• BIST 95.182
  • Altın 265,898
  • Dolar 5,8080
  • Euro 6,6160
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 19 °C

Lufthansa 1.35 milyar Euro kar etti

Lufthansa 1.35 milyar Euro kar etti
Deutsche Lufthansa AG 2008 yılında 1.35 milyar Euro dolayında faaliyet kârı elde ederek bir önceki yıl elde etmiş olduğu başarıyı sürdürdü.

İSTANBUL- Deutsche Lufthansa AG 2008 yılında gerek arz gerekse talep açısından artış kaydetti. Şirketler Grubu 1.35 milyar Euro dolayında faaliyet kârı elde ederek bir önceki yıl elde etmiş olduğu başarıyı sürdürdü. Şirketler Grubu kârı 599 milyon Euro olarak açıklandı. Bir önceki yıl şirketler grubunun kârı 1.66 milyar Euro olarak açıklanmıştı; ancak bu rakama bir kerelik satış işleminden sağlanan 585 milyon Euro tutarındaki gelir de dahil bulunuyordu. Deutsche Lufthansa AG yönetim kurulu başkanı Wolfgang Mayrhuber 2008 yılı bilançosuna ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: “Dünya genelinde hakim olan ekonomik kriz döneminde böyle bir başarı elde etmiş olmamız büyük önem taşıyor ve şirketimizin kalitesini kanıtlıyor. Güçlü bir ekip, güçlü ürünler ve güçlü bir bilanço başarımızda belirleyici rol oynadı. Lider konumumuzu daha da çetin koşulların hakim olacağı 2009 yılında da korumayı hedefliyoruz. Finans ve işletme alanlarındaki esnekliğimiz bize kriz dönemlerinde bile olanakları değerlendirme imkanı veriyor.
Elde edilen kâra uygun olarak, ama aynı zamanda da sürmekte olan ekonomik kriz dikkate alınarak Denetleme Kurulu ve Genel Kurul hisse başına 70 Cent kâr payı ödenmesi konusunda karar almış bulunuyor.

Dünya ekonomik konjonktüründeki yavaşlama özellikle yolcu taşımacılığı ve catering alanlarında kendini hissettirirken, şirketler grubunun diğer faaliyet alanlarında olumlu gelişme kaydedildi. Yolcu taşımacılığı alanında rekor düzeye çıkan yakıt giderleri, grevler dolayısıyla oluşan gelir kaybı ve yılın ikinci yarısında konjonktüre dayalı talep azalması faaliyet kazancı üzerinde frenleyici etki yarattı. Ancak cazip Premium ürünler, talebe yönelik olarak oluşturulan satış stratejisi ve SWISS ile başarılı bir birleşme gerçekleştirilmiş olması sayesinde bir önceki yıla kıyasla satışları artırmak mümkün oldu. Lufthansa yönetim kurulu başkanı Wolfgang Mayrhuber konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:”Kriz dönemleri yeni çıkış yollarının oluşturulmasına neden olur. Biz de doğru çıkış yolları yaratıyoruz . Gerek Lufthansa"nın gerekse işbirliği yapmakta olduğumuz diğer havayolu şirketlerinin pazardaki konumunu güçlendirmek için bütçemizi kontrol altında tutmak, verimliliğimizi artırmak ve havayolu sistemimizi daha da genişletmek suretiyle önemli adımlar atacağız. Austrian Airlines ve Brussels Airlines ile başlatılan birleşme girişimlerine ilişkin olarak da entegrasyonun önüne engel konulmaması gerektiğini vurgulayan Mayrhuber sözlerine şöyle devam etti: “Avrupa"nın gelecekte de havayolu taşımacılığı alanında önemli bir merkez olarak dünya çapında rekabet gücüne sahip olabilmesi için birleşme işlemlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde uygulanması gerekiyor. Sürmekte olan ekonomik kriz Avrupa havayolu taşımacılığının yapısal eksikliklerini ortaya çıkarmış bulunuyor. Artık görülüyor ki küçük veya ortaçaplı pazarlar Avrupa veya kıtalararası uçuş ağlarını tek başlarına yönetecek güce sahip değildirler. Avrupa ekonomisi ve Avrupa"daki üretim merkezlerinin küresel bir taşımacılık ağına kavuşabilmesi ve çalışanların uzun vadeli güvenceye sahip olabilmesi için Avrupa"da güçlü ve başarılı bir ortak havayolu taşımacılığı yapısı oluşturulmalıdır.“ Lojistik alanında da geçtiğimiz yıl olumlu gelişme kaydedilmiş bulunuyor. Lufthansa Technik sivil uçaklara yönelik bakım, tamir ve teknik denetim hizmetleri alanındaki lider konumunu daha da güçlendirerek, gerek satış gerekse faaliyet kârı açısından bir önceki yıla kıyasla artış sağladı. Bilgiişlem faaliyetleri alanında da verimliliği artırmaya yönelik önlemler sayesinde faaliyet kazancında belirgin yükselme görüldü. Catering alanında maliyeti düşürmeye ve verimliliği artırmaya yönelik önlemler alınmış olmasına rağmen bir önceki yıla kıyasla faaliyet kârında azalma kaydedildi.

Lufthansa zor dönemler için hazırlıklı

Lufthansa yönetim kurulu başkanı Wolfgang Mayrhuber 2009 yılının hava taşımacılığı tarihinin en zorlu yıllarından biri olacağını belirtiyor. Ekonomik krizin süresinin ve etkisinin tahmin edilemediğini ifade eden Mayhuber, bu konuda şu açıklamayı yapıyor: “ Lufthansa güvenilirliği ve ileri görüşlülüğü temsil eder. Ekonomik krizin hakim olduğu böyle bir dönemde geçtiğimiz yıl elde etmiş olduğumuz başarıya güvenerek dinlenmeyi düşünmüyoruz. Lufthansa sağlam mali yapısını koruyacak ve finans ve işletme alanındaki esnekliğini sürdürecektir. Satışlarımızı güncel talebe göre düzenleyeceğiz. Başarılı olabilmemiz için tüm meslek gruplarının ve faaliyet alanlarının, kısacası Lufthansa çatısı altında çalışan herkesin ortaklaşa hareket ederek krizi kontrol edebilmesi şarttır. Böylelikle kriz döneminde bile kârlı ve güçlü kalabilme olanaklarını değerlendirebilecek ve şirketimizin konumunu ve gücünü koruyabileceğiz. Filomuza, ürünlere ve eğitime yatırım yapmaya devam etmek istiyoruz. İstihdamı güvence altına almak ve yeni perspektifler sunmayı amaçlıyoruz. Ortaklarımıza kâr payı vermek istiyoruz.” Lufthansa bu amaçla kârlılığını korumak için önlemler almış bulunuyor ve katı bir maliyet yönetimi uygulamayı ve kapasiteyi talebe yönelik olarak düzenlemeyi sürdürüyor. Ancak ekonomik çerçeve koşullarının giderek daha da olumsuz hale gelmesi dolayısıyla ticari faaliyetler eskiye oranla daha ciddi riskler içeriyor. Bu nedenle yönetim kurulu 2009 mali yılı için -olumlu olmakla beraber- bir önceki yıla kıyasla daha zayıf bir kâr artışı olacağını tahmin ediyor.

2008 yılı rakamları

Lufthansa şirketler grubunun 2008 yılı cirosu 24.9 milyar Euro" ya ulaşarak bir önceki yıla kıyasla yüzde 10.9 oranında artış gösterdi. Bilet satışları geliri yüzde 13.8 artışla 20 milyar Euro" ya yükseldi. Bu başarıda 2008 yılının ilk yarısında SWISS havayolu şirketinin tümüyle şirketler grubuna dahil edilmiş olmasının yansıra yolcu sayısının artmış olması ve yolcu taşımacılığı alanında döviz kuruna dayalı olarak ortalama kazancın yükselmiş olması da belirleyici rol oynadı. Şirketler grubunun işletme faaliyetlerinden elde etmiş olduğu gelir yüzde 12.1 artışla 27 milyar Euro oldu.

İşletme giderleri - özellikle yakıt giderlerinin yüzde 39.3 artışla 5.4 milyar Euro"ya yükselmiş olması nedeniyle - 25.6 milyar Euro"ya ulaştı. Bu artışta gerek fiyatların gerekse tüketilen yakıt miktarının yükselmiş olmasının yansıra, 2008 yılının ilk yarısında SWISS havayolunun şirketler grubuna dahil edilmiş olması da önemli rol oynadı.

Şirketler grubunun faaliyet kârı -2007 rekor yılına kıyasla 24 milyon Euro azalarak – 1.35 milyar Euro oldu. Bu gerileme ağırlıklı olarak yolcu taşımacılığı alanındaki olumsuz gelişmeden kaynaklandı. Şirketler grubu kârı 599 milyon Euro oldu. Geçtiğimiz yıl şirketler grubu kârı 1.7 milyar Euro olarak açıklanmıştı. Ancak Thomas Cook AG hisselerinin satışından elde edilen 503 milyon Euro ve WAM Acquisition S.A tarafından geri alınan hisselerden elde edilen 82 milyon Euro da bu rakamın içinde bulunuyordu.

Lufthansa 2008 mali yılında 2.2 milyar Euro"lük yatırım gerçekleştirdi. Bu rakamın 1.3 milyar Euro"lük bölümü filonun genişletilmesi ve modernizasyonu için, 214 milyon Euro"lük bölümü 22 Ocak 2008 tarihinde JetBlue Airways Corporation azınlık hisselerinin satın alımı için harcandı. Operasyonel cashflow 2.5 milyar Euro oldu. Şirketler grubu 2008 yılı sonu itibariyle net likiditesini 125 milyon Euro olarak açıkladı.


Lufthansa Şirketler Grubu* 2008 2007 Değişim
%olarak
Satış gelirleri Mio. € 24 870 22 420 10,9
Bilet satışlarının payı Mio. € 19 998 17 568 13,8
İşletme faaliyetleri Mio. € 1 383 1 586 -12,8
kâr ve zarar
Şirketler Grubu
Kâr ve Zarar Mio. € 599 1 655 -63,8
Faaliyet kâr ve zararı Mio. € 1 354 1 378 -1,7
Kıyaslanabilir faaliyet in % 6,1 6,9 - 0,8 .
marjı**
Yatırımlar Mio. € 2 154 1 378 56,3
Operasyonel cashflow Mio. € 2 473 2 862 -13,6
31.12 itibariyle çalışan sayısı 107 800 105 261 2,4
Hisse başına kâr ve zarar € 1,31 3,61 -63,7

Kâr payı teklifi € 0,7 1,25 -44
*) SWISS de dahil olmak üzere Temmuz 2007 ve Aralık 2008 dönemine ait rakamlar
**) İhtiyatların tasfiyesi dahil olmak üzere operasyonel sonucun ciroya bölünmesinden elde edilen sonuç
2008 yılına ilişkin bilançonun tamamına www.lufthansa-financials.de Internet adresinden ulaşılabiliyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.