• BIST 86.638
 • Altın 247,132
 • Dolar 6,0103
 • Euro 6,7119
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 30 °C

Neft yağının merkezine Türk müdür

Neft yağının merkezine Türk müdür
Eser Premium Hotel & Spa'nın genel müdürü Mehmet Satar Azerbaycan’da neft yağının merkezinde açılacak 5 yıldızlı Karabakh Resort & Spa’ya transfer oldu

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL
- Azerbaycan’da arka arkaya açılan otellerin Türkiye’den son müdür transferi İstanbul Büyükçekmece’deki Eser Premium Hotel & Spa'nın genel müdürü Mehmet Satar oldu. Mehmet Satar, Azerbaycan'ın “neft yağı” ile dünyaca ünlü doğal tedavi merkezi Naftalan'da 2013 yılında hizmete girecek olan Karabakh Resort & Spa Otel’de genel müdür olarak göreve başlıyor. Naftalan bölgesi tarihi sanatoryumları ve otelleri ile Azerbaycan’ın en büyük sağlık turizm merkezi olarak her yıl yüzlerce turist çekiyor.

12098-naftalan_azerbaijan_europe_06_06_2012_1.jpg

DENEYİMLİ TURİZMCİ MEHMET SATAR

Azerbaycan turizminin Türkiye’deki turizmcilerin deneyimlerinden faydalanmak için Türk otel müdürlerinin peşine düştüğü bildirildi.
Azerbaycan 5 yıldızlı ultra lüks hotel, spa ve doğal tedavi merkezi olan Karabakh Resort & Spa’ya Genel Müdür olan Mehmet Satar 24yıldanberi Türkiye’de ve yurtdışında Sheraton başta olmak üzere uluslararası otel zincirlerinde görev yapıyor.
Son 13 yıldır 13 yıldır Türkiye’de marka bilinirliği olan tesislerde genel müdürlük yapan Mehmet Satar TED Ankara Koleji ve Hacettepe Üniversitesi’ni bitirdi., Mehmet Satar İngilizce bilİYOR, evli, 2 erkek çocuk babasıdır.

mehmet-satar-naftalan-3.jpg

MEHMET SATAR’IN ÇALIŞTIĞI KURUMLAR ŞÖYLE

Since June 2009 - General Manager ESER PREMIUM HOTEL & SPA ***** - İSTANBUL (TÜRKİYE)
March 2007 – Oct 2008 General Manager EPHESIA HOTEL & EPHESIA HOLIDAY BEACH CLUB ***** - AYDIN, Nov 2000 – Oct 2006 General Manager INTL. HOLIDAY COURTS – KERVANSARAY HOTEL **** - MARMARİS , Sept 1999 - Nov 2000 General Manager GRAND YAZICI HOTEL ***** - ULUDAĞ - BURSA, Nov 1998 - Sept 1999 Deputy General Manager CONTI CO. JEBEL ALI FREE ZONE - DUBAI - UAE, Oct 1997 - Nov 1998 Duty Manager SHERATON DEIRA HOTEL ***** DUBAI - UAE, Jan 1996 - Oct 1997 Duty Manager – Permanent SHERATON ANKARA HOTEL & TOWERS ***** - ANKARA, June 1995 - Jan 1996 Night Manager SHERATON ANKARA HOTEL & TOWERS ***** - ANKARA, Jan 1993 - June 1995 Night Auditor & Guest Service Agent SHERATON ANKARA HOTEL & TOWERS ***** - ANKARA ,Nov 1992 - Jan 1993 Waiter at Fine Dining Room
DANISH CRUISE LINES (MV Scandinavian Dawn) MIAMI – PUERTO RICO - USA
Apr 1991 - Nov 1992 Night Auditor & Guest Service Agent SHERATON ANKARA HOTEL & TOWERS ***** - ANKARA , Mar 1989 - Apr 1991 Reception Clerk PULLMAN ETAP MOLA HOTEL **** - ANKARA , Dec 1988 - Mar 1989 Reception Clerk SULTAN HOTEL*** - ANKARA

EĞİTİM DURUMU ŞÖYLE
Apr. 2005 ISO 9001:2000 & HACCP Training
Mar. 1998 Sheraton P.R.O.G.R.E.S.S. Training - Sheraton Deira Hotel - DUBAI
Apr. 1997 Sheraton P.R.O.G.R.E.S.S. Training - Sheraton Ankara Hotel & Towers
Jan. 1997 Fidelio Upgrade Training by Fidelio - Sheraton Ankara Hotel & Towers
Sept 1996 Yield Management Training - Sheraton Ankara Hotel & Towers
Nov 1996 Empowerment and Time Management - Sheraton Ankara Hotel & Towers
July 1996 Account Management Effectiveness - Sheraton Ankara Hotel & Towers
Nov 1995 Leadership at Sheraton Training - Sheraton Ankara Hotel & Towers
May 1993 Developing Superior Service Standards - Sheraton Ankara Hotel & Towers
June 1991 - July 1991 Night Audit Training - Sheraton Ankara Hotel & Towers
Apr 1991 - June 1991 Guest Service & Fidelio Training - Sheraton Ankara Hotel & Towers
1988 - 1993 Hacettepe University - Faculty of Education – English Language Teaching - Ankara
1982 - 1985 Ankara TED College (Ankara)

