• BIST 98.455
  • Altın 219,576
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 0 °C

Lufthansa 6 ayı kârla tamamladı

Lufthansa 6 ayı kârla tamamladı
Lufthansa Şirketler Grubu’nun faaliyet kârı 2011'in ilk 6 ayında 174 milyon Euro yükselerek üç milyon Euro düzeyine çıktı.

İSTANBUL- Lufthansa AG 2011 yılının ilk altı ayını kârla tamamladı . Şirketler Grubu’nun faaliyet kârı 174 milyon Euro yükselerek üç milyon Euro düzeyine çıktı. Şirketler Grubu Japonya’da yaşanan felaketlere ve Kuzey Afrika’daki siyasi huzursuzluklara rağmen kazancını bir önceki yıla kıyasla üç haneli milyon düzeyinde artırmayı başardı. Deutsche Lufthansa AG şirketinin finansman ve hava taşımacılığı hizmetlerinden sorumlu başkanı Stephan Gemkow ilk altı aylık rakamlara ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: “Lufthansa altı ay boyunca devam eden karşı rüzgara rağmen dünyanın en kârlı havayolu şirketleri arasında yer almayı başarmış bulunuyor. Tüm faaliyet alanlarımızda rakiplerimizle aramızdaki farkı artırmak için çaba gösteriyoruz.” Ancak Uluslararası Muhasebe Standartı IAS 39’un uygulamaya konulmasından sonra yapılan yeniden değerlendirme dolayısıyla Lufthansa Şirketler Grubu 30 Haziran 2011 itibariyle 206 milyon zarar etmiş ve dolayısıyla bir önceki yıla kıyasla kârını 102 milyon Euro düşürmüş bulunuyor.

Şirketler Grubu’nun en kazançlı faaliyet alanı olan hava taşımacılığında Passage Airline Grubu faaliyet bilançosunda zararını –bir önceki yıla kıyasla 103 milyon Euro azaltarak- eksi 239 milyon Euro düzeyine yükseltti. Bu artışta satışların artırılmasının ve filo modernizasyonu sayesinde elde edilen ortalama gelirlerin yükselişinin yanısıra Avrupa uçuşlarında başlatılan Avrupa Kabini uygulaması da belirleyici rol oynadı. Avrupa Kabini uygulaması parça başına maliyetin belirgin şekilde azaltılmasını sağladı. Lufthansa Passage şirketi Avrupa uçuşlarında gerçekleştirdiği kapasite artışını tamamen değerlendirme olanağı buldu. Buna karşın Japonya ve Kuzey Afrika’da yaşanan olaylar, Avrupa genelindeki fiyat baskısı ve yüksek yakıt giderleri olumsuz etki yarattı ve ilk altı ayın yine de 100 milyon Euro zararla kapatılmasına neden oldu. SWISS yılın ilk altı ayında faaliyet kârını –bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla iki kat artırarak - 104 milyon Euro’ ya çıkardı. Austrian Airlines yılın başında tahmin edilen koşullardan çok daha zorlu bir durumla karşı karşıya kalarak yılın ilk altı ayını 64 milyon Euro zararla kapattı. Aynı şekilde bmi de ilk altı ayda 120 milyon Euro zarar etti. Şirketler Grubu içinde Japonya ve Kuzey Afrika’daki olaylardan en fazla etkilenen havayolu şirketleri Austrian Airlines ve bmi oldu. Germanwings 2011 yılının ilk altı ayında 46 milyon Euro zarar açıkladı. Lojistik alanında Lufthansa Cargo yılın ilk altı ayını 133 milyon Euro kârla tamamladı ve geçen yılın rekoruna yaklaştı. Lufthansa Technik yılın ilk altı ayında 106 milyon Euro faaliyet kârı elde etti. IT hizmetleri alanında elde edilen faaliyet kârı yeniden yapılanma giderleri nedeniyle 6 milyon Euro dolayında kalarak, bir önceki yıla kıyasla gerilemiş oldu. Catering alanında ise LSG Sky Chefs artan yolcu sayısından yararlanarak faaliyet kârını bir önceki yıla kıyasla belirgin şekilde artırmayı başardı ve ilk altı ayı 21 milyon Euro kârla tamamladı.

Şirketler Grubu talep ve satışlardaki olumlu gelişmenin yılın ikinci yarısında da devam edeceğini ve Japonya’da durumun tekrar düzeleceğini tahmin ediyor. Yüksek yakıt fiyatlarının ve bazı pazarlarda karşılaşılan rekabet baskısının yılın ikinci yarısında üstesinden gelinmesi gereken en önemli sorunları oluşturacağı belirtiliyor. Şirketler Grubu bünyesindeki havayolu şirketleri bu nedenle kapsamlı yeniden yapılanma ve kârlılık güvencesi önlemleri almış bulunuyorlar. Yılın ilk yarısında elde edilen başarıya ve önümüzdeki altı ay için yapılan olumlu tahminlere dayalı olarak Şirketler Grubu 2011 tahminlerini bir kez daha onaylamış bulunuyor. Şirketler Grubu 2011 genelinde cironun ve faaliyet kârının bir önceki yıla kıyasla artış göstereceğini tahmin ediyor.

2011 yılının ilk altı ayına ilişkin rakamlar

Lufthansa Şirketler Grubu 2011 yılının ilk altı ayında 14.1 milyar Euro ciro yaparak, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla cirosunu yüzde 11.4 oranında artırmış oldu. Bilet satışlarından elde edilen gelir yüzde 13.7 artışla 11.6 milyar Euro’ya yükseldi. Şirketin işletme gelirleri yılın ilk altı ayında yüzde 9 artışla 15.4 milyar Euro düzeyine geldi.

İşletme giderleri ilk altı ayda yüzde 7.3 artışla 15.3 milyar Euro oldu. Bunun en önemli nedenini 598 milyon Euro artarak toplam 3 milyar Euro düzeyine gelen yakıt giderleri oluşturdu. Yakıt giderleri fiyat ve miktar açısından yüzde 24.6 oranında artmış oldu. Fiyat güvencesi stratejisiyle elde edilen 434 milyon Euro da bu rakama dahil edilmiş bulunuyor. Vergi ve harçlar –büyümeye paralel olarak – bir önceki yıla kıyasla yüzde 17.8 oranında yükseldi.

Lufthansa Şirketler Grubu faaliyet kazancını –bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla- 174 milyon Euro artırarak 3 milyon Euro düzeyine yükseltti. Şirketler Grubu ilk altı ayı 206 milyon Euro zararla tamamladı. Bu rakam IAS 39 Uluslararası Muhasebe Standartı uygulaması nedeniyle yapılan yeniden değerlendirmenin olumsuz sonucunu da içeriyor.
Hisse başına zarar 0.45 Euro oldu.

Lufthansa yılın ilk altı ayında 1.4 milyar Euro yatırım yaptı. Bu rakamın 1.2 milyar Euro’ luk bölümü filonun genişletilmesi ve modernizasyonu için harcandı. Operasyonel cashflow 1.7 milyar Euro, serbest cashflow (net yatırımların düşülmesinden sonra elde edilen operasyonel cashflow) 857 milyon Euro oldu. Şirketler Grubu yılın ilk altı ayında net kredi borçlarını 1.4 milyar Euro’ya indirdi. Öz sermaye oranı 2010 hesap yılı sonuna kıyasla yüzde 28.4’ den yüzde 26.5’e geriledi.

lufthansa1.jpg

*) İhtiyatların tasfiyesi dahil olmak üzere operasyonel sonucun ciroya bölünmesinden elde edilen sonuç

2011 yılının ilk altı ayına ilişkin kapsamlı rapor www.lufthansa.com/investor-relations Internet adresinde yer almaktadır.
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.