• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C

Lufthansa kârını artırdı

Lufthansa kârını artırdı
Lufthansa AG süregelen faaliyet yılının ikinci çeyreğinde geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine nazaran üç katı daha fazla kazanç sağladı.

FRANKFURT- Alman Lufthansa Havayolları, yanardağ patlaması ve diğer etkenler nedeniyle havacılk sektörünün kriz yaşadığı dönemde sunulan farklılıklar ve mali disiplin uygulamalaırı ile kârını artırdı.
Lufthansa'dan yapılan açıklamada kazana etki eden çalışmaların, holding ikinci çeyrekte operatif kazanç sağlaması. Avrupa pazarının hala baskı altındabulunması,  bu yılın beklentisi olan pazar beklentileri çerçevesinde holdingin operatif sonucunun artmasındaki başarının bulunduğu bildirildi.
Lufthansa'dan yapılan açıklama şöyle: 
Deutsche Lufthansa AG süregelen faaliyet yılının ikinci çeyreğinde geçtiğimiz yılın ikinci çeyreğine nazaran üç katı daha fazla kazanç sağlayarak 159 milyon Avro"luk bir operatif kazanç elde etti.
Arzın özellikle kargo ve interkontinental ulaştırmada toparlanması ve holdingin bütün birimlerinde geçtiğimiz aylarda uygulanan maliyet düşürme çabaları bu olumlu sonuçta belirleyici oldu.
Yılın ilk altı ayında ise sert geçen kış, Kokpit Birliği grevi, Izlanda"daki yanardağ patlaması sonucu kapatılan hava sahası ve düşük seyreden fiyatlar da olumsuz sonuçlar doğurdu. Bundan dolayı holding ilk yarıyılda toplamda eksi 171 milyon Avro"luk bir operatif sonuç elde edebildi, bu bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 179 milyon Avro"luk bir fark anlamına geliyor.
Deutsche Lufthansa AG"nin Finans & Havacılık Hizmetleri Başkanı Stephan Gemkow yarıyıl rakamlarına ilişkin şunları söyledi: „Yolcu taşımacılığında first ve business sınıfı satışları ve uzun menzilli uçuşlardaki hasılat gitgide toparlanıyor. Buna örnek olarak yeni first class sınıfıyla A380 verilebilir zira Tokyo"ya tarifeli seferlerin başlamasıyla bütün sınıflarda olağanüstü bir yoğunluk yaşıyoruz. Fakat ikinci çeyrekte yaşanan bu güzel haberlere rağmen geçtiğimiz yılların sonuçlarına henüz tekrar ulaşmadığımızı da belirtmek gerekir.“

Gemkow şöyle devam etti: „Özellikle fiyatların düşmeye başlaması ve kısa menzilli uçuşlarda arzın değişmesinden dolayı maliyetleri düşürme önlemlerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Kokpit Birliği ve ver.di ile yapılan toplu iş sözleşmeleri çerçevesinde özellikle yer personeli ve kokpit çalışanlarımız buna önemli bir katkı sağladı.“ Passage Airline Grubu ikinci çeyrek için operatif bir kazanç belirtirken, bu iş alanı ilk altı ayda 342 milyon Avro"luk belirgin bir operatif kayıp kaydetmişti. Bu rakamdan Lufthansa Passage"a düşen pay eksi 203 milyon Avro oldu. Bundan dolayı Lufthansa Passage"ın güvence programı Climb 2011 ve planlar dahilinde devam eden yeni havayollarının yeniden yapılandırılmaları kararlı bir şekilde devam ettiriliyor. Avusturya Havayolları Passage Airline Grubu"nun operatif performansına eksi 70 milyon Avro"luk bir katkı sağlarken, bmi eksi 93 milyon Avro, Germanwings eksi 39 milyon Avro ve SWISS de artı 54 milyon Avro katkıda bulundu.

Lojistik iş alanı için de Gemkow şöyle konuştu: „Pazarın toparlanma dönemlerinde uygulanan tutarlı maliyet yönetiminin faydalarını kargo işine bakarak anlamak mümkün: Lufthansa Cargo yoğun performans iyileştirme önlemleri sayesinde şirketin şimdiye kadar elde ettiği en iyi yarıyıl sonucunu elde etti. Bu çok iyi bir performans.“ Bu iş alanı birinci yarıyılda elde ettiği 144 milyon Avro tutarındaki operatif kazanç ile bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 278 milyon Avro"luk bir artış sağladı.
Teknik servis ve bilişim hizmetleri birimleri de yarıyılı bir önceki yılın seviyesine kıyasla hafif bir artışla başarıyla tamamladı – teknik servis 145 milyon Avro"luk bir kazanç elde ederken, bilişim hizmetleri sekiz milyon Avro"luk bir performans gösterdi. Catering birimi de arzdaki toparlanmadan nasibini alarak 13 milyon Avro"luk belirgin şekilde olumlu bir sonuç elde etti.

Gemkow ayrıca, „Önümüzdeki ayların riskleri her zaman olduğu gibi yine arzdaki dalgalanmalar, yakıt fiyatlarının ne şekilde gelişeceği ve sektörün dış etkilere karşı olan hassasiyeti olacaktır“, dedi. Geçtiğimiz aylarda yaşanan işlerin gelişme dinamiği holdingin karlılık hedeflerine ulaşacağına ilişkin inancı toplamda sağlamlaştırmış. Bu yüzden içinde bulunduğumuz faaliyet yılı için yönetim kurulu cironun daha da artacağını ve güncel pazar gelişmeleri çerçevesinde geçtiğimiz yıla kıyasla operatif kazancın artmasını öngörüyor. Bu öngörüye bütün iş kolları bekledikleri olumlu operatif sonuçlar ile katkı sağlayacaklardır. Holding yönetim kurulu ilk yarıyıla ilişkin çıkardığı ara raporda şu noktayı vurguladı: „Havayolu şirketleri sadece konjonktürün motoru değildir, fakat konjonktürel bir canlanmayı bir mültiplikatör vasıtasıyla büyümeye çevirebilirler. Fakat bunun gerçekleşeceği pazar şartları değişti. Sadece yeni çerçeve şartlara uyum gösterebilenler orantı üstü bir büyüme fırsatından faydalanabileceklerdir. Lufthansa Holding şirketlerinin bunu başaracaklarına yürekten inanıyoruz!“

Rakamlarla 2010"un ilk altı ayı

Lufthansa Holding"in 2010 yılının ilk altı ayındaki cirosu 12.6 milyar Avro ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 23.5"lik bir artış gösterdi. Taşımacılıktan da yüzde 30"luk bir artışla 7.8 milyar Avro"luk bir hasılat elde edildi. Holdingin toplam operasyonel hasılatı raporlama döneminde yüzde 22.2"lik bir artış kaydederek 14.2 milyar Avro"ya çıktı.

Ilk yarıyıl boyunca operasyonel masraflar yüzde 22.9 artarak 14.2 milyar Avro oldu. Yakıt masraflarının 874 milyon Avro artmış olması bunun önemli bir sebebi. Bu rakam hem fiyata hem de tüketime bağlı olarak yüzde 56.1"lik bir artış anlamına geliyor. Vergiler ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 29 oranında arttı.

Holdingin operasyonel kazancı ilk altı ayda eksi 171 milyon Avro olup bir önceki yılın aynı dönemine göre 179 milyon Avro"luk bir azalma anlamına geliyor. Bu azalma özellikle Passage Airline Grubu"nun elde ettiği kötü sonuca bağlı. Holding performansı da eksi 104 milyon Avro. Bir önceki yılın aynı döneminde bu performans eksi 178 milyon Avro"ydu.

Lufthansa raporlama döneminde 974 milyon Avro yatırım yaptı. Bu rakamın 184 milyon Avro"su filonun geliştirilmesine ve modernleştirilmesine ayrıldı. Operatif nakit akışı 1.4 milyar Avro olurken, serbest nakit akışı (operatif nakit akışı eksi net yatırımlar) bir milyar Avro oldu. Holding birinci yarıyılı 1.8 milyar Avro"luk net bir kredi borçlanmasıyla kapadı. Portföy önlemleri sayesinde öz sermaye oranı 2009 yılının sonuna kıyasla yüzde 24.3"e çıktı.

Lufthansa Holding Ocak-Haziran
2010 2009* Fark

Ciro Milyon € 12.625 10.226 2.399
Taşımacılığın cirodaki payı Milyon € 10.203 7.846 2.357
Operasyol faaliyetin sonucu Milyon € -66 20 -86
Operatif performans Milyon € -171 8 -179
Kıyaslanabilir operatif marj** % olarak -1,0 0,5 -1,5PP.
Holding performansı Milyon € -104 -178 74
Yatırımlar Milyon € 974 1.165 -191
Operatif nakit akışı Milyon € 1.420 1.030 390
30.06. itibariyle çalışan sayısı 116.844 105.499 -
Hisse başına sonuç (sulandırılmış/sulandırılmamış) € -0,23 -0,39 0,16


*) Bir önceki yılın değerleri kısmen değerlendirme değişikliğinden dolayı IAS 39"a uyarlandı.
**) Operatif sonuç artı ihtiyatların tasfiye edilmesi bölü ciro

2010 faaliyet yılının ilk altı ayına ilişkin ara raporun tamamını www.lufthansa.com/investor-relations internet adresinden okuyabilirsiniz.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.