• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 13 °C

Migrene Son Hayata Devam

Migrene Son Hayata Devam
“Avrupa Migren Farkındalık Günü”nde kamuoyunda migren hastalarının yaşadıkları zorluklara karşı duyarlılık oluşturulması hedefleniyor

İSTANBUL- Avrupa Baş Ağrısı Birliğinin kuruluş günü olan 12 Eylül, Birliğin girişimiyle 2006 yılından bu yana Avrupa Migren Farkındalık Günü olarak kabul ediliyor. Avrupa Baş Ağrısı Birliği, Avrupa çapında kamuoyunda migren bilinci ve farkındalığını artırmayı hedefliyor. Avrupa Baş Ağrısı Birliği, migren hastalarının iş ve okul yaşamlarında karşılaştıkları zorluk ve sıkıntılara dikkat çekmeyi hedefliyor.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi uluslararası otoriteler, kişilerin aile, iş ve sosyal hayatını ciddi şekilde etkileyen migrenin hastalarda geçici bir iş görememe durumuna yol açtığını kabul ediyor. Avrupa Baş Ağrısı Birliği, migrenlilerin çalıştığı ortamlarda migreni tetikleyen faktörlerin en aza indirilmesi gerektiğini de savunuyor.
Migren genellikle zonklamalar ve sıklıkla tek taraflı baş ağrısı atakları ile seyreden, ülkemizde her 6 kişiden birinde, kadınlar arasında ise daha sık olarak her 4 kadından birinde rastlanan kronik bir hastalık. Ülkemizde migrenin görülme sıklığı %16.

Migrene eşlik eden belirtiler
Migren baş ağrısı sıklıkla sabahları ortaya çıkar, kademeli olarak artar ve erişkinlerde 4-72 saat, çocuklarda 2-48 saat arasında sürer. Ağrıya çoğunlukla iştahsızlık, bulantı, fotofobi (ışıktan rahatsız olma), fonofobi (sesten rahatsız olma), ozmofobi (kokudan rahatsız olma) gibi pek çok ek bulgu da eşlik eder. Tüm bu özelliklerin birlikte gözlenmesi şart değildir.

Migreni tetikleyen faktörler
Migren yakınması olan çoğu kişi, baş ağrılarını çeşitli çevresel faktörlere bağlar. Bunlar arasında en yaygın olanlar hava değişiklikleri, parlak ışığa maruziyet, yüksek irtifa, sigara kullanımı, açlık, bazı yiyecekler ve belirli kokulardır. Çoğu çevresel faktörün, migren ve diğer baş ağrısı tiplerini tetiklediği bildirilmiştir. Migreni olanlar, migreni olmayanlara kıyasla çeşitli çevresel uyaranlara karşı çoğu kez daha duyarlıdır. Bu tür şikayetleri olan kişilerin, bir nöroloji uzmanına başvurarak baş ağrılarının migren olup olmadığını ve tedavi yöntemlerini öğrenmesi tavsiye ediliyor.

Migren tedavisi
Migren tedavisi tanı koymakla, tanıyı hastaya açıklamakla ve hasta için uygun olan tedavi planını oluşturmakla başlıyor. Hastaların baş ağrısı günlüğü tutarak bu günlüğe baş ağrısının süresini, şiddetini ve tedaviye yanıtını kaydetmeleri tedavinin başlangıcında yardımcı olabiliyor. Migrenin ilaçla tedavisi, akut tedavi veya koruyucu tedavi şeklinde olabiliyor. Hastalar her iki yaklaşıma da ihtiyaç duyabiliyorlar. Akut tedavi, baş ağrısı bir kez başladığında, ağrıyı geçirmek veya ağrının ilerlemesini durdurmak amacıyla yapılırken koruyucu tedavi, atak sıklığını ve şiddetini azaltmak için yapılıyor.
Uzmanlar öğrencilerin okul döneminin temposuna geçtikleri ve günlük rutinlerini değiştirdikleri bir dönem olan 12 Eylül Avrupa Migren Farkındalık Gününde gençleri ve çocukları migrene karşı uyarıyor. Uzun bir yaz tatilinden sonra okula dönen migrenli öğrencilerin daha yoğun bir tempo ve stresle karşılaşabilecekleri bu dönemde kendi tetikleyicilerini tanımaları ve onlardan uzak durmaları gerekiyor.

Ülkemizde Başağrısı ve Ağrı Çalışmaları Derneği tarafından, Pfizer Türkiye’nin desteğiyle, hayata geçirilen “Migrene Son Hayata Devam” kampanyası Haziran 2011’den bu yana çeşitli kanallardan halkı ve hastaları hastalık hakkında bilinçlendiriyor.
Sinirsel ve gerilim tipi diğer baş ağrıları ve özellikle sinüzit gibi hastalıklar ile sıklıkla karışan migrenin belirtilerini anlatmak ve migren tedavisinde uzman hekime başvurmanın öneminin altını çizmeyi amaçlayan kampanya bugüne kadar basın kanalıyla 10 milyondan fazla kişiye erişti.
Kampanyanın www.migreneson.com sitesini şimdiye kadar 10 binden fazla kişi ziyaret etti. Sitedeki migren testini Facebook veya internet kanalından erişerek yanıtlayan 19 bin kişi migren olma olasılığını öğrendi. Kampanyanın www.facebook.com/MigreneSon adresindeki Facebook sayfasının ise halen 6000’e yakın üyesi bulunuyor. Twitter’da ise kampanya www.twitter.com/migrene_son adresinde faaliyet gösteriyor.
Migren ataklarının etkisinden uzun vadede korunmak için migren günlüğü tutmak, yeterli ve düzenli uyku, bol su içmek ve gün içinde sağlıklı atıştırmalıklarla aç kalmamak, parlak ışık kaynakları olan televizyon ve bilgisayar başında fazla vakit geçirmemek gerekiyor.

'Migrene Son Hayata Devam kampanyası ve migren belirtileri, tetikleyicileri, tanı ve tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi için:
Kampanya internet adresi ve ID Migren testi: www.migreneson.com
Kampanya Facebook adresi: www.facebook.com/MigreneSon
Kampanya Twitter adresi: www.twitter.com/migrene_son

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.