizleri 8.40'dan seyrederken, mali kural ertelemesi ile 8.45'e yükseldi. Mali kural ertelenmeseydi rating artışı bekleniyordu.
Özellikle ABD'den gelen verilerin olumsuzluğu ile birlikte gelen sinyaller dünya piyasalarına satışın hakim olması sonucunu doğurdu. Nasdaq, S&P ve Dow Jones düşüş halindeydı.
Bu durum dolar/euro paritesinin yükseliş trendinin devamını getirdi ve 1.29'u gördük.
Bu haftada paritenin 1.2850-1.3000 bandında hareketi bekleniyor.
ABD iki yıllık tahvil faizi 0.59'a geriledi. Bu da önemle üzerinde durulması gereken bir husus. Dolar değer kaybına devam edecek görülüyor. Yakında ABD için kötü senaryolar gündeme gelebilir.

Dış pazarlara ABD'nin zayıf verileri sebebiyle genelde satış hakimdi. AB ülkelerinin kemer sıkma politikası önmli bir taktik. Ancak büyümelerini menfi etkileyecek. Bugün her almanın Euro sebebiyle feda ettikleri güzelim MARK'ları için üzüntü ve pişmanlık duyduğuna eminim. Evdeki hesap pazara uymadı ve ilave edilen zayıf halkalar AB ekonomisini çok zor duruma soktu.
Euro'nun geleceğinin sorgulandığına eminim.
Yunanistan, Portekiz ve İspanya bu dar boğazdan çok zor geçecektir. Bankalara uygulanan stres testlerinin çok büyük sermaye ihtiyacını ortaya koyacağına inanıyorum. Tabii testlerde ne yükleyecekleri çok önemli. Realist bir test yapılırsa, üstelik öyle böyle değil, cash nitelikli kuvvetli taze kaynak gereksinimi ortaya çıkacaktır. Herşeye rağmen Almanya'nın liderliğinde AB bu zor günleri atlatacaktır ancak ciddi dersler alarak.
Türkiye siyasete endeksi bir gündemle referandum için gün saymağa başladı. Önümüzdeki günler liderlerin mücadelesi olarak geçecek. Referandum amacını aştı ve AKP politikalarının sorgulandığı bir nevi güven oyuna dönüştü. Sn. Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşme iyi bir adımdır. Diyalogun gerekli olduğu sıcak günlere giriyoruz.Ergenekon gibi tavsamış bir takım davaları geride bırakıp, TSK'yı yıpratmaktan vazgeçip, onu siyasetin dışında tutacağımız saygın bir yere oturtmamız gerekir. Bazı televizyon oturumlarında haddini bilmeyen üstelik ulema sınıfından malum kişilerin yaptıkları alçaltıcı konuşmalar beni ve eminim ki milletimizide üzmektedir. Bir şeyi yıkmak kolaydır ama onu yeniden yaratmak çok zordur.
Esenlikle kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.