• BIST 103.408
  • Altın 230,093
  • Dolar 5,4731
  • Euro 6,2133
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 5 °C

Liverpool maçında Türkiye reklamı

Liverpool maçında Türkiye reklamı
İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Dünya Turizm Fuarı'nda (WTM) Türkiye'nin, Liverpool Futbol Kulübü'nün resmi destinasyonu olduğu açıklandı.

EMRE ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
LONDRA-
İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen Dünya Turizm Fuarı'nda (WTM) Türkiye'nin, Liverpool Futbol Kulübü'nün resmi destinasyonu olduğu açıklandı.
Londra'nın doğusundaki Excel fuarına, 965 metrekarelik alanla en geniş yere sahip olan Türkiye'den, Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinden toplam 60 seyahat acentesi, havayolu şirketi ve çeşitli oteller katıldı.
Fuarda düzenlenen basın toplantısında konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, WTM'nin turizm sektörü ve çalışanları için önemini vurgulayarak, “Türkiye, dünya turizminde ziyaretçi sayısı bakımından 7'nci, turizm gelirleri bakımından ise 9'uncu sırada yer almaktadır” dedi.
Dünyada yaşanan ekonomik krize karşın 2011'in ilk 9 aylık verilerine göre Türkiye'nin iyi bir sezonu geride bıraktığını belirten Taşbaşı, ilk 9 ayda ziyaretçi sayısında yüzde 11'lik artış yaşandığını kaydetti.
“Yıl sonunda 31 milyon ziyaretçiyi geçecek gibi düşünüyoruz” diyen Taşbaşı, turizm gelirinin de 23 milyar dolara yaklaşmasının tahmin edildiğini ifade etti.
Taşbaşı, Türkiye'nin yalnızca deniz, kum, güneş tatilinin yapılmakta olduğu bir ülke olmadığını, aynı zamanda kültür turizminin de yapıldığı önemli bir ülke olduğunun altını çizdi. “İngiltere pazarında bu yıl geçtiğimiz yıllara göre daha iyi durumda değiliz” diyen Cumhur Güven Taşbaşı, ilk 9 aylık verilerin geçen yılın yüzde 4 gerisinde olduğunu, bunun en önemli nedeninin ise İngiltere'de yaşanan ekonomik kriz olduğunu belirtti.

LİVERPOOL İLE İŞBİRLİĞİ
Liverpool Futbol Kulübü ile yapılan işbirliğini basın toplantısında açıklayan Taşbaşı, şöyle konuştu: “Türkiye ilk kez Liverpool Futbol Kulübü'nün resmi destinasyonu olmuştur. Buna ilişkin çeşitli görselleri fuar alanında ve şehrin değişik yerlerinde görebilirsiniz. Liverpool futbol takımı, dünyada yüz milyonlarca izleyicisi olan bir takımdır. Türkiye ile de 2005 yılındaki Şampiyonlar Ligi kupasını İstanbul'da alması nedeniyle bir yakınlığı mevcuttur. Bu işbirliğinin her iki taraf açısından da çok önemli olduğunu söylemek istiyorum.”
Liverpool Futbol Kulübü Reklam Müdürü Graham Bartlett de basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Liverpool Futbol Kulübü, bu işbirliğini bugün açıklamaktan gurur ve mutluluk duyuyor” dedi.
Liverpool'un dünya çapında çok sayıda taraftarı olduğunu kaydeden Bartlett, Türkiye ile Liverpool futbol kulübü arasındaki işbirliğiyle Türkiye'nin destinasyon olarak tanıtımına katkı sağlanacağını bildirdi.
Bartlett'in konuşmasının ardından Liverpoollu futbolcuların yer aldığı bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Aralarında Steven Gerrard'ın da bulunduğu futbolcular, gösterilen sinevizyonda, 2005'te İstanbul'da oynanan Avrupa Şampiyonlar Ligi finalinin kendilerinde güzel anılar bıraktığını söyleyerek, yapılan işbirliğinden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.
İşbirliği çerçevesinde Türkiye'nin reklamları Liverpool'un stadı Anfield Road'da yer alacak. Ayrıca, bazı karşılaşmalarda devre arasında çekilişler yapılıp, kazananlar Türkiye'ye ücretsiz olarak tatile gönderilecek. İşbirliğinin bir sezonluk yapıldığı, ancak işbirliğinden memnun kalınması halinde bu sürenin uzatılabileceği kaydedildi.
Bu arada fuarda, Manchester United'ın eski futbolcusu Andy Cole, takımın ulaşım sponsoru olan Türk Hava Yolları'nın (THY) standını ziyaret ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.
Birçok ülkenin katıldığı, her yıl Londra'da yapılan ve dün başlayan Dünya Turizm Fuarı (WTM) 10 Kasım'da sona erecek.

ANLAŞMA İMZALANDI
Türkiye, İngiltere'nin ünlü futbol kulübü Liverpool FC'nin resmî destinasyonu oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Liverpool Kulübü arasındaki anlaşma bugün İngiltere'nin başkenti Londra'da başlayan Dünya Turizm Fuarı (WTM) sırasında imzalandı.
Excell London'daki Dünya Turizm Fuarı'nda  imza törenine Kültür ve Turizm Bakanlığı Turizm ve Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Taşbaşı, Londra Turizm Müşaviri Tolga Tüylüoğlu ve Liverpool Kulübü'nün ticari direktörü Graham Bartnett katıldı.
Basın toplantısının ardından gerçekleşen imza töreni ile Türkiye'nin Liverpool'un destinasyon sponsorluğu kesinleşirken, bir yıl süreli bu anlaşma ile Liverpol'un maçları sırasında Türkiye'nin reklamları yayınlanacak, devre aralarında kur'a çekilerek Liverpool taraftarlarına Türkiye seyahati hediye edilecek, LED ekranlardan Türkiye görüntüleri yayınlanacak.
Londra Fuarı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Cumhur Güven Taşbaşı, Türkiye'nin Liverpool FC'nin resmî destinasyonu olduğunu açıkladı. Taşbaşı Liverpool'un dışında Almanya'nın Herta Berlin takımıyla da benzer anlaşma yapıldığını belirterek, bu takımların oynayacağı tüm maçlarda Türkiye reklamı yapılacağını söyledi.

31 MİLYON ZİYARETÇİ, 23 MİLYON DOLAR GELİR BEKLİYORUZ
Türkiye, bugün başlayan WTM Uluslar arası Londra Turizm Fuarı'nda yabancı gazetecilere yönelik bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Londra Kültür ve Turizm Müşaviri Tolga Tüylüoğlu, öncelikle Türk pazarı hakkında bilgiler verdi. İngiliz pazarından ülkemize gelen turistlerle ilgili bilgi aktaran Tüylüoğlu, İngilizlerin neden Türkiye'yi tercih ettiklerini anlattı Daha sonra söz alan Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı ise "WTM; her yıl sezonun ilk fuarıdır. Bütün turizm bileşenleri, kendi rotalarını bu fuardan sonra belirler. Bu fuar, turizm sektörü için çok önemlidir. Bu fuara kalabalık bir şekilde katıldık. Fuarda bu yıl en büyük alanda ülkemizi sergiliyoruz. İngiltere pazarı bizim için çok önemli. Şu anda dünyada bir ekonomik kriz yaşanıyor. Bu krize rağmen 2011 yılında ilk 9 aylık verilere bakıldığı zaman Türkiye iyi bir performans sergiledi. İlk 9 ayda yüzde 11'lik bir artış yakaladık. Yıl sonunda 31 milyon ziyaretçiyi geçmeyi hedefliyoruz. Turizm gelirlerimiz de 23 milyon dolara yaklaşacak. Türkiye, yalnızca deniz kum güneş tatilinin yapıldığı bir ülke değil aynı zamanda kültür turizmi için de önemli bir bileşendir. Son yıllarda kültürü biraz daha ön plana çıkarmaya başladık. Turizmi çeşitlendirmek için değişik turizm dallarını ön plana çıkarıyoruz. Türkiye uluslararası önemli organizasyonlarda ev sahipliği yapıyor. 2012 yılında ABTA Kongresi Türkiye'de yapılacak. 2014 yılında ICCA Genel Kurulu Belek'te yapılacak. 2020 Yaz Olimpiyatları için İstanbul adaylığını ilan etti. İzmir'in 2020 EXPO adaylığı ilan edildi. Bu organizasyon için özel ve kamu sektörü birlikte çalışıyoruz. 2012 yılında Antalya'da Amatör Golf Şampiyonası yapılacak. Bu yıl kasım ayında Golf Travel Market, Türkiye'de yapılacak "
"Tüm bu gelişmelere karşın, İngiltere pazarında geçtiğimiz yıllara göre daha iyi durumda değiliz " diyen Taşbaşı, sözlerini şöyle sürdürdü:
" İlk 9 aylık veriler 2010'un yüzde 4 oranında geride olduğunu gösteriyor. Bunun en önemli nedenlerinden birisi ekonomik krizdir. Bu konuda tek avuntumuz, yurtdışına giden İngilizler'in bizim ülkemizden vazgeçme oranının daha az olmasıdır. Bunu pozitife çevirmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu serbest pazardır, bazen yükseleceksiniz, bazen düşeceksiniz. Belli bir periyoddaki başarının önemli olduğunu düşünüyoruz. 2010 yılında İngiltere pazarında yüzde 11'lik artışımız vardı. Bu yılki yüzde 4'lük düşüş de, uzun vadeli eritilecektir. Türkiye, Britanya pazarında hızla büyüyen bir ülkedir. Britanya'daki pazarlama çalışmalarımıza hız vereceğiz.
Liverpool Spor Kulubü ile işbirliği yaptık. Türkiye ilk kez bu takımın resmi destinasyonu oldu. Buna ilişkin çeşitli görselleri, fuar alanında ve şehirde görebilirsiniz. Liverpool, dünya çapında çok fazla izleyicisi olan bir takımdır. Türkiye ile de bir yakınlığı mevcuttur. Bu işbirliğinin her iki taraf açısından da önemli olduğunu düşünüyorum. Her iki taraf için de iyi sonuçlar doğuracaktır "
Toplantıda konuşan Liverpool Direktörü Graham Barlett ise bu anlaşmadan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, bu işbirliğinin her iki taraf açısından da büyük önemi bulunduğu söyledi.

MAÇ ARASINDA ÇEKİLİŞ YAPILIP, TÜRKİYE TATİLİ HEDİYE EDİLECEK
Daha sonra sorularını yanıtlayan Tolga Tüylüoğlu, takımla birlikte sosyal medyayı kullanacaklarını anlattı. Tüylüoğlu, tüm maçlarda saha içi Türkiye reklamlarının döneceğini ifade etti. Cumhur Taşbaşı da, stat içi reklamlarda Türkiye reklamlarının sıklıkla yer alacağını bildirdi. Taşbaşı, "Bazı karşılaşmalarda devre arasında çekilişler yapılıp, kazananlar Türkiye'ye davet edilecek. Takım, organize edeceğimiz bir otelde, devre arası maçlarını yapacak. Hep birlikte bir maç izlemeye gideceğiz. Bu işbirliğinden memnun kalırsak, bir sezonluk süreyi uzatabiliriz" diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.