• BIST 105.268
  • Altın 163,674
  • Dolar 3,9702
  • Euro 4,6602
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C

Moskova’da “Türkiye Festivali”

Moskova’da “Türkiye Festivali”
Moskova’da 16 - 17 - 18 Haziran 2017 tarihleri arasında yapılması planlanan “Moskova, Türkiye Festivali” için turizmin tüm birimleri elbirliği etti.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL –
Türkiye’nin Rus pazarına açılması ve kaybettiği Rus pazarını yeniden kazanması için Moskova’da 16 - 17 - 18 Haziran 2017 tarihleri arasında yapılması planlanan “Moskova, Türkiye Festivali” için turizmin tüm birimleri elbirliği etti. İstanbul Hilton Oteli’nd yapılan basın toplantısında Türkiye’nin, Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da önemli etkinliğe hazırlandığı bildirildi. Türkiye’nin kültürel, turistik ve sanatsal değerlerini Moskova’ya taşıyacak olan Türkiye Festivali, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in büyük önem verdiği Türkiye-Rusya Federasyonu dostluğuna önemli bir katkı sağlamanın amaçlandığı belirtildi.

moskova-festivali2.jpg

osman-ayik2.20170517080303.jpg

TÜROFED BAŞKANı OSMAN AYıK: RUSYA IÇIN HAMLE BAŞLATTıK
Toplantının açalış konuşmasını yapan TÜROFED Başkanı Osman Ayık, "Çok önemli işlere imza attik ve önemli yerlere geldik. Turizmde önemli destinasyon ve kaynaklarımızdan biri Rusya’dır. Geçtiğimiz dönemde önemli kayıplar yaşadık ama ilişkiler yumuşayınca bir hamle başlattık. Bu kez farklı ve ilerdeki başka pazarlarda benzer projelerle tanıtıma ilham kaynağı olacak bir girişimde bulunuyoruz. Bütün kaynak pazarlardaki talepleri yeniden canlandırmamız gerekiyor. Diğer ülkelerde tanıtım çalışmaları sürüyor. Ancak bu proje doğrudan tüketiciyi hedef alan bir projedir. 3 boyutlu bir Türkiye ile tüketiciye Türkiye’yi herşeyiyle anlatacağız. İstanbul ve Antalya başta olmak üzere bir çok illerin valilikleri Sanayi ve Ticaret odaları ile sivil toplum gruplarının projeye katkıları bulunuyor" dedi.

haluk-ozsevim2.jpg

park-moskova.jpg

topkapi-moskova.jpg

tramvay1.20170517081351.jpg

TOPKAPI SARAYI, İSTİKLAL TRAMVAYI VE KÖPRÜ MAKETİ MOSKOVA'DA

Proje Koordinatörü Haluk Özsevim Türkiye Festivali'nin barkovizyon eşliğinde tanıtımını yaparak şunları anlattı: "Festival tanıtımı 20 mayısta itibaren başlanacak ve sadece medya tanıtımı için 300 bin dolar ayrıldı. Bu arada 30 Rusya medya kuruluşu destek verriyor. Moskova Belediyesi'nin tanıtım desteği bulunuyor. Osmanlı kıyafetleri ile Türk lezzetlerinin tanıtımının yapacağız. İki gösteri sahnesinin yer alacağı alanda defileler, yağlı güreş turnuvası ve sağlık turizmi tanıtımı, el sanatları gösterileri, çeşitli turnuvalar yapılacak. Gaziantep destekli gastronomi festivali düzenlenecek. Spor alanlarında çocuklarla ilgili gösteiler yer alacak. Ünlü sanatçılar sahne alacak.  Rusya’dan da ünlü sanatçılar konser verecek.İstanbul Kapalıçarşı ve otelleriyle tanıtılacak. Kurulan 6 restoranda Türk mutfağının lezzetleri konuklara tattırılacak.  Türkiye'nin 7 bölgesinin tanıtımı yapılacak. İnternet ortamında 100 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz."

kopru.jpg

sergi.jpg

irfan-onal.20170517083009.jpg

ÖNEMLİ İŞBİRLİĞİ

Moskova, Türkiye Festivali’ne destek veren Türkiye Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği yapılack festivalin tanıtım toplantısına Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Müdürü İrfan Önal, İstanbul’un Turizmden sorumlu Vali Yandımcısı İsmail Gültekin, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Genel Sekreter Çetin Gürcün, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Oya Narin, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Zeki Apalı, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Turizm Atölyesi Başkanı Tülin Ersöz katıldı.

