• BIST 85.310
 • Altın 248,442
 • Dolar 6,0466
 • Euro 6,7481
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 17 °C

Mahkeme: Yenen TUREB başkanı değil

Mahkeme: Yenen TUREB başkanı değil
Mahkeme Şerif Yenen’in ‘kötü niyetli davrandığına hükmederek’ TUREB başkanı olmadığına ve TUREB adının 'tescilinin terkine' karar verdi.
ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM

İSTANBUL- Antalya Rehberler Odası-ARO, İzmir Rehberler Odası-İZRO Şerif Yenen'in başkanı olduğu Turist Rehberleri Vakfı'nın TUREB markasını kullanamayacağı hakkında açtıkları davayı kazandılar. Mahkemece TUREB adının Şerif Yenen tarafından kullanılmasının yasaya aykırı olduğu belerlindi. TUREB adının tescil edilmesinde ise "kötü niyet" olduğunu tespit eden mahkeme "tescilin terkine" karar verdi. Böylece Şerif Yenen'in TUREB başkanı olmadığına mahkemece karar verilmiş oldu.

TUREB ADININ TESCİLİNİN TERKİNE KARAR VERİLDİ
İRO Başkanı Şerif Yenen"in TUREB Başkanı olmadığı İstanbul 4 Numaralı Fikri ve Sinai Haklar Mahkemesi"nin 2007/53 kararı ile 20 şubat 2009 tarihinde tescil edildi. Mahkeme bilirkişi raporu yönünde hareket ederek TUREB adının Şerif Yenen tarafından “tescilinin terkine” karar verdi.
Mahkemenin kabul ettiği bilirkişi raporunda Şerif Yenen"in “17.6.2005 tarihinde TUREB ibaresine kendi adına tescil ettirmiş bulunması takdiri mahkemeye ait olmak üzere "kötü niyetli bir davranış" olarak değerlendirilmiştir” denildi.

TUREB ADININ TESCİLİ YASAYA AYKIRI BULUNDU 
Mahkemenin karara dayanak olarak kabul ettiği bilirkişi raporunda TUREB ibaresinin marka olarak alınmasının KHK"nin 71 d maddesine aykırı olduğu belirtilerek “Belli bir meslek gurubunu temsil eden markalar tescil edilemez” denildi.
TUREB ibaresinin Turist Rehberleri Birliği"nin kısaltılmış şekli olduğu belirtilerek “turist rehberleri birliğini temsil edenleri ayırt etmeye yönelik ibareleri esaslı unsur olarak içermektedir. Bu nedenle yasaya aykırı olarak tescil edilmiştir” derildi.

MAHKEME: ŞERİF YENEN KÖTÜ NİYETLİ DAVRANIŞTA BULUNDU
“TUREB ibaresindeki "B" birlik kelimesini temsil etmekte, davalı ise birlik statüsünde değil vakıf statüsünde bulunmaktadır. Davalının ismine uygun olarak TUREV ibaresini yada vakıf resmi senedinde REVAK ibaresini tercih etmeyip 2006 yılından önce adi ortaklık sona ermeden önce 17.6.2005 tarihinde TUREB ibaresine kendi adına tescil ettirmiş bulunması takdiri sayın mahkemeye ait olmak üzere "kötü niyetli bir davranış" olarak değerlendirilmiştir.

TUREB ADI TURİST REHBERLERİNİNDİR
Mahkemenin kabul ettiği bilirkişi raporunda yukarda açıklanan gerekçelerle şöyle denildi:
a-Davacıların TUREB ibaresi üzerinde, geçmişe dayalı kullanım nedeniyle diğer TUREB ortakları ile birlikte hak sahibi bulunduğu,
b-Davalıya ait 2005/24883 sayılıTUREB markasının turizm rehberliği mesleğini temsil eden ibareleri esaslı unsur olarak içermesi nedeniyle ayırt edici niteliğe sahip olmadığı, başka bir anlatımla KHK'nin 71 b hükmüne aykırı tescil edilmiş bulunduğu, bu itibarlar KHK md. 42/1 a ve b hükümleri gereğince hükümsüz kılınması kanaatine varılmıştır.
Dr. Tolga Ayanoğlu, Dr. Bilgehan ÇetinerBu haber toplam 0 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.