• BIST 83.675
  • Altın 250,136
  • Dolar 6,1048
  • Euro 6,8129
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 16 °C

Marmaray hayaldi gerçek oldu

Marmaray hayaldi gerçek oldu
Turgut Özal'ın hayali idi. Ulaştırma Bakanı Ertan Yülek 1988 yılında ilk tanıtımını yapmıştı. Hepimiz hayal deyip geçmiştik.

MURAT EMEN-EMEN&EMEN
Haftanın Ekonomik Görünümü 4-9 Kasım 2013
İSTANBUL
- Dünyanın ilk batırma tüplü tünelini iki kıtanın arasına yerleştirmek bize nasip oldu. Hayal gibi idi ama gerçek oldu. Düşünenlere, gerçekleştirenlere Ülke adına teşekkürler ediyoruz.
İlk tüp geçitin halka sunumunda bende Ankara'da görevli idim. Turgut Özal'ın hayali idi. Ulaştırma Bakanlık Müsteşarı Ertan Yülek 1988 yılında ilk tanıtımını yapmıştı. Hepimiz hayal deyip geçmiştik. Finansmanını bulmak rahmetli Ecevit'e gerçekleştirmekte  Başbakan Erdoğan'a nasip oldu. İstanbul gibi ulaşım sorunları olan, şehir olmaktan çıkacak hale gelmiş bir metropolitan için ilaç gibi bir eser oldu. Hayırlı olsun. Cumhuriyet'in 90'ıncı yılında hizmete sokulan bu eser hepimiz için çifte bayram oldu.
Cumhuriyet'in 90'ıncı yılı bütün ülkede coşkulu bir şekilde kutlandı. Geceleri fener alayları, açık hava konserleri ile halkımız dertlerini bir nebze unutarak Büyük Atasını ve onun eserlerini bir kere daha anarak ona şükranlarını sundu.
Cumhuriyet resepsiyonları bu sefer tam katılımlı olarak kutlandı. Sn. Cumhurbaşkanı'nın bu bayramda mazereti olmadığı için Cumhuriyet resepsiyonları bu sefer tam kadro katılımlı olarak kutlanabildi.
Arkasından TBMM'de bir ilk daha yaşandı. Dört AKP bayan milletvekili turbanlı olarak meclis oturumuna katıldılar. Beklenenin aksine CHP sorun çıkarmadı ve tuzağa düşmedi. Meclis oturumunda CHP Milletvekili Şafak Pavey'in konuşması yıllarca hatırlanacak cinstendi. Kendisini buradanda kutlarız.

BAŞÇI: “GEVŞEME BEKLEMEYİN” DEDİ

İstanbul'da bir toplantıda konuşan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, altını çizerek “Bizden gevşeme beklemeyin” mesajı verirken aralık ayında açıklanacak 2014 yılı para ve kur politikası açıklamalarına ilişkin de beklentiyi yükseltti.
Başçı; daha net bir likidite politikası, daha öngörülebilir adımlar ve temkinli duruşlarını korudukça Türk lirasının değer kazanma ihtimali olduğunu da söyledi.o ihtimali yüksek görüyoruz diyen Başçı, sebep olarakda reel efektif döviz kurunun bulunduğu nokta, para politikası duruşu ve elimizdeki faiz dışı diğer araçlar, bilanço araçları...... bu araçlar ek parasal sıkılaştırmalarla beraber düşünüldüğünde,TCMB TL.ye değer kazandırmak yönünde gayret gösterecek.” diye konuştu. 225 baz puanlık sıkılaştırmanın gelebilecek şoklara karşı oldukça dayanıklı olduğu bilgisini veren Başkan, baştan sıkılaştırma yaptıkları için gelebilecek ufak tefek ilave şoklara karşı yakın planda koridorda ayarlama düşünmediklerini aktardı.

Yurtiçi tasarruf oranını artırmak için uzun vadeli tasarrufun teşviki için bazı adımlar atıldığını hatırlatan Başçı, önümüzdeki dönemde de ilave teşvikler yapılabileceğini açıkladı.
Toplantıda enflasyon raporunu da açıklayan Başçı; enflasyon tahmininin piyasadaki beklentiye paralel olarak 0.6 puan yükseltilerek %6.8'e çektiklerini açıkladı.
Başçı'nın söylediği diğer ilginç bir saptamada, Bernanke'nin”Bilinmeyen sulardayız” benzetmesi. Başçı ;Eğer ABD FED Başkanı bu ifadeyi defalarca kullandıysa o zaman dünyanın geri kalan kısmınında bilinmeyen sularda olduğunu tahmin edebilirsiniz. İletişimde ve politika araçlarında ilave araçlara ihtiyaç olduğu kesin.” dedi.
Görünen faiz oranının enflasyon düşene kadar 6.75 olacağını, arka planda ise %4.5 faiz oranı kalacak” dedi.

KALDIRAÇ SEVİYE OLARAK YÜKSEK AMA TEDİRGİN EDİCİ DEĞİL.
Başçı; yüksek kredi kullanımıyla ile ilgili olarak, tüketicilerin gelirleriyle orantılı borçlanmasını sağlayacak bir adım atıldığına ve etkili olma ihtimalinin yüksek olduğuna değinen Başçı; hane halkına bakınca konut kredilerinin düşük, konut dışı ihtiyaç kredilerinin seviyesinin yüksek olduğunu görüyoruz. Kaldıraçta artış var ama tedirgin edici boyutta değil.
Büyüme konusunda Sn. Başkan ;” Orta vadeli planda büyüme tahmini %4, piyasa anketleri bunun biraz altında. Bizim görüşümüzde bu civarda. Dış talebin etkisinin artacağı bir görünüm bekliyoruz. AB canlanıyor. Bu bizizde keskin ihracat artışı demektir. Bu da büyüme rakamlarına yansır.” diyerek cümlesini bağladı.

AMERİKA RAPORU

emen12.20131102102341.jpg

LİKİDİTE DENİZİ DEVAM EDECEK

• FED, tahvil alımlarının kısılması konusunda belirsiz bir dil kullandı
• Mart'tan önce kısıntı beklenmiyor.Aralık ayına dair şüpheler arttı.
• Bütçe odaklı belirsizlikler bu toplantıda “büyümeye engel değil” şeklinde anıldı
• FED tarafında açıklamalar şahinleşmeye başlasa da gelişmiş ülke merkez bankaları likiditeye devam sinyali veriyor
• Dünya borsaları düşüşe geçti
• Altın ve petrol düşüşte

Geçtiğimiz hafta FED 85 milyar dolarlık varlık alım programında değişikliğe gitmedi. Aynı zamanda tarihi düşük seviyelerdeki faizi 2015 yılına kadar sürdürebileceği konusundaki görüşleri güçlendirdi. Bazı çevrelere göre önümüzdeki ay belki ufak bir deneme ile azaltma testi yapılıp duruma göre strateji belirlenmeside ihtimal dahilinde. Görülüyor. Ama mevcut genişleme programının daha uzun süre devamı gelecek gibi. Piyasalarda bu karar üzerine kısmı bir rahatlık görüldü.
Piyasada halen 66 trilyon dolar likidite var. Bunun 4 trilyonu son üç yılın mahsulü. Bu tabiatıla varlık fiyatlarında belirli bir yükseltme yaratacak. Eğer bu şişkinliğin altı doldurulamaz ise; piyasadan yapılacak önemli boyutta bir likidite çekilmesinin nelere sebep olabileceği tartışılıyor.
FED'in yanısıra Japonya'dan da benzer bir açıklama geldi. Bank of Japan toplantısında beklentiler dahilinde herhangi bir değişiklik yapılmazken, parasal tabanda aylık 60-70 trilyon yen arasında genişlemenin devam edeceği oybirliği ile kabul edildi.52 enflasyona kadar marj tanıyan BoJ için henüz erken. Bu hedefe ancak 2015 yılında ulaşılabileceğine göre genişleme politikası devam edecek gözüküyor.
Bu arada 6 merkez bankası'nın swap anlaşmasını kalıcı hale getirme konusunda görüşmelere devam ettikleri açıklanırken, ECB'nin ucuz fon temini konusunda çalışmaları hatırlatıldı.
FED kararının ardından borsalar değer kaybederken altın ve petrolde düşüşe geçti. Uzakdoğu borsaları yanında ABD ve Avrupa borsalarında bunun yanında emtia borsalarında da ciddi düşler görüldü. Altın ve petrol fiyatları inişe geçtiler.
Değişik bir görüş Nomura'dan geldi. Nomura yetkilisi; “FED'in yanlış yorumlandığını, esasında hisse ve tahvil alım için uygun bir ortam varken kullanılamadığını” belirtti.

DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY : ABD DİNLEMEDE İPİN UCUNU KAÇIRMIŞ
BD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesinin gizli dinleme faaliyetlerinin bazı durumlarda aşırıya kaçtığını söyledi.


emen13.20131102102841.jpg

Kerry, Obama yönetiminde şimdiye kadar, ABD'nin Avrupalı müttefiklerinde infial yaratan dinleme iddiaları konusunda doğrudan açıklama yapan en üst düzey yetkili oldu.
John Kerry, "Ulusal Güvenlik Kurumu'nun uygunsuz davranışlarını önlemek için Başkan Obama'yla birlikte çalışacağını" söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı bununla birlikte terör saldırılarını önlemek için artan izleme operasyonlara ihtiyaç duyduklarını da belirtti.

'TERÖR SALDIRILARINI ÖNLEDİK'
Kerry, Londra'da video konferans aracılığıyla katıldığı bir toplantıda, "Planlarını önceden haber alarak uçakların düşürülmesini, binaların yıkılmasını ve insanların suikaste uğramasını önledik" dedi.
Kerry, "Sizi temin ederim ki, bu süreçte masum insanlar suistimal edilmedi. Bilgi toplama çabası var ve evet bazı durumlarda uygunsuz davranılarak aşırıya kaçıldı."
ABD'nin dünya genelinde büyükelçiliklerine kurduğu istasyonlarla cep telefonları ve internet iletişimini izlemeye aldığı yolundaki haberler Avrupa'da büyük öfke yaratmıştı.
ABD'nin 10 yıldır Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonlarını dinlediği iddiaları iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginliğe neden oldu.
İddialar, Rusya'ya iltica eden eski ABD istihbarat görevlisi Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayanıyor.(BBC)

AVRUPA DOSYASI

İslami finansta Londra'nın rolü ne (BBC)

Dünya İslami Finans Forumu, Londra'da düzenleniyor.

emen-cameron.20131102104149.jpg

İngiltere Başbakanı David Cameron da bu fırsatı Londra'nın finans merkezi City'nin bu büyüyen pazardaki yerini genişletmeyi amaçlayan bazı girişimleri duyurmak için kullandı.
İngiltere hükümeti, Londra'yı tanıtmak ve farklı mali işlem türlerini kente çekmek istiyor.
Maliye Bakanı George Osborne bir süredir City'nin Çin'in ulusal para birimi Yuan üzerinden ticaretin merkezi haline gelmesi için uğraş veriyor.
Cameron da İngiltere Hazinesi'nin, 320 milyon dolar toplaması umulan İslami borç tahvili satışı üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü ve uygulamanın büyük olasılıkla gelecek yıl yürürlüğe gireceğini belirtti.
Tahvil satmak, hükümetlerin küresel mali piyasalardan borç bulmak için başvurduğu bir yöntem.

BORÇ DEĞİL, YATIRIM YAPILIYOR.
Borç vermek değil de, bir varlığa yatırım gibi görülüyor. Yatırımcı da kazancını faiz olarak değil, kâr payı ya da kira olarak alıyor. İngiltere hükümetinin satacağı tahvillerde yatırım büyük ihtimalle gayrimenkullere yapılmış olacak.
İslam alimleri tartışıyor
Bu yaklaşımı eleştirenler de yok değil. Bazı İslam âlimleri bu yöntemle aslında faizden kaçınılmadığını söylüyor. Çünkü önceden belirlenmiş miktarlarda kar payları ve tahvilin zamanı geldiğinde yapılan ödeme gerçekten de faizli borç ödemesine benziyor.
İslam âlimleri bu yöntemin kabul edilebilir olup olmadığıyla ilgili yoğun bir tartışma içinde. İngiltere'nin çıkaracağı İslami tahvillerin ayrıntıları da belirsiz. İslam dünyasındaki bazı ülkeler bu yöntemi para bulmak için kullanıyor.
Yorum: Türkiye bu konuda avantajlara sahip bir ülke konumunda idi. Hatta BM'in İslami finans temsilciliği olarak İstanbul seçildi. Ancak sukuk gibi borçlanma kapasitesi büyük enstrümanlarda beklenen atılımı gösteremedik. Mevcut katılım bankaları kapasite olarak yetersiz kaldılar. Bu durum farkedilince hükümet önayak olup devlet bankalarına yeni katılım bankası kurdurulacağını duyduk. Ancak ses çıkmadı. Eğer körfez fonları sukuk kanalıyla Londra'ya kayarsa ( hele AKP hükümetleri zamanında ) önemli bir avantajı yitirmiş oluruz. Bu haber bizimkileri hareketlendirecektir umarım.
Nitekim Sn. Ali Babacan'ın bu konuda açıklaması geldi. Buna göre Vakıfbank'ın devri ve kamu bankalarının katılım bankacılığı yapabilmesini “tek bir yasa ile” düzenleyeceklerini bildirdi. Babacan, kamu bankalarının basit bir iştirak gibi katılım bankacılığı yapmasını istemediklerini belirterek “Hazinenin doğrudan sermaye koyacağı bir yapı düşünüldüğü için yasal düzenleme gerekiyor. Babacan soru üzerine özel bankaların katılım bankacılığı yapmalarında yasal bir engel olmadığını açıkladı.

UZAKDOĞU DOSYASI

Çin: İmalatta son 18 ayın en hızlı büyümesi

Çin'in imalat sektöründe Ekim ayında gerçekleşen büyüme oranı son 18 ayın en yüksek rakamına ulaştı. Bu durum, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin iyileşme belirtileri göstermesi olarak yorumlanıyor.

emen66.jpg

Sektörün sağlık göstergelerinden biri olan Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) Eylül ayındaki 51,1'i aşarak 51,4'e yükseldi. Çin'deki ekonomik büyümede itici güç imalat sektörü ve PMI endeksinde 50'nin üzerindeki gösterge sektördeki büyümeye işaret ediyor.
Çin birkaç hafta önce, Temmuz-Eylül döneminde ekonomik büyümede artış kaydedildiğini açıklamıştı. Bu çeyrekte Çin ekonomisi bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,8 büyüdü. Bir önceki çeyrekte büyüme oranı yüzde 7,5 olmuştu.
Ekonomik büyümede bu sıçrama son üç çeyrekte ilk kez gözleniyor.
Ekim sonunda açıklanan resmi rakamlar sanayi üretiminde, perakende satışlarda ve sabit varlık yatırımlarında da büyümeye işaret ediyor. Yıllardır devam eden hızlı büyümenin ardından, son dönemlerde Çin ekonomisi yavaşlamaya başlamıştı. Çin'in 2013 yılı büyüme hedefi yüzde 7,5. Uzmanlar, son verilere göre Pekin'in bu hedefi yakalayacağı inancındalar.

PİYASALAR

Geçtiğimiz haftaya baktığımızda FED açıklamalarının etkisini görmemek mümkün değil.
Bende şahsen FED açıklamasının yanlış yorumlandığını düşünenlerdenim. Piyasaların yelkenleri doldurmaları gerektiği bir zamanda gereksiz satış gelmesini yadırgadım. Şahsen aralık ayında da pek bir şey beklemiyorum. Chicago PMI endeksinin beklenenden iyi gelmesine rağmen beklemiyorum. Bana göre Mart 2014 tarihine kadar bu rahatlığı hissetmek mümkün. Temkinli piyasalar gereksiz tedirgin bir ortam yarattılar.

Borsa

Veri iyi gelince gelişmekte olan ülkeler bundan menfi etkilendi. Acaba erken azaltmaya gidermi diye. Dolayısiyle BIST İstanbul dalgalı bir seyir gösterdi. Perşembe günü bankacılık hisselerine satış geldi. Piyasalar ABD verileri geldikçe tedirgin olmaya devam edecekler. Haftanın kapanışı 76.500 oldu.Bu hafta aynı tedirginliği bekleyebiliriz. Biraz daha düşecek borsada tepki alımları da beklenebilir.

Faizler

Faiz cephesinde de Başçı’nın teminatlarına rağmen ABD verisinin tedirginliği yaşandı.On yıllık tahvil %9’u aşarak Ekim ayından buyana en yüksek seviyeyi gördü.Bu hafta ne olurun cevabı ABD verilerine bağlı. İyi gelecek her veri piyasaları bozacak.Devlet 2014 borçlanma programında daha uzun vadeye yöneleceğini açıkladı. Gösterge tahvil her ay ihraç edilecek(aralık hariç) haftanın faiz kapanışı 8.06 olurken, faizler son iki haftanın en yüksek noktasına oturdu.

Döviz

Başkan Başçı iki önemli mesaj verdi. Birincisi bizden gevşeme beklemeyin. İkincisi TL nin değerleneceğine inanıyorum dedi. Geçtiğimiz hafta ortası tekrar iki seviyesine çıkan Dolar/TL endişelendirmişti. Başçı bu endişeleri paylaşmadığını belirtirken TL nin değerlenmesinin üstüne iyice vurgu yaptı. Ancak tekrar 1.92 demedi.
Döviz bu hafta pariteye bağlı olarak hareket edecek. AB’nin düzelme kıpırtılarına dayalı beklentiler  büyüme yanında piyasalara da hareket getirecektir. Unutulmaması gereken piyasalarda hala piyasaların ertelenmiş döviz taleplerinin olduğu. Pozisyon kapamalar nedeniyle döviz talebi düşmediği içinTL değerlenemiyor.haftanın dolar kapanışı 2.02, Euro kapanışı 2.7253 ve dolar/Euro paritesi 1.3482 oldu. Haftanın kapanışında sepet 2.37 oldu.

Esenlikle kalın.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.