Çarşamba, 20 Eylül 2017 03:46
20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı         18:00 Bakan Arslan'a rapor sunuldu         17:00 THY Chicago'da 20. yılını kutladı         16:00 Konyaaltı’nda kıyı temizliği yapıldı         15:00 Dünyanın en eski yolcu uçağı         14:00 Alitalia için 5 firma yarışıyor         13:00 Aeroflot, 50. yılını İstanbul'da kutladı         12:00 Tarlabaşı'na Çinli milyarder geliyor         11:00 Rize'de ''Organik Turizm başladı         10:00 Uçhisar Belediyesi'ne Ödül         09:00 Kapadokya’nın 2023 turizmi konuşuldu         17:00 Türkiye liderliğinde turizm komitesi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Ulaştırma Bakanı Dürüst: KKTC'nin uçuş izni verme yetkisi yok
25 Ağustos 2017 Cuma 18:00
ayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Bird Airlines ile ilgili eleştirilere karşılık, “İzin değil, ön izin verildi.

LEFKOŞA- Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Bird Airlines ile ilgili eleştirilere karşılık, “İzin değil, ön izin sözkonusu. KKTC’nin uçuş izni verme yetkisi yok” dedi. Dürüst, “Gelmek isteyenlere desteğimiz tam. İki ya da üç hava yolu şirketiyle bilet fiyatlarının istenen noktaya gelmesi mümkün değil” ifadelerini de kullandı
Dürüst yazılı açıklamasında, şunları belirtti:
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin bir ada ülkesi konumunda olduğundan dolayı, ulaşımın ya deniz ya da hava yolu ile mümkün olabileceği gerçeği ışığında, adamıza gelecek olan yabancı turistlerin ve özellikle son dönemlerde ülkemizi tercih eden öğrencilerin sayısının artış göstermesi karşısında, yükselen uçak bilet fiyatlarının aşağıya çekilebilmesi adına elbette ki uçuş alternatiflerinin atması gerekmektedir. Bu gerçeği göz ardı etmenin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devletine olan inançla direk olarak bağlantılı olması yanında ekonomi ve siyaset bilmekle de aynı oranda bağlantılı bir durumdur.”

İki ya da üç hava yolu şirketi ile bilet fiyatlarının istenen noktaya gelebilmesinin mümkün olmadığını kaydeden Dürüst, “Biz istiyoruz ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’ne birçok hava yolu şirketi uçuş yapsın. Bütün mücadelemiz bu yöndedir” dedi.

9 ay önce bakanlığa müracaat yapıldı

Bird Airlines için yaklaşık 9 ay önce bakanlığa müracaat yapıldığını, uçuş izninin değil ön iznin sözkonusu olduğunu kaydeden Dürüst, “Hayretler içerisinde izlemekteyiz ki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak uçuş izni verme gibi bir yetkimiz olmamasına karşın, böylesi bir eleştirinin ortaya atılarak üzerinden siyaset yapılıyor olmasını, siyasette tecrübesizlik olarak nitelendiriyorum” ifadelerini kullandı.

Dürüst, şunları söyledi:

“KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın herhangi bir uçuş izni verme yetkisi yoktur. Biz Bakanlık olarak sadece, KKTC’ye uçuş yapmak isteyen firmalara, Türkiye Cumhuriyeti Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne yapılacak olan müracaat neticesinde, TC Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ortaya koyduğu kriterleri sağlaması koşulu ile KKTC’ye uçuş yapılmasının bir sakıncasının olmadığın, TC Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilecek uygunluk ve yeterlilik belgesi ile birlikte yapılacak bir müracaatta, KKTC’ye uçuş yapılması için bizce bir sakıncasının olmayacağını, bilakis bunu destekler noktada olduğumuzu beyan eder bir ön izin niteliğindeki görüşümüzü ortaya koyarız.”

Dürüst, “Sadece Bird Airlines değil, her kim ki gerek KKTC’den gerekse de yurt dışından herhangi bir havayolu şirketi, TC Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kriterlerini yerine getirir ve yeterlilik belgesi alarak KKTC’ye uçuş için bize müracaat ederse, desteğimiz tam olacaktır” diye ekledi.
Dürüst, Sivil Havacılık Dairesi’ne yönelik eleştirilere de yanıt vererek, dairenin sivil havacılık konularında teknik donanıma sahip olduğunu kaydetti.

Dürüst, daireye eleştiri yapanları, yerinde ziyarete de davet etti

Dürüst, sadece bu konu ile ilgili değil, ulaştırma ve bayındırlık konularında merak edilen her türlü soruyu yanıtlamaya, her türlü konuda açıklama yapmaya hazır olduğunu da dile getirerek, “Şahıslar ve isimler üzerinde durmayacağım. Ancak bu arkadaşlara tavsiyem şudur; KKTC’nin gelişmesi ve kalkınması adına verilen mücadelede önemli olan iletişimdir. Doğru siyaset, doğru bilgi ve doğru bilgilendirmeyle olur” dedi

Bu haber toplam 438 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar