Çarşamba, 20 Eylül 2017 00:16
20:00 Ekimde el sıkışılırsa, hedef tutar         19:00 Engelleri Tofaş kaldırıyor         18:00 Türkler Güney Kore'ye gidiyor         17:00 Türkler 1.5 saat kuyrukta bekliyor         16:00 İstanbul Coffee Festival’i         15:00 Yenikapı arsası Ensar Vakfı’na verildi         14:00 Cepten konuşmada Avrupa birincisiyiz         13:00 Ryanair uçuş iptal edecek         12:00 Geleneksel gelin hamamı değişti         11:00 Aç kurt ile geyiğin ölüm-kalım yarışı         10:00 Serdar Bilgili: En gözde bölge olacak         09:00 Koç’dan İspanya’ya yatırım sinyali         20:00 Yüksekova’dan 412 bin yolcu         19:00 Condor'da seks skandalı         18:00 Bakan Arslan'a rapor sunuldu         17:00 THY Chicago'da 20. yılını kutladı         16:00 Konyaaltı’nda kıyı temizliği yapıldı         15:00 Dünyanın en eski yolcu uçağı         14:00 Alitalia için 5 firma yarışıyor         13:00 Aeroflot, 50. yılını İstanbul'da kutladı         12:00 Tarlabaşı'na Çinli milyarder geliyor         11:00 Rize'de ''Organik Turizm başladı         10:00 Uçhisar Belediyesi'ne Ödül         09:00 Kapadokya’nın 2023 turizmi konuşuldu         17:00 Türkiye liderliğinde turizm komitesi        
ARŞİVDE ARA
FOTO GALERİ
LİNK BANKASI
ARŞİVDE ARA
HAVA DURUMU
İstanbul
Ankara
İzmir
Antalya
İstanbul Kumdan Heykeller Festivali masal dünyasına çağrıyor
04 Temmuz 2007 Çarşamba 17:18
İstanbul Kozyatağı Carrefour'da dünyanın en ünlü sanatçılarının eserlerinin yer aldığı Kumdan Heykeller Festivali kapılarını halka açtı.

Haber: Emre Altıntaş -Fotoğraflar: Onat Altıntaş


İSTANBUL -Masallar şehri İstanbul, gerçeküstü ve özel bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor 2 Temmuz’ da kapılarını halka açan İstanbul Uluslararası Kumdan Heykeller Festivali, sizleri kimi zaman İstanbul’ un simgeleşmiş yapılarında gezintiye çıkarıyor. Kimi zaman da mitolojik hikayelerle başbaşa bırakıyor. Kozyatağı Carrefour’da gerçekleşecek sergiyle büyülü bir dünyaya yolculuk yapıyorsunuz. Renkli bir festival ortamında gerçekleşen İstanbul Uluslararası Kumdan Heykeller Festivali, 7’ den 70’ e herkesin ilgi odağı oldu.

 Her gün daha çok ilgi çeken ve kullanılan malzemeler dolayısıyla efemera (kısa ömürlü) sanatlar arasında yer alan kum heykel sanatı, Eski Mısırlılara kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. O dönemde piramitlerin inşaasından önce kumdan modellerinin yapıldığı biliniyor. Kum heykelciliği, yalnızca nehir kumu ve suyla, özel teknik kullanılarak yapılan ve sanatçıların bu konudaki sıra dışı becerileri ile birleşen özgün bir sanat olarak günümüzde de devam ediyor.

 İstanbul’da görsel bir şölen yaşatacak sergide ziyaretçiler heykel yapımını yakından izlemenin yanısıra, çocuklar ve yetişkinlere yönelik atölye çalışmalarına katılarak heykeller hakkında uygulamalı bilgi edinme şansına sahip olacaklar.

 Dünyaca Ünlü Heykeltıraşlar İstanbul’ da

 

İstanbul Uluslararası Kumdan Heykeller Festivali’nde Hollanda’dan Marjon Katerberg, Sikke-Bart Frieling, Remy Geerts, İspanya’ dan Aaron Jimenez Ojeda, Oscar Rodriguez, Ramon Eugenio Ojeda Alonso, Ukrayna’ dan Andrey Vazhynsky, Iryna Kalyuzhna, Brezilya’ dan Carlos Mauricio, Jair Damasceno, Kanada’ dan Denis Gerald Kleine, John Walter Dixon McKinnon, Belçika’ dan Enguerrand David, İrlanda’ dan Fergus Oliver Mulvany, İngiltere’ den Paul Hoggard, Timothy Handford, Portekiz’ den Pedro Mira, Çek Cumhuriyeti’ nden Radovan Zivny, Hindistan’ dan Sudarsan Pattnaik ve Rusya’ dan Vladimir Kuraev eserleriyle yer alıyor.

 Kumdan İstanbul

 

AB Jürisi’ nin 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçtiği kentimizde, İstanbul Uluslararası Kumdan Heykeller Festivali ayrı bir önem taşıyor. Üç imparatorluğa başkentlik yapmış, üç semavi dine ev sahipliği yapan kent, bu özellikleri ile kumdan heykel sanatçılarına zengin bir konu yelpazesi sunuyor.

 

Şehrin tarihi ve mimari başyapıtlarının kumdan heykellerinin de yer alacağı İstanbul Kumdan Heykeller Festivali, 2 Temmuz’dan itibaren Kozyatağı Carrefour Alışveriş Merkezi’nde 10.00 - 00.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Bu haber toplam 7508 defa okunmuştur
Röportaj
Gazete Manşetleri
Özel Haber
Analiz
Yorumlananlar
Anket
Turizm haberinde ne beklersiniz?
Doğruluk
Hız
Fark
Anlatım
Çok Okunanlar