• BIST 90.051
  • Altın 214,266
  • Dolar 5,3527
  • Euro 6,0808
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara 2 °C

Nusret Mayın Gemisi'nin maketi

Nusret Mayın Gemisi'nin maketi
Biga'da profesyonel maket uzmanı Hakkı Şahin, 2009'da başladığı Nusret Mayın Gemisi'nin 1/10 ölçekli maketini bitirerek dünyada bir ilke imza attı.

ÇANAKKALE - Çanakkale'nin Biga ilçesinde profesyonel maket uzmanı Hakkı Şahin, 2009'da başladığı Nusret Mayın Gemisi'nin 1/10 ölçekli maketini bitirerek dünyada bir ilke imza attı.
21 yıldır profesyonel maket uzmanı olarak özellikle Çanakkale'nin ve tü m Türkiye'nin tarihi değerlerini maketleştirmeye çalışan Hakkı Şahin, Nusret Mayın Gemisi'nin 4,2 m uzunluğunda ve 67 cm enindeki maketini yaparak Çanakkale Zaferi'nin 96. yılına hediye etti.
1911 yılında Almanya'da üretilen ve Çanakkale Savaşı'nın seyrini de ğiştiren Nusret Mayın Gemisi'nin 1/10 ölçekli maketi 100 kilo ağırlığında. 10 kişinin taşıyabildiği maket, 3 yıl hazırlanma aşaması ile birlikte 18 ay sürdü . Geminin maketini inşa etme düşüncesine 2003 yılında bir 'neden' sorusuyla başladığın ı belirten profesyonel maket uzmanı Hakkı Şahin, "Bu geminin 1. Dünya Savaşı'nın seyrini kesin bir şekilde değiştirdiğini düşündüm. Yüce Türk milletinin kaderini değiştiren kahraman bir varlığın değerinin bilinmediğini anladım. Bunun üzerine maketini yapmaya karar verdim." şeklinde anlattı.
Tamamen el işçiliğiyle yaklaşık 1,5 yıl çalışarak Nusret Mayın Gemisi'nin 1/10 ölçekli maketini yapan Hakkı Şahin, şu bilgileri verdi: "Gerçek boyu 40,20 m olan geminin 1/10 ölçekli yapımına başlamadan önce çok geniş kapsamlı arşiv araştırması yaptım. Bilgi dökümleri, fotoğraflar, bilirkişi teyitlerinden faydalanıp 1992 yılı 1/65, 2006 yılı 1/75 ve 2009 yılına ait 1/75 çizimli üç adet projeye dayanarak çalıştım. Projelerin genelde ana yapılarla ilişkili elemanların neredeyse aynı olduğ u tespitine vardım. Yine de bunların haricinde kalan birçok şeyin (teçhiz, donanım elemanları) farklı olduğunu gözlemledim. Farklı duruma sahip bu tür elemanların birikim ve tecrü belerime dayanarak kendim tasarladım ve uyguladım."
Hakkı Şahin gemi maketinin yapım özelliklerini şöyle anlattı: "Maket 4 metre civarı nda olduğundan uzun ömürlü, hafif ve gerçeği birebir gösterebilmesi açısı ndan fiberglassta karar kıldır. Endazeyi kurdum. Burkulma, çarpılma, nemlenme yapmayacak şekildeki polistren malzemeden, akrilik boyalar kullanarak yüzeylerle ilgili çalışmamı tamamladım. Geminin gövdesi ile ilgili olan çalışmamı polyesterledim. Artık elimde bir gövde yapım vardı. Bundan sonraki aşamada maindeck (ana g üverte) üzerinde bulunan yapılara başladım. Bunlar sırasıyla yaşam mahalli modellemesi, parampetlerle ana güvertenin birbirine bağlanarak mukavemetinin artırıldığı braketlerin montajları. Mayın raylarının imalatı ve montajı, koltuk altı kamaralarının imalatı ve montajı. Techiz ve donatım elemanlarının yerlerinin tespitlerinin yapılması ve markalanması. Kaporta üzerinde bulunan menfez, lumbar ağzı, cugul, kapı, pencere, lumboz v.s yerlerin markalanması ve açılması. Ana güverte üzerindeki elemanların modelleme imalatı. Modellenen elemanların kalıplarının imalatı. Modellenen elemanların yapıya uygun ve uzun ömürlü (gününe esas olacak şekilde) olacak şekilde imalatlarını yaptım. Bu elemanların tesviyeleri, macunlanması, astar atılması ve boyaması işlemlerini tamamladım. Tüm bu işlemler filika deck'teki diğer elemanlar ve yapılar için uygulandı. Uzun süren bir çalışmadan sonra tüm yapılar ve elemanlar birleştirildi."

Türkiye'de bir ilki gerçekleştiren Hakkı Şahin duygularını şu sözlerle dile getirdi: "1,5 yıl süren uzun metrajlı sıradışı çalışmam artık son buldu. Türkiye'de daha önce yapılmamış olan bir büyüklükteki 1/10 ölçekte bir Nusret Mayın Gemisi artık vardı. Böyle bir çalışmayı başlayıp bitirmiş olmak kendi açımdan büyük bir mutluluktu. Doğrusu kendimle gurur duyuyorum. Böylesine profesyonelce ciddi çalışmalar olabilmesi açısından bu gibi çalışmaları n devamının sağlanabilmesinin gerektiği inancındayım. Amaç güzel olduğunda, sonucun daha güzel olacağına inanıyorum. Bu konuda daha yapabileceğimiz çok şeyler olduğunu düşünmekteyim. Sonuçta yapılmış ya da yapılacaklar görsellikleriyle bazen bir cümleden, bazen de bir kitaptan daha fazlasını anlatabilmektedir. Yeter ki bizler yapmayı isteyelim. Yeter ki yapmamız istensin ve imkanlar sağlans ın."

NUSRET MAYIN GEMİSİ
Çanakkale Savaşları denince akla ilk gelen Nusret Mayın Gemisi'dir. 18 Mart Deniz Savaşı'nda Müttefik donanmasını dağıtan, Müttefik komutanlarını şaşk ınlığa uğratan, Türk askerine moral, Türk milletine sevinç kaynağı olan 26 mayı nla bir yazgının değişmesine sebep olan bir kahramanlık hikayesidir Nusret Mayın Gemisi.

Nusret Mayın Gemisi Boğaz sularına 3 Eylül 1914'te geldi. Almanya'da özel olarak inşa edilmiş bu tekne, dar alanlarda kolayca manevra yapabiliyor ve az su çektiğinden mayın alanları üzerinde güvenle dolaşabiliyordu.

Nusret Mayın Gemisi ve 18 Mart Zaferi ile birlikte anılan bir destana dönüşm üştür. Nusret Mayın Gemisi 2000 yılı itibariyle hala Mersin'de bulunmakta, batmaması için vakıflar ve gönüllüler yardımı ile içindeki su boşaltılmaktadır. Son olarak, Kocaeli Gölcük Donanma Komutanlığı Tersanesi'nde orijinaline sadık kalınarak bire bir benzeri yapılan gemi, törenle karşılanarak Çanakkale'ye getirildi. Paylaş


Kapat

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.