• BIST 99.835
  • Altın 243,237
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C

Microsoft ve Yahoo yeniçağ açıyor

Microsoft ve Yahoo yeniçağ açıyor
Yazılım devi Microsoft ile internet şirketi Yahoo, dünyanın bir numaralı arama motoru Google ile rekabet için güç birliği yaptı.
MURAT EMEN-EMEN&EMEN

Haftanın Ekonomik Görünümü - (03-09 Ağustos 2009)
Yazılım devi ABD"li Microsoft ile internet şirketi Yahoo, dünyanın bir numaralı arama motoru Google ile rekabet edebilmek için güç birliği yaptı.
Microsoft ve Yahoo, internette arama ortaklığı oluşturulması konusunda anlaşmaya vardı.Anlaşma, dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft"a, internette en büyük ikinci arama motoru olabilme imkanına kavuşturacak. On yıllık anlaşmayla Microsoft, internette en büyük arama motoru ve reklam lideri Google"a karşı önemli bir avantaj yakalayacak. Uzmanlar birleşimi sakıncalı bulmakla birlikte şans verenlerde var.


Microsoft"un CEO"su Steve Ballmer

Reklamcılara seçenek


Microsoft"un CEO"su Steve Ballmer, anlaşma sayesinde, Microsoft"un arama motoru Bing"in rekabet için gerekli olan ölçeğe kavuşacağını belirterek, “Bu anlaşmayla, aramada daha fazla yenilik, reklamcılar için daha iyi değer ve tek bir şirketin şu anda hakim olduğu piyasada gerçek tüketici seçimi yaratacağız” dedi.


Yahoo CEO"su Carol Bartz

Yahoo CEO"su Carol Bartz ise yaptığı açıklamada, “Anlaşma, Yahoo, kullanıcılarımız ve endüstriye gemi yüküyle değer katacak. Ve bu anlaşmayla internet yeniliği (innovasyon) ve gelişmesinde yeni bir çağın kurulacağına inanıyorum” diye konuştu.

Anlaşmayla Yahoo, ilk 5 yılda kendi sitesindeki tüm arama ve reklam gelirlerinin yüzde 88"ini alacak ve Microsoft"un bazı internet sitelerinde reklam satma hakkına kavuşacak. Yahoo, anlaşmanın, yıllık kârını 500 milyon dolara kadar artıracağını ve yılda sermaye harcamalarında 275 milyon dolar da tasarruf sağlayacağını tahmin ediyor.Dünya Piyasaları

Geçtiğimiz hafta ABD"de açıklanan 2.dönem GDP rakamları beklenenden iyi geldi
(%-1) Beklenen daralma %-1.5 idi. Ancak ekonominin gerçek yönlendiricisi olan kişisel harcama rakamlarının %-1.2 gelmesi şaşırttı. Bernanke temkinli konuşsa da ABD piyasalarında genel bir iyimserlik var. Bu hafta açıklanacak istihdam verisi merakla bekleniyor.
Global piyasalar ABD"den gelen olumlu havanın etkisiyle yükselişine devam ediyor. DowJones %0.92, S&P %1.19, Nasdaq %0.84 artışla günü kapattı. S&P son dokuz ayın en yüksek seviyesini gördü ve psikolojik 1000 seviyesinin hemen altında kapattı.
ABD Hazinesi 7 yıl vadeli 28 milyar satış yaparken anormal talep geldi. Hazine toplam 115 milyar ihraç gerçekleştirmiş oldu. Bu durum dev bütçe açığının finansmanını için endişe eden çevreleri rahatlattı.

Geçtiğimiz haftalarda büyük karlar açıklayan bankaların perde arkasının pek de öyle olmadığı söyleniyor. Hikayeye göre; ABD Hükümeti AIG Sigorta şirketine kaynak aktardı. Onlarda Bankalara olan büyük tazminatlarını ödediler. Bankalarda daha önce yazdıkları zararı şimdi kara çevirdiler. Nedeni bu deniyor. Kimsede fazla kurcalamıyor.Türkiye"de neler oluyor

Ekonomide üretimden söz eden yok. İşsizlik konuşulmuyor. Esnafın durumuna kimse aldırmıyor. Kredi daralması devam ediyor. Reel sektörün sorunları aynen geçerli. Damla konut satılmıyor. Taahhüt sektörü sıkıntıda. Bankalarımız düşük faizli devlet tahviline talim ediyorlar. Çünkü TCMB faiz indirimine devam edecek. Onlarda tahvilden para kazanacaklar. İlginç tarafı faizler düşerken, dövizde düşüyor. TL. değer kazanıyor. Olaya değişik açıdan bakanlar böyle düşünüyor.

