• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C

Laleli Ağustos'ta %84 doldu

Laleli Ağustos'ta %84 doldu
Martinenz Oteli Genel Müdürü Levent Oral, Laleli otellerinde Ağustos ayında %84 doluluk gerçekleşirken, fiyatlandırma 40 euroya dayandı

İSTANBUL- Son kabuk değiştiren, altyapı çalışmalarıyla Türk turizmindeki yerine giderek sağlamlaştıran, yabancı turistlerin tercihlerinde ilk sırayı alan Laleli otellerinde kazanç artmaya başladı. Giderek değer kazanan Laleli otellerinde  Ağustos ayında doluluk %84 oranında gerçekleşirken, kişi başına fiyatlandırma 40 euroya dayandı. Bunun bölge için sevindirici olduğunu belirten bölgedeki otel sahipleri ve yöneticileri “Laleli İstanbul"un parlayan yıldızı olarak istenilen yere ulaşıyor” dediler.

TARİHİ YARIMADADA 443 TESİS BULUNUYOR
Resmi kayıtlara göre Laleli için özel bir ayrım yapılmadığı görülüyor. Buna göre Laleli, Aksaray, Beyazıt, Sultanahmet, Sirkeci"yi kapsayan tarihi yarımadada 443 otel bulunuyor. Burada 6 adet 5 yıldızlı, 45 adet 4 yıldızlı, 91 adet 2 yıldızlı, 61 adet 2 yıldızlı, 12 adet 1 yıldızlı, 38 adet özel belgeli, 3 adet butik belgeli, 187 adet kategorisiz tesis yer alırken diğerleri motel ve pansiyon olarak yer alıyor.LEVENT ORAL'IN AĞUSTOS AYI TURİZM RAPORU
Laleli"deki bu değişim içersinde artan değerlerini inceleyen Martinenz Oteli Genel Müdürü Levent Oral, Laleli otelleri için Ağustos ayı araştırma raporunu yayınladı.
Levent Oral, raporunda Ağustos ayı içerisinde Rus hükümetinin alış verişe gelen uygulamaya başlattığı kolaylıkların etkisini gösterdiğini belirterek “ Diğer tarafta Ramazan dolayısıyla Ortadoğu ülkelerinden gelen konuklarda Temmuz"da azalma oldu. Ancak diğer pazarlardaki artışlar sevindirici oldu. Bir önceki yıla göre yapılan kıyaslamaya göre Ağustos ayında konaklamada % 15 artış olduğu görüldü” dedi.

MARTİNENZ OTEL'DE %96.60 DOLULUK YAŞANDI
Levent Oral yapılan ankete katılan 4 ve 3 yıldızlı bölge otellerinden alınan verilere göre Ağustos 2010 da Laleli otellerinde ortalama dolululuk % 84 olarak gerçekleştiğini söyledi. Yapılan araştırmada Martinenz Otel"i % 96,60 doluluk ile ilk sırada yerini aldı. Kişi başına en yüksek satış fiyatı ortalamasını ise Senator Hotel de 40 euro ile gerçekleştirdi.LALELİ KALİTE İLE FİYATI YUKARI ÇEKİYOR

Otel gelirlerinin % 87"si oda satışlarından,% 10"i yiyecekten, % 0,30"i içecekten geldiğini anlatan Levent Oral şöyle devam etti:
”Bu tablo Laleli otellerinin daha çok konaklama amacıyla kullanıldığını gösteriyor. Buna göre otel sınıflandırması yapılırken bakanlık şehir otelleri ile diğer resort otellerinin sınıflandırmalarını farklı yapmalıdır. Laleli otelleri işletmecileri de oda kalitesi ve kahvaltı kalitesini en üst seviyelere taşımak suretiyle fiyat ortalaması da müşteri memnuniyeti doğrultusunda yukarılara taşıma imkanına kavuşabilirler.

LALELİ OTELLERİ İŞ DÜNYASININ TERCİHİ OLDU
Laleli bölgesine gelen konukların % 70"i İki kişilik odalarda kalırlarken, % 15 oranında tek kişilik oda kullanımı ve % 15 oranında üç kişilik oda kullanımı olduğu görülüyor.
Genel olarak iş dünyası konaklamaları tek kişilik oda kullanımı şeklinde oluyor. Öğrenci ve aileleri de 3 kişilik odaları kullanıyor. Bu tablodan da Laleli otellerinin iş dünyası ve öğrenci konaklamalarında tercih edildiği görülüyor. Böylece Laleli otellerinin her türlü turisti ağırlayabilme kabiliyetine ulaştığı ortaya çıkıyor.”DOLULUĞU % 80 ORANINDA ACENTELER SAĞLIYOR

Levent Oral, seyahat acentelerinin en uyumlu çalıştığı bölgenin Laleli olduğunu belirterek şunları anlattı:
”Pazardaki segmentlere bakılarak yapılan analizde Laleli otellerinde doluluğu % 80 oranında acenteler sağlıyor. Bunun dışında % 10 internet, %10 münferit walk-in ve şirket aracılığıyla yapılan konaklamalar gerçekleşiyor.
Bölgede ülke bazında balkırsa yıllardan beri dolulukları Rus, Avrupa ve Ortadoğu pazarı ile çalışan acenteler sağlıyor. Ayrıca Uzakdoğu ve Hindistan pazarı ile çalışan acentelerde doluluklarda söz sahibi olmaya başladılar.”

KONAKLAMADA RUSLAR İLK SIRAYI KORUYOR
Laleli"de konaklayan ülke bazında turist sayısına bakıldığında; Kore, Rus, Ukrayna, Irak, Tunus, Polonya, Romanya, Azerbaycan, Fransa ilk sıralarda yer alıyor.
Geceleme sayısına göre ise Rus, Ukrayna, Kore, İspanya, Tunus, Fas, Irak, Azerbaycan, Fransa, Ürdün ilk sıralarda yerlerini alan ülkeler olarak görülüyor.

ÇALIŞMALARIYLA LASİAD'IN KATKISI BÜYÜK OLDU
Levent Oral tarafından yapılan araştırmada Laleli bölgesinde aylık olarak yapılan ankete katılan otellerin verdikleri bilgilere göre 3 ve 4 yıldızlı otellerde karışık olarak kişi başına fiyat aralığı 25 ile 40 euro arasında oluştu. Bu durumda Laleli bölgesinin otel işletme dengesinin Ağustos 2010"da %40"larda gerçekleştiği belirlendi.
Levent Oral, Laleli"ye yatırım yapanların, işletmecilerin, tekstil sektörüyle el ele vererek kurdukları Laleli İş Adamları Derneği-LASİAD"ın bu gelişmelerde büyük katkısı bulunduğunu belirterek “Laleli"de meydana gelen bu örnek gelişmenin Türk turizmine örnek olacağı ortaya çıkmaktadır” dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.