• BIST 102.094
  • Altın 228,239
  • Dolar 5,3208
  • Euro 6,0256
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 8 °C

New York'ta KKTC'nin kuruluşu

New York'ta KKTC'nin kuruluşu
KKTC New York Temsilcisi Büyükelçi Kemal Gökeri, Rumların Kıbrıslı Türkleri eşit ortak olarak görmeleri gerektiğini söyledi.

NEW YORK - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin (KKTC) New York Temsilcisi Büyükelçi Kemal Gökeri, Rumların Kıbrıslı Türkleri eşit ortak olarak görmeleri gerektiğini belirtti.
Büyükelçi Gökeri, KKTC'nin 25. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Türkevi'nde bir resepsiyon verdi.
Resepsiyona, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, Azerbaycan'ın BM Daimi Temsilcisi Agshın Mehdiyev, Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, ABD'de yaşayan Kıbrıs Türk toplumunun temsilcileri, yabancı ve Türk diplomatlar ile gazeteciler katıldı.
KKTC New York Temsilcisi Büyükelçi Kemal Gökeri resepsiyonda gazetecilere yaptığı açıklamada, KKTC'nin kuruluşunun 25. yılını kutlamaktan son derece mutlu olduklarını ve arkalarında anavatan Türkiye'nin bulunduğunu söyledi. 1983 yılında kurulan KKTC'de bağımsız ve güven içinde yaşamaya devam ettiklerini kaydeden Gökeri, Adada liderlerin haftada bir kez görüştüklerini anımsattı. Gökeri,
''varılacak bir çözümde de Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin devamı bizim için vazgeçilmez unsurlardan, olmazsa olmazlardan bir tanesidir'' dedi.
Siyasi eşitliğin de çok önemli olduğunu vurgulayan Gökeri, ''Rumların bizi eşit ortak olarak görmeleri lazım; ortak görmezlerse, bunu hazmedemezlerse, eğer hazım sorunları varsa, kendi bilecekleri bir iştir. Ama bir siyasi çözüme varmak istiyorsak Rumlar'ın siyasi eşitliğimizi ve eşit kurucu ortaklık haklarımızı kabul etmeleri gerekir'' dedi.
Gökeri, Adada devam eden süreçle ilgili olarak ise görüşmelerin olumlu gittiğini söyleyebileceğini, ancak KKTC'nin amacının ve varmak istediği çözümün yeni bir ortaklık olduğunu kaydetti. Kemal Gökeri şöyle konuştu:
''Rumların şu anda işgal etmiş oldukları sözde Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin ya da onun anayasasının tadil edilmek suretiyle bir çözüme varılmasını biz kabul etmiyoruz. Ama biz iyi niyetle görüşmelere devam ediyoruz, Türkiye de bizi destekliyor. Türkiye zaten evvelden beri bir çözüme varılmasında yapıcı bir rol oynamıştır ve oynamaya da devam etmektedir.''
Türkiye'nin yeni yılda BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğiyle birlikte önümüzdeki dönemin daha olumlu bir sürece gireceğine inandığını kaydeden Gökeri, bir soru üzerine ise KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın ''tanışıklıklarının olduğunu, aralarında en azından bir husumet bulunmadığını'' söyledi.
Gökeri, Hristofyas'ın Rum yönetimi lideri olarak seçilmesinin ardından bir ''fırsat penceresinin'' ortaya çıktığını belirterek bu pencereden iki tarafın da uluslararası toplumun desteğiyle yararlanmaya çalıştığını, bunun da olumlu olduğunu ifade etti.

İLKİN:''(ADADAKİ GÖRÜŞMELER) BELKİ DE SON ŞANS OLABİLİR''-
Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin de gazetecilere KKTC'nin kuruluşunun 25. yıl dönümünü New York'ta büyük bir mutlulukla kutladıklarını söyledi.
İlkin, 1965 yılında Dışişleri Bakanlığına girdiğinde Kıbrıs dairesinde göreve başladığını, Kıbrıs'ın meslek hayatında her zaman önemli bir yeri olduğunu belirtti.
Baki İlkin bir soru üzerine, BM Güvenlik Konseyinin Kıbrıs konusuyla yakından ilgilendiğini, her 6 ayda bir adadaki BM Barış Gücü'nün (UNFICYP) görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı kararını verdiğini anımsattı.
İlkin, 2009-2010 döneminde Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyinde yer alacak olmasının durumu nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine ise Konseydeki söz konusu karar süreciyle adadaki müzakere sürecinin ''iki ayrı kulvar'' olduğunu vurguladı.
Adadaki görüşmelere bakıldığında Kıbrıslı Türklerin hangi çerçevede bir çözümü kabul edeceğinin gayet iyi bilindiğini belirten Büyükelçi İlkin, ''o da bilinen BM parametreleridir. Eğer Rum tarafı bu fırsatı iyi değerlendirirse ve bu fırsattan yararlanarak çözüme ulaşılabilmesi mümkün olabilirse, bu, Adada yaşayan Türkler için de Rumlar için de yeni bir başlangıç olur. Dileğim de tabii
çözümdür, çözümün bulunmasıdır ama bizim anladığımız çözüm adil, BM parametrelerine uygun bir çözümdür'' diye konuştu.
Büyükelçi İlkin, çözüm bulunmazsa bunun ''dünyanın sonu olmadığını'' da belirterek şunları kaydetti:
''KKTC oradadır, ayaktadır, her geçen sene daha da ilerlemektedir, ama dediğim gibi umarım bir çözüm imkanı doğar, çünkü bu belki de son şans olabilir, Rumlar açısından da, çünkü bu müzakerelerde bir başarısızlık olursa, ondan sonra yeniden müzakereler ne zaman başlar, nasıl başlar, hangi şartlarda başlar, orası belli değil. Umarım bu fırsatlar, bu imkanlar iyi değerlendirilir.''

TC CUMHURBAŞKANLIĞI GENEL SEKRETERİ İSEN KKTC'DE
Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, KKTC'nin 25. kuruluş yıldönümü kutlamalarına katılmak üzere KKTC'ye geldi.
İsen, saat 20.15'te geldiği Ercan Devlet Havaalanı'nda, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Hakkı Müftüzade, Meclis Genel Sekreteri Fisun Aksun ve TC Lefkoşa Büyükelçiliği Müsteşarı Levent Eler tarafından karşılandı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.