Çözülemeyen soru burada. Ekonomide düzelme mi var? Düzelmenin bir işareti henüz yok. Üretim tık demiyor. Reel sektör sorun yaşıyor ve işsizlik had safhada. Bu verilere düzelme demek mümkün değil. Sadece döviz ve faiz maniplasyonları yapıyoruz. Bu nereye kadar gider bilinmez. Bunun reel sektöre bir faydası yok.

Hani padişahın bir hikayesi vardır. Halk kıtlıktan ağlarken “boşverin” dermiş. Ta ki gülme başlayınca “aman koşun iş vahim” demiş. Vatandaşın gülme krizi bana yakın gibi geliyor.

Dolar düşme trendini koruyor. 1.47"lere kadar geriledi. Euro/dolar paritesi 1.41-1.42. Borsa banka hisselerinin etkisiyle 42bin seviyesini gördü. Faizler yeni indirimler beklentisiyle düşme trendinde.

TCMB"nin açıklamaları ile faizler rekor kırıyor. Yakında tek haneli faizleri görebiliriz ama biraz erken. Onun için bankalar bol bol tahvil alıyorlar. Bu hafta bileşik faiz %10.35-%10.65 bandında seyreder deniyor.

Siyasi cenaha gelecek olursak, gündemde “kürt açılımı” var. Her kafadan bir ses çıkıyor. Ülke dağdaki 5.000 çapulcuya karşı aczini test ediyor. Hele bir de İmralı"nın yol haritasına ihtiyaç duyulursa vay başımıza gelenler. Bu konuda konuşmak sonunda İçişleri bakanına düştü. Bugün yarın YAŞ toplantısı var. Milli Savunma Bakanı Sn. RTE ile uzun bir görüşme yaptı. Arkasından ne çıkacak bakalım. HSYK üyeleri Adalet Bakanlığına “Biz noter değiliz” diyerek bayrak açtılar.

Diğer……. Diğer………. Diğer………Bernanke"nin de serveti eridi mi?


Gazete haberlerine göre, global krizden zarar edenler arasında ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke"de var. Bernanke"nin yıllık bilgilendirme formuna göre, serveti geçen yıl %25"ten fazla erimiş. Sen Merkez Bankası Başkanı olacaksın bütün kararları alacaksın, ondan sonrada bu işten zarar edeceksin. Bernanke bizde ki meslektaşları ile önceden sohbet etmiş olsaydı, hem kendini hem yakın dostlarının dövizlerini kurtarabilirdi. Bu Amerikalıları anlamak mümkün olmuyor(!)Demiryollarının kullanılmayan arazileri satılacak.(Dünya)


Türkiye"de demiryolu kurulmaya başlandığı dönemde, gelecekte tren ve vagon üretimi için fabrikalar kurulması amacıyla çok büyük alanlar ve araziler kapatılmıştı. Şimdi DDY İdaresi gereksiz arazilerin elden çıkarılması çalışmasını başlatmış bulunuyor. Benim bildiğim kadarıyla bunlar pek çok yerde fevkalade değerli topraklar.
Gayrimenkul yatırımcılarına yeni imkanlar gözüküyor. Yeni AVM ve Otel sahaları ortaya çıktı sayılır.
Çocukluğumda Eskişehir"de neredeyse şehrin yarısı DDY"nın kalanıda Şeker Fabrikasınındı sanki. Düğünler Demiryollarının mahfelinde, spor müsabakaları onların salonunda , futbol maçları da gene onların sahasında yapılırdı. Şehrin beştebiride orda çalışırdı. Lojmanlar başlı başına bir diyardı. Rahmetli anneciğim özellikle Şeker Fabrikasının lojmanlarında kendisini birgün oturtacağımı hayal ederdi. Kısmet olmadı.
Hele o İstasyonun ağaçlıklı yolunu unutamıyorum. Gençlerin en önemli piyasa yerlerindendi istasyon caddesinden istasyona yürümek, garda dolaşmak.
Düşünüyorum da şimdi bu güzel toprakların bir kısmı da olsa neler yapılmaz. Üzüldüğüm taraf eskiden olsa, bu topraklara ne fabrikalar kurulur derdim ama diyemiyorum. Artık alışkanlıklarımız değişti. Üretim denen şeyi unuttuk. Şimdi moda bir değil birkaç otel. Yan yana birkaç Alışveriş merkezi ve yeni lüks konutlar.Mobil iletişimde “üçüncü nesil” teknoloji, günlük yaşamda bir çok yeniliğe olanak sağlıyor.(Dünya)

