• BIST 86.072
  • Altın 251,289
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 10 °C

Merkez OVP’yi destekliyor.

Merkez OVP’yi destekliyor.
Merkez Bankası %7 olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeden borçlanma faiz oranını %6.25’den 5.75’e indirerek ince ayar yaptı.
MURAT EMEN- EMEN&EMEN

Haftanın Ekonomik Görünümü 18-23 Ekim2010
Merkez teknik faiz ayarlaması kapsamında yeni bir adım attı. Banka %7 olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeden borçlanma faiz oranını %6.25"den 5.75"e indirdi. Buna karşılık, borç verme faiz oranını 8.75 düzeyinde sabit tuttu.

Merkez Bankasından yapılan açıklamada politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının %7 düzeyinde sabit tutulduğu belirtilerek Merkez Bankası borçlanma faiz oranının %.50 base point indirilerek 5.75"e çekildiği ama borç verme faiz oranının 8.75 düzeyinde sabit tutulduğu belirtildi. Aynı şekilde geç borçlanma(16.00-17.00 arası borçlanma) faiz oranınıda 2.25"den 1.75"e çekti. Geç borç verme oranını 11.75"de sabit tuttu.

Yapılan açıklamada ekonomideki toparlanmanın sürdüğü iç talebin göreceli güçlü görünüm sergilediği belirtilerek enflasyonun hedeflerle uyumlu seyrini sürdüreceği tahmininde bulundu. Açıklamada gelişmiş ülkelerdeki genişlemeci para politikalarının devam edeceği beklentisinin giderek güçlenmesi, gelişmekte olan ülkelere olan sermaye akımlarının artmasına yol açmaktadır. Bu durum, ülkemizin göreceli riskliliğinde gözlenen düşüşünde etkisiyle, iç ve dış talebin hızlarındaki ayrışmaya ilişkin riskleri beslemektedir. Kurul bu durumun henüz finansal istikrara ilişkin belirgin bir kaygı oluşturacak düzeye gelmediğini değerlendirmekle birlikte” çıkış stratejisi” kapsamındaki düzenlemelerin hayata geçirilmesi için uygun zemin oluşturduğu tespitinde bulunmuştur.” denilmektedir.

Kurul açıklamasında “Önümüzdeki dönemde enflasyonun düşüş eğiliminde olacağı ve temel enflasyon göstergelerinin orta vadeli hedeflerle uyumlu seyrini sürdüreceği tahmin edilmektedir. Bu değerlendirme dogrultusunda kurul, politika faizlerinin bir süre daha mevcut düzeylerde tutulması ve uzun süre düşük düzeylerde seyretmesi gerektiği görüşünü teyit etmiştir. Öte yandan kurul, Türk lirası piyasasının daha etkin çalışmasına katkıda bulunmak için gecelik borçlanma faizlerini 50 baz puan daha indirmiştir” dedi.Yapılan yorumlara bakılacak olursak;

TCMB kura doğrudan müdahale yerine faiz indiriyor. Bu karara göre, kurdaki düşüşün ivmesi azalacaktır. Borsa için sınırlı bir olumluluk gözüküyor. Gerçek şu ki kurdaki düşüş faizlerden kaynaklanmıyor. Bono faizlerinde bir miktar düşme beklenebilir. Amaç sıcak paranın gelmesini engellemek. TL. bazlı borçlanma imkanları artacaktır. Yabancı ilgisinin TCMB"yi rahatsız ettiği aşikar. Merkez çıkış stratejine beklenenden agresif devam ediyor.

Sıcak para ile büyümeye devam

Orta Vadeli Program ve Mali Plan"da 2011-2013 için giderek yükselen cari açık öngörüldü. Buna göre sıcak parayla büyüme modeli devam edecek. Bu yıl %6.8 olarak gerçekleşmesi beklenen GSMH büyüme oranı, 2011"de %4.5, 2012"de %5, 2013"de %5.5 olarak öngörüldü.Bir IMF ve Dünya Bankası Toplantısı daha geçti.

Her yıl ekim ayında yapılan bir IMF_Dünya Bankası Toplantısı daha geçti. Bu yıl küresel dengesizliklerin giderilmesi için uluslar arası işbirliğinin vurgulandığı toplantı, küresel krizin hala devam eden etkileri sebebiyle fazla ses getirmedi.