PARK KRASNAYA PRESNYA’DA GERÇEKLEŞTIRILECEK
Rus-Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) katkıları ve sektör bileşenlerinin katılımıyla 16 - 17 - 18 Haziran 2017 tarihleri arasında Moskova’da gerçekleştirilecek “Türkiye Festivali’nin Türkiye ve Rusya Federasyonu ilişkilerinin gelişimine katkı sağlamak, Türk kültürünün Rusya Federasyonu’ndaki tanıtımına destek olmak, Türkiye’deki turistik destinasyonları tanıtmak ve Türk misafirperverliğinden örnekler sunmayı amaçlıyor.

YAKLAŞıK OLARAK 100 BIN ZIYARETÇI BEKLENIYOR
Türkiye Festivali, Moskova’nın merkezinde yer alan Park Krasnaya Presnya’da gerçekleştirilecek. Moskova Nehri kenarında bulunan Park Krasnaya Presnya, dinlenmek, eğlenmek ve spor yapmak için Moskova’nın büyük parklarından biridir. 165 dönüm büyüklüğündeki park, yemyeşil bitki örtüsü ve içinde bulunan kanalları ile dikkat çekiyor. Türkiye Festivali’nde, Türkiye’nin önemli turistik, kültürel ve sanatsal değerleri yer alacak. Yaklaşık olarak 100 bin ziyaretçinin beklendiği Türkiye Festivali ile Moskova’da tam bir Türkiye coşkusu yaşanacak.

İLK KEZ YAPILIYOR
Türkiye Festivali’nin en önemli özelliği ise; Türkiye’nin ilk defa bir ülkede festival mantığında bu kadar geniş ve büyük boyutta organizasyon düzenlenmesidir. Her sene dünyanın en önemli turizm fuarlarına ve etkinliklerine katılan ülkemiz, Türkiye Festivali ile tanıtım çalışmalarını farklı bir boyuta taşımış olacak.

SAĞLIK TURİZMİ DE TANITILACAK
3 günlük Türkiye Festivali’nde yapılacak olan kültür-sanat buluşmaları Türk ve Rus toplumunu birbirine daha da fazla yakınlaştıracak. Türk ve Rus sanatçıların aynı sahneyi paylaşacağı festivalde, edebiyat söyleşileri, defileler, gastronomi sunumları, Türk el sanatlarından örnekler yer alacak. Bu organizasyonun genelinde turizm destinasyonları, oteller, tur operatörleri ve sağlık kuruluşları da tanıtım yapma imkânı bulacak.
Türkiye Festivali’nin açılışı büyük bir etkinlikle gerçekleştirilecek. Bu açılışta Rusya’nın popüler şarkıcıları festivalde sahne alıp etkinliklere katılacak. Aynı zamanda Türkiye’den opera ve ritm sanatçılarımız Rus sanatçılarla aynı sahneyi paylaşacak.

İstanbul, Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Nevşehir, Gaziantep, Adana, Mersin gibi önemli şehirler ve Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Kemer, Belek, Manavgat-Side, Alanya gibi turizm beldeleri, Türkiye Festivali’nde yer alarak bölgesel değerlerini ve turizm zenginliklerini sergileyecek.

Festivale şehirlerin dışında, sağlık firmaları, oteller, havalimanları, havayolu şirketleri ve tur operatörleri de katılacak.

16 - 17 - 18 Haziran 2017 tarihlerinde gerçekleşecek Türkiye Festivali’ne firma katılım talepleri halen devam etmektedir.

TÜRKİYE FESTİVALİ’NE ÜNLÜ RUS SANATÇILAR DAMGA VURACAK
Türkiye Festivali kapsamında Türkiye’den ve Rusya’dan yıldız isimler sahne alarak festivaldeki etkinliklerde yer alacak. Russian Musicbox TV ile ortaklaşa yapılan programda: Rusya müzik listelerinde popüler olan sanatçılar mini konserler verecek. Sanatçı isimleri ayrıca basına duyurulacaktır.

AKTİVİTELERE KATILACAK ÜNLÜ SANATÇILAR
Yine Rusya’nın bilinen yıldız isimleri Artik & Asti, Loya, 5STA Family, Vintaj, Anastasia Karpova, Sergey Zverev, Nyusha ve Elvira T de festival kapsamındaki etkinliklerde yer alacak.

TÜRK-RUS SANATÇILAR AYNI SAHNEDE
- Rusya’nın popüler DJ’i Sasha Dith, Türk ritm ustası Hamdi Akatay ile festivaline ikinci günü özel sahne şovu gerçekleştirecek.

- Türk opera sanatçımız ve Bolşoy Balesi sanatçısı aynı sahneyi özel bir şovla paylaşacak.

- Tepecik Flarmoni Ekibi, Rus klasik müzik eserlerini Türk sazları ile seslendirerek Rus ziyaretçilere farklı bir müzik ziyafeti sunacak.

TÜRK SANATÇILARI FESTİVALE RENK KATACAK
- Türk ritm ekibi Turkish Rhythm Fusion, etnik müziklerimizden örnekler sahneleyecektir.

- Türk pop orkestramız Turkish Pop Ensemble, Rusya’da popüler olan Türk müziklerini seslendirecek.

- Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mehter Topluluğu, özel şovları ile festivalde gösteriler yapacaktır.

- Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Türk Halk Dansları Topluluğu, dans gösterileri gerçekleştirecektir.

DEVLET SANATÇILARI İLE DEFİLE VE EL SANATLARI
- Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Geleneksel Türk El Sanatları Ekibi, Devlet Arşivi’nden özel kıyafetlerle otantik defileler gerçekleştirecek.

- Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Geleneksel Türk El Sanatları Ekibi, Ebru, Cam Üfleme, Keçe Sanatı, Cam Vitray, Geleneksel Çocuk Oyuncakları, Hat Sanatı, Deri ve Değerli Maden El İşçiliği, Osmanlı Kına ve Saç Örgü Sanatı, El Nakışı Sanatı vb. Türk sanatlarından örnekleri canlı olarak sunacaklardır. Rus ziyaretçiler bu sanat dallarını birebir deneyimleyebilecekler.

ÖZEL ETKİNLİKLER
- Rusya’da bilinen Nasrettin Hoca karakteri festivalde yer alacak.

- Karagöz ve Hacıvat Gölge Oyunlarını festival boyunca sahneleyecek.

- Türk Dili Eğitimi Köşesi, festival boyunca Rus ziyaretçilere hizmet verecek.

- Rus uzmanlar, festival boyunca Türkiye’nin tarihi ve turistik beldelerini ziyaretçilere aktaracak.

- İstanbul Kapalıçarşı, İstanbul köprüleri, Topkapı Sarayı, Kapadokya Balonları vb. Türkiye’nin bilinen otantik ve modern zenginlikleri Türkiye Festivali’nde dekoratif olarak da yer alacaktır.

SPOR ETKİNLİKLERİ
Yağlı Güreş gösteri karşılaşmaları, Rusya Futbol Federasyonu’nun organizasyonunda Festival Özel Futbol Turnuvası ve Yelken sporları, Türkiye Festivali kapsamında yer alacak.

 

 

 


FESTİVAL ALANLARI
BÖLGELER VE ŞEHİRLER
İstanbul, festivalde büyük bir alanla katılım gösterecek. İstanbul’un yanı sıra Antalya, Muğla, İzmir, Aydın, Nevşehir, Gaziantep, Adana, Mersin gibi önemli şehirler ve Bodrum, Marmaris, Kemer, Alanya, Side-Manavgat gibi turizm beldeleri özel stant ve aktiviteleri ile Türkiye Festivali’nde yöresel değerlerini ve turizm zenginliklerini gözler önüne serecek.

HAVAALANLARI VE HAVAYOLU ŞİRKETLERİ
Bu bölümünde Türkiye ve Rusya’dan havaalanları ve havayolu şirketleri stant ve etkinliklerle festivalde yer alacaktır.

OTELLER
Türkiye’nin seçkin otelleri, festivalde stand ve etkinlikleri ile Rus tatilcilerle buluşacak.

TUR OPERATÖRLERİ
Rusya pazarında faaliyet gösteren önemli tur operatörleri festivalde stant ve aktiviteleri ile yer alacak.

SAĞLIK FİRMALARI
Türkiye’de sağlık alanında faaliyet gösteren firma ve markalar Türkiye Festivali kapsamında tanıtım çalışmaları yapacaklar.

 

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.