azerbaycan-harita.jpg

DÜNYACA ÜNLÜ NEFT YAĞININ MERKEZİ

Azerbaycan’ın Naftalan bölgesi termal tesisleri ile sağlık turizminde önemli yere sahip bulunuyor. Naftalan bölgesinde doğal olarak elde edilen doğal yağ, Naftalantheraphy ile dermatoloji, üroloji, nöroloji gibi rahatsızlıklar tedavi ediliyor. Bu yağ özellikle kadınlardaki kısırlık ve benzeri hastalıkların tedavisi ile 70'e yakın hastalığın tedavisinde kullanılıyor.
Naftalan, adını Dünya'da sadece Naftalan'da bulunan "neft" isimli şifalı bir sıvıdan almış ve Neft-Alan tabiri zamanla Naftalan'a dönüştü. Petrolün bir türevi olan koyu renkli ve kıvamlı Neft, kemik-kas, sinir, damar hastalıkları, deri hastalıkları ve üroloji hastalıklarının hatta kısırlığın tedavisinde oldukça etkili bir maddedir. Yakıt olarakta kullanılıyor.
Sovyet Rusya dönemi sırasında Ruslar tarafından çok rağbet gören ve sosyal hayat açısından da oldukça hareketli olan Naftalan, 1992-1993 Ermeni olayları sebebiyle eski görüntüsünden uzaklaştı. Son yıllarda devlet desteği ile tekrar kalkınmaya ve gelişmeye başladı.
Azerbaycan’ın Güney-Batı bölgesinde başkent Bakü’den 330 km uzaklıkta bulunan Naftalan şifa merkezi deniz seviyesinden 235 metre yüksekliktedir. Güneyden, doğudan ve batıdan çok da yüksek olmayan dağlarla çevrilmiş bölgenin kuzey kesimi açıktır. Burada kuru bir iklim hakimdir, yazın sıcak (Temmuz’da ortalama 27 ºC), kışın ise ılıman (Ocak’ta ortalama 2 ºC)’dır.

mehmet-satar-naftalan-5.jpg

TARİHÇESİ

Tahminlere göre eskiden beri doğal bir şekilde çıkan petrolün tedavi edici özelliğini bilen bazı insanlar onu hayvan derisinden hazırlanan tulumlara doldurarak, çeşitli yerlere götürerek satıyorlardı. Naftanın adı da “Neft alan”dan geliyor. Naftalan şifalı bir yer olarak doğuda eskiden beri biliniyordu. Çok eskilerde bile Naftalan’da deri hastalıkları tedavi oluyordu.
Naftalan petrolünün şifalı olduğu ile ilgili bilgileri ünlü seyyah Marko Polo (13 y.y.) veriyor. 1880’lerde yıllarında Naftalan petrolü sanayi amaçlı kullanılmaya başlandı. 1890 yılında Alman petrol uzmanı S.Y. Yeger Naftalan’da ilk petrol kuyusunu açtı. Naftalan petrolünü inceleyen bu uzman, 1892 yılında Naftalan ve Kojelan adlı merhemlerini hazırladı. Kuyudan yeterli miktarda petrol elde edildikten sonra çeşitli Naftalan melhemi (Yunanca Naphtha) üreten küçük bir tesis kuruldu.
O dönemlerde Naftalan merheminin üretimi gizli tutuluyordu. Rusya, bu merhemi Almanya’dan patentli ürün olarak alıyordu. Kısa sürede dünyanın birçok ülkesinde Almanya’da, Ingiltere’de, Fransa’da, Avustralya’da, Amerika’da Naftalan petrolüne ve ondan üretilen merhemlere olan talep arttı.
Rus-Japon savaşı (1904-1905) sırasında her bir Japon askerinin çantasında Naftalan merhemi bulundu. Bu merhemden yaralanma ve donma vakalarında ilk yardım için kullanılıyordu. Nitekim, Naftalan merheminden 1914-1918 yıllarda Birinci Dünya Savaşında da yararlanıldı. 1918’de Alman işadamı Kvel Azerbaycan’da “Koramal-Naftalan” firmasını kurdi.
1917 Ekim devrimi öncesinde yaşanan iç savaş döneminde Naftalan maden ve tesisleri tamamen harabeye döndü. Ancak 1929 yılında, Rus bilim adamı V. Aleksandrov başkanlığında Naftalan’a bilimsel araştırma ekibi gönderildi. O dönemden itibaren Naftalan’dan bir şifa merkezi gibi yararlanmaya başlanıldı. Naftalan petrolü ve bu petrolden üretilen katransızlaştırılmış merhemler 1939-1945 yıllarında II. Dünya savaşı döneminde askeri hastanelerde başarıyla uygulandı.

mehmet-satar-naftalan-7.jpg

NAFTALAN MERHEMİNİN İÇERİĞİ:

Merhem %70 Naftalan petrolü, %18 parafin, %12 petrolatumdan oluşuyor. Merhem sterilize edici ve ağrı kesicidir. Deri hastalıklarının, eziklerin, yanmaların vb. tedavisinde kulanılır.
Naftalan petrolü koyu kahve renkli, kokulu, yarı sıvı bir maddedir. Normal sıcaklıkta uzun süre fiziksel ve kimyasal özelliklerini koruyabilen Naftalan petrolü ağır bir petrol türüdür. İçindeki benzinin, ligroinin ve gaz yağlarının (ağır neft) hafif bileşenlerinin az (% 10 - 15) olması nedeniyle, çok yüksek öz kütleye sahiptir (0.927 g/cm3 - 0.971 g/cm3). Buna karşılık, başka petrol yataklarından çıkan petrollerde bunların oranı %50’lere ulaşir.
Naftalanın yeraltı sularında potasyum (K), kalsiyum (Ca), magnez-yum (Mg), iyot (I), klor (Cl), potasyum-karbonat (K2CO3) gibi mineraller bulunuyor ve bunlar da Naftalan petrolünün tedavi edici özelliğini belirli ölçüde artırıyor. Naftalan petrolü 200-250 ºC arasında kaynamaya başlıyor ve -20, -30 ºC’de donuyor. Içerisinde %50-55 nafta, %30-35 aromatik hidrokarbonlar ve %14-16 katranlı maddeler bulunuyor. Naftalan petrolünde katı parafin hidrokarbonlar yoktur ve %0.25-0.30 kükürt, %0.24-0.26 azot bulunur.

mehmet-satar-naftalan-6.jpg

TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİKLERİ

Günümüzde Naftalan merhemi birçok hastalıkların tedavisinde kullanıliyor. Deriye sürülerek, petrol dolu küvetlere oturularak, sargı, inhalasyon, tampon şekillerinde uygulanıyor. İnsan vücudunda ağrı kesici, iltihap giderici etkisi bulunuyor . Deri, sinir sistemi, eklemler, hareket organları, kulak, burun, boğaz hastalıkları, göz, kadın hastalıkları gibi birçok hastalığı tedavi ediyor. Aynı zamanda hastanın kilo almasına, eritrositlerin artmasına, hemoglobinin belirli oranda çoğalmasına, tansiyonun normalleşmesine olumlu etkide bulunuyor. Hastaların şifa merkezinde tedavi gördüğü sürece alkollü içkiden, çok yağlı ve ekşi yemeklerden, sigaradan kaçınmaları gerekiyor. Bunlar Naftalan petrolünün etkisi ile vücutta oluşan reaksiyonların normal seyrini bozmaktadır.

mehmet-satar-naftalan-2.jpg

NAFTALAN ŞİFA MERKEZİNDE UYGULANAN TEDAVİ ŞEKLİ ŞÖYLE

1) Tedavi amacıyla 6 dakikadan 10 dakikaya kadar süren ve 35-37 ºC sıcaklıktaki Naftalan petrolü ile doldurulmuş küvete 12-15 kez girilir. Bundan sonra ise özel petrol temizleyici makinenin yardımıyla bedenin yüzeyi petrolden temizlenir, arkasından hastalar sabunla 34-36 ÂC sıcaklıktaki doğal bazik kuyu suyu ile yıkanır ve özel odalarda 15-20 dakika dinlenirler. Naftalan petrolü vücudu terlettiği için kalın giyinmek ve sıcak çay içmek tavsiye edilmiyor, çün-kü bu vücudun zayıflamasına neden olabilir. Su istediğinde küvetten çıktıktan 1 saat sonra maden suyu veya orta sıcaklıktaki kaynatılmış su içilebilir.

2) Naftalan şifa merkezinde tedavi görmek için gelen hastalar Naftalan petrolüyle güneş ışını, elektrik ve ışın tedavisi, tedavi amaçlı jimnastik, tedavi amaçlı maden suları, masaj uygulamasından ve perhiz yemeklerinden yararlanabilirler.

3) Naftalan petrolü bu şifa merkezi dışındaki yerlerde elektrik ve ışın tedavisiyle birlikte uygulanabilmektedir.

4) Bu şifa merkezi ortamında Naf-talan petrolüyle tedavi yönteminin verimliliği %95’tir.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.