Türkiye geçtiğimiz hafta üçüncü nesil teknoloji ile tanıştı. 3G hizmetlerinden yararlanmak için Türkiye"nin GSM operatörleri(Turkcell, Avea ve Vodafone) ne başvuran abone sayısının, şimdiden 3 milyona yaklaştığı belirtiliyor. Cep telefonundan hızlı veri akışına ve görüntülü konuşmaya olanak sağlıyan yeni teknolojinin, sağlık ve eğitim alanında uzaktan hizmet sunulmasında çığır açması bekleniyor. 3G teknolojisi ile canlı TV yayınları izlenebiliyor, internetten daha yüksek kapasiteli film ve müzik dosyaları daha kısa sürede indirilebiliyor. İş adamı bilgiye 3G ile her yerden ulaşabilecek. Şirketleri yönetmek daha kolaylaşacak. Ülkeye hayırlı olsun.Shell"in karında büyük düşüş (BBC)


Royal Dutch Shell Petrol Şirketi, 2009"un ikinci çeyreğinde net karında %70"lik bir düşüş görüldüğünü belirtti. Kardaki azalma petrol fiyatlarındaki düşüşle açıklanıyor.
Merkezi Hollanda"da bulunan, İngiliz ve Hollanda ortaklığındaki Shell firmasının vergi öncesi kar rakamı 2.3 milyar dolara indi. Satış rakamı geçen yıl aynı dönemde 131 milyar dolar seviyesinde iken bu yıl yaklaşık 64 milyar dolara geriledi.

Aynı şekilde BP"de ikinci çeyrek için 3 milyar doların üzerinde kar açıklarken, %53 oranında düşüş olduğunu belirtti. Petrol fiyatları geçen yılki rekor seviyelerin ardından %50"den fazla değer kaybetmiş durumda. Diğer taraftan petrole olan küresel talebin
zayıf gittiğini belirten yetkililer, kendilerini bu yeni duruma hazırlıyor ve yapabildiğince, başta önemli sayıda işten çıkarmalar olmak üzere tasarruf yapıyorlar.

Otomotiv sektöründe kan kaybıPeugeot'un satışları yüzde 22 düştü

Dünya çapında satışlardaki düşüş devam ederken Peugeot, Citroen, Daimler ve Nissan büyük zararlara uğradıklarını açıkladılar.
Fransa'nın en büyük otomobil üreticisi Peugeot yılın ilk yarısında, yani Ocak'dan Haziran'a kadar 962 milyon euro net zarara uğradığını açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde şirket 733 milyon euro kâr etmişti.


Mercedes-Benz'in sahibi Daimler firması Nisan ile Haziran arasındaki üç aylık dönemde bir milyar euro net zarara uğradığını açıkladı.
Nissan ise aynı dönemde 16,5 milyar yen (170 milyon dolar) zarar ettiğini bildirdi. Honda ise zarar etmemekle birlikte kârının yüzde 96 düşüş gösterdiğini açıkladı.
Fransa"da hükümetin başlattığı hurda araç alım projesinin sınırlı katkı sağladığı belirtiliyor. Pegout, 2010 yılı sonuna kadar Avrupa"daki satışlarda artış beklemiyor.
ABD otomobil sektörüne destek fonları bir haftada eridi. Avrupa"daki uygulamasının aksine, hurda-takas projesi ABD"de çok etken oldu.
Amerika Birleşik Devletleri'nde hükümetin otomobil sektörünün resesyondan çıkabilmesi için başlattığı takas programının çok başarılı olması, kaynakların bir hafta içinde tükenmesine yol açtı.
Hükümet, program kapsamında tüketicilerin eski araçlarını yenisiyle değiştirmelerine imkan verecek şekilde bir milyar dolarlık bir fon ayırmıştı.
Buna göre otomobil kullanıcılarına yeni bir araç alırken dört bin beş yüz dolara kadar indirim olanağı sunuluyor.
Kullanıcılardan bunun karşılığında, eski araçlarını petrolü daha verimli kullanan modellerle değiştirmeleri bekleniyor.

Fon aktarımı
ABD hükümeti uygulamayı Fransa, Almanya, İtalya ve İspanya'da başarı elde edilen örneklere bakarak hazırladı.
Programın Kasım ayı sonuna dek devam etmesi planlanmıştı, ancak ayrılan kaynakların bir hafta içinde tükendiğini belirten Ulaştırma Bakanlığı halihazırda 250 bin başvuruyla karşı karşıya olduğunu bildirdi. Otomobil satış galerileri, araç satın almak isteyen ABD vatandaşlarının akınına uğradı.Beyaz Saray, projenin askıya alındığı haberlerini yalanladı ve fona birkaç milyar dolar daha kaynak aktarımı planlanıyor.
Bu haftanın önemli verileri
ABD"de bu hafta pek çok şirket 2.dönem karlarını açıklayacaklar. Bunlardan önemlileri, Procter&Gamble, Cisco Systems, Kraft Goods, Sunoco ve Prudential sayılabilir.
Haftanın anahtar verisi Temmuz ayı istihdam raporu.
Esen kalın

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır.  İzinsiz kopyalanıp kullanılamaz.  Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.