Cuma, 22 Eylül 2017 15:25
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Kadir Uğur, dünya denizlerine Sinop Takası ile 'Vira Bismillah" diyor
22 Ağustos 2017 Salı 18:00
Bentour Turizm’in Başkanı Kadir Uğur yelkenli ile dünya denizlerinde ‘Sinop Takası’ ve Kuşadası bayrağını taşıyacak.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
KUŞADASI -
Türk turizminde 50 yıldan bu yana fark yaratan Bentour Turizm’in Onursal Başkanı Kadir Uğur, denizci deyimiyle “Vira Bismillah” şeklinde Kuşadası’ndan dünya denizlerine ‘yelkenler fora’ diyerek açılırken yanında ‘Sinop Takası’ ve Kuşadası’nın bayrağını taşıyacak.

kair-ugur5.jpg

kadir-ugur-sinop-tekne1ab.jpg

kadir-ugur-sinop-tekne1a.jpg

Kuşadası Değirmen Çiftliği’nde Kadir Uğur’un Türkiye’den ve yurtdışından misafirleriyle birilkte Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı tarafından verilen yemeğe katıldı. Yemekte Kadir Uğur’a Hüsnü Gümüş ‘sinop kotrası ve takası’, Belediye Başkanı Özer Kayalı ‘Kuşadası bayrağı” armağan etti.

kadir-ugur-12.jpg

kadir-ugur-ark1.jpg

kadir-ugur-torbul-kadir.jpg

VEDA YEMEĞİNDE DUYGUSAL ANLAR

Diana Turizm'in sahibi Hasan Tonbul'un eşi Gürsel Tonbul’un, Davutlar Yolu üzerinde 200 dönüm arazı üzerinde kurduğu Değirmen Çiftliği'nde ağırlanan ekibe kendi üretimi özel yemekler ikram edildi.
Benswissyacht isimli 17 m uzunluğunda olan Hanse 575 modeli yelkenli yat ile Başkaptan Kadir Uğur, Türk Kaptanı Murat Baltutan ve Alman uyruklu Kaptan Volker Braun’dan oluşan ekibin yer aldığı Başkan Kayalı’nın “veda yemeği’nde duygusal anlar yaşandı.

kadir-ugur-sinop-tekne12.jpg

kadir-ugur-sinop-tekne1ac.jpg

SİNOP TAKASI VE KOTRASI DÜNYAYI DOLAŞACAK

Turizm Bakanlığı eski yöneticilerinden Hüsnü Gümüş, Sinop’ta ünlü usta Doğan Ülgen tarafından özel olarak yapılan bir “taka” ile bir “kotrayı” dünya denizlerini Türk tenizcilerinin gücüyle dolaşma simgesi olarak Kadir Uğur’a armağan etti. Hüsnü Gümüş Sinop Cezaevi’nin eskiden tersane olduğunu hatırlatarak “Sinop’ta yapılan gemiler o zamanın usullerine göre başarılı zaferlere Selçuklu ve Osmanlı yı başarılı zaferlere kıble yönünde denize “vira bismillah'' duaları ile uğurlanmışlardır. Sinop un coğrafi konumu nedeniyle mimarının bir öngörüsü olarak değerlendirdiğim deniz açılan kapının bir önemli özelliği de Kıble yönünde olmasıdır. Kıbleye açılan kapıda yapılan kotra modelinin Kadir Uğur’a uğur getirmesini diliyorum. Kadir Uğur yanında bir Türk ustanın Sinop’a özgü sanatını götürüyor”dedi.

kadir-ugur-g.jpg

KADİRUS, ANTİK TARİHİN YOLUNDA

Öte yandan Hüsnü Gümüş, Kadir Uğur’un teknesiyle gideceği güzergahın asırlar önce Romus-Romuls tarafından yapılan yolculuk sonucu Roma İmparatorluğu’nun kuruluş yolu olduğunu belirterek ‘Artık Kadir Uğur’u Kadirus diye anabiliriz” şeklinde konuştu. Hüsnü Gümüş, Kadir Uğur’un yolculuğu için “Antalya dan sonra Antik Likya Kıyılarından Kuşadası na uzanan rotasının Truva dan gelen Aenaes ın yolculuğu ile kesişmesinin Çağdaş ya da Yaratıcı Mitoloji olarak tanımlanan yeni akımlarla da birleştirilebilecek bir ilki oluşturduğu görüşündeyim” dedi.

kadir-ugur-kravat-1.jpg

kadir-ugur-travat2.jpg

kadir-ugur-kravat66.jpg

TÜRK DENİZCİLİĞİNDE YENİ BİR SAYFA

Kadir Uğur ve eşi Kuşadası Belediye Başkanı Özer Kayalı’ya İsviçre’den getirdiği kravatı armağan etti. Özer Kayalı çıkış olarak kadir Uğur’un Kuşadası’nı seçmesinin bölge tanıtımı için önemli olduğunu belirterek “Türk denizcilik tarihine yeni bir sayfa açan Kadir Uğur’a teşekkür ediyoruz” dedi.


kadir-ugur-def1.jpg

kadir-ugur-def2.jpg

kadir-ugur-def3.jpg

KAPTANIN SEYİR DEFTERİ
Öte yandan Kadir Uğur “Kaptanın Seyir Defteri” olarak hazırlanan ve içersinde ilk notların yer aldığı defteri elinden düşürmedi. Kaptanın her halini fotoğraflayan Bentur Antalya Temsilcisi Ufuk Erbinel seyir defterini de fotoğrafladı. Setur Marina Kuşadası Müdürü Çaglar Altuntaş ise Kadir Uğur'u uğurlamak üzere bütün yat sahiplerini marinaya davet ettiğini ve teknenin ülkelerin bayraklariyla donatıldığını söyledi.

Bu haber toplam 1184 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar