• BIST 98.650
  • Altın 220,453
  • Dolar 5,3434
  • Euro 6,0842
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 2 °C

Kundu otellerinin imar sorunu

Kundu otellerinin imar sorunu
Kundu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin planlarının hazırlanması için Antalya Büyükşehir Belediyesine yetki verildiği bildirildi.

ANTALYA  - Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ali Ağbal, Antalya Kemerağzı Kundu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin planlarının hazırlanması için Antalya Büyükşehir Belediyesine yetki verildiğini, bu yetkinin iptali yönünde herhangi bir karar alınmadığını bildirdi.
Antalya Büyükşehir Belediyesinin, Aksu Belediyesinden, sorumluluk
alanındaki Kemerağzı-Kundu bölgesindeki bir konaklama tesisinin imar durumuna ilişkin yazılı bilgi istemesi üzerine başlayan tartışmalar sürüyor.  Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdür Yardımcısı Ali Ağbal, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 49578/2634 sayılı yasa kapsamında ülke genelinde turizm amaçlı değerlendirilmek üzere Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda Turizm Merkezi ve Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri ilan etmek, ilan edilen alanlarda her ölçekte planlar hazırlamak ve onaylamak suretiyle ülke turizminin planlı bir gelişimini sağlamayı amaçladığını belirtti.
Kemerağzı Kundu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin de bu amaç doğrultusunda 6 Eylül 2004 tarih ve 25575 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ve planlama çalışmaları yürütülen bir alan olduğunu anlatan Ağbal, şu bilgileri verdi:
''Söz konusu bölgeye ilişkin bakanlığımızca hazırlanarak 12 Haziran 2007
tarihinde onaylanan en son planlara karşı TMMOB Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından açılan dava sonucunda Danıştay 7. Dairesinin 7 Mayıs 2008 tarihli kararıyla söz konusu planların yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Yargıya intikal eden konuyla ilgili olarak mahkeme tarafından verilecek karar doğrultusunda Bakanlığımızca planlama çalışmaları yönlendirilecektir.''
Mahkeme kararının uygulanması amacıyla dağıtımlı yazılar tanzim
edildiğini ve uygulayıcı birim olan belediyelere dağıtımı yapılmış olduğunu,
Kültür ve Turizm Bakanlığınca herhangi bir şekilde planlama yetkisinin devrinin söz konusu olmadığını bildiren Ağbal, şöyle devam etti:
''Bakanlığımız tarafından Turizm Merkezi veya Kültür ve Turizm Koruma v
Gelişim Bölgesi ilan edilen alanlarda planlama sürecinin hızlandırılması amacıyla belediye veya ilgili idarelere sadece plan hazırlama yetkisi verilmekte olup, Kemerağzı Kundu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesinin planlarının hazırlanması için Antalya Büyükşehir Belediyesine yetki verilmiştir. Bu yetkinin iptali yönünde herhangi bir karar alınmamıştır.''
Kemerağzı Kundu Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ile ilgili
Danıştay 6. Dairesinin söz konusu planların yürütmesinin durdurulmasına karar verilmesi üzerine bu bölgenin plansız konuma düştüğü iddia edildi.
Bakanlık tarafından onaylanan planın iptal edilmesi üzerine bu tarihlerde
yapılan Mardan Palace ile Mardan Spor Kompleksinin de imarsız duruma düştüğü, otel ve spor kompleksinin Aksu Belediyesine katılan ÇalkayaBelediyesinin verdiği inşaat ruhsatıyla yapıldığı iddia edildi.
Geçtiğimiz Mayıs ayı sonunda Hollywood starlarının da katıldığı görkemli
bir törenle hizmete açılan Mardan Palace'nin açılış törenine, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın katılmaması üzerine, otelin imar durumuna ilişkin Antalya kamuoyunda tartışmalar başlamış, Akaydın'ın davetli olmasına rağmen bu nedenle açılış törenine katılmaktan kaçındığı öne sürülmüştü.
Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.