• BIST 96.701
  • Altın 237,950
  • Dolar 5,7969
  • Euro 6,5182
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 14 °C

Matka 2010'da Türkiye'ye ilgi

Matka 2010'da Türkiye'ye ilgi
Helsinki Matka 2010 Uluslararası Seyahat Fuarı'da Türkiye standını gezenlerin sayısı şimdiye kadar şimdiye kadar ulaşılan en yüksek düzeyi buldu.

Matka 2010 Fuarı'nda Türkiye standı ziyaretçi rekoru kırdı 
HELSİNKİ-  Finlandiya'nın Başkenti Helsinki'de düzenlenen Matka 2010 Uluslararası Seyahat Fuarı'da Türkiye standını gezenlerin sayısı şimdiye kadar şimdiye kadar ulaşılan en yüksek düzeyi buldu.
73 farklı ülkenin katıldığı ve 81.537 kişinin gezdiği fuarla ilgili olarak hazırlanan Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşaviri Ahmet Kaplan imzalı rapor şöyle:

" MATKA 2010 FUAR RAPORU

Fuarın Adı: Matka 2010 Uluslar arası Turizm ve Seyahat Fuarı
Fuarın Tarihi: 21-24/01/2010
Fuar Yeri: Suomen Messukeskus
Fuar Toplam Alanı: 14.296 metrekare
Müşavirliğimiz Stand Alanı: 165 metrekare
Fuarın Açık Olduğu Saatler 21/01/2010 09:00-18:00
22/01/2010 09:00-18:00
23/01/2010 10:00-18:00
24/01/2010 10:00-18:00
Bir Sonraki Yıl Fuar Tarihi : 20-23/01/2010

GENEL BİLGİ VE DEĞERLENDİRME

21 ile 24 Ocak 2010 tarihleri arasında Finlandiya'nın Başkenti Helsinki'de düzenlenmiş olan Matka 2010 Uluslararası Seyahat Fuarı'na, Müşavirliğimizce 165 metrekare büyüklüğünde ve dört tarafı açık bir yer ve kamu-özel sektör işbirliği çerçevesinde iştirak edilmiştir.

Matka 2010 Uluslararası Seyahat Fuarı'na bu yıl toplam 81.537 ziyaretçi gelmiş bulunmaktadır. 14.296 metrekarelik toplam Fuar alanına 73 farklı ülkeden toplam 1.233 katılımcı iştirak etmiştir.

Matka 2010 Uluslararası Seyahat Fuarı'na Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşavirliği olarak, toplam stand alanını etkili ve verimli şekilde değerlendiren, yüksek kalitede malzemenin kullanıldığı, fonksiyonelliğin ön plana çıkarıldığı, toplantı ve depolama ünitelerinin büyük, kaliteli ve fonksiyonel olduğu, Türkiye Logolu ögelerin mümkün olduğunca çok kullanıldığı ve genel tanıtım konseptimiz ile uyumlu renklerin seçildiği son derece seçkin, çarpıcı ve ülkemize yakışır bir stand dizaynı ile iştirak edilmiştir.

Standın inşasında, ziyaretçilerin standımızı kolayca fark edebilmesini mümkün kılacak ve ülkemiz turizm arz unsurlarının çeşitliliğini yansıtacak şekilde 6,5 metre yüksekliğe asılı vaziyette, 5 metre uzunluğunda ve 1,5 metre genişliğinde toplam 4 farklı dev görsel kullanılmış ve panolarda ülkemizin farklı destinasyonlarına ait görseller kullanılmıştır.

Standımızda katılımcı olarak Türk Hava Yolları Helsinki Bürosu, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB), Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB), Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV), Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV), Marmaris ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Hizmet Birliği (MARTAB), Side Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği, Antalya Golf Club, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Hotel Berke Ranch/Antalya, Korenium Hotel/Kıbrıs, Rixos Hotels/Antalya, Turan Apart Otel/Marmaris, The Peak Hotel/istanbul, Eftallia Hotel/Antalya, Ekstra Travel Seyahat Acentası/Nevşehir, Ilos Travel/İstanbul, Nes Travel/İstanbul, Plenus DMC and Travel Company /İstanbul, Hello Hotel/İstanbul, İçmeler Belediyesi/Marmaris ve Müşavirliğimiz olmak üzere, toplam 24 katılımcı yer almıştır.

Bunlardan Ilos Travel/İstanbul, Side Manavgat Turizm İşletmecileri Derneği, Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB), Bodrum Yarımadası Tanıtma Vakfı (BOYTAV) gerekçe göstermeksizin fuara iştirak etmemiş olup, Müşavirliğimizce bu durum gelecek yllarda yapılacak fuar başvurularında dikkate alınacaktır.

Fuara iştirak edilen sayı dikkate alındığında ise Müşavirliğimiz tarihinde Matka fuarında konuk edilen en yüksek katılımcı sayısı olduğu göze çarpmaktadır.

Bunun dışında, Türk kökenli tur operatörleri olan NAZAR ve DETUR fuara Müşavirliğimize ait standın karşısında veya yakınında kendilerine ait birer stand ile müstakilen iştirak etmiş bulunmaktadırlar.

Dört gün süren fuarda, Helsinki Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'nce ve standımızda yer alan diğer ikincil katılımcı tarafından yeter sayıda farklı türde tanıtıcı materyal (Broşür, katalog, poster, harita, kitap, el rehberi, CD, DVD, çanta, kalem, tişört, şapka, kilim, muhtelif hediyelik eşya, çıkartma, takvim vs.) dağıtılmıştır. Fuar müddetince standımızın cazibesini artırmak ve ülkemizin zengin kültüründen örnekler sunarak mevcut tanıtma konseptimizi daha canlı hale getirmek amacıyla Müşavirliğimizin de dahil olduğu 24 ayrı enformasyon deskinde 4 günlük fuar müddetince standımıza gelen ziyaretçilere Türk Lokumu, Türk Kahvesi, Türk Şarabı ikram edilmiş, İstanbul Speed Parka ilgiyi artırmak amacıyla bir formula similasyon aracı kiralanmış ve birinci gelen yarışmacıya Finlandiya'nın ikinci en büyük tur operatörü olan Finnmatkat'tan sağlanan 300 Euro'luk indirim çeki verilmiş, yine İstanbul'a olan ilgiyi artırmak amacıyla 2010 Avrupa Kültür Başkenti logosu dışında İstanbul'da 2010 yılı Ağustos-Eylül aylarında oynanacak Avrupa Basketbol Şampiyonasına ilişkin logo ve materyaller de kullanılmıştır. Yine standımıza ilgiyi artırmak amacıyla Finlandiya'daki tur operatörlerinden sağlanan indirim çekleri ve Marmaris Bölgesinde faaliyette bulunan Posedion ve Art Gruba ait otellerden sağlanan ücretsiz tatil çeklerinin talihlilerinin belirlenmesine yönelik bir yarışma yapılmış, hatta Müşavirliğimizce bu çekilişe ilgiyi artırmak amacıyla İltalehti Gazetesine ilan verilmiş ve fuarın ertesi günü talihlilerin belirlenmesine yönelik olarak Müşavirliğimiz ofisinde çekiliş yapılmış ve talihlilere indirim ve ücretsiz tatil çekleri posta ile gönderilmiştir.

Ayrıca, fuarın ilk günü olan ve turizm ve seyahat sektörü profesyonelleri ile basın mensuplarına özgülenmiş bulunan 21 Ocak Perşembe günü, fuara iştirak etmekte olan yerli ve yabancı tur operatörleri, seyahat acentaları, turizm tesisleri ve taşımacılık firmaları ile basın mensuplarına yönelik olarak stand alanımızda Türk Mutfağından örnekler sunan bir kokteyl verilmiş ve gerek kokteyl sırasında gerekse fuarın 3. günü Finlandiya'da yerleşik Nefes adlı müzik grubunca bir müzik dinletisi gerçekleştirilmiştir. Yine T.C. Helsinki Büyükelçimiz Sayın Hüseyin Selah KORUTÜRK tarafından ve Büyükelçiliğimizin diğer görevlilerince fuar süresince standımız ziyaret edilerek katılımcı sektör kuruluşlarımızla görüşmelerde bulunulmuştur.

Yine, fuarın daimi katılımcılarından olan Alanya Turizm ve Tanıtma Vakfı (ALTAV) tarafından görevlendirilen kabak sanatçısı Aslı Seda Şemenoğlu tarafından Alanya'dan getirilen su kabakları geleneksel motiflerle boyanarak satışa sunulmuş ve fuara gelen ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanmıştır.

Bunun dışında, müşavirliğimizce 2010 yılının İstanbul Avrupa Kültür Başkenti olması nedeniyle İstanbul'a ayrı bir önem verilmiş ve fuar alanının kuzey girişine İstanbul'u yansıtan bir banner Bakanlığımız onayıyla asılmıştır.

