• BIST 95.421
  • Altın 265,280
  • Dolar 5,7698
  • Euro 6,5690
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C

Milli gemimiz denizle buluştu

Milli gemimiz denizle buluştu
Milli gemi Heybeliada'nın denize indirilmesi için Deniz Kuvvetleri Günü olarak da kutlanan Preveze Deniz Zaferi'nin 470. yıldönümü seçildi.

İSTANBUL- Milli gemi Heybeliada'nın denize indirilmesi için Deniz Kuvvetleri Günü olarak da kutlanan Preveze Deniz Zaferi'nin 470. yıldönümü seçildi.
Türkiye'nin ilk milli gemisi Heybeliada'da İstanbul'da düzenlenen törenle hizmete girdi. Heybeliada'nın denize indirilmesi için Deniz Kuvvetleri Günü olarak da kutlanan Preveze Deniz Zaferi'nin 470. yıldönümü olan 27 Eylül seçildi.

Heybeliada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı için keşif ve gözetleme, üs ve liman savunması, su üstü ve su altı harbi ve karakol faaliyetlerini gerçekleştirecek dördü opsiyonel 12 Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi'nin tedariki amacıyla başlatılan ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen MİLGEM (Milli Gemi) Projesinin ilk gemisi olma özelliğini taşıyor.

Pendik'teki İstanbul Tersane Komutanlığı'nda gerçekleştirilen törende Törende ayrıca, mayın avlama gemisi ''Akçay' denize indirildi, TGC İnebolu'nun komuta teslimi yapıldı, ve Milli Gemi (MİLGEM) projesinin ikinci gemisi ''Büyükada''nın ilk kaynağı yapıldı.

İstanbul'da düzenlenen törene, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ da katıldı. ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise törene mesaj gönderdi.

GÜL: GURUR DUYULACAK BAŞARI
Cumhurbaşkanı Gül, MİLGEM projesi kapsamında üretilen ilk Türk korveti Heybeliada'nın denize indirilmesinin, Türk denizciliği adına gurur duyulacak ve övünülecek bir başarı olduğunu belirtti. Gül, ABD'de bulunması nedeniyle çok arzu ettiği halde törene katılamamaktan duyduğu üzüntüyü ifade etti.

ERDOĞAN: MİLGEM ÇITAYI YÜKSELTİYOR
Başbakan Erdoğan da, bundan 470 yıl önce zamanın güçlü donanmasından oluşan bir deniz gücüne karşı orduların elde ettiği zaferin yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, Türk Deniz Kuvvetleri Günü olarak kutlanan bu günü kutladı. Başbakan Erdoğan, tarihten bugüne hizmet etmiş bütün denizcileri, bütün kaptan-ı derya ve leventleri şükranla andığını söyledi.

Erdoğan, mayıs ayında özel sektör tersaneleri tarafından üretilecek ilk muharip gemilerin kaynak törenini Tuzla'da yaptıklarını hatırlatarak, ''Bugün de ilk 'Milli Tasarım Savaş Gemisi'ni denize indirdiriyoruz. Hayırlı olsun'' dedi.

GEMİ İNŞA SANAYİSİNDEKİ YÜKSELİŞ
Erdoğan, 2002 yılında dünya ölçeğinde 23. sırada olan gemi inşa sanayisinin denizcilik alanında gerçekleştirilen büyük atılımlar sonucunda, bugün tonaj ve sipariş edilen gemi adedine göre Güney Kore, Japonya ve Çin'in ardından 4. sırada yer aldığını anımsattı.

Yine 2002 yılında duraklama dönemine giren savunma sanayisi sektörünün, bu alanda art arda başlatılan projelerle büyük bir ivme yakalamayı başardığını dile getiren Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yüksek teknoloji ürünü bir çok ihtiyacının, milli tasarım ve üretim projeleri sayesinde Türk şirketleri eliyle karşılandığını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, artık savunma sanayisi ürünlerinin dünyanın her coğrafyasında alıcı bulduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

''Gemi inşa ve savunma sanayisi sektörlerimiz özellikle iç pazar ihtiyaçlarını karşılayarak, yurt dışına gitmekte olan kaynakların ülkemizde kalmasını sağlıyorlar. Özellikle tasarım ve mühendisliğini kendimizin yaptığı projelerde elde edilen katma değer, sadece imalat ile sınırlı kalan sektörlere göre çok daha yüksek seviyelerde gerçekleşiyor. Bu durum, ülkemizin rekabet gücüne büyük bir katkıda bulunuyor. MİLGEM Korvet Gemisi'nin tasarım ve inşaatına Savunma Sanayi İcra Komutanlığının kararıyla başlandı. Bu doğrultuda da kapsamlı bir proje modeli çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ve Savunma Sanayi Müsteşarlığının işbirliğiyle proje hayata geçirildi.

Savunma sanayisi ve deniz inşa sanayimiz, geçmişteki projelerle kıyaslandığında, bu projede çok daha aktif rol aldılar. Bu başarının ardından çok kısa sürelerde günün gereklerine göre, donanmaları inşa edebilmiş bir millet olarak hedeflerimizi daha da yükseklere taşımalıyız. MİLGEM projesinde bugüne kadar sağlanan başarı, savunma sanayimizi yetiştirme konusundaki kararlığımızı daha da pekiştirdi. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bu alanda dışa bağımlılığının en aza indirilmesini, özellikle de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçlarının milli sanayi ile karşılanmasını öncelikli hedef olarak belirledik. MİLGEM projesiyle Türk denizcilik sektörü, askeri gemi inşası alanında çıtayı biraz daha yükseltmiş oluyor. Bundan böyle bütün su üstü platformlarımızın ülkemizde tasarlanması ve inşası yanında, milli tasarım sistemlerle donatımı mümkündür.''

BAŞBUĞ: MİLGEM CAYDIRICI GÜÇ
Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, da İlker Başbuğ, Türkiye'yi çevreleyen Ege, Akdeniz ve Karadeniz'in, Türkiye'nin güvenlik ve refahı ile doğrudan ve yaşamsal bir bağı olduğunu belirterek, İstanbul ile Çanakkale Boğazlarının Türkiye'yi asırlar boyu jeopolitik bir çekim merkezi yaptığını vurguladı.

Terörizm, yasa dışı göç, korsanlık ve kaçakçılık gibi suçların denizlerde de gerçekleşmeye başlamasıyla denizlerin kontrolü ve olaylara kısa zamanda müdahale edilme zorunluluklarının, Türkiye'nin deniz güvenliğini her zaman olduğundan daha önemli hale getirdiğini ifade eden Başbuğ, sözlerine şöyle devam etti:

''Bu şartlarda Türkiye'nin kendi geleceği ve bölgesel barışın tesis ve idaresi açısından Türk Deniz Kuvvetleri'nin bölgede oynadığı ve oynayacağı rol, yadsınamaz. Türkiye'nin hayati çıkarlarını barındıran, çevre denizlerin güvenliğini sağlayabilmesi, tehditlerle başa çıkabilmesi için güçlü bir deniz kuvvetine sahip olması, bundan sonra da vazgeçilmez bir zorunluluktur. Bugüne kadar kendisine tevdi edilen vazifeleri büyük bir başarıyla yerine getiren Türk Deniz Kuvvetlerinin caydırılığının devamı ve ülke savunmasına kesintisiz ve eksiksiz katkı sağlayabilmesi için, günün ihtiyaçlarına bağlı olarak geliştirilmesi ve modernizasyonu, öncelikli hedeflerimizden birisidir.''

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, bu hedefe ulaşmak amacıyla MİLGEM'in başlatıldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

''Milli Gemi Projesi ile simetrik ve asimetrik tehditlere karşı mücadele yeteneğine sahip, daha nitelikli, beka kabiliyeti yüksek ve en zor şartlarda dahi kesintisiz görev yapabilecek, caydırıcılığı yüksek bir deniz gücüne ulaşmak hedeflenmektedir. Bu proje yurt savunmasına yapacağı katkıların yanı sıra, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler ve NATO şemsiyesi altında yer alacağı barışı koruma görevlerindeki etkinliğinin de artmasını sağlayacaktır.''

Milli Gemi Projesini bugüne kadar gerçekleştirilen diğer projelerden ayıran çok önemli bir fark olduğunu vurgulayan Orgeneral Başbuğ, bu farkın ilk defa bir savaş gemisinin dizayn ve entegrasyon sorumluluğunun Türk Deniz Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilmesi olduğunu belirtti.

Orgeneral Başbuğ, dizayn ve entegrasyonun milli olmasıyla, ''milli ürünlerin ve dolayısıyla milli firmaların seçilmesine imkan tanındığını, kısıtlı ve ülke kaynaklarının akılcı ve doğru olarak kullanıldığını ve böylece önemli oranda tasarruf sağlandığını'' bildirdi.

MİLGEM ile kazanılan tecrübeyle milli firmaların yakın gelecekte uluslararası alanda harp gemisi, silah sistem ve cihazları üreten firmalar haline dönüşeceğine inandığını, bunu onlardan beklediklerini kaydeden Başbuğ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yürütülen bu çalışmalar göstermektedir ki kendi mühendis ve işçilerinin fedakarlık ve gayretleri ile günden güne modernleşen Türk Deniz Kuvvetleri, sadece Türkiye'nin hak ve menfaatlerini korumakla kalmayacak, aynı zamanda müttefiklerinin barışta ve savaşta güven duyduğu bir ortak olmaya devam edecektir. Büyük Önder Atatürk'ün de ifade ettiği gibi, 'Hudutlarının mühim ve büyük bölümü deniz olan Türk devletinin donanması da mühim ve büyük olmak zorundadır'. O zaman Türkiye Cumhuriyeti daha müsterih ve emin olacaktır. Bugün çağdaş ve güçlü Türk donanmasının ebedi başkomutanımız Atatürk'ün çizdiği rotada, dosta güven, düşmana korku salarak ilerlemekte olduğunu görmekten büyük gurur duymaktayız.''

Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, ''Milli Gemi Projesi''nin bugünlere ulaşmasındaki katkı ve desteklerinden dolayı başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Savunma Sanayi Müsteşarlığına şükranlarını sunduğunu söyledi.

Konuşmasında Deniz Kuvvetlerinin personeline de seslenen Orgeneral Başbuğ, sözlerini ''Bugün Heybeliada milli gemimizin denize indirilmesiyle yeni bir anlam kazanan Preveze Deniz Zaferi'nin ve Deniz Kuvvetleri Günü'nün kutlu olmasını diliyorum. Denizcilerimize yine onların diliyle bu başarı rotasından sapmadan ilerlemeleri için sesleniyorum. 'Viya Boyle' (Bu rotada devam et)'' diye tamamladı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.