Cuma, 22 Eylül 2017 15:26
09:00 Denizli Termal Turizm Zirvesi          12:00 Turizmdeki ivme istihdama yaradı         11:00 Google, HTC'yi 1.1 milyar dolara aldı         09:00 Kadir Topbaş istifa mı etti?         11:00 Erdem: TÜRSAB’ta metal çürümesi         09:00 Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday         12:00 Rixos, Dubai’nin kalbine yerleşti         12:00 Turizimcinin ‘turizm kredisi’ talebi         11:00 Sağlık turizminder 7.5 milyar dolar         10:00 Hintli turizmciler ATSO'da         09:00 Otel yatırımında İstanbul birinci          20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Kara mücevher Bursa Siyah İnciri’nin dünya yolculuğu başlıyor
18 Ağustos 2017 Cuma 10:00
UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan: Geçen yıl Bursa’dan 5 bin, Türkiye'den 14 bin ton Bursa Siyah İnciri ihraç edildi.

BURSA - UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, Bursa Siyahı İnciri’ndeki olgunlaşma döneminin normal seyrinde gittiğini, ürünün 19 Ağustos’ta tezgahlarda olacağını söyledi.

Geçen yıl Bursa’dan 5 bin, Türkiye genelinde de 14 bin ton Bursa Siyah İnciri ihraç edildiğini hatırlatan Yazgan, “21 Ağustos tarihinden başlayarak Bursa Siyah İncirimizi dünyanın dört bir yanına ihraç edeceğiz. Bu yıl da ihracat rakamlarımızın geçtiğimiz yıl seviyelerinde olacağı yönünde beklenti var. Pazarın durumu belli, rakamların çok afaki değişeceğini düşünmüyorum” dedi.

Uludağ Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği (UYMSİB) tarafından “2017 Yılı Bursa Siyahı İnciri Değerlendirme” toplantısı düzenlendi. UİB Genel Sekreterlik Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen toplantı, UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Erdal Kuzucu, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Beyami Uğur, UYMSİB Yönetim Kurulu Üyeleri, üreticiler, ihracatçılar ve üretimin yapıldığı mahallelerin muhtarlarının katılımı ile yapıldı.

bursa-karaincir3.jpg

14 bin ton Bursa Siyahı İnciri ihraç edildi
İhracatçı, üretici ve diğer paydaşların katıldığı toplantıda konuşan UYMSİB Başkanı Prof. Dr. Senih Yazgan, Bursa Siyahı İnciri’ndeki olgunlaşma döneminin normal seyrinde gittiğini, ürünün 19 Ağustos’ta tezgahlarda olacağını söyledi. Geçen yıl Bursa’dan 5 bin, Türkiye genelinde de 14 bin ton Bursa Siyah İnciri ihraç edildiğini hatırlatan Yazgan, “Bu yıl da rakamların bu seviyelerde olacağı beklentisi var. Pazarın durumu belli, rakamların çok afaki değişeceğini düşünmüyorum” dedi.

Bursa Siyahı İnciri’nin ihracat tarihi belirlendi
Geçen yıl olgunlaşma döneminin, ihracatçı üzerinde bir baskı oluşturduğunu ve bu durumun ciddi sıkıntılara neden olduğuna da dikkati çeken UYMSİB Başkanı Yazgan, “Herkesin bildiği gibi bu ürün pazarda yer bulduğu sürece satılabiliyor, yer bulamadığında pazarlayamıyoruz. İncir kesim heyetleri üçüncü gezisini tamamladı. 2017 için ihraç tarihleri netleşti. 21 Ağustos’ta Bursa Siyahı İncirimizin dünyaya olan yolculuğu başlıyor” diye konuştu.

“Erken olgunlaştırıcı kimyasal ürünlerin kullanımına izin vermiyoruz”
Erken olgunlaştırıcı olarak ifade edilen kimyasal ürünlerin kullanılmaması amacıyla köy toplantıları gerçekleştirdiklerini hatırlatan UYMSİB Başkanı Yazgan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu toplantılardan son derece olumlu sonuçlar aldık ve il müdürlüğümüze bu denetimlerin daha sağlıklı yapılabilmesi adına araç da tahsis etmiştik. Hem Tarım İl Müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz toplantılar hem de müdürlüğümüzün bireysel olarak yapmış olduğu denetimler sonucunda geçen yıl bu konuda hemen hemen hiç denebilecek kadar bir done ile karşılaştık. Bu durum bizim üreticimizin konuya ne kadar hassas yaklaştığının bir göstergesidir. Bu yıl Ege bölgesinden konuyla ilgili bize birtakım bildirimler geldi. Bölgemizdeki üreticilerimiz tarafından bizlere, ‘Siz bunları anlatıyorsunuz, yapmayın diyorsunuz ama bu bölgede kullananlar ve kullandıranlar var’ diye söyleniyor. Biz de gerekli girişimi başlattık ve ihracata konu olan bölgelerdeki il müdürlüklerimize ve tarımdan sorumlu vali yardımcılarımıza birer yazı ile durumu izah ettik. Başta Aydın, Manisa ve İzmir olmak üzere denetimlerin yapılması konusunda talebimizi ilettik.”
 

Bu haber toplam 760 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar