• BIST 85.310
  • Altın 247,948
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Nejat Laçin otelciliği anlattı

Nejat Laçin otelciliği anlattı
Deneyimli otel genel müdürlerinden Nejat Laçin, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Piri Reis Meslek Yüksek Okulu’nda otelciliği anlattı.

ÇANAKKALE- Turizm sektörününün deneyimli otel genel müdürlerinden Nejat Laçin, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Piri Reis Meslek Yüksek Okulu"nda turizm bölümü öğrencileri ve bölgedeki turizm işletmeleri yöneticilerine turizmide otel yöneticiliğini anlattı. Nejat Laçin, otel yönetiminin püf noktalarını anlattığı konferansta turizmin ana temelinin; “tertip, terbiye ve prensip” olduğunu söyledi.
Piri Reis Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Nihan Veznikli"nin daveti üzerine konferans veren Nejat Laçin, kouşması sırasında öğrencilerden gelen soruları da cevaplandırdı.EĞİTİMLE, TECRÜBENİN BİRLEŞMESİ BAŞARI GETİRİYOR

Otele gelen misafirlere davranıştan, otelin en alt kademelerine kadar uzanan geniş bir yelpaze hakkında bilgiye sahip olmanın otel yönetiminde şart olduğunu anlatan Nejat Laçin şunları söyledi:
“Otel yönetimi ve işletme konusunda aldığımız eğitimi, otel genel müdürlüğü sırasında kazandığımız tecrübelerle büyük bir birikime çevirdik. Hem eğitim hem de tatbikat alanında kullanarak büyük başarılar elde ettik.OTEL YÖNETİCİSİ OTELİN HER İŞİNİ BİLMELİ

Otel yöneticilerinin otelin her kesimi hakkında bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Görevlerimiz sırasında kendimizi sürekli yeniledik ve çağın gereklerine uygun olarak gelişen otelcilik kavramlarına uyduk. Yaptığımız çalışmalarda otel yatırımcılarını bir noktaya kadar eğiterek tecrübelerimizi aktarmaya çalıştık.”LAÇİN, TURİZM DENEYİMLERİNİ AKTARDI

Nejat Laçin koferansta, konuklara hitap, işyerinde kalite, giyime dikkat, kendine özen ve iş ahlaki gibi başlıkları açıkladı. Otelcilikte gelişmelere ayak uydurma ve gelecek nesillere aktarılacak turizm deneyimleri hakkında örneklerle bilgi verdi.BEKLENTİLER

Kendisini dinleyenlere “Türkiye turizminin gelişmeleri neler ve beklenteleriniz nelerdir?” şeklinde sonu yönelten Nejat Laçin şu cevapları aldı:

BÜŞRA HACIEMİNOĞLU (Öğrenci)
Türkiyede turizmin gerileyeceğini düşünüyorum. İç turizm yoktu. Dış turizm de azalacaktır. Küresel ısınma turizmi başka yerlere çekecektir. Serin yerlere gidilecektir. Yayla turizmi canlanacaktır. Türk parası değer kaybetti. İnsanlar geçim derdine düştü.

OĞUZ ARAPOĞLU (Öğrenci)
Türkiye de turizmin gelişmesi yerli turiste biçilen değerle orantılı. Yurt dışından gelen konuklar daha ucuza kalabiliyor. İç turizmin canlanması bu şekilde gelişemez.MELİH AYDIN ( Kırk Geçit Termal Oteli İşletme Müdürü)

Türkiye nin geleceği oldukça parlak. Bazı arkadaşlarımız negatif düşünüyorlar. Sağlık turizmi geleceğin önemli bir konusu olacak. Bu konuda yatırımcılar desteklenmeli. Termal turizmde 12 ay hizmeti ön plana çıkarmalıyız. Sağlık turizminden yılda 60 bin euro kaybımız oluyor. Kaçırıyoruz bu fırsatı. Hizmet heryerde hizmettir.

ENES SÖNMEZ (Öğrenci)
Güneş, kum, deniz turizminin yanında yeşil alan turizmi ve organik turizm başladı. Bizim AB"ye girmemiz turizmi olumsuz etkileyecek. Paramız eşitlenecek dolayısı ile Türkiye"ye gelen misafirlerin gerileyeceğini düşünüyorum.

ERDEM AKAN (Öğrenci)
Ülkemizdeki karışıklıklardan, siyasi konumdan, terörden,insanlar Türkiye"ye gelmek istemiyor. Paramızın değerinin düşük olması gelen turist sayısını etkiliyor. Yeşil alanlarırn yağmalanması da hoş görünmüyor.
SELİM ERSOY (Öğrenci)
Staj için gittimiz tesiste 18 saat çalıştırdılar. Yemek servisi yavaş yapılıyor gibiydi. Tesiste kalanlar mutsuzdu. Bu olumsuz çalışma koşullarını bir kişi de kontrol etmedi.

ELİF KIR (Öğrenci)
Gelecek daha iyi olacak .Mesela hotel standartlarımız oldukça yüksek. İnsanlar ne olursa olsun kendi tatil zevklerinden vaz geçmezler. Türkiye"de her türlü turizm yapma imkanı var. Ülkemiz sanıyorum daha iyi seviyeye gelecektir.

CAN ATAKAN YAĞCI (Öğrenci)
İnsanların can ve mal güvenliği önemli.Gelirler arası uçurum var. Konuklar ülkemize eskisi kadar ilgi göstermeyecek. Konuklarımıza yapılan kap-kaç, hırsızlık gibi tacizler ülkemizi kötülüyor. Herşey dahil sistemi de turizmi çok olumsuz etkiliyor.

CELAL KOÇ(Öğrenci)
Ben iyi görmüyorum. 2-b yasası doğayı katletti. Bilinçli doğa yakılıyor. Bunlar ne zaman bitecek?

SERDAR TIKTIK (Öğrenci)
Turizmi hep krizle değerlendiriyoruz. Bu masada ki kriz kolay bitmeyecek. İleri gidemiyeceğiz. Turizmde uyuyan siyasetçileri gördük.

GÜL İRAZ DARILMAZ ( Öğrenci)
Eskiden teleksler vardı. Ama gelecek nesil gözü açık olarak geliyoruz. Başımızdaki insanları ve sistemi değiştirecek biziz. Gelecek daha iyi olacak. Herşey dahil sistem ve yerli-yabancı fiyat farkı çok kötü. Yabancılar kendi ülkesindeki içki fiyatı ile ülkemizde ki fiyat farkının olumsuzluğunu mutlaka değerlendiriyor. Kongre turizmi dikkati çekiyor.

TUĞÇE SAYLIK (Ögrenci)
İş bulamıyacağımızdan korkuyoruz. Turizmimiz inişli çıkışlı ilerliyor. Ekonomiden kaynaklı sıkıntılarımız var..

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.