Çarşamba, 20 Eylül 2017 03:41
20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı         18:00 Bakan Arslan'a rapor sunuldu         17:00 THY Chicago'da 20. yılını kutladı         16:00 Konyaaltı’nda kıyı temizliği yapıldı         15:00 Dünyanın en eski yolcu uçağı         14:00 Alitalia için 5 firma yarışıyor         13:00 Aeroflot, 50. yılını İstanbul'da kutladı         12:00 Tarlabaşı'na Çinli milyarder geliyor         11:00 Rize'de ''Organik Turizm başladı         10:00 Uçhisar Belediyesi'ne Ödül         09:00 Kapadokya’nın 2023 turizmi konuşuldu         17:00 Türkiye liderliğinde turizm komitesi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Toyota’nın ilk hibrit aracı üretimi Sakarya tesislerinde törenle başladı
31 Ağustos 2017 Perşembe 11:00
Toyota Otomotiv CEO’su Hiroshi Kato: Yıllık 280 bin adetlik kapasitemizin yüzde 65-70'i ihracata gidecek.

SAKARYA - C-HR'nin seri üretimi, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin Sakarya'daki tesislerinde düzenlenen törenle başladı. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve Üst Yöneticisi (CEO) Hiroshi Kato, Türkiye'de üretilen ilk hibrit ve crossover araç olan Toyota C-HR'nin üretim kapasitelerinin yüzde 60'ını kapsayacağını belirterek, "Yıllık 280 bin adetlik fabrika kapasitemizin yüzde 65-70'i ihracata gidecek. C-HR'nin ise yaklaşık yüzde 90'ı ihraç edilecek." dedi.

toyota-hibrit-ch-r--.jpg

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve CEO'su Hiroshi Kato toplantıda yaptığı konuşmada, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin, ürettiği araçların yüksek kalitesi sayesinde bu önemli projeye atandığını, bunun Toyota'nın fabrikaya güveninin en önemli göstergesi olduğunu söyledi.
Sadece Avrupa'da değil, global düzeyde de en iyi fabrikalardan biri olduklarını vurgulayan Kato, şunları kaydetti:
"Çalışmalarımızın bir ödülü olarak, bugünkü tarihi dönüm noktası, bizim için yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Toyota C-HR ile şirketimizin Türkiye'nin önde gelen ihracatçıları arasındaki konumu daha da ileriye taşınacak. Proje için hükümetimiz ve yerel yöneticilerimizin yatırım ve istihdam ekseninde çok önemli destekleri oldu. Bunun için kendilerine müteşekkir olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bu güvene ve desteğe layık olmaya çalışacağız."

toyota-hibrit-ch-r-3.jpg

Kato, üretim kapasitelerinin yüzde 60'ını C-HR'nin kapsayacağını belirterek, "Geri kalan yüzde 40'ı ise Corolla ve Verso için kullanılacak. Yıllık 280 bin adetlik fabrika kapasitemizin yüzde 65-70'i ihracata gidecek. C-HR'nin ise yaklaşık yüzde 90'ı ihraç edilecek." dedi.
Kuzey Amerika ihracatı için hacim konusunda konuştuklarını, mümkün olduğunca talebi karşılayacaklarını ifade eden Kato, "Talebin yüksek olduğunu biliyorum ancak rakam veremiyoruz. 2017'nin ocak sonu, şubat başı gibi Kuzey Amerika'ya ihracat başlar. İhracatımızı Toyota markasıyla bu bölgeye satacağız." diye konuştu.

toyota-hibrit-ch-r-4.jpg

Toyota Motor Avrupa Genel Müdürü ve CEO'su Dr Johan van Zyl da crossover segmentinin çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü, Toyota'nın da C-HR ile kompakt crossover pazarına çok güçlü bir giriş yapacağını kaydetti.

toyota-hibrit-ch-r-8.jpg

Hibrit teknolojisinin, Avrupa ve global stratejilerinin temelini oluşturduğunu anlatan Zyl, "2020 yılına kadar, Avrupa'da sattığımız her iki araçtan birinin hibrit motorlu olmasını planlıyoruz. Toyota C-HR, bu hedefe ulaşmamıza çok büyük katkı sağlayacak. Sakarya'ya ve Türk otomotiv sanayisine bu yatırım ve istihdamla katkıda bulunmaktan son derece memnunuz." diye konuştu.

toyota-hibrit-ch-r-9.jpg

Verilen bilgiye göre, Türkiye'de üretilen ilk hibrit ve crossover olan Toyota C-HR'nin projesi 350 milyon avroluk yatırımla gerçekleştirildi. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin 22 yılda gerçekleştirdiği toplam yatırım tutarı ise 1,7 milyar avroya ulaştı

toyota-hibrit-ch-r-5.jpg

Toyota C-HR ile fabrikanın yıllık 150 bin olan üretim kapasitesi 280 bine çıkarken, 2 bin kişi için ek istihdam olanağı yaratıldı. Yaratılan ek istihdamla Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye çalışanı sayısı 5 binin üzerine çıktı.

toyota-hibrit-ch-r-7.jpg

Toyota C-HR'nin, Avrupa pazarından sonra, en büyük ihracat pazarı ABD ve Kanada gibi Kuzey Amerika ülkeleri olacak. Toyota C-HR, Tayvan, Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin de aralarında olduğu toplam 45 yeni pazara daha Sakarya'dan ihraç edilecek. Böylece Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye'nin toplam ihracat yaptığı ülke sayısı ise 52'den 97'ye yükselecek. Üretim bu yıl yüzde 33, gelecek yıl ise yüzde 140 artacak. İhracat oranı ise yüzde 90'a çıkacak. Bu arada, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, "Yeni Global Platform"da Japonya dışında üretim yapan ilk fabrika oldu.

toyota-hibrit-ch-r-6.jpg

 

Bu haber toplam 478 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar