• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 0 °C

Kültür başkentini halk istesin

Kültür başkentini halk istesin
2010 Avrupa Kültür Başkenti, sürdürülebilir olursa başarıya ulaşacak. Ancak Kültür başkentini önce halk benimsemeli

İSTANBUL- İstanbul Turizm Festivali, nedeniyle  Haliç Üniversitesi Turizm İşletmeciliği bölümünda '2010 Avrupa Kültür Başkenti olmanın İstanbul Turizmine Etkileri' konulu bir panel  düzenledi.  Panelde  konuşmacılar, 2010 projelerinin sadece 1 yılla sınırlı kalmasının değil, sürdürülebilir olması halinde başarıya ulaşacağı konusunda görüş birliğine vardı. Paneli Haliç ve Beykent Üniversiteleri Turizm İşletmeciliği bölümü öğrencileri izledi.Panelin moderatörlüğünü İBB Başkan Danışmanı Turizm Atölyesi Koordinatörü Tülin Ersöz yaptı.  Panele konuşmacı olarak  panele Turistik Otelciler, Yatırımcılar ve İşletmeciler Birliği (TUROB) Yönetim Kurulu üyesi Adnan Hastürk, İstanbul Rehberler Odası Başkanı Şerif Yenen, 2010 Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı Gürhan Ertür, Hürriyet gazetesi yazarı Ersin Kalkan ve Haliç Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Fevzi Er katıldı. 

 Panelin açılış konuşmasında Turizm Atölyesi Koordinatörü Tülin Ersöz, İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi sürecini anlattı.

 

ADNAN HASTÜRK: 2010 FIRSATTIR, DEĞERLENDİRMELİYİZ
TUROB Yön. Kurulu üyesi Adnan Hastürk, 2010 yılından ilk beklentinin İstanbul'a daha fazla turist gelmesi olduğunu hatırlatarak, bu düşüncenin çok yanlış olduğunu savundu. Hastürk, "İstanbul'un Avrupa Kültür başkenti seçilmesiyle elbette gelecek turist sayısında artış olacaktır. Ancak bu artış çok da önemli değildir. Önemli olan bu sıfatı kentsel dönüşüm planlarının hayata geçirilmesi ve kültürel varlıkların korunması için bir fırsat olarak değerlendirmeyi başarabilmektir" dedi.

2010 yılında yapılacak etkinliklerin İstanbul'un imajına katkıda bulunacağını savunan Hastürk, son dönemde kente gelen turist sayısının zaten arttığına dikkat çekerek şunları söyledi: "İstanbul'a gelen turist sayısındaki artış gerçek anlamda bir artış değildir. Gelen turist profiline bakıldığında iş ve kongre ağırlıklı bir kesimin kente geldiğini görebiliriz. Bize göre gerçek turist kültür turizmi için gelen turisttir."

Turizm olmazsa dünyadaki kültürel varlıkların korunmasının ve yaşamasının mümkün olmayacağını kaydeden Adnan Hastürk, 2010 projeleri kapsamında da atıl durumda olan turistik bölgelerin ve tarihi eserlerin turizme kazandırılmasını istedi. Hastürk, 2010 için yapılan projelerin çok iyi planlanması gerektiğini vurgulayarak 1995 yılında yine İstanbul'da yapılan Habitat zirvesinde yaşanan hayal kırıklığının tekrar yaşanmamasını diledi.

 

GÜRHAN ERTÜR: 2010 SÜRDÜRÜLEBİLİR KENTLİ ANLAYIŞI KAZANDIRMALI

2010 Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı Gürhan Ertür, Avrupa Kültür Başkenti'nin temasını anlatan ve yapılması düşünülen projeleri aktaran bir sunum eşliğinde konuştu. 2010 sıfatına herşeyden önce kentin yerel halkının sahip çıkması gerektiğini altını çizen Ertür, 2010'a kadar hiçbir yeni proje yapılmasa dahi uluslararası alanda ses getiren var olan kültür ve sanat etkinlikleri ile başarılı olabileceğini belirtti. Önemli olanın Kültür Başkenti ünvanın kentin kültür ve sanat hayatına yeni bir ivme kazandırması olduğunu belirten Ertür, "2010'un sürdürülebilir bir kentli anlayış kazandırmasını istiyoruz. Bu konuda üniversite gençliğine büyük bir görev düşüyor. Projeleriyle, fikirleriyle kapımız her zaman onlara açıktır" diye konuştu. 2010'un devlet, yerel yönetim ve sivil toplum sacayağının üzerine oturduğunu söyleyen Ertür, önümüzdeki cuma günü bir basın toplantısıyla kamuoyunu 2010 projelerine ilişkin bilgilendireceklerini sözlerine ekledi.

 

ŞERİF YENEN: 2010 TURİST SAYISINI ARTIRIR
İRO Başkanı Şerif Yenen, 2010 yılı projelerine dair iyimser bir bakış açısına sahip olduklarını kaydederek, kültür, sanat ve turizm alanında bekleyen birçok projenin hayata geçmesi için 2010'un büyük bir itici güç olacağını ifade etti. Yenen, 2010 kapsamında yapılacak projeler sayesinde kültür varlıklarının elden geçirilerek turizme kazandırılacağını, bunun da kente gelen turist sayısını artıracağını belirtti.

Turist rehberleri olarak bu projelerde aktif rol aldıklarını açıklayan Şerif Yenen, şöyle devam etti: "Başta meslekte uzmanlaşma eğitim programları olmak üzere hazırlıklarımıza devam ediyoruz. İstanbul Ticaret Odası (İTO) sponsorluğunda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile işbirliği içinde üyemiz olan rehberler için 'İstanbul Kent Rehberliği- Rehberlikte Uzmanlaşma Eğitimi' pogramları yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Öte yandan 2003 yılından bu yana yürüttüğümüz  "Çocuk ve Müze Projesi", 'İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Yönetim Merkezi' tarafından 2010 projeleri kapsamına alındı. binlerce ilköğretim öğrencisine kültür ve tarih bilinci aşılamak için müze gezileri yaptıracağız"

 

ERSİN KALKAN: TARİHİ BULGULAR TURİZME KAZANDIRILMALI
Hürriyet gazetesi yazarı gazeteci Ersin Kalkan, İstanbul"un yeraltındaki keşfedilmemiş tarihi kalıntılarına ilişkin ulaştığı bulguları anlatarak başladığı konuşmasında, buraların 2010 projeleri kapsamında turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. 2010 yılına kadar kentin belli başlı tarihi ve turistik noktalarının belirlenerek, restore edilip düzenlendikten sonra turizme açılması gerektiğini belirten Kalkan,  böylelikle kente gelen turistlerin geceleme sayısının da artacağını ifade etti. Ersin Kalkan 2010'a kadar turizme açılması gereken yerleri şöyle sıraladı: Anemas zindanları, Sfendon duvarı, Sultanahmet-Büyük Saray, Samatya İmrahor, Zeyrek'teki sarnıç ve keşişlerin çilehaneleri, vs...

 TÜLİN ERSOZ:PROJELERİ BÜROKRASI ENGELLİYOR

Ersin Kalkan'dan sonra söz alan Turizm Atölyesi Koordinatörü Tülin Ersöz, göreve geldikleri günden bu yana yaptıkları turizm projelerini özetledi. Bu projeleri hayata geçirirken birçok bürokratik engelle karşılaştıklarını anlatan Ersöz, örneğin Boğaziçi Köprüsü'nün ışıklandırma çalışmaları için iki yıl beklediklerini anlattı. Üniversite öğrencilerini Turizm Atölyesi'ne davet eden Ersöz, burada yaptıkları çalışmaların Türkiye'nin diğer kentlerine örnek olduğunu, birçok belediyenin ofislerine gelip bilgi alarak aynı modeli uygulamaya çalıştığını kaydetti.

 FEVZİ ER: İSTANBUL TURİZM DENİLEREK BETONLAŞIYOR
Haliç Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Yard. Doç. Dr. Fevzi Er de, İstanbul'da turistik tesis açmak adına hızla betonlaşmaya gidildiğini savunarak şunları söyledi: "2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında yapılan projeler arasında kentsel dönüşüm projeleri çok önemli. Her İstanbul vatandaşının gönüllü turizm elçisi olması gerekir. Bunun için de 2010'un halka çok iyi anlatılması şarttır. 2010'a kadar turistin işini kolaylaştıracak yeni projeler hayata geçirilmelidir. Örneğin 'turistik akbil' bunlardan biri olabilir. Kentimize gelen turistin ulaşımda kolayca kullanabileceği böyle bir uygulamanın hayata geçmesi çok basittir."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.