• BIST 91.074
  • Altın 214,591
  • Dolar 5,3448
  • Euro 6,0757
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 6 °C

Meandros İletişim Ofisi açılıyor

Meandros İletişim Ofisi açılıyor
Meandros projesinin yöredeki koordinasyon-dökümantasyon ofisi ve aynı zamanda ÇEKÜL Vakfı Meandros İletişim Merkezi açılacak.

İZMİR- Ortak geçmişi ve ortak kaderi paylaşmış olan Büyük Menderes Deltası'ndaki kentlerin organik ve kültürel birlikteliğini öne çıkaran bir yöre stratejisi olarak Kasım 2007'de gündeme gelen Uygarlıklar Deltası Meandros Projesi çalışmaları yöredeki idari kurum, belediye, STK, üniversite, Meandros Dergisi ve ÇEKÜL Vakfı'nın desteğiyle devam ediyor. 
Büyük Menderes Nehri'nin denize döküldüğü yerde gelişen ve şekillenen 3000 yıllık ortak kültürel geçmişi referans alan, binlerce yıllık kültürel ve sanatsal mirası sahiplenen kültür ve doğa temalı bölgesel bir ekoturizm stratejisi olan Uygarlıklar Deltası Meandros, aynı zamanda Çekül Vakfı'nın Havza Boyutunda Koruma ve Yönetim Modeli'nin de bölgesel bir uygulamasıdır.
Kendi çağlarında her biri stratejik öneme sahip olan antik kentler Milet, Didyma, Priene, Menderes Magnesiası, Myus, Herakleia ile yerel kültürü tüm renkleri ve zenginliğiyle yaşatan Leylek Dostu Avşar Köyü, Kuş Cenneti Serçin Köyü, binlerce yıldır zeytin kültürünü yaşatan Aslan Yaylası, Ege'ye özgü taş evleri ile Akköy ve Doğanbey; doğal güzellikleri, zengin bitki ve hayvan türleriyle Bafa Gölü ve Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkları'na sahip olan bölgenin tüm bu değerlerini korumak ve yaşatmak için çok yönlü çalışmalar yürütülüyor.
Saydığımız bu merkezlerin tek başlarına değil, organik bir bütünlük içinde değerlendirerek yörenin sorunlarını tüm bileşenleriyle birlikte ele alınması; yerel yönetim, STK ve özel sektör işbirliği ile aynı platformda daha güçlü bir sesle kültürel ve doğal değerlerin korunarak alternatif turizm modellerinin geliştirilmesi hedefleniyor.
Uygarlıklar Deltası Meandros Projesi kapsamında bu yıl ilki gerçekleştirilen ve 27 Haziran'da başlayan Festival Meandros'ta uluslararası taş heykel sempozyumu, antik tiyatrolarda klasik müzik konserleri, kültür ve doğa gezileri, köy şenlikleri, yerel mutfak atölyesi ve çocuk atölyeleri gibi çeşitli ekinliklerle sürdürülüyor.
Festival kapsamında 25 Temmuz Cuma günü Meandros projesinin yöredeki koordinasyon-dökümantasyon ofisi ve aynı zamanda ÇEKÜL Vakfı Meandros İletişim Merkezi olarak hizmet verecek olan MEANDROSEVİ çeşitli etkinliklerle birlikte açılacak.
Priene antik kentinin ev sahibi Güllübahçe Belediyesi'nin projeye tahsis ettiği bina Meandros Gönüllüsü Mimar Mine Şavkay'ca projelendirildi; tadilatı ve dış cephe düzenlemesi sponsorlarca gerçekleştirildi.

Yöreye ve projeye ilişkin bilgi-belgelerin ortak bir merkezde toplanmasını sağlayacak oşan Meandrosevi aynı zamanda ÇEKÜL Vakfı'nın bölgedeki iletişim merkezi olarak da kullanılacak.

Çekül Vakfı'nın yurt çapındaki etkinliklerinin yörede tanıtılıp duyurulmasında çok önemli bir işlev üstlenecek olan Meandrosevi'nin açılışı 25 Temmuz Cuma günü saat 19:00'da ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'in yanısıra projeye destek veren yöredeki valilerin, yerel yönetimlerin, sivil toplum kuruluşlarının, sanatçıların, basın mensuplarının ve halkın katılımıyla Güllübahçe Turunçlar'daki meydan şöleniyle gerçekleştirilecek.

Yine festival kapsamında yaklaşık bir aydır Amerikalı Ressam Peter Hristoff'un Güllübahçeli kadınlarla birlikte sürdürdüğü İlmek İlmek Meandros Halı Atölyesi'nde üretilen ve Meandros'a özgün tasarımların yer aldığı halı ve kilim sergisinin saat 20.00'de açılışı gerçekleştirilecek ve festival gecesi çeşitli yerel sanatçıların katılacağı müzik dinletisiyle devam edecek.


Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.