• BIST 96.935
  • Altın 238,245
  • Dolar 5,8006
  • Euro 6,5237
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C

Kültürel dönüşüm gerekli-9

Kültürel dönüşüm gerekli-9
Bob Hodgson: Turisti anlayacak, kabul edecek, sahip çıkacak; gereğine inanarak turizm sürecine aktif olarak katılacak insana ihtiyaç bulunmaktadır

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ERZURUM-
Erzurum Atatürk Üniversitesi’nde Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından düzenlenen "Turizmde İnovasyon Konferansı"na katılan İnovasyona Dayalı Turizm Stratejisi Projesi Danışmanı Bob Hodgson “Bölgesel Kalkınma Stratejileri: Turizm sektörünün gelişimi nasıl sağlanır?” başlıklı konuşmasında donanımlı insan unsurunun önemine değindi. Bob Hodgson, kurumlar arası iletişimde birlik sağlanması, üniversitelerin bilgilerini topluma ticari amaçla aktarması, bölgede yeni firmalar kurulması ve göç edenlerden yararlanma gibi temel arayışların gerektiğini belirtti

erzurum-bob-3.jpg

HERKESİN AYNI VİZYONA SAHİP OLMASI GEREKLİ

TechnopolisTürkiye ile Erzurum'da inovasyon eğitimleri veren Bob Hodgson turizm sektörünün gelişimi için bölgedeki herkesin aynı vizyona sahip olması ve bu vizyonu tüm platformlarda aynı şekilde yansıtmasının şart olduğunu belirterek “Bölgedeki farklı kurumlar, farklı vizyonlar ve hedeflere sahipse dışarıya verilen mesajlar da farklı olacaktır. Bu da turizmin gelişimine engel olacak en önemli sorundur. Ortak vizyon ve bunu yansıtan dil birliği, öncelikli olarak ele alınması gereken bir konudur” dedi.

İNSANI İNOVASYON BECERİLERİYLE DONATMAK GEREKLİ
Bob Hodgson turizm sektörünün insanla ilgili ve hassas bir konu olduğunu belirterek şöyle devam etti:
”Altyapılardan önce insana yatırım yapmak gerekmektedir. Turisti anlayacak, kabul edecek, sahip çıkacak; sektörün ekonomik ve toplumsal kalkınma için gereğine inanarak turizm sürecine aktif olarak katılacak insana ihtiyaç bulunmaktadır. Aynı zamanda, insan kaynağında girişimcilik ve inovasyon becerilerileriyle donatmak şarttır. Bu da kültürel bir değişimle mümkündür. Bölge insanın bu özellikleri taşıyacak şekilde kültürel dönüşümü yaşaması sağlanmalıdır.

erzurum-bob-2.jpg

İLETİŞİMDE BİRLİK SAĞLANMALIDIR

Bu amaçla, pozitif tutum, destekleyici/teşvik edici söylemler ve mesajlar önem taşımaktadır. Bu süreçte diğer önemli bir husus, insanlar ve kurumlar arasındaki iletişimin varlığı ve sürekliliğidir. Şu an için farklı kurumlar arasında iletişim ve işbirliği yetersiz olabilir. Örneğin, üniversite ile özel sektör aynı dili konuşmakta, birbirlerini anlamakta zorluk çekiyor olabilir. Bu, süregelen bir durumsa, her iki kurum da bu nedenle birbirinden uzaklaşıyor ve iletişim kanallarını kapatıyor olabilir. Ancak ne olursa olsun, karşı taraf dinlemiyor veya anlamıyor gibi görünse de iletişim kurmaktan, işbirliği için el uzatmaktan vazgeçmemek gerekir.”

BİLGİNİN TOPLUMA TRANSFERİ TİCARİLEŞTİRİLMELİ
Bob Hodgson, kurumlar arası işbirliği söz konusu olunca, turizm sektörünün gelişiminde üniversitelerin rolünün önemli olduğunu belirterek şunları anlattı:
”Çok uzun süredir üniversitelerin iki misyonu olduğu söylenegelmiştir: eğitim ve araştırma. Ancak artık üniversiteler için tanımlanan ve sektörel gelişim için çok önemli olan bir misyon daha bulunmaktadır: bilginin topluma ve ekonomiye transferi ve ticarileştirilmesi. Bu amaçla, bilginin ticarileştirilmesini sağlayacak şirketlerin kurulması, özel sektörle stratejik işbirliklerinin oluşturulması, iş dünyasına danışmanlık sağlanması ve eğitimlerin verilmesi söz konusu olmaktadır.”

FİRMALAR KURULUP, BÖLGEYE YENİ FİRMALAR ÇEKİLMELİ
Dinamik bir sektör olan turizmde üretkenliği yüksek firmalara ihtiyaç bulunduğunu belirten Bob Hodgson şöyle devam etti:
”Bu tür firmaların oluşturduğu bir sistem için, mevcut firmaların geliştirilmesi, yeni firmaların kurulması, dışardan firmaların bölgeye çekilmesi ve bölgedeki firmaların bölge dışında bağlantılar kurmalarının sağlanması gerekmektedir. Bu süreçte de en önemli ihtiyaç alanı finansmana ilişkindir. Finansmanın yanı sıra, firmalar, know-how, enformasyon ve altyapıya da ihtiyaç duyarlar. Bunların hepsi belli bir kalite ve erişilebilirlik seviyesinde sağlanmalıdır.

GÖÇ EDENLERDEN FAYDALANILMALI
Bölgeden göç ederek başka bölgelere veya ülkelere yerleşenlerin bölge için çalışmalarını sağlayacak tedbirler de konunun diğer bir boyutunu oluşturmaktadır. Bu durum, ‘beyin göçünün tersine çevrilmesi’nden ziyade, ‘beyin dolaşımı’ olarak düşünülmelidir. Bölgeden diğer bölgelere giden beyinlerden uzakta da olsalar yararlanmanın yolları bulunmalıdır. Bu amaçla pek ülkede ve bölgede destek programları uygulanmaktadır.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.