• BIST 95.394
  • Altın 278,085
  • Dolar 5,7618
  • Euro 6,3879
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 26 °C

METREX Kongresi İstanbul'da

METREX Kongresi İstanbul'da
Washington’da İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katılımı ile yapılan görüşmelerde METREX 'in dünya kongrenin İstanbul’da yapılmasına karar verildi

İSTANBUL-  Washington"da İstanbul Büyükşehir Belediyesinin katılımı ile yapılan görüşmelerde METREX (The network of European Metropolitan Regions and Areas - Avrupa Metropolitan Bölge ve Alanlar Ağı)'in  2010 yılında düzenlemeyi düşündüğü uluslararası büyük kongrenin İstanbul"da yapılmasına karar verildi.

 

METREX (The network of European Metropolitan Regions and Areas)' in 8 Aralık 2006  tarihli  yazısı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesini üyeliğe davet etmişti. Söz konusu davet yazısında; “METREX"in  Avrupa Komisyonu"nun desteğiyle 1996"da Glasgow"daki Metropoliten Bölgeler Konferansı"nda kurulduğu, Metrex 2006 yılında Madrid"te düzenlenen uluslararası kongre ve Szczecin"de düzenlenen bienalle 10.yılını kutladığı, oluşumun Avrupa metropolien alanından 45 üyesi bulunduğu ve METREX"in metropoliten seviyede ve ilgili stratejik konularda mekansal planlama ve gelişimle ilgilenen uygulamacılardan (politikacılar, resmi kurum çalışanları ve diğer danışmanlar) oluşan bir ağ olduğu, METREX"in amacı, metropoliten ölçekten Avrupa ölçeğine kadar bilgi, deneyim ve uzmanlığın değişimini amaçladığı, on yıl boyunca yaptığı faaliyetlerden bahsederek  bundan sonra, bu çalışmaların tüm Avrupa metropoliten alanlarına yaygınlaştırılması amaçlandığı ifade edilmiş ve İstanbul kentinin de bu süreç içerisinde yeralması gerektiği ifade edilmiş ve üyelik için davet mektubu gönderilmişti.

 

Metrex"e üyelik konusunda Başkanlık Oluru alınarak,  DIŞ İŞLERİ BAKANLIĞI"na başvuruda bulunulmuş ve Bakanlığın  (olumlu) görüşü de alınarak  Üyelik süreci hızlandırıldı.

 9-12 Nisan tarihleri arasında Washington"da yapılan görüşmelerde Metrex"in 2010 yılında düzenlemeyi düşündüğü uluslararası büyük kongrenin İstanbul"da yapılmasına karar verildi. Metrex Başkanı Dr. Bernd Steinacher, İstanbul"da yapılacak kongreye rekor katılım olabileceğini tahmin ettiklerini belirtti.  2010 Kültür Başkenti İstanbul da düzenlenecek etkinliklere, böylelikle uluslararası bir kongrede dahil edilmiş oldu.

 

METREX"in 23-26 Mayıs 2007 tarihleri arasında Vicenza"da düzenlediği “Avrupa Birliğinin Yeni Komşuları ve Tarihi Kentlerin Sürdürülebilir Mekansal Gelişimi“ konulu toplantısına Belediyemizde katılım sağlamış ve toplantıda İstanbul"un mekansal gelişimi, planlama ve kentsel tarihi alanların korunması ile ilgili sorunlar ve çözüme yönelik uygulamalar konulu bir sunum gerçekleştirilmişti.

 

Avrupa Metropolitan Bölge ve Alanlar Ağı (METREX)

Avrupa Metropoliten Bölge ve Alanlar Ağı, Avrupa"daki metropoliten bölgeler ve alanlardan yaklaşık kırk tanesinin katılımcılarıyla oluşan bir ağdır. Katılımcılar metropoliten seviyede mekansal planlama ve gelişme stratejileri, politikalar, programlar ve politikaları biçimlendirmekte ve uygulamaktadırlar. METREX, 1996 yılında, Avrupa Komisyonu"nun desteğiyle Glasgow"daki Metropoliten Bölgeler Konferansı"nda kurulmuştur.

 

Metrex;

- Metropoliten seviyede mekansal planlama ve gelişimle ilgilenen kamu ve özel tüm kesimleri bir araya getirerek; bilgi, deneyim ve uzmanlıkların paylaşılmasını ve Metropoliten bölgelere hızla değişen ve belirsizleşen dünyada yol gösterir; özgün        kimliklerini korumalarını sağlar.

 - Düzenlenen konferans ve toplantılarda metropoliten bölge seviyesindeki “anahtar konular” tartışılır ve çözüm önerileri üretilir.

 - Katılımcılar, metropoliten seviyede mekansal planlama ve gelişme stratejilerini, politikaları, programları ve projeleri biçimlendirmekte ve uygulamaktadırlar.

 - Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir.

 - Avrupa metropollerinin sahip olduğu farklılıkların sürdürülmesine yönelik çalışır.

 

METREX ÜYELİĞİ ve ÜYELERİ

METREX üyeliği, Avrupa"da metropoliten bölge ve alan seviyesinde mekansal planlama ve gelişme yükümlülüğünü üstlenen tüm politikacılara, mülki yöneticilere, kamu ve özel organizasyonlara açıktır..

Böyle organizasyonlar Avrupa kıtasındaki herhangi bir ulus veya uluslar kombinasyonu içerisindeki belediye, il, bölge veya ulusal seviyede faaliyet göstermektedir.Üye kentlerin bir kısmı: Amsterdam, Atina, Barselona, Brüksel, Lisbon, Londra, Paris, Milan, Münih, Roma, Prag, Venedik, Helsinki, Budapeşte, Roterdam, Stokholm,Madrid……

 

iletişim adresi

Nye Bevan House, 20 India Street, GLASGOW, G2 4PF

T. +44 (0)1292 317074 F. +44 (0)1292 317074

secretariat@eurometrex.org http://www.eurometrex.org

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.