• BIST 102.494
  • Altın 226,927
  • Dolar 5,3255
  • Euro 6,0377
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 1 °C

Maden aramalarına saha açılıyor

Maden aramalarına saha açılıyor
MİGEM, atıl halde bulunan ve yaklaşık 6 bin kilometre kareyi kaplayan toplam 4 bin 106 adet maden sahasını ekonomiye kazandırmak için ihale yapacak.

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM), atıl halde bulunan ve yaklaşık 6 bin kilometre kareyi kaplayan toplam 4 bin 106 adet maden sahasını ekonomiye kazandırmak için ihale yapacak.
İhalelerle, Hatay ilinin yüz ölçümüne yakın bir alan, muhtelif madenler için aramalara açılmış olacak.
MİGEM, kanuni yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için ruhsatları iptal edilen sahalarla, terk edilen ve küçültülen alanları "bir an önce atıl vaziyetten kurtarmak ve ülke ekonomisine kazandırmak için" harekete geçti.
MİGEM yetkililerinden alınan bilgiye göre, bin 176'sı 2. grup, bin 278'i 3. grup, 886'sı 4. grup ve 766'sı da 5. grup maden olmak üzere toplam 4 bin 106 adet saha, ihale edilerek aramalara açılacak.
Söz konusu sahalarda, mermer, kalsit, mıcır (2. grup madenler), karbondioksit gazı, göl tuzu (3. grup madenler), metal madenler, demir, çinko, altın, bakır, kurşun, kömür v.b. (4. grup madenler) ve kıymetli taşlar elmas, safir (5. grup madenler) aranacak.
Aramalara açılan sahaların toplamı 5 bin 790 kilometre karelik bir alanı kapsayacak. Türkiye'nin yüz ölçümünün yaklaşık 780 bin kilometre kare olduğu göz önüne alındığında, aramalara açılan alanın oldukça geniş bir yer tuttuğu dikkat çekiyor. İhalelerin tamamlanmasıyla Hatay ilinin yüz ölçümüne (5 bin 678 kilometre kare) yakın bir alan, çeşitli madenler için aramalara açılmış olacak.
Maden arama faaliyetlerinin özel şahıs ve şirketler aracılığıyla yapılacağı sahalar, Türkiye geneline yayılırken, mevcut 81 ilden 66'sında arama yapılacak. Söz konusu sahalara iller bazında bakıldığında, aramaya açılan sahaların yarıya yakını 6 ilde toplanıyor. Toplam 4 bin 106 sahadan, 824'ü Manisa, 577'si Kütahya, 163'ü Kahramanmaraş, 133'ü Balıkesir, 133'ü Uşak, 120'si de Trabzon'da yer alıyor.
İhalelere ilişkin duyurunun 13 Ağustos 2008'de Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla süreç başladı. Bu tarihten itibaren söz konusu sahaların ili, ilçesi, maden grubu, koordinat dökümleri, alanları ve ihale tarihlerini içeren listeler, Maden İşleri Genel Müdürlüğünde en az 60 gün ve sahaların bulunduğu vilayetlerde en az bir ay süreyle askıda kalacak.
İhalelere başvuru 14 Ekim'de başlayacak, başvurular 20 Kasım'a kadar sürecek. Sahalar için başvurular, sahanın ihalesinin yapılacağı tarihte ve saat 13.30-14.00 arasında Maden İşleri Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda İhale Komisyonuna doğrudan yapılacak. Posta veya diğer yollardan yapılacak başvurular geçersiz sayılacak.
Başvurular, Maden İşleri Genel Müdürlüğünce değerlendirildikten sonra ilan süresi içinde hiç başvuru yapılmayan sahalar, ihale gününü takip eden ilk iş gü nünde aynı grup maden için aramalara açık hale getirilecek. Bir sahaya bir ya da birden fazla müracaat yapılmışsa ihalesi, ilan edilen tarih ve saatte Maden İşleri Genel Müdürlüğü Konferans Salonunda yapılarak sonuçlandırılacak.
İhaleyi kazanan müracaatçı, kendisine tanınan kanuni süre içinde ihale bedeli, arama ruhsat harcı ve arama ruhsat teminatını yatırarak makbuz asıllarını bir dilekçe ekinde aynı süre içinde İhale Şube Müdürlüğüne teslim edecek. Ruhsat almaya hak kazanan ilgililerin ruhsatları, ihale bedeli, teminat ve harçlarını yatırma tarihinden itibaren bir hafta içinde hazırlanıp sicile işlenerek yürürlüğe girecek. Yapılacak ihaleler sonucu, 3 yıllığına arama ruhsatı verilecek, ruhsatını alan hemen aramaya çalışmalarına başlayacak. Olumlu sonuç alınması durumunda 3 yılı beklemeden de işletmeye geçilebilecek.
Bu arada, MİGEM'in bu yıl ocak ayından beri yaptığı ihaleler, 23 Ağ ustos 2008 itibariyle 13 bin 671'ye ulaştı, yapılan ihaleler ve ruhsatlandırma faaliyetlerinden toplam 15 milyon 199 bin 74 YTL gelir elde edildi.
Temmuz 2008 sonu itibariyle de yıl başından bu yana, Maden Kanunu kapsamında tüm gruplarda 7 bin 353'ü arama, bin 195'i işletme olmak üzere toplam 8 bin 548 adet ruhsat düzenlendi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.