Gidenler bilir. Her yıl yapılan bu toplantılar dünya bankacılığının kurultayı gibidir. Üye olan olmayan her ülkeden bankacıların akın akın gittiği bu toplantılar, IMF-Dünya Bankası genel kurullarının ötesinde seminerler, paneller ve kokteylleri açısından her ülkeden bankacıları buluşturan, konuşturan ve iş bitirilen bir olanaktır. Washington"da karşılıklı randevularla gayet hareketli geçen bu toplantılara dünya ekonomisindeki puslu hava ülkemizden bu yıl çok fazla rağbet olduğunu zannetmiyorum.

Bu yıl gündeme hakim olan küresel dengesizlik konusunda IMF Başkanı Straus Kahn, işbirliği gerçekleştirilemezse, ulusal ve uluslar arası alanlarda siyasi istikrarsızlığın kaçınılmaz olduğunu savundu.. ABD, IMF ve Dünya Bankası, ekonomik toparlanmanın geleceği açısından uluslar arası dengesizliklerin (ABD ticaret açığı-Çin"in döviz reservleri) giderilmesini, Çin"in yuan"ı %40-50 oranında revalue etmesini istiyorlar. Çin"in tavrı ise ilk anda şaşırtıyor.” Nasıl olurda dünyanın ikinci büyük ekonomisi bu konuda üzerine düşeni yapmaz?
“Çin"i dinlediğinizde farklı bir yorum, ABD"yi dinlediğinizde daha farklı bir yorumla karşılaşıyorsunuz.” Diyor Güney Afrika Maliye Bakanı. ABD"ye göre Çin yatırıma, ihracata öncelik veren dengesiz bir büyüme modelinde ısrar ediyor. Halbuki parasının değerlenmesine izin verse, iç tüketimini güçlendirmeye odaklansa çok daha dengeli bir yapı oluşacak diyor. Böylece hem Çin halkının refahı artar hemde ABD, Çin"deki talepten yararlanma, dış ticaret açığını azaltma olanağı bulur, dünya ekonomisindeki dengesizlik ortadan kalkar.
Ancak bu senaryo, elinde geniş reservleri olan Çin"e sen büyüme dur anlamı yaşıyor. Çin"in bu reservleri ile dünya ticaretinde köşebaşlarını tutma arzusuna gem vurmak anlamına geliyor. Özetle dengesizlik Çin"in işine geliyor. Dolayısıyla bu küresel dengesizliklerin çözümü şimdilik zor gözüküyor.

Dünya ve Türkiye"de şaşkın bir dönem diye yazan Osman Arolat; artan emtia ve kıymetli maden fiyatlarına dikkat çekerken, ülkeler arasında mevcut kur savaşlarının akibetini merak ediyor. Bireysel çözüm arayan ülkeler yerine bu sorunlara ortaklaşa çözüm aranması gerekir diyen IMF Başkanı"nın sözlerine yer veriyor.Kanal24 ve Star Gazetesi satıldı

Haber kanalı 24 ile Star gazetesinin büyük hissedarı olan Ethem Sancak yüzde 51 hissesini satarak, medya sektöründen tamamiyle çekildi. Sancak hisselerini, kapatılan Fazilet Partisi ve AKP eski Erzincan milletvekili Tevhit Karakaya"ya sattı.
1955"te Erzincan"da doğan Karakaya, İlahiyat Fakültesi"ni bitirdi. 1995"te Refah Partisi"nden, 1999"da Fazilet Partisi"nden milletvekili seçildi. AKP"nin kuruluşunda yer alan Karakaya, 2002"de AKP"den milletvekili oldu. 2007"de aday gösterilmedi. Karakaya, bir hafta önce kızını evlendirmiş, gelin ve damadın şahitliklerini Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan yapmıştı.Gecikme zammı ve tecil faizi iniyor

