Cuma, 22 Eylül 2017 15:21
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Doğu Karadeniz'de Arapça bilen yabancılar korsan turizm yapıyor
19 Ağustos 2017 Cumartesi 17:00
Doğu Karadeniz'de körfez turizmi patlaması ile b kaçak ve kayıt dışı tur yapanlar arttı.

TRABZON - Türkiye'de turizmin parlayan yıldızı Doğu Karadeniz'de körfez turizmi patlamasının yaşanmasıyla birlikte kaçak ve kayıt dışı tur düzenleyenlerin sayısında artış olmuştu. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölge Yürütme Kurulu İdari İşler ve Denetim departmanı, Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ile Emniyet Müdürlüğü yetkilileri Doğu Karadeniz'de kaçak taşımacılık yapanlara sıkı denetim uyguluyor.

TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölge Yürütme Kurulu organizasyonu ve işbirlikçi kurumların desteğiyle Doğu Karadeniz'in turizm merkezlerinde prosedürlere uymayan TÜRSAB üyelerine ve kaçak taşımacılık yapanlara ceza yağdırıyor.

"YÜZDE 80 BAŞARI"

Haber61.net'e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TÜRSAB Doğu Karadeniz Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Suat Gürkök, geçtiğimiz yıldan bu yana denetimlerin sıkı şekilde yapıldığını ve kaçak turizmin önlenmesinde yüzde 80 başarıya ulaştıklarını söyledi. Türk vatandaşların yanında Körfez ülkelerinden gelip de Doğu Karadeniz'de kayıtsız turizm faaliyeti ve taşımacılık yapanların önüne geçmeye çalıştıklarını belirten Suat Gürkök, "Son 1 yılda yapılan denetimlerle kaçak faaliyetlerde önemli miktarda azalma gördük. Bunun yanında diğer bir sıkıntımız yabancı uyruklu kişilerin Arapça lisanını bilmenin de verdiği avantajla kişisel olarak yaptığı faaliyetler. Bunun önüne geçmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

koran-tur2.jpg

"ÇALIŞMA İZİNLERİ YOK"
Arapça bilen yabancıların kayıtsız şekilde taşımacılık ile birlikte turizm faaliyeti yaptığını ve bunun bölge için büyük olumsuzluk olduğunu vurgulayan Gürkök, "Seyahat acentesi olmadan yapılan bu faaliyetlerde herhangi bir olumsuzluk olduğunda başvuracakları hiçbir yer yok. Bu hem turizm açısından hem de bölgemiz açısından büyük bir sorun yaratıyor. Bu kişilerin çalışma izinleri yok. Bizim asıl mücadelemiz dışardan gelen kişilerle. 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu'na göre turizm faaliyetleri Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan TÜRSAB'a üye olmuş acentalar tarafından yapılır. Bunun dışındakiler yapamaz ve ceza verilir. Denetimlerimizde yüzde 80 başarıya ulaştık. Trabzon İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ile Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle organize şekilde kaçak turizmi engellemeye çalışıyoruz. Aslında maliyenin de bu çalışmalarda yer alması gerekiyor. İlerleyen denetimlerimizde maliyeden de destek isteyeceğiz" dedi.

Haber61 / Selay Saykal

 

Bu haber toplam 999 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar