• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C

Makarnayı Marmara seviyor

Makarnayı Marmara seviyor
Dünya makarna üretiminde söz sahibi ülkeler arasında bulunan Türkiye’de, kişi başına yıllık makarna tüketiminin 6 kilogram olduğu bildirildi.

BURSA - Dünya makarna üretiminde söz sahibi ülkeler arasında bulunan Türkiye"de, kişi başına yıllık makarna tüketiminin 6 kilogram olduğu bildirildi. Buna karşılık, Marmara Bölgesi"nde kişi başına makarna tüketiminin, 8,1 kilogram olduğu belirlendi.
Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bozkurt, buğdaydan imal edilen sanayi ürünleri içerisinde makarnanın, üretim miktarı ve beslenmedeki önemi bakımından ekmekten sonra geldiğini söyledi.
Ancak son yıllarda dünyada buğdayın makarna şeklinde tüketiminin, ekmek şeklinde tüketimine oranla artığını belirten Bozkurt, makarnanın bu kadar yaygın oluşunun, uzun süre muhafaza edilebilmesi, çeşitliliği, kolayca hazırlanması, lezzeti, besleyici ve ekonomik bir gıda maddesi olmasına bağlanabileceğini ifade etti.
Bozkurt, Türkiye"nin dünya makarna üretiminde 4"üncü, ihracatta ise İtalya"dan sonra 2"nci sırada yer aldığını, ancak buna karşın ülkenin makarna tüketiminde arzu edilen seviyede bulunmadığını kaydetti.
Dünyada kişi başı makarna tüketiminde 28 kilogram ile İtalya"nın ilk sırada yer aldığını belirten Bozkurt, İtalya"yı 13 kilogram ile Venezuela ve 11.7 kilogram ile Tunus"un izlediğini bildirdi. Bozkurt, Türkiye"nin kişi başına makarna tüketiminin 1962 yılında 1.2 kilogram iken, 1978"de 3.9, 1990"lı yılların başında 4.3 kilograma yükseldiğini, daha sonra sürekli artış göstererek 2006"da 5.8, 2008 yılında ise 6 kilograma ulaştığını açıkladı. Sektörün hedefinin fert başına tüketimi yıllık 8 kilograma çıkarmak olduğunu söyleyen Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son yıllarda hızlı nüfus artışı, makarnanın ekonomik olması, pazarlama ve ulaşım olanaklarının artması, hızlı kentleşme sonucunda çalışan kadınların hazır gıdaları tercih etmelerinin makarna tüketimini arttıracağı beklenilmektedir. Ülkemizde 2008 yılında makarna tüketimi 2007"de olduğu gibi 6 kilogram olup, herhangi bir artış olmamıştır. Artış olmayışının bir nedeni de son iki hasat döneminde iklim şartlarının elverişsiz seyretmesi sonucu makarnalık (durum) buğday üretiminin arzu edilen seviyede gerçekleşmemesidir. 2008 yılında global ekonomik krizin etkisiyle talepte büyük daralma olmuştur. Nitekim sektörün ihracat hedefi 200 bin tonun üzerindeyken Eylül 2008"e kadar hedeflenen seviyede gerçekleşen ihracat, eylül ayından itibaren bir anda büyük bir düşüş göstermiş ve neticede yine de 2007 yılının rakamına yakın bir seviyede gerçekleşmiştir."
Bozkurt, 2009 yılında iklim şartlarının bugüne kadar çok uygun geçtiğini, hasat dönemine kadar uygun seyretmesi durumunda ortalamanın üzerinde bir üretim gerçekleşeceğini ifade etti. TMSD Başkanı Murat Bozkurt, yaptıkları bir araştırmanın, Marmara"nın, kişi başı makarna tüketiminin en yüksek çıktığı bölge olduğunu ortaya koyduğunu söyledi.
Bozkurt"un verdiği bilgiye göre bölgeler bazında fert başına yıllık makarna tüketimi şöyle gerçekleşiyor:

Bölgeler Kişi başı yıllık makarna tüketimi (kg)

Marmara Bölgesi 8,1
Doğu Anadolu Bölgesi 7,2
Ege Bölgesi 6,8
İç Anadolu Bölgesi 5,9
Akdeniz Bölgesi 5,8
Güneydoğu Anadolu Bölgesi 5,4
Karadeniz Bölgesi 4,7

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.