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, "Aylık gecikme zammı yüzde 1.95'ten yüzde 1.40'a iniyor. Bu çerçevede yıllık gecikme zammı da yüzde 23.4'ten yüzde 16.8'e düşüyor'' dedi. Bakan Şimşek, gecikme zammının ardından Maliye Bakanlığı'nın vergi borçlularına uygulanan tecil faizlerinde de 7 puanlık indirime gideceğini belirtti. Şimşek, bakanlığın çıkaracağı bir tebliğ ile halen yüzde 1.58 olarak uygulanan aylık tecil faizinin yüzde 1'e düşürüleceğini bildirdi. Şimşek, indirimle yıllık tecil faizinin yüzde 18.96'dan yüzde 12'ye çekilmiş olacağını vurguladı. Şimşek, kasıma kadar çıkarılacak vergi düzenlemesinin kesinleşmiş vergi ve prim alacaklarını kapsayacağını, ihtilaflı alacaklar, cezalar, TEDAŞ ve belediye alacakları gibi hususlarda ise henüz karar verilmediğini ifade etti.2011 rüzgar yatırımları için yeni bir başlangıç olacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş, 2011 yılının rüzgar yatırımları için yeni bir başlangıç olacağını söyledi.

Köktaş, 12. Uluslararası Enerji Arenasında yaptığı konuşmada, son 30 yıla göz atıldığında, Türkiye elektrik enerjisi üretiminde özel sektörün payının artırılmasının önemli bir hedef olarak belirlendiğini ve bu hedef için belli çabalar harcandığını hatırlatarak, ancak bu konuda son yıllara kadar alım garantili finansman modelleri dışında ciddi bir yol alınamadığına işaret etti.
Son birkaç yılın en büyük değişiminin piyasa koşullarına göre elektrik üretimi yapan özel şirketlerin sayısının hızlı bir şekilde artması olduğunu ifade eden Köktaş, ''Rekabetçi piyasa koşullarına göre üretim yapan serbest üretici, otoprodüktör şirketlerinin kurulu güç içindeki toplam payı bugün itibariyle ilk kez yüzde 27,5 oranına ulaşmıştır'' dedi.

Rüzgara dayalı enerji yatırımlarına da değinen Köktaş, bu konuda özel sektörün ne kadar istekli olduğunun bilindiğini ifade ederek, şunları söyledi:
''1 Kasım 2007 tarihinde oluşan bu büyük talebin en akılcı şekilde yönetilerek sonuçlandırılması belli bir zaman almıştır. Ancak artık gelinen noktada lisans sahiplerinin belirlenmesine yönelik süreç hızla sonuçlandırılmaktadır. Oluşan altyapı sayesinde Kurulumuz öncelikle tekli başvuruları görüşmeye başlamıştır. Her hafta çok sayıda başvuru karara bağlanmaktadır. Bu kapsamda ilk hafta yaklaşık bin megavat kurulu gücünde 16 adet başvuruyu uygun bulduk. Bağlantı görüşü uygun bulunmayan projeleri de elemeye başladık. Bu sürecin sonunda 78 bin megavatlık başvuru hızlı bir şekilde sistemin elverdiği 8 bin 488 megavata indirilecektir. Bu sayede 2011 yılı rüzgar yatırımları için yeni bir başlangıç olacaktır.''


Doğan Grubu, Hürriyet ve CNN Türk'ü satıyor mu?

Doğan Grubu, medyadaki varlıklarının satışı için Goldman Sachs'a yetki verdi. Hürriyet ve CNN Türk'ün de aralarında yer aldığı yayın organlarına Murdoch, Time Warner, Vivendi, RTL ve Axel Springer gibi gruplar talip oldu.
Doğan Grubu aralarında Hürriyet gazetesi ve CNN Türk'ün de bulunduğu medyadaki iştiraklerini satış için harekete geçti. Goldman Sachs'a yetki veren grup, yaklaşık 2 milyar dolar civarında bir satış gerçekleşmesini bekliyor.

İngiliz Financial Times gazetesi, haberi "RTL ve Time Warner da Doğan Grubu'yla ilgileniyor" başlığıyla duyurdu.

Gazete, grubun hisselerini satın almakla ilgilenen bazı şirketler arasında medya şirketleri RTL ve Time Warner'la, özel sermaye şirketleri KKR ve TPG Capital'i saydı. Financial Times, geçen yıl kesilen 4 milyar 800 milyon dolarlık vergi cezasının gruba darbe indirdiğini belirtti.
Bloomberg'in haberine göre ise, satış gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanabilir. Rupert Murdoch'un News Corp şirketiyle birlikte, Fransız Vivendi, Alman Axel Springer ve ABD'li dev Time Warner'ın Prag'daki iştiraki olan European Media Enterprises Ltd satışla ilgilenenler arasında.
Bir kaynağın Reuters'a verdiği bilgiye göre, "RTL, Murdoch ve Warner'dan grubun dahi beklemediği ciddiyette olan teklifler alındı. Fakat News Corp, DYH yayın varlıkları 'çok pahalı' olduğu için teklifini geri çekti. Detaylı inceleme süreci (due diligence) gelecek hafta başlayacak. Bu yatırımcılar daha çok televizyonlar ile ilgileniyor. Özel sermaye şirketleri ve fonlar gazetelerle daha ilgili ancak her yatırımcı grubunun portföy şeklinde 2-3 alternatifli teklifleri var."
Bizde de dünyada da böyledir. Borsanın çok yükseldiği zamanlarda bazı gruplar fiyatlarını test etmek için böyle davranırlar diye düşünüyoruz. Hürriyet Sn. Doğan"ın kolay kolay vazgecebileceği bir gazete değildir.
Bizlerim okuyucu olarak oturup kara kara düşünmemiz lazım. Hürriyet"de giderse ne yaparız!Moody's not artışı için Ankara'da

Türkiye'nin kredi notu görünümünü 10 gün önce durağandan pozitife çeviren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's şimdi de not artışının hesaplarını yapıyor.
İki hafta önce üç kişilik heyet ile Ankara'ya çıkarma yapan kuruluş, bütçe verilerini yerinde inceliyor. Bürokratlarla görüşen heyet, ekonominin üç yıllık yol haritasının çizildiği Orta Vadeli Program'ı da mercek altına aldı. Üst düzey bir yetkili harcama kalemlerinin kontrol edildiğini aktarırken, "Not artışı uzak bir ihtimal olarak görünmüyor." dedi.

Beyoğlu-Tünel'e modern 'apartman'

Segment İnşaat, Beyoğlu nda tarihi Şimal Merdivenleri nin yanı başında yapacağı Belkıs projesiyle apartman konseptinin ilk adımını atacak.
Segment İnşaat, İstanbul kent merkezlerinde hem eski yapıların restorasyonu hem de yeni inşaatlar kapsamında konut ve ofis fonksiyonlarına yönelik bina projelerini "apartıman" konseptiyle hayata geçiriyor. Beyoğlu Meşrutiyet Caddesi"ndeki tarihi Şimal Merdivenleri"nin üzerinde konumlanan "Belkıs" ile "apartıman" konseptinin ilk projesine başlayan Segment İnşaat, Maçka, Beşiktaş, Nişantaşı, Gümüşsuyu"nda yapacağı yeni "apartımanlar"la İstanbul"daki gayrimenkul anlayışını yeniden yorumlamayı hedefliyor.TOKİ, bire aldı dörde sattı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ), 153 milyon 400 bin liraya Emlak Konut AŞ'den aldığı parselleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Ziraat Bankası ve Halk Bankası'na yaklaşık 603 milyon liraya sattığı ortaya çıktı.
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, söz konusu parsellerin Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'ye ait iken, TOKİ'ye ekspertiz değeri üzerinden 153 milyon 400 bin TL bedelle devri olduğunu belirterek, buna karşılık TOKİ'den 3 adet taşınmazın 153 milyon 400 bin TL bedelle şirkete trampa yolu ile devrinin yapıldığını söyledi.

P İ Y A S A L A R

PPK Politika faizinde değişikliğe gitmedi.

Para Politikası Kurulu geçtiğimiz hafta politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını %7 seviyesinde sabit tuttu. Buna karşın Kurul TL piyasasının daha etkin çalışmasına katkıda bulunmak amacıyla gecelik borçlanma faiz oranını %6.25 seviyesinden %5.75 seviyesine indirirken gecelik borç verme faiz oranını %8.75 düzeyinde sabit tuttu. Kurul üç aylık repo ihalelerine de son verdi.
Açıklanan verilerin ekonomik toparlanmanın devam ettiğine vurgu yapan Kurul, dış talebe ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini buna karşın iç talebin göreceli olarak daha güçlü bir görünüm sergilediğini belirtti. Kurul işsizlik oranının hala yüksek olduğuna fakat istihdam koşullarının iyileşmeye başladığının altını çizdi. Enflasyonun düşüş eğilimi sürdüreceğini belirten Kurul, enflasyonun orta vadeli hedeflerle uyumlu seyredeceğini tahmin ediyor.
Geçtiğimiz haftanın önemli verileri ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ABD Eylül ayı üretici fiyat endeksiydi. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları beklenenin üzerinde 462,000 olarak açıklandı. Açıklanan veri iki hafta önce açıklanan veriyle kıyaslandığında, bir haftada işsizlik maaşı için başvuranların sayısının 13,000 kişi arttığını gösteriyor.
ABD üretici fiyat endeksinde ise Eylül ayında beklenenin üzerinde, %0.4 oranında bir yükseliş göze çarpıyor. Buna karşın üretici fiyat endeksinin enerji ve gıda fiyatlarını katmadan hesaplanan çekirdek üretici fiyat endeksinde ise %0.1 artış gözleniyor.
Bu verilerin yanısıra ABD dış ticaret dengesi Ağustos ayında beklentinin üzerinde 46.35 milyar dolar açık verdi. Beklenti dış ticaretin Ağustos ayında 44 milyar dolar açık vermesi yönündeydi.
Çarşamba gece yarısı Asya seansından Singapur Merkez Bankasının Singapur dolarının (SGD) işlem bandını genişletmesi ve SGD"nin değelenmesine izin vermesi ve Çin"li yetkili bir ekonomistin Çin"in bu yıl içinde faizleri arttırmasının az ihtimal olduğu demeci doların diğer para birimleri karşısında değer kaybetmesini sağladı.TL/Dolar

1.3915 seviyelerine kadar gerileyen USD/TL paritesi Perşembe gününe 1.3960 seviyesinden başladı. Yükselen EUR/USD paritesine bağlı olarak 1.3950 seviyeleri aşağı zorlayan USD/TL paritesi bu seviyelerden gelen yurtdışı kar alışlarıyla önce 1.4030 seviyesine yükseldi. Beklenenden kötü gelen ABD işsizlik verisinin ardından doların değer kaybetmesiyle yeniden 1.4000 seviyelerine gerileyen USD/TL paritesi EUR/USD paritesinin gevşemesine bağlı tekrar yükselerek 1.4070 seviyelerine yükseldiyse de gelen satışlarla günü 1.4050 seviyesinden kapattı. Haftanın son gününe 1.4080 seviyesinden başlayan USD/TL kotasyonları yurtdışı veriler odaklı hareketini sürdürerek haftayı 1.4095"den kapattı.

Euro/dolar paritesi de haftayı 1.3978"den kapattı.

Fed"in niceliksel gevşeme haberinin yankıları sürerken Asya"dan gelen haberler ve buna paralel değerlenen USD/TL paritesi, gösterge faizin Perşembe gününe %7.68 bileşik seviyesinden başlamasını sağladı. Ekmeğe yapılacak zamla ilgili gelişmenin sonuca ulaşamaması faizler üzerindeki gerginliği azalttı. PPK öncesi beklemeye çekilen gösterge faiz günü %7.70 bileşik seviyesinden sonlandırdı. PPK açıklamalarında 3 aylık repo ihalelerine son verilmesi bu sabah gösterge faizi tezgahüstü piyasada satışla açılmasına sebep oldu. Cuma gününe %7.73 bileşik faiz seviyesinden başlayan gösterge faiz %7.80 - %7.70 bandında işlem gördü.
Eurobond piyasasında 2030 vadeli gösterge tahvil Perşembe gününe 183 seviyesinden başladı. Niceliksel gevşeme haberinin etkileri eurobondlara alım getirirken 2030 vadeli eurobondun fiyatı da 183.250 – 183.750 seviyesine yükseldi. Türkiye CDS"lerindeki gevşeme eurobond fiyatlarının artışını destekliyor. Dün kapanışta 130 – 132 baz puan olan 5 yıllık CDS bugün itibariyle 129 – 135 seviyesine geriledi.

IMKB yükselişini (1.26) sürdürerek haftayı 70.101"den kapattı.

Bu hafta dolardaki düşüşün bir nebze durulmasını bekliyoruz. Muhtemel band 1.40-1.42 olabilir. Tahvil faizleri biraz daha gerileyecektir. Borsada yükselme devam edecek.

Esenlikle kalın.

(DİKKAT: Haftalık ekonomik yorum Emen&Emen tarafından turkiyeturizm.com için hazırlanmaktadır. İzinsiz kopyalanıp kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi takdirde Basın Yasası ve Telif Hakları Yasası'na göre yasal işlem yapılacaktır)
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.