• BIST 96.032
  • Altın 277,341
  • Dolar 5,7348
  • Euro 6,3654
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C

Marmaray’a durdurma kararı

Marmaray’a durdurma kararı
Yenikapı’da binlerce yıllık tarihe takılan Marmaray projesi için konuşan Arkeoloji Müzesi Müdürü, “Son eser çıkana kadar Marmaray ve metro geçemez” dedi

İSTANBUL- Marmaray Projesi"nin Yenikapı-Yedikule arasındaki bölümündeki çalışmalar, İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu"nun kararıyla durduruldu.
Demiryollar Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH), projenin Yenikapı-Yedikule arasındaki bölümünde yer alan 550 binanın tünel kazma çalışması sırasında yıkılma riski bulunduğu gerekçesiyle bina sahiplerinden geçici tahliye istedi. Ancak binalardan birinin sahibi Fikret Düzgün"ün avukatları DLH"nin tebligat için yetkili olmadığını ve proje için inşaat ruhsatı alınmadığını belirleyerek tahliye kararının durdurulması için mahkemeye başvurdu. Bunun üzerine Fatih Belediyesi DLH"ye 15 Ağustos"ta yazı yazarak ruhsat için başvuru yapılmasını istedi. Avukatlar, ruhsatsız projenin yasa, yönetmelik ve plan kararlarına aykırı çalışıldığını belirterek İstanbul 4 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu"na da başvurdu. Başvuruyu inceleyen kurul çalışmalarının ruhsat ve gerekli izinler alınıncaya kadar durdurulmasına karar verdi.

Marmaray inşaatı durduruldu
Cumhuriyet tarihinin en pahalı ve en çok tartışılan ulaşım projelerinden Marmaray, Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından "ruhsatı olmadığı" gerekçesi ile durduruldu. 550 konutun 5 ila 15 metre altından geçmesi planlanan tünelin güzergahı, kağıt üzerinde yapılan bir plan değişikliğiyle 25 metre kuzeye kaydırıldı. Tarihi yarımadada çakılacak bir çivi için bile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu ya da bilinen adıyla Anıtlar Kurulundan izin alınması gerekirken, tünelin adanın yer yer binaların 5 ile 10 metre altından geçmesi planlanıyor. Ancak bu plan için ruhsat alınmadığı bildirildi.

Marmaray"a Bizans freni 

Yenikapı"da binlerce yıllık tarihe takılan Marmaray projesi için konuşan Arkeoloji Müzesi Müdürü, “Son eser çıkana kadar Marmaray ve metro geçemez” dedi

Marmaray ve İstanbul Metrosu projeleri kapsamında Yenikapı"da yürütülen kazı çalışmalarında toprağın altından tarih fışkırıyor. Yaklaşık 50 kişilik profesyonel ekip ve sayıları 300"ü bulan işçiler yeni tarihi buluntular için çalışırken, bir yanda da metro ve Marmaray çalışmaları da sürüyor. Mühendislik ve tarih biliminin birbirine saygı çerçevesi içinde çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan İstanbul Arkeoloji Müzesi Müdürü Dr. İsmail Karamut, “İki çalışma da birlikte sürdürülüyor. Ancak Yenikapı"da devam eden arkeolojik kazılar bitmeden buradaki son arkeolojik eser topraktan çıkmadan Marmaray ve metro geçemez” dedi. Projenin 2009 yılında bitirilmesi planlanıyordu. Ancak proje çerçevesinde yapılan arkeolojik kazılar, projeyi 2 yıl geciktirdi. Böylece projenin bitiş tarihi Ekim 2011 olarak belirlendi.

Metro için ikinci kazı alanında da Bizans ve Osmanlı döneminden kalma “Theodosius Limanı”nın yolu ve binaları ortaya çıktı. Aynı süre içerisinde Marmaray için yapılan kazı çalışmasında da Roma, erken Bizans ve Osmanlı yapılarının üstüste bindiği küçük bir yerleşim alanı yine kendini gösterdi. O günden beri bölgede hummalı çalışma sürdürülüyor.

 

Her kazma darbesinde tarih fışkırıyor

4 yıldan beri sürdürülen kazılar hakkında da bilgi veren Dr. İsmail Karamut, “32 tane gemi kalıntısı, fil iskeleti bile buludu. 51 metre uzunluğunda sur kalıntıları bulduk. Bu surların Kostantine"ye ait olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Tarihin içinden geçen metro
İstanbul"daki metro inşaatı sırasındaki durumun benzeri Yunanistan"da yaşandı. Selanik"te yapımı süren yeni metronun kazıları sırasında 1400"den fazla antik mezar ortaya çıkarıldı. Mezar ve mezar taşlarının tarihi MÖ 4. yüzyıldan MS 4. yüzyıldaki Roma Dönemi"ne kadar uzanıyor. Beş kazı bölgesinden birinde de aralarında Roma döneminden kalma altınlar, altın mücevherler, gümüş ve bakır, kilden tas ve camdan parfümlükler bulundu. MÖ 4. yüzyılda Makedonya kralı Cassander tarafından kurulan Selanik, Helen ve Roma dönemlerinde büyük bir metropoldü. Buranın bir kısmı hâlâ gün ışığına çıkmamış zengin arkeolojik varlıklara sahip olduğu biliniyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.