• BIST 93.173
  • Altın 225,835
  • Dolar 5,4398
  • Euro 6,1969
  • İstanbul 3 °C
  • Ankara 1 °C

Marmaris cadı kazanı gibi

Marmaris cadı kazanı gibi
Türkiye’nin turizmde gözbebeği Marmaris’te cadı kazanı gibi kaynıyor. Marmaris’le birlikte Marmaris turizmi ve Türkiye turizmi büyük sancı yaşıyor.

MARMARİS- Türkiye"nin turizmde gözbebeği Marmaris"te cadı kazanı gibi kaynıyor ve bir şeyler oluyor. Birileri Marmaris"i paylaşamıyor. Marmaris"le birlikte Marmaris turizmi ve Türkiye turizmi büyük sancı yaşıyor. Marmaris"e atananlar devletin mi, yoksa iktidarın adamı olmak konusunda çelişki yaşıyorlar. Bu durumda hizmetler aksıyor, turizmciler ayaklanıyor ve iş içinden çıkılmaz hale geliyor. Birileri başka partiden diye yolları kapatılıyor, diğeri iktidar partisinden diye yolları açılıyor ve süsleniyor.

Türkiye"nin 4o milyon turist, 40 milyar dolar gelir hedefini belirlediği günlerde turizmin en güzide bölgesi Marmaris"teki olayları Aktüel Marmaris yönetisi Yılmaz Yeter gündeme taşıdı.
Aktüel Marmaris"in yorumunu ve yazarı Hasan Çiçek"in yazısını yayınlıyoruz.

Yılmaz Yeter"in yorumu şöyle:

Marmaris"te turizm mi yapılıyor, yoksa iktidar kavgası mı? Atanmışlar devletin mi, siyasi iktidarın yöneticisi mi?
Marmaris, atanmışlarla seçilmişler aralarındaki dengeyi nedense bir türlü kuramıyor.
Atanmışlar, hükümetlerin (yani siyasi güçlerin) kendilerince atadıkları bir görevli.
Seçilmiş ise halkın sandığa giderek oylarıyla karar verdiği birisi.
Marmaris bir sancı yaşıyor.
Marmaris, T.C sınırları içerisinde en sıkıntılı süreçten geçen bir ilçe ve turizmde Türkiye için önemli bir belde.
Eski kaymakam Sevgili Cemalettin Özdemir"in de dediği gibi iktidarın mı devletin mi adamı olmak kavramı Marmaris"te kendisini o kadar aleni bir şekilde ortaya koydu ki.
Bazen, vatandaş bile artık yeter diyecek düzeye geldi.
Seçim sürecinde gerek Tunceli Valisi"nin gerekse Aydın Valisinin davranışları kamuoyunu ciddi derecede meşgul eder oldu, ve Aydın Valisi doğrusunu yaparak görevinden ayrıldı.
Aramıza sürekli yeni katılan yazarlarımız bizi aktuelmarmaris.com olarak onurlandırmaktadırlar.
Biz hiç kimseye yazdıklarından dolayı bir bedel ödememekteyiz. Tamamen inançları ve düşünceleri doğrultusunda katılma talepleri gelmekte ve yazmaktadırlar.
Öncelikle bu onurlu da
vranışlarından ötürü teşekkür etmek istiyoruz.
Aramıza yeni katılan sevgili yazarımız Hasan Çiçek, günümüzün ve de Marmaris"in en önemli sorununa, atanmışlarla seçilmişler arasındaki soruna “Mühür Dengesi” yazısı ile değinmektedir.
Yazıyı yazarımızın köşesinde okurlarımızın yorumlarına sunuyoruz.

MÜHÜR DENGESİ

Hasan ÇİÇEK

Marmaris kaymakamının, belediye ile muhalifleri arasındaki güç mücadelesinde, en azından bir “mühür dengesi” kurması talebi mutlaka seçimden önce de dillendirilmiştir. 28 Mart Cumartesi Tansaş önündeki anayolun CHP"liler tarafından AKP"lilere kapatılması, bir muhalefet alanı olarak "sokak"ın, Marmaris"te kime ait olduğunun önemli bir göstergesiydi. Marmaris"te, AKP kanadındaki sivil muhalefet potansiyelinin güçsüzlüğünün, resmi takviyeyi gerekli kıldığı, seçim öncesi verilen hükümet desteği hatırlansın, aşikar.

Yenisiyle değiştirilmek yerine, var olan kaymakama, “belinde bir kılıç olduğunun ve sallayınca bir yerleri kesme gücüne sahip bulunduğunun” hatırlatılmasıyla, ruhundaki kaplanın açığa çıkarılması yoluna gidildi. Kaymakam dikkate değer ilk hamlesini, seçimden hemen iki gün önce, Club Arena"nın belediyeyi protesto yürüyüşüne yeşil ışık yakarak, yapmıştı.

Akp Marmaris"in, seçimi kazanacağından ne kadar eminse başına yıkılan dağ o kadar kocaman oldu ve kendisini toparlaması zaman aldı. O arada, Çağlar Teknoloji"nin bir yarısı, Club Arena mühürlendi, Kapalı Çarşı"da bir altın gümüş dükkanı düz duvara dönerken, dönerciler zabıtayla tek taraflı eskrim oynamak istese de, sokaktaki sandalyeleri depoyu boyladı. Şu an AKP"nin sivil kanadı, MARTAB seçimlerinde toparlanma sinyalleri verirken, belediye ile doğrudan uğraşma işini kaymakamlığa havale etmiş görünüyor.

Kaymakamın “Mühür var, mühür var” sözünün altında, hem belediyenin mühürleme işlemlerinin siyasi ve haksız olduğu iması var, hem de “ben de, sizin dokunmadıklarınızı mühürlerim” tehditi içeriyor. Mühüre karşı mühür.

Kaymakamın, “Ben bastığım mühürü bozdurmam, bekletirim.” Sözündeki “mühür” sözcüğünün “namus” gibi algılanabilecek tonda vurgulandığını söylemeden geçemeyiz. Mühür vuranların aslında neyi bekletemedikleri ima edilirken, belediyenin, açılan mühürler konusundaki yasal çıkmazının üzerine gidildi, ve “koruyabiliyorsan mühürle” demek istendi. “Bekletme gücü bende, senin mühürünün de bekçisi değilim”. “Aslında Süleyman benim”. Kent içinde, özel güvenlik takviyesiyle, daha fazla jop gezdirerek bu gücü pekiştirmek, belediye zabıtasını psikolojik olarak da aciz hale getirmek beklenen sonuçlardan sanırım. Çünkü bu iki kamu gücünün ortak çalışmasına dair bir emare ortada görünmüyor.

Kaymakamlıkca yapılan, turizm koordinasyon toplantısından turizm esnafının payına, Cemal Balcı"nın sözünü ettiği, “bir de ben mühürleyeyim bakalım” yaklaşımı düştü, biliyorsunuz. 1. Turizm toplantısında, on dakikalık gecikme için, belediye, anayolda devam eden inşaatına çatılarak, bir nevi mikrofonda azarlandı. Bu toplantıların ön planında turizm olsa da, arka planında, belediye ile süren güç ve insiyatif mücadelesi olduğu açık. Marmaris"te, Akp"nin dillendirmeyi çok sevdiği, “seçilmiş” ile “atanmış” arasındaki bu mücadelenin seyri, bu sezona damgasını vuracak ana mesele olarak önümüzde duruyor.

Şu bir-iki haftadır, Kaymakamlıkca yapılan ataklar dışında, güçler dengesini belediye yönetimi aleyhine bozan bir kaç gelişme ortaya çıktı. Belediye imar revizyon planının iptali bunlardan biriyse, belediye eski hesap işleri müdürü Kemal Kaya"nın belediyedeki görevine iadesiyle ilgili mahkeme kararı ikincisidir. Belediye ekiplerince yıkılan “imara aykırı altın dükkanı” sahibinin “çarşı pazar karışacak” lafı, Club Arena"nın her seferinde mühürü söküp çalışmaya devam etmesi, ve son olarak Yılmaz Yurtseven"in işyeri önünden beton blokların kaldırılmasına engel olmak için fiili güç kullanılması, uygulamalara sokaktan gelebilecek bir meydan okumanın belirtisi olarak görülürse, artık zabıtalara kafa tutan seyyar satıcıların davranışı da daha net hale gelir. Kaymakamlığın ise, oraya güvenlik için gelen polis ekiplerini geri çekmesi ve arkasından, yerinde inceleme yaparak “uygulamanın haksız” olduğu şeklinde yazılı görüş bildirmesi, mühür müdahalesinden sonra, belediyenin icraatlarına başka tür bir müdahalenin de kapıda olduğunu gösterdi.

“Atanmışlık” ve “seçilmişlik” kavramları, alınan gücün kaynağını da işaret eder. Devletten ve halktan gelen, yasadan ve protestodan alınan güç. Merkezi hükümete muhalif bir belediye iki zeminde hükümet temsilcileriyle yarışamaz. Yasa ve paranın gücü. Hükümetin yasal ve parasal olanaklarıyla baş etme zorluğu ortadadır. Mesele halkın ve protestonun gücünü harekete geçirmektir. “Mühür var mühür var”sa, şu durumda, Club arena"nın kapısındaki mühürü zabıtanın(yasanın) gücüyle koruyamazsın demektir. Bu, ancak o ses perdesinin düşürülmesi için imza toplayan çevre sakinlerinin o kapıya, veya o mührü kolluk kuvvetlerine bekletmesi gereken makamın kapısına dayanmasıyla mümkün olabilir.

Seçim dönemindeki “iş başına” durumunun, bir festival yürüyüşünde bile sürmesi, özerk sivil bir gücün, belediyenin yedeğiymiş gibi değil, tek bir partinin üyeleriymiş gibi değil, kentin sahibi olarak, gerçekten inşaa edilmesi. Bu sıkıştırma politikasına karşı, paradan ve yasadan gelen değil, halktan gelen gücün ön plana çıkarılması buna dur diyebilir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.