Müşavirliğimiz görev bölgesinin en büyük ve turist profilinin ekonomik durumu açısından zengin pazarı olan Finlandiya Turizm Pazarında, ülkemize operasyon gerçekleştiren tur operatörleri Genel Müdürleri ve Finlandiya Seyahat Acentaları Birliğinin (AFTA/SMALL) Başkanıyla 2010 yılı Matka Turizm ve Seyahat Fuarı esnasında ve sonrasında önemli ve faydalı görüşmeler gerçekleştirilmiş ve kendilerine Bakanlığımızca fuar standımıza olan ilgiyi artırmak amacıyla görevlendirilen Hattat Aydın Çayır tarafından isimlerinin yazılı olduğu birer tabak hediye edilmiş, ayrıca Türk Şarabı ve Kuru Kahveci MehmetEfendi tarafından Müşavirliğimize gönderilen Türk kahvesi ikram edilmiştir. Müşavirliğimizce, Tur Operatörlerinin Genel Müdürleri ve Finlandiya Seyahat Acentaları Birliğinin (AFTA/SMALL) Başkanıyla yapılan söz konusu görüşmelerde tarafımıza Türkiye'nin yalnız deniz, kum ve güneşi ile değil aynı zamanda tarihi, kültürü ve doğal güzellikleriyle Matka 2010 Uluslararası Turizm Fuarının İspanya'dan sonraki en gözde ülkesi olduğunun ve 2010 yılındaki tur kapasitelerinin 2009 yılına oranla en az %15-20 oranında artırılmış olunduğunun dile getirilmiş olduğu, dolayısıyla 2008 yılından itibaren yaşanmaya başlayan küresel mali krize rağmen 2010 yılı için ülkemize yönelik olarak belirlenen kapasitenin bütün tur operatörleri açısından artırılmasının son derece ümit verici olduğu görülmektedir. Söz konusu bu ümit verici durum Air Finland firmasının 2010 yılı Mayıs ayında Türkiye'ye yönelik charter uçuşlarına başlamasına da yol açmıştır.

Bu noktada, ülkemize yönelik paket tur kapasitesini en fazla artıran tur operatörünün global TUI Firmasının Finlandiya'daki resmi partneri olan FINNMATKAT-TUI firması olduğu görülmüştür. 2005 yılından itibaren yaşanmaya başlanan ve Müşavirliğimiz, Büyükelçiliğimiz ve Bakanlığımızın bütün inisiyatif alıcı çabalarına rağmen ilgili otoriteler tarafından bir türlü çözüme kavuşturulmayan charter problemi nedeniyle Türkiye'ye olan paket tur kapasitesini son beş yıl içinde tepkisel ve sistematik olarak yaklaşık %40 oranında düşüren Finnmatkat-TUI firması 2009 yılı Türkiye kapasitesini İskandinav Pazarında olağandışı olarak nitelenebilecek bir şekilde artırmış, 2010 yılında da aynı artışın devam edeceği Genel Müdür Peik Martin tarafından dile getirilmiştir. Hatta 2011 yılı için Mersin ve Hatay destinasyonlarımızı uçuş planları içerisine aldıklarını belirtmiştir. Bu fevkalade durumun ortaya çıkmasında başlıca iki etmen rol oynamış bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Bakanlığımızın son yıllarda Finlandiya pazarında hiçbir rakip ülkenin yapamadığı derecede yoğun ve etkili reklam ve PR kampanyaları ile fuar organizasyonları ve kültürel etkinlikler gerçekleştirmiş olması; diğeri ise Euro ve Amerikan Dolarının geçerli ve etkili olduğu yakın ve uzak rakip pazarlar karşısında Türkiye'nin ve Türk Lirasının sahip olduğu yüksek avantajlı konumdur.

Bunun dışında 2009 yılında Finlandiya'nın milli havayolu firması Finnair'in Mart 2009 tarihinden itibaren önce haftada 2 hemen akabinde 4 sefer olmak üzere Helsinki-İstanbul seferleri başlatması ve buna karşılık olarak Türk Hava Yollarının 2009 yılında sefer sayısını haftada 7 sefere çıkarmış olması (hatta yetkililerce 2010 yılı içerisinde bu sefer sayısının artırılması veya Antalya'ya doğrudan seferlerin başlatılmasının düşünüldüğü belirtilmektedir) bilhassa orta ve büyük ölçekli seyahat acentalarının portföylerindeki ürünler arasına İstanbul turlarını koymasına neden olmuştur. Bütün bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda, normal şartlar altında 2010 yılının Finlandiya Turizm Pazarı açısından parlak bir yıl olacağı ve şimdiye kadar hiç yaşanmamış şekilde bu pazarda 170.000 turist rakamına ulaşılacağı hedeflenmekte, öngürülmek ve bu amaca ulaşmak için Müşavirliğimizce yoğun bir şekilde çalışılmaktadır..

SONUÇ

Matka 2010 Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı yukarıda verilen genel bilgiler ve yapılan değerlendirmeler ışığında ele alındığında;

1- Matka Fuarının 2010 yılında 81.537 kişi ve 1.233 profesyonel katılımcı kuruluş ile tarihinin en yüksek katılımcı sayısına ulaştığı,

2- Müşavirliğimiz standına olan sektör, yerel yönetim ve destinasyon birlik veya vakıfları katılımının son derece yüksek düzeyde olduğu,

3- Müşavirlik olarak toplam stand alanını etkili ve verimli şekilde değerlendirecek, yüksek kalitede malzemenin kullanıldığı, fonksiyonelliğin ön plana çıkarıldığı, Türkiye Logolu ögelerin mümkün olduğunca çok kullanıldığı, logomuz ve genel tanıtım konseptimizle uyumlu renklerin seçildiği, ziyaretçilerin standımızı kolayca fark edebilmesini mümkün kılacak ve ülkemiz turizm arz unsurlarının çeşitliliğini yansıtacak farklı görselin kullanıldığı son derece seçkin, çarpıcı ve ülkemize yakışır bir stand dizaynı gerçekleştirildiği,

4- Fuarda standımızın cazibesini artırmak ve ülkemizin zengin kültüründen örnekler sunarak mevcut tanıtma konseptimizi daha renkli hale getirmek amacıyla farklı aktiviteler gerçekleştirildiği,

5- Fuar boyunca ülkemiz standına basın yayın kuruluşlarının ilgisini çekebilmeye gayret gösterildiği, bu kapsamda Finlandiyanın en büyük televizyon kanalları ve önde gelen gazeteleri ile mülakatlar gerçekleştirildiği,

6- Fuar boyunca müşavirliğimiz ve katılımcılarımız tarafından yeter sayıda farklı türde tanıtıcı materyal dağıtıldığı,

7- Fuarda, özellikle İstanbul'a büyük ilgi duyulduğu, söz konusu ilginin oluşmasında 2010 yılının İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti yılı olması dışında, Türk Hava Yollarınca 19 Mart 2006 tarihinde başlatılan ve 2009 yılında haftada 7 sefere çıkarılmış olunan Helsinki-İstanbul seferlerinin ve Fin milli havayolu firmasının 2009 yılında haftada 4 sefer olmak üzere başlattığı Helsinki-İstanbul uçuşlarının etkili olduğu ve bu etki nedeniyledir ki Air Finland Firmasınca 2010 yılı Mayıs ayında Türkiye'ye yönelik charter uçuşlarının başlatılacağı,

8- Fuar sırasında, Finlandiya turizm pazarının önemli aktörleri konumundaki tur operatörleri, ve diğer seyahat profesyonelleri ile yapılan görüşmelerden son yıllarda bütün Finlandiya çapında gerçekleştirilen ülkemiz reklam kampanyalarının, gerek zamanlama, gerekse de seçilen araç ve yöntemler açısından oldukça etkili olduğu, bu kapsamda Müşavirliğimizce yürütülen çalışmalar neticesinde, Bakanlığımız verilerine göre 2006 yılını, bir önceki yıla nazaran %17,72'lik bir daralma ile kapatan Finlandiya turizm pazarının 2007 yılında % 7,12'lik bir büyüme kaydettiği, 2008 yılında %21,93'lük büyüme ile daha büyük oranlı bir büyüme kaydedildiği ve 2009 yılında ise ülkemize Finlandiya'dan gelen 136,489 kişi sayısı dikkate alındığında %32,66 büyüme ile Finlandiya'dan ülkemize seyahat eden turist sayısının 1992 yılından bu yana en yüksek gerçekleşme rakamına ulaştığı,

9- Finlandiya'dan ülkemize tur organize eden büyük tur operatörlerinin 2009 yılı tur kapasitelerinin 2010 yılı için ekseriyetle artırıldığı memnuniyetle müşahede edilmektedir. 2008 yılı ortalarından itibaren yaşanmaya başlayan küresel mali krize rağmen 2010 yılı için ülkemize yönelik olarak belirlenen kapasitenin bütün operatörler açısından artırılmasının son derece ümit verici olduğu görülmektedir. Bu noktada ülkemize yönelik paket tur kapasitesini en fazla artıran operatörün global TUI Firmasının Finlandiya'daki resmi partneri olduğu görülmüştür. Bu durumun ortaya çıkmasında başlıca iki etmen rol oynamış bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Bakanlığımızın son yıllarda Finlandiya pazarında hiçbir rakip ülkenin yapamadığı derecede yoğun ve etkili tanıtım kampanyaları gerçekleştirmiş olması; diğeri ise Euro ve Amerikan Dolarının geçerli ve etkili olduğu rakip pazarlar karşısında Türk Lirasının sahip olduğu avantajlı konumdur. Bu duruma ilave olarak THY ve Finnair'in 2010 yılı tarifeli seferleri de göz önünde bulundurulduğunda, normal şartlar altında 2010 yılının Finlandiya Turizm Pazarı açısından parlak bir yıl olacağı ve şimdiye kadar hiç yaşanmamış şekilde bu pazarda 170.000 turist rakamına ulaşılacağı hedeflenmekte, öngürülmekte ve Müşavirliğimizce bu yönde yoğun çaba gösterilmektedir. "

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.