Cumartesi, 19 Ağustos 2017 22:36
20:00 Turizm çalışma süresine düzenleme         19:00 İspanya’da 46 havalimanında grev         18:00 Pilot Hintli Bhasin ailesi          17:00 Arapça bilen korsan turizmci         16:00 Bursa-İskenderiye turizm köprüsü         15:00 Atatürk Havalimanı’nda yılın rekoru         14:00 Eskişehir’e ‘tabiat' turizmi hedefi         13:00 Türkiye’nin ilk uzay merkezi Bursa'da         12:00 Akmerkez, Akbatı ve Akasya’ya ödül         11:00 INTRO da Air Berlin'e talip oldu         10:00 Üniversite arazisine ticaret alanı         09:00 Türkiye'de otel fiyatları dalgalanıyor         16:00 Hilton Istanbul Tuzla mucizesi         15:00 Türk inşaat firmaları büyüyor         14:00 Offroad heyecanı İstanbul'da          13:00 Limak, 1 milyar dolara koşuyor!         12:00 Çift Geyik Karaca'nın binası         11:00 Borajet’te işler farklı yere gidiyor         10:00 Bursa Siyahı İnciri tezgaha iniyor         09:00 Çin yabancı yatırımcı çağırıyor         15:00 Galatasaray'ın 180 milyon lirası uçtu         14:00 Festival ile 5 milyon TL’lik ekonomi         13:00 QNet, Antalya’da otel satın alacak         12:00 Kruvaziyer hareketi turizmi kurtarır         11:00 Muğla, 1 milyon Hintli turist hedefledi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
Gece hayatının rotası müziklerine göre belirlenmeye başlandı
28 Ekim 2010 Perşembe 14:00
Ünlü DJ’ler Serhan, Otto, Orkun, 8 İstanbul, Murat, Lucca ve Sinan der die das’ta çalıyor. Aranan DJ’lerle jargonu ve sezon trendlerini konuştuk.
İSTANBUL- İstanbul gece hayatının rotası artık mekanlarda çalınan müziğe göre belirlenmeye başlandı. Bu kış gece hayatının içine sızmadan önce ünlü DJ"ler ile bir araya geldik. Serhan, Otto, Orkun, 8 İstanbul, Murat, Lucca ve Sinan der die das"ta çalıyor. Aranan DJ"lerle jargonu ve sezon trendlerini konuştuk.
Özellikle kış akşamlarında gece hayatı kapalı mekanlara kayar ve gecenin yıldızı, müziği ile bizi bizden alan mekanlar olur. İstanbul gece hayatının en popüler mekanlarından Lucca, Otto, der die das, 8 İstanbul, Merci Cheri"nin müziklerini Serhan Aydemir, Orkun Bozdemir, Murat Tokuz ve Sinan Çatak"a emanet ediyor. Onlar dünya müzik piyasasını ve trendleri yakından takip ediyor. Söylediklerine göre İstanbul gece hayatındaki bazı tabuları değiştirmişler, Orkun Bozdemir, “Bir DJ ile anlaştığınız zaman sadece o DJ"in kafasındaki müzikle anlaşmış oluyorsunuz. Bizim gibi kolektif kişilerle anlaşınca daha geniş bir skala ile anlaşmış oluyorsunuz. Doğru yerdeki, doğru müziği çalıyoruz” diyor.
Sezona hazırlık sürecini şöyle tarif ediyorlar, “Dünyadaki trendleri kendimize uyarlıyoruz. Biraz disco, biraz indie... Mesela bu aralar kelli felli, takım elbiseli adamlar indie tarz müzikte dans ediyor.”
Peki, hâlâ DJ"den şarkı isteniyor mu, nedir bunun jargonu? Orkun, “Şarkı isterken ben bunu istiyorum değil de, "Şu şarkı çok güzel olmaz mı" diyebilirler.” Sinan, “Sarılıp söyleyen de, peçeteye yazan da var.” Murat, “Şöyle diyorlar, "Bir şarkı vardı dumtıs dum tıs" diye.” Gece hayatındaki müşteri de patron da artık çok bilgili. Onların deyimleriyle sıradanlığa yer yok ve herkesten önce o müziği senin bulup çalman gerekir. Dans ettirme konusunda da iddialılar, “Kendimizin dans etmeyeceği müzikleri asla çalmayız.” Mekanların kişiliklerine göre müzik türlerinde değiştiğini söyleyen Orkun durumu şöyle tarif ediyor, “Otto"da karanlık ve derin bir müzik çalıyorsun. Lucca"da daha mutlu müzik çalman lazım. der die das"ta hep funky çalar.” Dans ettirmenin formülünü ise şöyle açıklıyorlar, “Bir tarz üzerine yoğunlaşmıyoruz. Saate, kalabalığa ve insanların alkol seviyesine göre müziğin tadı değişir. İnsanları ne çok baymalı ne de çok yormalısınız.” Bu yıl erken saatteki partilerin ve büyük partilerin popüler olacağının da şimdiden tüyosunu veriyorlar.

Lucca

In Grid - Vive Le Swing
All Good Funk Alliance - Man With a Jam Plan
Cee-lo - Fuck You

Der (DIe Das)

Sonny Fodera - Got You On My Mind
Freaky Behaviour - Pha-real
Justin Martin & Ardalan - Mr. Spock

Otto

Kasper Bjoerke - Heaven
Gay Marvine - Lost In Music
Faze Action - I Wanna Dancer

8 Istanbul

Sunlightsquare - I Believe in Miracles (Broken Party)
Grant Nelson - Black Water
Nina Jayne ft Roy Ayers - Circles
Bu haber toplam 1307 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar