• BIST 86.796
  • Altın 248,760
  • Dolar 6,0406
  • Euro 6,7414
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 15 °C

Kuşadası özelleştirme iptal

Kuşadası özelleştirme iptal
Kuşadası Limanı'nın özelleştirme ihalesi düşük değer belirlenmesi ve yetki aşımı gerekçesiyle 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

AYDIN - Kuşadası Limanı'nın özelleştirme ihalesi iptal edildi. Kuşadası Limanı'nın 30 yıllığına özelleştirilmesini içeren Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) kararı, düşük değer belirlenmesi Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun (ÖYK) yetki aşımı gerekçesiyle Aydın 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.
Türkiye Denizcilik İşletmelerine ait Kuşadası Limanı 28 Nisan 2003 tarihinde ÖİB tarafından 30 yıllığına ihaleye çıkarılmış, alt sınır 31 milyon 674 milyon dolar belirlenmişti. İhaleye katılan 3 firmadan Kuşadası'nda kurulu çok ortaklı Limaş A.Ş. 36 milyon lirayla en yüksek fiyatı verdi. İsrailli işadamı işadamı Sami Ofer'in oğlu Eyal Ofer'in sahibi olduğu Royal Caribbean Cruise, Avrasya Yatırım ve Ege Ticaret'ten oluşan konsorsiyum 27 milyon Afken de 24 milyon lira önerdi. İhaleyi 35,5 milyon dolara
kazanan Limaş A.Ş.'nin süresinde parayı yatıramaması üzerine ek süre talebinde bulundu ancak bu teklif ÖİB tarafından kabul edilmedi. 27 milyon dolarlık teklifiyle ikinci sıradaki konsorsiyuma verilde ve Ege Liman İşletmeleri (Ege Ports) limanın 30 yıllığına sahibi oldu. Ege Ports, limanı almasının ardından sözleşmede bulunmamasına rağmen liman sahası içerisinde denize dolgu yaparak işyerleri inşa etti. Limanın özelleştirme sürece ve inşaatlar nedeniyle Kuşadası esnafı kepenk kapatıp, eylemler yaptı.
Ardından ise hem özelleştirme ihalesinin iptali hem de liman içerisindeki inşaatların kaçak olduğu gerekçesiyle davalar açıldı. Danıştay liman içerisinde işyeri inşaatlarının kaçak olduğuna karar vererek, imar planını iptal etti.
Aydın 1'inci İdare Mahkemesi, Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 30.04.2003 gün ve 2003/17 sayılı kararıyla, Kuşadası Limanı'nın işletme hakkının 30 yıllık süreyle, ihale edilmesi işlemini hukuka aykırı buldu. Dönemin Belediye Meclis Üyesi ve liman ihalesinde en yüksek teklifi veren LİMAŞ şirketinin de ortağı olan Avukat Nilgün Öğünçlü'nün açtığı davayı inceleyen Aydın 1. İdare Mahkemesi, kararı verdi. İdare Mahkemesi, özelleştirme ihalesinin özelleştirmeye ilişkin kararında yer almayan 'İhalede en yüksek
teklifi veren şirket yükümlülüklerini yerine getirmediği veya sözleşme imzalamaktan imtina ettiği takdirde, ihalenin en yüksek teklifi veren 2'nci şirkete verilmesi' uygulamasını hukuka aykırı buldu. Karar, ihaleyi kazanan İsrailli işadamı Sami Ofer'in oğlu Eyal Ofer'in sahibi olduğu Royal Caribbean Cruise, Avrasya Yatırım ve Ege Ticaret'ten oluşan Ege Ports konsorsiyumu, davayı açan Limaş A.Ş. ve Özelleştirme Yüksek Kurulu'na tebliğ edildi.
Kuşadası Limanı'nın özelleştirilmesi ihalesinin iptal edilmesine yol açan davayı açan dönemin belediye meclis üyesi ve LİMAŞ şirketinin ortağı Avukat Nilgün Öğünçlü, özelleştirme sürecinin hukuk dışı gerçekleştiğini ve bu nedenle dava açtığını belirterek, "Açtığım dava sonunda haklı olduğum ortaya çıktı ve özelleştirme kararı iptal edildi. Limanın Kuşadalılarda kalması için kurulan Limaş şirketine ortak olmuştum. Ancak, bu ihaleyi kazanmamıza rağmen limanın işletmesi haksız bir şekilde Ofer gurubunun da
ortak olduğu konsorsiyuma verildi. Ancak, Kuşadası Limanı'nın alt limit olan 35 milyon liranın altında bir bedelle özelleştirildiği, ayrıca Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun kanuni yetkisinin dışına çıktığı gerekçesiyle, özelleştirme işlemi iptal edildi. Böylece, ülkemizin iyi gelir getiren bir limanının değerinin çok altında özelleştirilmesi önlendi" dedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.