• BIST 103.408
  • Altın 229,936
  • Dolar 5,4731
  • Euro 6,2133
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 10 °C

MHP'liler Nişanyan'ı susturdu

MHP'liler Nişanyan'ı susturdu
Anadolu Sohbetleri toplantısında, Ermeni asıllı Turizm İşletmecisi, En güzel Küçük Oteller adlı kitabın yazarı Sevan Nişanyan ile MHP'liler arasında gerginlik çıktı.

KARS- Kars'ta düzenlenen Anadolu Sohbetleri toplantısında, Ermeni asıllı Turizm İşletmecisi, Dilbilimci, En güzel Küçük Oteller adlı kitabın yazarı Sevan Nişanyan ile MHP'liler arasında gerginlik çıktı.

Kars Sanat Merkezi'nde düzenlenen toplantıyı Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden ve Belediye Başkan Vekili Saffet Özdemir ile Kars'taki esnaf ve iş adamları izledi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen "Buralara gelip bu dingin ve zengin güzellikleri görmeyenler, gerçekten çok şey kaçırıyor. Bu bölgenin zenginliklerini koruyarak, çarpık kentleşmeye kurban gitmeden veya turizm adına yapılan yanlışlıklardan nasibini almadan, her bakımdan bir çekim merkezi olabilmesi için, hep birlikte çaba göstermeli, çok çalışmalıyız," dedi.

Panelistlerden turizm İşletmecisi, Yazar ve Dilbilimci Sevan Nişanyan da "Kars'ın nasıl turizm çekim merkezi" olabileceği konusunda bilgiler verdi.

Türkiye-Ermenistan sınırında yer alan Ani harabelerinin Efes ve Kapadokya ile eşdeğerde olduğunu ve Kars'ın turizmde birinci lige çıkarabilecek nitelikte bir değer olduğunu ifade eden Nişanyan, şunları söyledi:

"Bölge hangi milletten, hangi inançtan, hangi kültür seviyesinden olursa olsun, bu ülkenin bu tarafına ziyarete gelmiş olan insanların tüylerini ürperten, insanın kültürel bakışını değiştiren hayat boyu unutulmayacak görsellikte bir eser olarak karşımızda durmaktadır. Bu eserin layık olduğu şekilde işlenmesi, layık olduğu şekilde ön plana çıkarılması halinde Kars'ın ciddi bir şekilde dünya turizm liglerinde ön planda oynayabilecek nitelikte bir oyuncu olması ihtimali vardır. Şimdi bir sosyal ve tarihi gerçekle karşı karşıyayız. Türkiye'de Türklerle Ermeniler arasında 80-90-100 yıldır var olan siyasi, bazı olaylara dayanan; o haklıdır, bu haklıdır diye şeylere hiç girmeye gerek yok. Araya bir kan girmiş, bir düşmanlık girmiş. Türkler Ermenilerden Ermeniler de Türklerden haz etmez olmuşlardır. İnsanlar arasında kavgalar olabileceği gibi uluslar arasında da kavgalar olabilir. Bu kavgada da haklı şu taraftır, haksız şu taraftır diye çok fazla üzerinde durmanın insana kazandıracağı bir şey yoktur. Kavgalar olur bir süre sonra unutulur. Ülkenin bu bölümünde tarih boyunca Türkler yaşamış, Müslümanlar yaşamış onlardan başka birileri de yaşamış. Ermeniler de yaşamış. Bugün burada, haklı veya haksız nedenlerle burada değiller. Dönecekleri de yok, bundan en ufak bir kuşkunuz da olmasın. Fakat burada birtakım eserler bırakmışlar. Bu eserler değerli eserler. Bu eserler Türk olsun, Ermeni olsun, Japon olsun herkes için dünya tarihi ve sanat tarihi açısından anlam ifade eden eserler. Ve bu eserleri şu an elinde bulunduran Kars vilayeti, bunları satmak, bunları pazarlamak, bunları tanıtmak gibi bir sorunla karşı karşıya. Tanımadığınız bir ürünü satamazsınız. Sevmediğiniz bir ürünü de satamazsınız. Tarihini inkar ettiğiniz, yoktur dediğiniz Bizanslılar yaptı, Selçuklular yaptı diyerek küçümsemeye çalıştığınız birtakım eserleri satamazsınız. Ani şehrinin siyasi kararla Anı'ya dönüştürülmesinden başlayın da yıllardan beri Türkiye'nin turizm politikası, Kültür Bakanlığı politikasından bir yüz karası olduğunu maalesef söylemek zorunda olduğum, kapıdaki o mavi tabelaya kadar bir dizi gariplikle karşılaştık. Şurada, bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin bir aşamasında, belki de halen bugün de Ermenileri kendilerine düşman saymış olabilir. Bunu tartışmıyorum burada. Bu tarihi yok sayarak ya da küçümseyerek Türkiye bir şey kazanamaz. Türkiye bazı politikalarında muhakkak haklıdır, bazılarında haksız da olabilir."

 

KONUŞMAYA MHP'LİLERDEN TEPKİ

Nişanyan konuşmasını sürdürürken salonda sözlü sataşmalar başladı. Bu arada, MHP Kars İl Başkanı Oktay Aktaş'ın "Türkiye ile Ermenistan arasına kan girmemiş. Türkiye politikasında her zaman haklıdır," sözlerine Nişanyan "Kabul ediyorum, haklısınız," cevabını verdi.

MHP'lilerin seslerini yükseltmeleri üzerine, bu kez salondaki dinleyicilerden bazıları Aktaş'ın parti başkanı olduğunu ve ekonominin ele alındığı bir konuyu siyasi platforma çekmeye çalıştığını savunarak tepki gösterdi.

Israrla konuşmak isteyen Aktaş'a bu kez paneli yöneten Gazzeteci saffet Arolat, müdahale ederek mikrofonu elinden aldırdı.

Bir dinleyicinin Ani antik kentinin karşı tarafında Ermenilerce yapılan maden ocağı çalışmalarını hatırlatması üzerine de Nişanyan "Bu bir rezalettir. Utanç verici bir hadisedir. Affedersiniz ama aptallık sadece bir ülkede değil, her ülkede bulunan bir mal. O ocağın hemen kapatılması gerekiyor. Eğer Türkiye ile Ermenistan arasında daha iyi bir diyalog olsaydı Türkiye orayı kapattırabilirdi. Ayıp ve üzücüdür," diye konuştu. Bazı izleyiciler ise toplantıyı protesto ederek salondan ayrıldı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.