• BIST 99.326
  • Altın 236,276
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 0 °C

Kuşadalı turizmciler elele

Kuşadalı turizmciler elele
Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (KODER) tarafından düzenlenen "2014'e Elele" konulu panel, Kuşadası Efes Kongre Merkezi'nde yapıldı.

KUŞADASI- Kuşadası Otelciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (KODER) tarafından düzenlenen "2014'e Elele" konulu panel, Kuşadası Efes Kongre Merkezi'nde yapıldı. Panele, booking.com Türkiye Müdürü Arzu Topuzdağ, TUI Travel Türkiye Ticaret Müdürü Metin Girgin ve Turkcell Kurumsal Çözümler Müdürü Gamze Bektaş konuşmacı olarak katıldı.
KODER Başkanı Tacettin Özden, Türsab Genel Başkanı Başaran Ulusoy, Ak Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç ve Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün'ün kouşmalarının ardından başlayan panel üç saat sürdü. Panel sonunda düzenlenen "2014'e Elele" gala yemeği kongre merkezinin salonunda gerçekleştirildi. Yemeğe Kuşadası'nda faaliyet gösteren otellerin sahip ve yöneticileri ile turizm profesyonellerinin yanı sıra 800'e yakın davetli katıldı. "2014'e Elele" konulu panel Kuşadası Efes Kongre Merkezinin büyük salonunda yapıldı. Panelin açılış konuşmasını yapan KODER Başkanı Tacettin Özden, panelin iki bölümü olduğunu, ilk bölümde profesyonellerin konuşacağını, ikinci bölümde turizm adına nasıl bir Kuşadası olması gerektiği konusunda katılımcıları konuşturmak istediklerini söyledi.

KODER BAŞKANI TACETTİN ÖZDEN: 2014 YILI DAHA DA İYİ OLACAK
KODER Başkanı Tacettin Özden, ev sahibi olarak yaptığı konuşmada, 2013 yılının Türkiye ve Kuşadası turizmi açısından iyi geçtiğini belirterek "2014 yılı daha da iyi olacak, göstergeler bu yönde. Ayrıca bir müjde daha vermek istiyorum; Almanya'dan bu kış Kuşadası büyük talep görüyor, çok sayıda rezervasyon aldık" dedi.
Panelin sonunda ortaya çıkacak sonucun Kuşadası'nın önünü görmesini sağlayacağına inandıklarını kaydeden Tacettin Özden, şöyle konuştu: "Biz bu paneli özellikle burada düzenlemek istedik. Efes Kongre Merkezimizde gördüğünüz gibi harika bir salona sahip olduk. Bu sürecin en başında bulunan bir insan olarak ne kadar zorluklarla bu noktaya gelindiğini çok iyi biliyorum. En başta sayın başbakanımız olmak üzere değerli valilerimiz, turizm bakanlarımız ve özellikle sayın Başaran Ulusoy'un çok büyük emeği oldu, çok büyük gayretleri oldu. Türkiye'nin en güzel kongre merkezini Kuşadası'na kazandırdılar. Burası bizim için müthiş bir değer. Bunu iyi kullanmamız lazım, iyi değerlendirmemiz lazım. Panelistlerimiz pazarlamada yeni eğilimler, pazarlar, gelişmeler ve teknoloji hakkında size bilgi verecek. Çünkü biliyorsunuz artık teknoloji turizmin çok içine girdi. Rezervasyon sistemlerimiz çok değişti, pazarlarımız çok değişti çok fazla dinamik bir hale geldi. O yüzden bizim bu konuları artık dikkate almamız lazım."

ULUSOY: İTİBAR GÖREN BİR ÜLKEYİZ
TÜRSAB Genel Başkanı Başaran Ulusoy’da Doğu Akdeniz'in en büyük, Avrupa'nın da sayılı kongre merkezlerinden birini yaptıklarını belirterek, Türkiye olarak çok kısa sayılabilecek bir zaman diliminde önemli başarılar yakalandığını ifade etti. Başaran Ulusoy, bundan 13-14 sene önce yurt dışında mevkidaşlarından randevu almaya kalktığında bekleme salonunda bekletildiklerini belirterek şunları söyledi: "Ama bugün Türkiye artık bekleme salonlarında değil, bekletenlerin beklediği salonları biz gözlüyoruz. İtibar gören bir ülkeyiz, bugün Almanya davet ediyor, Fransa davet ediyor bize burun kıvıranlar bugün ortaklık yapmak için yarış halinde. Bu Türkiye'nin itibarı. Ama nereden geliyor bu itibar, sene 2000, Türkiye'de gezen ve yurt dışına çıkan vatandaşımızın sayısı 568 bin kişi, 2012 yılında yurt dışına çıkan ve yurt içinde seyahat eden vatandaşımızın sayısı 13 milyon. Bakın rakama 568 bin-13 milyon. Bunun 6 milyon 178 bini yurt dışına çıkmış."
Türkiye'nin iyi bir müşteri olduğunu belirten Ulusoy, sözlerini şöyle sürdürdü: "Yunanistan bugün vizede kolaylık göstermezse, işine gelmiyorsa vize, bize bugün vize koyanların yarın kendilerine vize konulacağını çok iyi yapmalı. Türkiye bunu hak etmiyor, ama bugün Yunanistan'ın en iyi müşterisi biz olduk. Bu bayramda biz 78 ülkeye misafir gönderdik. Hırvatistan'da, Roma'da, Paris'te, Tunus'ta, Mısır'da Türkçe konuşuluyor. İşte dünyaya açılan pencere biziz. İhracat gelirlerimizin yüzde 19.2'sini biz karşılıyoruz. Bütçe açığımızın yüzde 34.7'sini biz kapatıyoruz. Gençlere iş vermeye çalışan sektörlerin başında geliyoruz"

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI: KRUVAZİYER TURİZMDE BİR NUMARAYIZ
Kuşadası'nın yol haritasının belli olduğunu açıklayan Kuşadası Belediye Başkanı Esat Altungün de şöyle konuştu: "Kuşadası turizminin önü açıktır, çünkü Kuşadası, süreç içerisinde turizmin en önemli merkezlerinden biri olacak. Hep beraber belirleyeceğimiz turizm stratejisiyle; kendinden emin, ne yapmak istediğini bilen bir Kuşadası olarak rakiplerinin hep önüne geçecek. Bu bizim iddiamızdır, Kuşadası şu an Türkiye turizminin 4 numarası, İstanbul, Antalya, Bodrum, Kuşadası. Hedefimiz mutlaka ve mutlaka kısa bir zaman içerisinde, 1-2 yıl içerisinde Türkiye turizminin üç numarası olma konusunda iddiamızı devam ettireceğiz ve başaracağız. Çünkü kruvaziyer turizmde bir numarayız."
İzmir'in ciddi rakip olduğunu anlatan Altungün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu konuda hükümetin İzmir'e verdiği destek hepimizin malumu. Ama Kuşadası'nın coğrafi konumu ve üçüncü iskelenin yapılabilmesi, İzmir'e karşı da kruvaziyer turizmde rekabet gücümüzü yükselteceği için birinciliğimizi kaybetmeyeceğimize inanıyorum. Turizmin, Kuşadası'nın ve ülkenin bir numaralı işi olduğu kanaatindeyim, Kuşadası'nda vazgeçilemeyecek ana sektördür. Bu konuda yerel yönetim olarak göreve geldiğimiz 29 Mart'tan bu yana turizmle ilgili her olumlu gelişmeye katkı koymuşuzdur, bundan sonra da katkı koymaya devam edeceğiz. Bu toplantı için KODER başkanı ve yöneticilere teşekkür ediyorum."


MİLLETVEKİLİ ALİ GÜLTEKİN KILINÇ: TÜRKİYE'NİN MARKA DEĞERİDİR
Toplantıda turizm anlatmayacağını belirten Ak Parti Aydın Milletvekili Ali Gültekin Kılınç ise çocukluğunda turizme bacasız sanayi dendiğini, Türkiye'nin kalkınmasında en önemli unsurlardan biri olarak öğrendiklerini söyledi. Panelin Kuşadası turizmine, ülke turizmine faydalı olacağına inandığını belirten Kılınç, sözlerine şöyle devam etti: "Buradaki tartışmacı konukların önümüzdeki süreçte belirleyici ve katkı koyacağına inanıyorum. Kuşadası, Türkiye'nin marka değerlerinden bir tanesi. Şimdi Aydın'ımızın Türkiye'mizin en önemli marka değerlerinden bir tanesi daha var; Efes Kongre Merkezi'nin yapımında katkı koyan emeği geçenlere teşekkür ediyorum"

SUNUMLAR YAPILDI
Açılış konuşmalarının ardından başlayan panelde sırasıyla booking.com Türkiye Müdürü Arzu Topuzdağ, TUI Travel Türkiye Ticaret Müdürü Metin Girgin ve Turkcell Kurumsal Çözümler Müdürü Gamze Bektaş sunumlarını yaptı. booking.com Türkiye Müdürü Arzu Topuzdağ, online satışların turizmde hızlı bir gelişim gösterdiğini belirterek, online satış pazarının geleneksel tur operatörü pazarını kısa sürede geçeceğini söyledi.

TUI Travel Türkiye Ticaret Müdürü Metin Girgin de seksenli yıllarda önce teleks, ardından faks ile turizmi etkileyen teknolojinin, internet sayesinde online satışları artırdığını söyledi. "Gelecek internette" diyen Metin Girgin, artık insanların kendilerinin tur operatörü olduğunu, otelini, uçağını, restoranını seçerek kendine özel tur hazırladığını söyledi. Turkcell Kurumsal Çözümler Müdürü Gamze Bektaş ise turizm sektöründe akıllı telefonlar sayesinde mobil uygulamaların giderek yaygınlaştığını belirterek, şirket olarak yürüttükleri çalışmalardan örnekler verdi. Soru cevap kısmının ardından panelistlere Aydın Akp Milletvekili Ali Gültekin Kılınç ve KODER Başkanı Tacettin Özden tarafından teşekkür plaketi verildi. Aranın ardından gerçekleştirilen ikinci bölümde paneli yöneten Gürsel Tonbul, 'Nasıl bir Kuşadası' konulu etkileşimli bir bölüm düzenlendi. Katılımcılar Panel sonunda düzenlenen "2014'e Elele" gala yemeği kongre merkezinin büyük salonunda gerçekleştirildi. Yemeğe Kuşadası'nda faaliyet gösteren otellerin sahip ve yöneticileri ile turizm profesyonellerinin yanı sıra 800'e yakın davetli katıldı. KODER Başkanı Tacettin Özden, ev sahibi olarak yaptığı konuşmada 2013 yılının Türkiye ve Kuşadası turizmi açısından iyi geçtiğini belirterek "2014 yılı daha da iyi olacak, göstergeler bu yönde. Ayrıca bir müjde daha vermek istiyorum; Almanya'dan bu kış Kuşadası büyük talep görüyor, çok sayıda rezervasyon aldık" dedi. Gece, Blue Note Orkestrasının beğenilen konseri ile geç saatlere kadar sürdü

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.