Çarşamba, 20 Eylül 2017 03:41
20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı         18:00 Bakan Arslan'a rapor sunuldu         17:00 THY Chicago'da 20. yılını kutladı         16:00 Konyaaltı’nda kıyı temizliği yapıldı         15:00 Dünyanın en eski yolcu uçağı         14:00 Alitalia için 5 firma yarışıyor         13:00 Aeroflot, 50. yılını İstanbul'da kutladı         12:00 Tarlabaşı'na Çinli milyarder geliyor         11:00 Rize'de ''Organik Turizm başladı         10:00 Uçhisar Belediyesi'ne Ödül         09:00 Kapadokya’nın 2023 turizmi konuşuldu         17:00 Türkiye liderliğinde turizm komitesi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
İnternet satışlarının artması üzerine vergi uygulaması getiriliyor
05 Eylül 2017 Salı 16:00
Türkiye'de internetten yapılan satış oranlarının büyük oranda artması üzerine vergi uygulaması getiriliyor.

ANKARA- Türkiye'de internetten yapılan satış oranlarının büyük oranda artması üzerine vergi uygulaması getiriliyor. İnternet üzerinden yapılan satışlar karşılığında ödenmesi gereken kurumlar vergisi ve KDV gibi sistemlerden muaf olmalarının haklı bir sebebinin olmadığı görüldü. Maliye Bakanlığı internet satışlarını denetleyeceğini ve gerekli vergilerin alınacağını belirtmişti.

İnternetten satış yapan şirketlerin geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal ile bir araya geldikleri öğrenildi. Yapılan görüşmelerin ardından kurumlar vergisi ve KDV gibi vergi sistemlerinin geri ödemeleri konusunda anlaşmanın sağlandığı açıklandı. İnternet satışları için özel vergi dairelerinin kullanılmasına karar verildi.

VERGI ÖDEMEKLE MÜKELLEF OLACAKLAR

Yapılan çalışmaların ardından uluslararası ölçekte ülkemizde de hizmet veren yabancı internet satış siteleri ile Maliye Bakanlığı arasında geçtiğimiz günlerde beklenilen görülme gerçekleşti. Bu süreçte Türkiye'de yerleşik durumda bulunan şirketlerin belirtilen ve olması gereken vergi ödemelerini ödemeyi kabul ettikleri açıklandı. Bu süreç içerisinde şirketler kurumlar vergisi ile KDV gibi ödemeleri yapacaklarını açıkladı. Maliye Bakanlığı daha sonraki dönemlerde işi bir aşama daha ileriye götüreceğini açıklayarak elektronik ticaret sistemi ile uğraşanlar için stopaj vergisinin getirilmesinin planlandığını açıkladı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal'ın da katılmış olduğu toplantıda e ticaret sisteminin vergilendirilmesi ve kayıt dışı oranlarının azaltılması için yapılan çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı. Yapılan çalışmanın Türkiye ekonomisi içinde önemli bir adım olduğu değerlendirildi. Yaşanabileceği mağduriyetlerin yeni sistemle birlikte en az seviyeye indirilmesine karar verildi. Net bir vergi düzenlemesinin getirileceği öğrenildi.
 

Bu haber toplam 374 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar